preloader

En İyi İsviçre Saat Markaları

07.06.2022
En İyi İsviçre Saat Markaları

Yazı Boyutu:

1800’lü yıllarda cep saatlerinde başlayan döngüsünü, kurucularının ruhuyla birer DNA olarak modellerinin her çizgisine yansıtan İsviçre saat markalarını keşfedin.

Saat firmalarının geçmişlerinde yaşadıkları, mücadeleleri ve farklı başarıları etkileyici birer öyküye dönüşüyor. İsviçre saat endüstrisinin 1800’lü yıllarda cep saatlerinde başlayan döngüsü, kurucularının ruhuyla birer DNA olarak modellerinin her çizgisine yansıyor. Yazılarımızda yer verdiğimiz İsviçre saat markalarının kısa tarihçelerini sizler için derledik.

A. Lange & Söhne

En İyi İsviçre Saat Markaları

Cep saatlerinin hem ihtiyaçtan hem de aksesuar olarak büyük ilgi gördüğü dönemde doğdu marka. Yıl:1845, Yer: Saksonya. Adolph Lange tarafından hassas saatçiliğin üretim atölyesi kuruluyor. Marka İkinci Dünya savaşında bulundukları konum nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşıyor ve savaş sonrasında ise fabrikalarına el konuluyor. Bu süreç içerisinde markanın neredeyse adı hiç duyulmuyor, yıllarca süren büyük bir sessizlik yaşıyor. Saatçilik tarihinde saygın bir isim olarak yer edinen Ferdinand Adolph Lange’in torunu Walter Lange 1990 yılında her şeye yeniden başlıyor. İlk kol saatleri Lange 1, düzenli olarak üretilen ikonik modelidir.

Zenith

En İyi İsviçre Saat Markaları

En köklü İsviçreli saat markası 1865 yılında Neuchatel Le Locle’da, Favre – Jacot tarafından kurularak hassas cep saatleri üretmeye başladı. Zenith’i kurduğunda Jacot sadece 22 yaşında idi. Var olduğu günden itibaren imkansızı başarmayı amaçlayan bir marka felsefesini takip etti. 1999 yılında LVMH Group bünyesinde yer aldı. Kendi üretimleri ile saat dünyasının öncü markası olarak en hassas zaman ölçme mekanizmalarını yarattı. DEFY koleksiyonu İsviçre saatçiliğinin çıtasını yükselten ve öncülüğünü yapan modelleri kapsıyor.

Hublot

En İyi İsviçre Saat Markaları

Yenilikçi fikirleri ve dinamik yapısı ile saatçilik dünyasına 1980 yılında İsviçre’de kurularak dahil oldu. Eski CEO’su şimdi Onursal Başkan olarak görevini sürdüren Jean-Claude Biver’in markanın cesur çıkışında güçlü imzası bulmaktadır. Classic Fusion, Spirit of Big Bang aileleri, vizyoner yapısının örneklerini oluşturuyor. Dayanıklı, estetik ve komplikasyonu birleştiren tarzı endüstriye farklı bir bakış açısı katmıştır.

IWC Schaffhausen

En İyi İsviçre Saat Markaları

IWC Schaffhausen’in hikâyesi Amerika’da başlıyor. Florentine Ariosto Jones’u girişimci yapısı onu Boston’dan İsviçre’ye yönlendiriyor. 1868 yılında “Uluslararası Saat Şirketi- International Watch Company”i kurdu. Böylece Amerika’nın teknolojik yapısını İsviçre saatçiliği ile birleştirerek cep saatlerini üretmeye başladı. Özellikle komplike saatler ve kronograflar konusunda iddialı saatler tasarladı. Titanyum ve seramik kullanarak, bugün titanyumaluminid ve Ceratanium® gibi gelişmiş malzemelerden üretilen saat kasaları yarattı. IWC sürdürülebilirlik ve gençler yönelik çalışmalarda da dünya bazında projelere imza atmaktadır.

Piaget

En İyi İsviçre Saat Markaları

Ayrıcalıklı ve cesur tasarımlarının üretimlerine 1874’de İsviçre Georges-Edouard Piaget tarafından La Côte-aux-Fées’de başlatılıyor. Markanın vizyoner yapısı 1950’lerde Altiplano koleksiyonun ince yapısı, ince mekanizmaları ile pekiştiriliyor. Mücevher ve saatçiliğin mükemmel birleşeni olan tasarımları adeta sanatsal yapılar içeriyor.

Roger Dubuis

En İyi İsviçre Saat Markaları

Marka 2017 yılında hayatını kaybeden Roger Dubuis tarafından 1995 yılında kuruldu. Kesinlikle saatçilik dünyasının en dinamik ve enerjik markalarından. En önemlisi ise kurucusu ile aynı dönem yaşama şansını hissettiğimiz genç bir oluşum olması. Tüm duyguların en uçlarda, sıra dışı tasarımları Hyper Horology mottosunda taşıyor. Roger Dubuis, Richemont Group bünyesinde yer alıyor. Özellikle Excalibur koleksiyonu markanın ikonik tasarımlarını içeriyor.

Rolex

En İyi İsviçre Saat Markaları

Dünyanın en çok tanınan ve satılan lüks saat markası entegre ve bağımsız bir İsviçre saat üreticisidir. İsviçreli saat firması Hans Wilsdorf tarafından 1905 yılında Londra’da saatçilik serüvenine başladı. Estetik yapı içerisinde güvenilir, hassas mekanizmaları birleştiren Rolex, Cenevre’ye taşındı ve 1920 yılında ise marka tescili gerçekleşti. Hans Wilsdorf’un cesareti, azimli çalışması Oyster Perpetual Rolex modelinin doğmasını sağladı. Marka 500’den fazla patente sahip.

Panerai

En İyi İsviçre Saat Markaları

Floransa’da mağaza, atölye ve daha sonra saatçilik okuluna kadar dayanan markanın ilk kuruluşu 1860 yılında oluyor. Uzun yıllar İtalyan donanmasının ihtiyacı doğrultusunda, özellikle dalış birliklerine hassas saatler ürettiler. Luminor ve Radiomir efsane modelleri uzun yıllar askeri korunma altında olduğu için sadece askerler tarafından erişilebiliyordu.1997 yılında ise Richemont Group tarafından satın alındı ve muhteşem modelleri ile tüm dünya saat severleri ile buluştu. İtalyan tasarımın İsviçre tekniği ile birleştiği modeller İsviçre Neuchatel’de üretiliyor.

Longines

En İyi İsviçre Saat Markaları

Swatch Group’un güçlü firmalarından kanatlı kum saati logolu Longines, 1832’den beri İsviçre Saint-Imier’de yer alıyor. Özellikle geleneksel yapısı doğrultusunda ürettiği modellerini spor şampiyonaları iş birliktelikleri yaparak performansının eşsizliğine vurgu yapıyor. Yaklaşık 150’den fazla ülkede yer alıyor. Özellikle ülkemizde marka bilinirliği ve güvenirliliği en yüksek markalardan biridir.

Tudor

En İyi İsviçre Saat Markaları

Ayrıcalıklı bir tarzda üretilen Tudor mekanik saatleri Rolex kurucusu Hans Wilsdorf adına 1926 yılında tescil edildi. Rolex’in geleneksel yapısı içerisinde ulaşılabilir modelleri 1946’dan itibaren Montres Tudor S.A. şirketi ile sürdürmeye başladı. Black Bay, Pelagos sembolik modellerinden biri.

Tag Heuer

En İyi İsviçre Saat Markaları

Marka, saatçilik geçmişine Uhrenmanufaktur Heuer AG olarak 1860 yılında İsviçre St-Imier’de Edourad Heuer’in açtığı saat dükkânı ile başladı. Yenilikçi yapısını, geliştirdiği özel kurma sistemi ile ilk patentini alarak gösterdi. Genellikle gümüş cep saatleri üretiyordu. Ailenin dördüncü jenerasyonu yönetimi sırasında ilk kronograf serisi Autavia koleksiyonu yaratıldı.

1963 yılında ise Heuer Carrera doğdu. Daha sonra 1969 yılında Autavia, Heuer Carrera ve Monaco ile dünyanın ilk otomatik kronograf modelini öncü niteliğinde tasarladı. Firma, 1985 yılında TAG Group tarafından satın alınmasıyla TAG Heuer ismini aldı. Modellerini oluştururken lider teknolojik gelişmeleri kullanmaktan çekinmeyen cesur marka, saatçilik dünyasına silikon çip, karbon zemberek gibi birçok yenilikler kazandırdı. Ayrıca 2015 yılında ilk İsviçre lüks akıllı saati olan TAG Heuer Connected’ı üretti.

Bvlgari

En İyi İsviçre Saat Markaları

Sotirio Bulgari, yetenekli bir Yunan gümüş ustası. 1884 yılında Roma’da İtalyan mücevhercileri ile rekabet edebileceği tasarımlarıyla Bulgari markasını kurdu. İlk günden itibaren renkleri birlikte kullanma, göz alıcı kombinasyonlar vazgeçmediği mottosu oldu ve adeta markanın genetiğini oluşturdu.

Mücevhercilik ile başlayan güçlü marka daha sonra da aynı konsantrasyon ile 1980 yılında İsviçre’de zaman makineleri olan saatlere de bünyesinde yer açtı. Hem kadın hem de erkek saatlerinde zanaatkârlığı ve mekanik üstünlüklerinin oluşturduğu tasarımlar sunuyor. Özellikle son yıllarda Octo serisi farklı mekanik komplikasyonlarda dünyanın en ince saatleri unvanına sahip.

Omega

En İyi İsviçre Saat Markaları

Omega’nın ilk adımları, genç bir saat ustası olan Louis Brandt tarafından 1948 yılında, İsviçre La Chaux-de-Fonds’da açılan küçük bir atölyede atıldı. Sadece 23 yaşında olan Brandt’ın tek hayali markasını büyütmekti. Zaman ölçümü konusunda çok hassas çalışan saatleri İsviçre’den Avrupa’ya yayılarak kısa zamanda duyuldu. 1879 yılında vefatından sonra yerine geçen iki oğlu aynı tutkuyu büyüterek devam ettirdi. Bien’deki yeni yerlerine taşındıktan 5 yıl sonra ilk seri üretim kalibre Labrador’u tanıttılar.

1903 yılında ise firma, dünyanın en önemli markalarından olacak Omega Watch. Co. adını aldı. Omega, latin alfabesinin son harfi ve sembolü de markanın uluslararası işareti oldu. Olimpiyat oyunları gibi en önemli spor karşılaşmalarının zaman tutuculuğuna kronograf saatleri ile başladı. 1930’lu yıllarda saniyenin 1/10 hassasiyetinde ölçüm yapabiliyordu. Spor zamanı ölçüm konusunda günümüze kadar birçok elektronik gelişmenin ana oyuncusu oldu. Hatta yüzme yarışlarında kullanılan start-finish özellikli ilk touchpad üretimini gerçekleştirdi. Marine adıyla ilk dalış kol saatini tanıttı yine bu yıllarda. NASA’nın yakın incelemesinde bulunan marka, tarihe büyük bir imza atarak Omega Speedmaster ile ilk uzaya giden saat oldu. Ayrıca Omega modelleri “Golden Eye” filminden günümüze dek James Bond’un en iyi macera arkadaşı. Seamaster, Constellation başarılı markanın önemli diğer koleksiyonları.

Breitling

En İyi İsviçre Saat Markaları

Havacılık ile özdeşleşen bir marka olan Breitling’in Léon Breitling tarafından 1884 yılında Saint-Imier’de ilk atölyesi kuruldu. Tasarımlarının etkileyiciliği ile hiç uçaklarla ilgisi olamayan kişilerin bile beğenisini havacılık saat modellerine yöneltip, efsaneleşmiş bir markadır Breitling.

1893 yıllarından itibaren patentli çalışmaları oldu ve saniyenin 2/5 hassasiyette kronograflar üretti. On yıl içerisinde 100.000’den fazla kronograf ve kronemetre sattı. İlk giyilebilen yani bileğe takılan ve ayar tepesinden farklı olarak başlat-durdur-sıfırla butonu olan kronograf saati tanıttı. Yönetime geçen jenerasyonları süresince sektörün liderliğini büyük bir sorumlulukla yerine getirdi. Navitimer, Aerospace, Chronomat, Superocean, Avenger önemli saat ailelerinden.

Rado

En İyi İsviçre Saat Markaları

Fritz, Ernst ve Werner Schlup kardeşlerin bir araya gelip, aile evinin bir bölümünü saat atölyesine çevirme kararı ile Rado’nun ilk adımları atıldı. Schlup & Co İsviçre Lengnau köyünde yer alan atölye, yenilikçi kardeşlere ev sahipliği yaptı.

“Hayal edebilirsek yapabiliriz. Yapabilirsek başaracağız” mottosu ile 1957 yılında Rado Green Horse’un tanıtımını gerçekleştirdi ve Esperanto’da “tekerlek” anlamına gelen Rado marka ismini aldılar. Marka dünyanın ilk çizilmez saatini Diastar’ı ‘60’lı yılların başında yarattı ve ardından saatin ne zaman servise gitmesi gerektiğini gösteren döner çapası ile Captain Cook geldi.

Malzemelerin efendisi unvanını ise kullanıcısının bileğine göre şekillenebilen Rado Anatom’u Andy Warhol’un bir tablosu ile 1980 yılında tanıttı. Bu yılların sonuna doğru inovativ malzemeler konusundaki dikkatini seramiğe yönlendirdi ve ileri teknoloji malzemesi ile yaratılan Rado Ceramica doğdu. Ardından gelen monoblok tasarımlar, ultra ince saatler İsviçre saatçiliğin dönüm noktalarını oluşturdu. True, Dia Master, HyperChrome, Centrix diğer önemli model aileleri.

Chopard

En İyi İsviçre Saat Markaları

Özgün ve imza koleksiyonların sahibi olan Chopard’ın, 1836-1915 yıllarında Louis-Ulysse Chopard’dan 1963 yılı Scheufele ailesine uzanan bir yolculuğu var. Yüksek mücevhercilik ve yüksek saatçilik dünyasına katkı sağlayan önemli bağımsız markalardan biri Chopard. Klasik, spor ve modern çizgileri tasarımlarında ustaca bir araya getirirken, sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarına yıllar öncesinden başladı. Uzun süredir atölyelerine toprak üstünde elde edilen “Etik Altın”lar ile çalışarak üretimlerini yapıyor. “Sürdürülebilir Lüks Yolculuğu” çalışmaları ile lüksün farklı bir yanına dikkat çekerek uzun vadeli planlarla yol alıyor. Çevresel ve sosyal sorumluluklar konusunda planları markanın öncelikleri arasında yer alıyor. Happy Diamonds, Happy Sport, Mille Miglia, Alpine Eagle , L.U.C gibi yüksek teknolojinin kullanıldığı önemli koleksiyonlara sahip.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ
editörün tüm yazıları