preloader

Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

29.03.2022
Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

Yazı Boyutu:

Hayran olunan ve sevilen kahramanları kadranlarında yer vererek bileklere taşıyan marka ve tasarımlara göz atın.

Bazı çocukların -aslında çoğumuzun- büyümesine eşlik eden hayatını renklendiren, hayal dünyasının kapı eşiğinden el ele atladığı kahramanları vardır. Bizler yaş aldıkça onlar büyümezler, sadece maceraları çeşitlenir. Kimi bir romanın kahramanı kimi de bir çizgi film karakteri ya da çizgi roman kahramanı, serüvenlerine her zaman devam ederler.

Saat firmaları özellikle hayran olunan ve sevilen kahramanlara kadranlarında yer verdi. Küçük Prens’ten Snoopy’e kahramanların ruhlarını bileklere taşıyan marka ve tasarımları inceledik.

Omega, Speedmaster “Silver Snoopy Award” 50th Anniversary

Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

Omega Speedmaster Silver Snoopy Award 50. yıldönümü saati, uzay araştırmalarına katkılarından dolayı 1970 yılında NASA astronotlarından aldığı “Silver Snoopy Award” ödülüne saygı niteliğinde yaratıldı.

42 mm paslanmaz çelik kasa, mavi tekstil kayışlı modelin gümüş kadranı üzerinde mavi pvd kaplı saat imleri ve ibreleri yer alıyor. 9 konumunda yer alan mavi alt kadranında ise Snoopy madalyonu bulunuyor.

Kasa arkasında safir kristal camın üzerinde Komuta ve Servis Modülü (CSM) üzerinde sevimli hareketli bir Snoopy yer alıyor ve yanında bir dünya diski görünüyor. 50 metre su basıncına dayanıklı ve 50 saat güç rezervi var. Mavi bezeli üzerinde takimetresi yer alıyor ve kronograf model beyaz kadranı mavi alt kadranlarını ön plana çıkarıyor.

IWC Schaffhausen, Pilot’s Watch Timezoner Edition “Le Petit Prince”

Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

Dünyanın en çok okunan kitaplarından biri olan Küçük Prens, olaylara felsefi bakış açısı ve illüstrasyonları ile hayatımızın her yaş skalasında bizimle birlikte.

Küçük Prens’in çöle düşen bir pilot ile yolları kesişir ve öykü böylece başlar. Yazar Antoine de Saint-Exupéry, eseri kaleme alırken kendi hayatından etkilendiği düşünülüyor. Aynı zamanda Fransız Hava Kuvvetleri’nde çalışan Saint-Exupéry, 1935 yılında Sahra Çölü’nde uçağı hız denemesi yaparken düşer ve bir bedevi tarafından kurtarılır.

Kitap ilk baskısını 1943 yılında yaptı ve yaklaşık 200’e yakın dile çevrildi. Daha sonra uçağının vurularak Marsilya açıklarında denize düşmesi ile hayatını kaybetti. Yaşamı süresince gece uçuşları konusunda birçok buluşa imza etti.

Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler
Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

İlk kez IWC, 2006 yılında yazarın “Gece Uçuşu” romanının 75. yılı anısına kronograf üretti. Böylece marka ile yolları kesişen Saint Exupéry, daha sonra pilot saatleri ailesinin anlamlı bir üyesi haline geldi. Modellerinin gelirlerin bir kısmı dünya çocuklarına yardım amacıyla Antoine de Sait -Exupéry Vakfı’na bağışlandı.

IWC’nin Küçük Prens’i bileklere taşıdığı modellerinden biri Pilot’s Watch Timezoner Edition “Le Petit Prince” (Ref. IW395503), patentli kullanım kolaylığı sunan ikinci zaman dilimi fonksiyonuna sahip. Bezeli çevirerek istediğiniz lokasyon üzerinde getirince zamanı gösteriyor. 60 saat güç rezervi ile çalışıyor. Kadranı tüm Le Petit Prince modellerinde olduğu gibi havacı mavisi ve kahverengi kayışı ile şık bir uyum içerisinde. 46 mm çapındaki kasasının arkasından dekore edilmiş mekanizmasının çalışması keyifle izlenebiliyor. 1500 adet limitli olarak üretildi.

TAG Heuer, Connected x Super Mario Limited Edition (Ref. SBG8A13.BT6247)

Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

TAG Heuer akıllı saatler, connected watch ailesinden ürettikleri modellere bilgisayar oyunlarının en ikonik Nintendo karakteri olan Super Mario’yu da ekledi.

Akıllı saatler konusunda başarılı modelleri bulunan marka zamanı oyunlaştırıyor ve sahibini aktiviteye teşvik ediyor. Modelde pusula, ivme ölçer, kalp atış hızı gibi sağlık fonksiyonlarının tümü yer alıyor. Günlük hayatı daha sevimli hale getiriyor ve yapılan yürüyüşe, adım sayısına göre Mario borudan aşağıya inebiliyor veya yenilmezlik kazanabiliyor.

50 metre suya dayanıklılık gösteren TAG Heuer Connected x Super Mario, M sembollü kırmızı kauçuk ve kırmızı altlı siyah deri kayış seçenekleri ile sunuluyor.

Audemars Piguet, X MARVEL Royal Oak Concept Black Panther Flying Tourbillon (Ref. 26620IO.OO.D077CA.01)

Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

Marvel’in çizgi roman kahramanı Kara Panter-Black Panther, Afrika hayali ülkesi Wakanda kralı T’Chaka’nın oğlu T’Challa’dır. Babadan oğula geçen Kara Panter unvanını alan kahraman, meteor çarpan Wakanda’yı koruma görevini üstlenir.

Marvel ile iş birlikteliği ile Audemars Piguet yeni modelini kara dünyanın sembolü Black Panther Flying Tourbillon’u yarattı. Derinliği olan tüm kadranını kaplayan üç boyutlu Black Panther markanın Royal Oak Concept ailesine ait. Black Panther lazer kesim beyaz altından yapıldı ve tamamıyla el işçiliği oyularak şekillendirildi ve yine elle boyandı. 42 mm titanyum kasası oldukça hafif ve sağlam bir yapı kazandırıyor. Bezelinde ise siyah seramiğin dayanıklılığı tercih edildi. Kadran etrafında mor renk üzerinde saat imleri yer alıyor. 6 konumunda tourbillonu barındıran AP, 50 metre su basıncına dayanıklı ve 242 parçadan oluşan mekanizması 3 gün rezervi ile çalışıyor. 250 adet limitli sayıda üretildi.

Romain Jerome, “Pac-Man” Level III

Kahramanları Kadranlarında Taşıyan Saatler

Birçok çizgi roman kahramanını kadranında canlandıran Romain Jerome üçüncü bir Pac-Man saatini piyasaya sürdü. Ünlü video oyunu serisine bir övgü niteliğindeki sürüm, markanın oyuncu ruhunun bir parçası olarak RJ koleksiyonundaki diğer kahramanlar arasında yerini aldı.

Titanyum bezel, ayna cilalı siyah kadranı ile vurgulanırken, Pac-Man’in kiraz ve Pac-Dots için avladığı bir labirent yer alıyor. Kadran bu yüzden üç bölüme ayrılmış. Bu sahne, sırayla, kadran üzerinde üç seviyeye bölünmüş ve 27 adet el yapımı parçadan oluşuyor.

RJ Pac-Man’in 3D efektini daha ön plana çıkarabilmek için siyah cila ile doldurulmuş yükseltilmiş bölümler yer alıyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ
editörün tüm yazıları