preloader

Dünyanın En Pahalı Saatleri

19.03.2022
Dünyanın En Pahalı Saatleri

Yazı Boyutu:

Az sayıda üretim ve manevi değerini yükselten bir iş birliği ile değerini arttıran dünyanın en pahalı saat modellerini keşfedin.

Yüksek saatçilik (Haute Horology), diye ifade edilen komplikasyonları yani özellikleri fazla, nitelikleri yüksek ve üstün mekanizmaya sahip, saat markaları piramidinin üstünde yer alan modeller her zaman en eşsiz olanlarıdır.

Hep var olanın en iyisini yapan hatta mükemmelliğe ulaşan rakibi olmayan modeller kendi kendileri ile yarışıyorlar. Böylece pazarın isteklerine hizmet etmenin dışında hem sanat dolu zanaatkarlık hem de mikro mühendisliğini geliştirmesi yönüyle öncü olarak geleceğe ışık tutuyorlar.

Yapım becerilerinin kadran, kasa, finisaj, mekanizma üzerinde gösterildiği zaman parçaları, saat severler için tek kelimeyle her yönüyle büyüleyici oluyor. Özel tasarımların az sayıda üretim ile sınırlandırılması ve manevi değerini yükselten bir iş birliğine gidilmesi modelin değerini arttırmasının yanı sıra nesiller boyunca bir birine aktarımını daha değerli hale getiriyor.

Yıllar öncesinde toplumda önemli yer edinen kişilere ithaf edilen veya onların sahip olduğu anı dolu modeller günümüzde açık arttırmalarda da çekiçlerin heyecanla kalkmasını sağlıyor. Özenle ve sabırla üretilen yüksek saatçilik parçaları yıllar içerisinde bulunduğu her ana değer katıyor. Özellikle saat meraklısı koleksiyonerlerin ilgi odağı olan limitli edisyon ile üretilen parçalar en pahalı saatler skalasında da gururla yerini alıyor.

Patek Philippe markasının 31 milyon dolarlık kol saatinden Only Watch müzayedesi için tek edisyon olarak tasarlanan Richard Mille markasının saatine kadar dünyanın en pahalı saatlerine göz atın.

Patek Philippe, Grandmaster Chime – 31.000.000 $

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Mezat içeriği sadece saat olan ve yüksek saatçiliğin yer aldığı tek müzayede evi Only Watch’da Patek Philippe Grand Master Chime 31 milyon $’a alıcısına ulaştı. Muhteşem model 48 mm kasa çapı içerisinde, ikinci saat dilimi, ay-yıl-gün-mevsim göstergeleri, artık yılı hesaplayan sonsuz takvim gibi toplam 20 komplikasyon özellik taşıyor. Paslanmaz çelik kasası dönebilme özelliği ile saatin her iki yüzündeki komplikasyonları kullanma kolaylığını sunan çift kadranlı eşsiz bir model.

Siyah kadranının ortasında yıl göstergesi haneli olarak yer alıyor. Diğer kadran yüzü ise somon rengi seçilmiş ve saat 12 konumunda müzayedenin ismine ithafen “The Only Watch” yazıyor. Sadece bir adet üretilen Grandmaster Chime’ın özelliklerinin fazlalığı, eşsiz el işçiliği ve sınırlı sayıda olması değerini daha da arttırıyor. Mekanizması 1,366 parçadan oluşuyor. Timsah derisi kayışa sahip ve özel bir çelik kutu içerisinde saklanıyor.

Rolex, Cosmograph Daytona “Paul Newman” – 17.800.000 $

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Paul Newman ile özdeşleşen sıra dışı kırmızı, siyah ve beyaz kadranlı 1968 Rolex’in Cosmograph Daytona modeli, Phillips Müzayede evi tarafından satışa sunuldu ve rekor denecek bir fiyat olan 17.8 milyon $’a yeni sahibinin oldu. Hızlı araba kullanmayı seven aktörün eşi tarafından Tiffany’den hediye alınan modelin kasa arkasında “Drive carefully me” yazısı işletilmesi manevi değerini daha da anlamlı kılıyor.

Bu özel model sadece kısa bir süre için piyasaya sunulmuş. Beyaz kadranı üzerinde kırmızı “Daytona” yazısı ve siyah alt kadranları, dış halka üzerinde sayaçları ile sınırlı sayıda üretildi.

Patek Philippe, Nautilus 5711/1A-018 –Tiffany &Co – 6.500.500 $

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Patek Philippe’in en çok istek duyulan 5711/1A-010 Nautilus modeli, yüksek saatçilik dünyasında değer ivmesini asla düşürmeyen ve yukarı tırmandıran bir tasarım. Bu derece sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de modele can veren ve hayranlık duyulan 5711 yeni mekanizması ile çalışıyor olması.

Geçtiğimiz yıl Patek Philippe takipçilerini üzen bir açıklama yayınlayarak artık 5711/1A-010’nin üretilmeyeceğini duyurdu. Mavinin en uyumlu olduğu modellerden birinin üretilmeyeceğini bilmek hem üzdü hem de eski modellerini daha da değerli kıldı diye düşünürken kısa bir süre sonra Tiffany & Co ile iş birlikteliklerinin 170. yılını kutlayacaklarını müjdelediler. 1837 yılında kurulan Tiffany, 1851 yılından itibaren mağazalarında kol saati satışında sadece Patek Philippe ile birliktelik yürütmelerinin onurunu 170 adet limitli Tiffany Blue® Ref.5711/1A-018 Nautilus’u üretterek kutladı. 169 adet modeli New York, Beverly Hills ve San Francisco Tiffany mağazalarında alıcıları ile buluşurken, sadece bir adeti Phillips-Bacs & Russo Müzayede Evi tarafından satışa sunuldu. Mavi kadranlı çelik modelin açık arttırmada Nature Conservancy’i yararına 6.503.500 $ gibi rekor bir fiyata satıldı.

Paslanmaz çelik kasa 40 mm çapında ve çevrelendiği Tiffany mavisi renkli kadran üzerinde saat 6 konumunda Tiffany & Co logosu yer alıyor. Safir camlı kasa arkasın da ise 170th Anniversary – 1851 2021 tarihleri ile birlikte her iki markanın isimleri yazıyor.120 metre su geçirmezlik özelliği bulunuyor.

Audemars Piguet, Royal Oak Concept “Black Panther” Flying Tourbillon Piece Unique – 5.200.000 $

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Audemars Piguet, ikonik ve gösterişli model ailesi olan Royal Oak, özellikle bileğinde dikkat çeken saat sevenleri tatmin edici tasarımların altına imza attıyor. Royal Oak Concept “Black Panther” Flying Tourbillon tüm nitelikleriyle o kadar ayrıcalıklı bir model. Tüm özelliklerinin yanı sıra tek adet olarak üretilmesi farklılığını daha da artırıyor.

42 mm fasetli kasalı modelin 6 konumunda tourbillonu yerleştirildi. 50 metre su basıncına dayanıklı. Hayır için düzenlenen bir müzayede de satışa sunulan model 5,2 milyon $’a alıcı buldu.

Marvel karakterlerinden üç boyutlu olarak Kara Panter’in kadranında yer aldığı Royal Oak Concept daha sonra küçük farklılıklarla 250 adet daha yine sınırlı olarak yeniden üretildi.

F.P. Journe, Francis Ford Coppola FFC Blue – 4.500.000 CHF

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Saat dünyasının en önemli ve tek saat müzayedesi Only Watch için F.P. Journe tarafından üretilen Francis Ford Coppola Blue modeli 4.5 milyon CHF’ye alıcı buldu. Özenle tasarlanmış sıra dışı model otomat bir saat düzeneği ile üretildi. Beş parmağı olan bir el ile günün 12 saatini ifade eden model, Amerikalı ünlü film yönetmeni Francis Ford Coppola’nın sadece el ile zamanı gösteren bir model tasarlayıp tasarlayamayacağını F.P.Journe’a sorması ile başladı. FFC prototipin ortaya çıkması yaklaşık 7 yıl sürdü. Modelin kadranında yer alan el ise 1500’lü yıllarda yaşamış, Fransız askeri doktor Ambroise Paré’a adandı. Paré, yapay organlar üzerine araştırmalar yapmış ve biyolojik uzuvların çalışma prensibine göre tasarlanan otomat protezler konusunda günümüze dek ışık tutan büyük atılımlar gerçekleştirmiş. Francis Ford Coppola’nın da kadranındaki mavi el aynı bu prensipten hareket ederek parmakları mafsallarından kıvrılıyor ve saatleri ifade ediyor.

Kasası doğada çok ender rastlanan tantalum madeninden yaratıldı, böylece korozyona dayanıklılığı arttırıldı. 42 mm kasa çaplı kasasının arkasından 396 adet parçadan oluşan mekanizması izlenebiliyor ve 160 saat güç rezervi ile çalışabiliyor.

Audemars Piguet, Royal Oak 15202 Jumbo – 3.100.000 CHF

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Audemars Piguet, iki yılda bir düzenlenen ve Duchenne Kas Distrofisi çocuk hastalığına fon sağlayan Only Watch müzayedesi için üretti. Sadece bir adet olması onu eşsiz kılıyor ve Royal Oak 15202 Jumbo 3.100.000 CHF ile 2021 yılının açık arttırmasının en yüksek fiyata satılan Royal Oak modeli oldu. 1972 üretimli modelinin çağdaş çizgileri ile markanın en popüler modelinin özel üretimi söz konusu olunca bu derece yüksek fiyattan alıcı bulması şaşırtmadı.

Özellikle tasarımın 50. yılına rastlaması modeli daha da anlamlı kılan özelliklerden biri oldu. 39 mm çapında 8.1 mm kalınlığında pahlanmış titanyum kasası, parlak Bulk Metalik Cama sahip. 40 saatlik güç rezervi bulunan ve yüksek saatçilik ürünü çok parçalı, 247 adet bileşenin bir araya gelmesi ile oluşturuldu. Royal Oak 15201XT Jumbo Only Watch’un kadranı da özel olarak hazırlandı. Klasik “Petite Tapisserie” desenli koyu gri renkli Royal Oak ailesinin ilk neslinin kadranlarına ithafen bu modelle saygılarını sunuyor.

Tag Heuer, Monaco Steve McQueen – 2.200.000 $

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Ünlüler arasında saati ile özdeşleşen aktörlerden Steve McQueen 1969 yılında pazara sunulan Monaco Grand Prix’in adını taşıyan TAG Heuer ile özdeşleşmişti. Aktörün Le Mans filminde bileğinde görülen model dünyanın ilk su geçirmez otomatik kronograf saatinin olmasının yanı sıra, ilk kare kronograf saati olarak da farklı bir özelliğine de sahip. Steve McQueen’in en kült rollerinden biri olan Michael Delaney rolünü, göz alıcı mavi kadranlı kare kasaya sahip modeli de ölümsüz kırdı. Film sırasında 6 adet Heuer Monoca saati kullanıldı. Bu modellerden birini daha sonra filmdeki baş teknisyene kasa arkasına yazdırdığı “To Haig Le Mans 1970” ibaresi ile hediye etti.

Phillips Müzayede Evi’nin uzmanlığı ile yapılan satışta hem dünyanın en pahalı saatleri arasında kendine yer edindi hem de TAG Heuer’in en yüksek fiyata satılan saati oldu.

Richard Mille, RM 67-02 Charles Leclerc Prototype – 2.100.000 CHF

Dünyanın En Pahalı Saatleri

Only Watch müzayedesi için tek edisyon olarak tasarlanan ve üretilen Richard Mille RM 67-02 Charles Leclerc Prototype, markanın karakteristik şıklığına hizmet eden bir model. Keskin köşeli hatları her zaman olduğu gibi güçlü duruşunun altını çiziyor.

Monakolu Formula 1 otomobil yarışçısı Charles Leclerc için tasarlanan RM 67-02 Charles Leclerc Prototype, markanın hareketli ve sağlam çizgilerini ön plana çıkarıyor. 47 mm X 39 mm ölçülerinde ultra hafif model TPT® komposit metaryel, 5 grade titanyum kasaya sahip, iskeletleştirilmiş kadranından X şekilli mekanizması görünüyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları