preloader

15. Contemporary Istanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

26.04.2021
15. Contemporary Istanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

Yazı Boyutu:

Bu yıl 15. kez düzenlenen Contemporary Istanbul, 1-6 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonları’nda sanatseverler ile buluşuyor.

Contemporary Istanbul, Türkiye’deki önde gelen çağdaş sanat galerileri ile düzenlediği 15. edisyonunu 1-6 Haziran olarak güncelledi. Türkiye’deki sanat sektörünün yaratıcılığını göstermek ve toplumların iç sesi olan sanatçıların üretimini desteklemek amacıyla Akbank ana sponsorluğunda 1-2 Haziran VIP ön izleme, 3-6 Haziran genel ziyaret günleri ile Contemporary Istanbul kapılarını sanatseverlere açacak.

15. Contemporary Istanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği Çalışma Rehberine uygun olarak, bu yıl Contemporary Istanbul’a girişler katılımcı ve ziyaretçilerin sağlığı ve güvenliği için HES kodu kontrolü ve ateş ölçümü sonrasında yapılacak. Hijyen kuralları ve sosyal mesafe şartlarına uygun gerçekleştirilecek fuarda ziyaretçiler, COVID-19’a karşı alınan önlemler doğrultusunda bilet aldıkları saat aralığında kalabilecekler.

15. Contemporary Istanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

1 Haziran tarihinde çağdaş sanat performansları ve ek olarak galeriler tarafından eserleri sergilenen tüm sanatçıların katılımı ile “Sanatçı Günü” gerçekleşecek. Her galeri seçilmiş sanatçılarını fuara davet ederek koleksiyonerlerle sanatçılarını bir araya getirecek.

15. Contemporary Istanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

Feride İkiz’in NFT Koleksiyonunun Yer Aldığı “Crash” Sergisi House of Brothers Lounge’da

Koleksiyoner Feride İkiz’in de kripto sanat dünyasının tanınmış sanatçılarının yer aldığı NFT koleksiyonu, sanatseverlere sunulacak. “Crash” adını alan sergi, Pernod Ricard Türkiye sponsorluğunda 1-6 Haziran tarihleri arasında, Contemporary İstanbul içerisindeki House of Brothers Lounge’da ziyaretçilerle buluşacak.

Alışılmış kalıpları bambaşka bakış açılarıyla yıkacak olan ‘’Crash’’ sergisinde, Piksel Yeni Medya Programı’ndan Hande Şekerciler ve Arda Yalkın (ha:ar) proje ve kürasyonunda olacak ve Türkiye’de kişisel bir NFT koleksiyonu ilk kez fiziksel ortamda sergilenecek.

Dünya çapında bilinirlik kazanan ve kripto sanat dünyasının da en tanınmış isimleri arasında yer alan Pak, 1987’den beri dijital sanatla uğraşan, dünya çapında pek çok ödül alan, önemli müze ve koleksiyonlarda eserleri yer alan Rus sanatçı kolektifi AES+F’e de House of Brothers Lounge’da yer alacak.

Türk sanatseverlerin yakından tanıdığı ve büyük beğeniyle takip ettiği Refik Anadol, kripto sanat dünyasına başarılı bir giriş yapan sanatçı ikilisi ha:ar (Hande Şekerciler & Arda Yalkın) ve Gulbenkian Vakfı Ödülü’ne sahip enstalasyon işleri ile tanınan Özge Topçu’nun çalışmaları da boy gösterecek.

15. Contemporary Istanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

Birbirinden değerli sanatçıları bir araya getiren sergide, eleştirmen ve koleksiyoner Kenny Schachter, İtalya’dan esrarengiz sanatçı Dot Pigeon, yapay zeka sanat hareketinde öncü Mario Klingemann, dünyaca popüler Grimes ve son olarak dijital sanatın öncülerinden Gmunk’un da eserleri İkiz’in “Crash” sergisiyle House of Brothers Lounge’da hayat bulacak.

{773937}

Piksel Art Talks at House of Brothers

Ayrıca “Crash” sergisi kapsamında NFT dünyasıyla ilgili pek çok konunun tartışmaya açılacağı “Piksel Art Talks at House of Brothers” adlı bir konuşma serisi de düzenlenecek. 3 Haziran Perşembe 11:00’de Koleksiyoner Feride İkiz ve sanatçı ikilisi ha:ar’ın Burcu Dimili moderatörlüğünde kripto sanat, NFT eserler, üretim ve satış safhaları, sürdürülebilirlik konusu ve güncel gelişmelerden bahsedip sanatseverler ile açılışı yapacaklar.

Bir sanatçı gözünden kripto sanat ile çağdaş sanat arasındaki farklar, kripto sanat dünyasında sanatçı kolektifi olarak varlık göstermek, NFT eser üretiminden satış aşamasına deneyimleri ve sektörün geleceğini, sanatçı Lev Evzovich (AES+F sanatçı kolektifi) ve Nil Nuhoğlu, 3 Haziran Perşembe günü saat 13:00’te tartışacak.

15. Contemporary Istanbul Sanatseverlerle Buluşuyor

Daha sonra Burcu Dimili, NFT sektörünün hukuksal tarafıyla ilgili tüm merak edilenleri 4 Haziran Cuma günü saat 13:00’te Avukat Sima Baktaş’a soracak. 4 Haziran Cuma, Saat:14:30’da x-ist Galeri Direktörü Zeynep Pakel, Burcu Dimili ile kripto sanatın geleneksel sanat piyasasıyla kurduğu ilişkiden gelecekte nasıl bir sürece gireceğine dair tüm fikirlerini takip edenlere sunacak.

Pernod Ricard Türkiye sponsorluğunda gerçekleşecek olan “Piksel Art Talks at House of Brothers” konuşma serisini Contemporary Istanbul içerisindeki House of Brothers Lounge’da canlı olarak dinleyebilir veya konuşmaların videolarına @brothers1801 Instagram ve Brothers 1801 Youtube hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Plugin: “Post-“ Teması

Her yıl yeni medya sanatından yenilikleri bir araya getiren Plugin bölümünde Esra Özkan küratörlüğü ile “post-“ teması üzerinden insan-makine iletişimindeki akışa, yapay zekaya, insan-sonrası tartışmalarına, dijital karakterlere, birbiri içine geçen ve ayrılan yeni medyanın farklı yaklaşımlarına ve biyosanat gibi üretim şekillerine yer verilecek. Dijital sanat ve yeni medya sanatına yer veren ve bu yıl 8. yaşına giren Plugin Istanbul’da birçok sanatçı bulunuyor.

Fuara Katılan Galeriler

Anna Laudel, İstanbul, Dusseldorf; Art On İstanbul, İstanbul; Art Refinery, İstanbul; Artopol Art Gallery, İstanbul; Bozlu Art Project, İstanbul; C24 Gallery, New York ; CEP Gallery, Istanbul; De Artium, İstanbul; Dirimart, İstanbul; Faar Art Gallery, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; Galeri Binyıl, İstanbul; Galeri Diani, İstanbul; Galeri MCRD, İstanbul; Galeri/Miz, İstanbul; Galeri Nev İstanbul, İstanbul; Galeri Siyah Beyaz, İstanbul, Ankara; Gama Gallery, İstanbul; Öktem Aykut, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, London; Piramid Sanat, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul; Vision Art Platform, İstanbul; x-ist, İstanbul; Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin

Bu yıl 15. kez düzenlenen Contemporary Istanbul’un bilet satışları ve fuar hakkında daha fazla bilgi için www.contemporaryistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu içerik Brothers sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları