preloader

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

05.09.2018
Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Yazı Boyutu:

Rolex takan ünlüleri ve tercih ettikleri Rolex modellerini keşfedin.

Dünyanın en ünlü saat markalarından olan Rolex, birçok ünlü ismin de vazgeçilmezi arasında. Doğal olarak da bu durum, birçok müzayedede ünlülere ait saatlerin rekor kırmasına sebep oluyor. Geçtiğimiz yıl bir müzayedede, 17.752.500 dolara satılarak dünyanın en pahalı saati olan Paul Newman’ın Rolex Daytona’sının ardından, önümüzdeki günlerde Steve McQueen’in Rolex Submariner’ının Phillips müzayedesinde rekor kırması bekleniyor… Biz de buradan yola çıkarak Rolex tutkunu ünlüleri ve bu tutkularının nerden geldiğini mercek altına aldık.

Bu noktada markanın arkasındaki kahraman Rolex’in kurucusu olan Hans Wilsdorf’dan da biraz bahsedelim. 1905 yılında Londra’da saat dağıtım şirketi kurduğunda hayalinde hep bileğe takılabilen, insana daha yakın olan bir saat vardı. Tabii ki bu model hem hassas zaman ölçümü yapmalı hem de şık olmalıydı. Mekanizmasına yoğunlaşmasının meyvesini ilk olarak 1910 yılında İsviçre Bienne’de Resmi Saat Değerlendirme Merkezi tarafından verilen İsviçre Kronometrik Hassasiyet Sertifikasını alan ilk kol saati oldu. 1919 yılından itibaren de Cenevre’de merkezi bulunuyor. Wilsdorf’un saatçiliğe bakışı ve pazarlamasında kullandığı dahi teknikler saat pazarında halen örnek olarak kabul görmekte ve her zaman başvurulacak bir rehber olmaktadır.

PAUL NEWMAN–ROLEX DAYTONA

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Geçtiğimiz yıl ünlü müzayede evi Phillips’in düzenlediği bir açık artırmada, dünyanın en önemli 700 saat koleksiyoneri Paul Newman’ın Rolex Daytona’sına sahip olabilmek için bir araya geldi. Saat, 17.752.500 dolara telefon ile katılan yeni sahibinin oldu. Newman’ın eşinin hediyesi olan Rolex Daytona’nın kasa arkasında, otomobil yarışlarına ilgisine duyduğu endişeyi dile getiren “Drive carefully me” yazıyor.

PABLO PICASSO-ROLEX GMT MASTER

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Sanat dünyasının dahi çılgın çocuğu Pablo Picasso, 1960’larda Rolex’in GMT Master modelini bileğinde taşımayı seçmiş. Sanatında olmadığı kadar simetrik ve dengeli bir model, Picasso tarafından muzip bir bilinç ile seçilmişe benziyor. Ref.1675 GMT Master çelik versiyonu, tasarım olarak da simetrik ölçümleri yüksek bir model. İlk tanıtıldığı 1954 yılından itibaren daha çok pilotların ve sık sık seyahat edenlerin tercihi oldu. İki zaman dilimine sahip. Picasso’nun en meşhur fotoğrafı olan Kızılderili başlığı taktığı portesinde, Rolex GMT Master ile poz verdi.

CEM YILMAZ – ROLEX GMT MASTER II DIAMOND 116748SARU

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Cem Yılmaz, Instagramda saat dünyasının çok alışık olduğu bir fotoğrafını paylaşmış. Sanatçının bileğinde yer alan Rolex GMT-Master II 116748SARU, hareketli yaşamı olanların, seyahatleri sevenlerin tercih ettiği bir model. 40 mm çapındaki kasa, sının etrafında safir, zümrüt, pırlanta ve yakut ile süslenmiş bezele sahip. Çift yöne dönebilen 24 saat kademeli seramik Cerachrom çerçevesi bulunuyor ve 100 metreye kadar su basıncına dayanıklı. Kronometre sertifikası olan COSC ve ayrıca markanın kendi sertifikasını da taşıyor. Rolex GMT-Master II 116748SARU, Rolex atölyelerinde geliştirilen ayrıcalıklı mekanizması ile can buluyor. “Her saat meraklısının mutlaka bir Rolex’i vardır” mantığıyla hareket edersek, Yılmaz’ın bu fotoğrafı merakları gideren paylaşım oldu.

STEVE MCQUEEN-ROLEX SUBMARINER

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Rolex’in Submariner model ailesine eklenen her yeni ürün, gen mirasına bağlı kalarak tasarlanmaktadır. Steve McQueen’in filmlerinde, özellikle otomobil yarışlarında bileğinden çıkarmadığı modeli, daha sonra arkadaşı dublör Loren Janes’a hediye ediyor ve arkasına anı bırakacak bir oyma yazı da 1960’ların tekniği ile ekletiyor. Yangında kaybolduğu düşünülen model, şu sıralar Phillips Müzayede Evi tarafından rekor fiyata satışa çıkarılmaya hazırlanıyor. *Önemli Not: 14 Eylül tarihinde aile ile ilgili sorunlardan dolayı müzayede iptal edilmiştir.

ANDY WARHOL-ROLEX REF 4041

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Andy Warhol’un tercih ettiği Rolex oldukça eskilerden, 1940’lardan nadide bir parça. 18K altın kasası gümüş kadrana sahip ve üzerinde mavi ibreler ile saat okunuyor. Warhol, bu modeli bir açık artırmadan alarak yeni kırmızı altın–çelik bilezik eklemiş. Sanatçının 1987’ye kadar koruduğu Rolex ref.4041, vefatından sonra 1988 yılında Sotheby’s tarafından tüm mülkü ile açık artırmaya çıkarıldı.

SEAN CONNERY-ROLEX SUBMARINER

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

James Bond’lar arasında ilk kez Sean Connery, 1962 yapımı Dr. No filminde Rolex’i bileğine taktı. En maskülen Bond olan Connery’nin stiline ve karakterine uygun bu model, sualtı araştırmaları için özel olarak tasarlandı. 100 metre su geçirmezliği bulunuyordu. Connery bu model ile altı film çevirdi.

CHE GUEVARA–ROLEX GMT MASTER

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Küba’nın devrimcisi Che Guevara ise Küba sigarasını içerken çekilen pozlarında bileğinde Rolex GMT Master modeli görüyoruz. Bolivya Harekâtında da kolunda çift Rolex taşımaktaydı. Saatlerinden birinin Bolivya’da bulunan CIA ajanı Felix Rodriguez tarafından alındığı söylenmektedir ve diğeri ise Miami’de Domuzlar Körfezi Müzesi’nde sergilenmektedir.

FIDEL CASTRO-ROLEX GMT MASTER

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Fidel Castro’nun Rolex fanatiği olarak tüm fotolarında bileğinde iki ayrı modeli aynı anda taşıdığını görüyoruz. Rolex Day-Date ve Rolex Submariner modellerini aynı anda takmasının açıklamasını, zamanlamanın mücadelelerinde önemli olduğunu belirterek yapmış. 3 zaman dilimini okuyabileceği modellerden bu anlamda da faydalanmış olabileceği düşünülüyor.

JAMES CAMERON-ROLEX OYSTER PERPETUAL SUBMARINER DATE

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Titanik fimi ile kazandığı 11 Oscar’dan sonra Avatar ile sinema tarihinin zirvesine yerleşen James Cameron da sürekli bileğinde taşımak için Rolex’e güveniyor. Ünlü yönetmen Avatar çekimleri için Amazon’un derinliklerinde yaşayan Kayopa halkı ile tanışır. Liderleri ile aralarında güzel bir dostluk oluşur. Onların verdiği değerli hediyelere karşılık kendisi için anlamı büyük olan Rolex Submarine’ı hediye eder. Böylece 20 yıl boyunca yanından ayırmadığı saatini daha da önem verdiği ellere teslim eder.

ROGER FEDERER–ROLEX DATEJUST

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

İsviçreli ünlü şampiyon tenisçi Roger Federer, ilk kupasını aldığında kupayı havaya kaldırırken bileğinde Rolex saat bulunuyordu. Ünlü tenis efsanesi, klasik saatin ilk modern örneği olarak nitelendirilen Rolex Datejust saatine çok önem verdiğini ve baktıkça o önemli günü hatırladığını belirtti.

TIGER WOODS–ROLEX OYSTER PERPETUAL DEEPSEA

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Tiger Woods golfte en zoru başararak art arda dört majör kupa kazandı. Golf oynamadığı zamanlarda ise hayatının kendine en değerli armağanı olarak nitelendirdiği çocukları ile derinlere dalmayı tercih ediyor. Ayrıca sörf yapmayı da seven Woods’un tüm yaptığı aktivitelerde ve günlük hayatında Rolex Oyster Perpetual Deepsea en büyük destekçisi. “Saatim galibiyetlerin, yenilgilerin bir parçası; çocuklarımla olan maceralarımın ve bireysel serüvenlerimin bir parçası oldu,” diyerek saati ile bağını açıklıyor.

LINDSEY VONN-ROLEX OYSTER PERPETUAL DAY-DATE 40

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Dünya şampiyonu Alp disiplini kayakçısı Lindsey Vonn, 2013 yılında geçirdiği bir sakatlık nedeniyle spor kariyerinde yıkıcı bir darbe aldı. Fakat asla çok sevdiği kayaktan vazgeçmedi. Azmi ve sabrı sayesinde hayatın ona gösterdiği engeli aşarak, gücü yaşam felsefesi haline getirdi. Asla vazgeçmemesini hatırlatması için bileğindeki Rolex’den güç aldı. “Onu takmak, benim için asla vazgeçmemek demek” diyerek spordaki korkusuz hırsını adeta dile getiriyor.

MARK WAHLBERG-ROLEX GMT MASTER II

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Oyuncu Mark Wahlberg, asla Rolex kullanmaktan vazgeçmeyen ve özel koleksiyonu ile de bilinen bir Rolex meraklısı. Birçok yerde görüntülendiğinde özellikle altın Yatcht-Master II’yi bileğinde görmek mümkün.

ABRAHAM LINCOLN-ROLEX OYSTER

Rolex Tutkunu Ünlü İsimler

Markanın kurucusu Hans Wilsdorf, bir pazarlama dâhisi ve stratejisti. Rolex’in modellerini oluşturmadan önce Rolex Oyster modelini kendisine ilham veren kişilerin isimleriyle birlikte adlandırarak üretti. Bunlardan en önemlisi de Amerikan Bileşik Devletler Başkanı Abraham Lincoln oldu ve ilk Rolex takan Amerikan başkanı olarak anıldı. Kırmızı altın Rolex Oyster, Lincoln yuvarlak kadran ve köşeli kasaya sahip.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları