preloader

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

15.06.2023
Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

Yazı Boyutu:

Motosiklet tutkusunu her zaman ve her yerde bileğinizde hissedebileceğiniz, motosikletlerden ilham alan saatleri keşfedin!

Motosikletler, özgürlük ve heyecan kaynağı olarak hız tutkunlarının kalbinde ayrı bir yer edinmiş durumda. Bu tutku ve estetik, zamanı takip etmek için kullanılan saatlerin tasarımında da ilham kaynağı oluyor. Motosikletlerden ilham alınarak tasarlanan saatler dinamik hatları, cesur renkleri ve özgün detaylarıyla adeta motosiklet ruhunu bileklerimize taşıyor. Bazen çok ünlü bir markanın en ikonik rengi bazen benzer bir markanın dünyaca ünlü motor bloğu bu saatlere her baktığımızda bize kendini hatırlatıyor. Motosikletlerden ilham alınarak üretilen bu çok özel saatleri sizin için bir araya getirdik.

Bulgari X Ducati Special Edition Chronograph

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

İtalyanların geçmiş zamanlarda sanat alanında başarılı olduğu bilinir. Sanayi devriminden sonra ise sanatsal bakışlarını otomobiller ve motosikletlere yansıtma konusunda hiç zorluk çekmediler. Ducati de İtalyanlara ait sanatsal bakışın yansımasını taşıyan motosikletleriyle ünlü. Bulgari’nin, Ducati ile iş birliği yaparak yenilik ve estetik tutkularını kullanması sonucunda ortaya çıkan bu kronograf saat, etkileyici bir renk olan Ducati kırmızısı kadranla sunuluyor.

Saat alüminyum kasası, siyah kauçuktan yapılmış çerçeve ve bileziği, titanyumdan yapılmış kronograf düğmeleri ile tıpkı Ducati motosikletlerde olduğu gibi özel malzemelerden üretilmiş. Arka tarafında, Ducati logosu ve limitli üretim numarasıyla kişiselleştirilmiş bir titanyum kapağa sahip. Saat her iki markanın da imzasını taşıyan anodize alüminyum bir kutuda sunuluyor.

Breitling Top Time Triumph Chronograph

Triumph motosiklet tarihine aşina olanlar 1952 model “Polychromatic Blue” renkli Thunderbird 6T modelini hatırlayacaktır. Aynı şekilde saat tutkunları da 1970’lerde üretilen ikonik Breitling Top Time ile karşılaşmış olabilirler. Bu iş birliğinde Breitling ve Triumph, bu iki ikonik modelden izler taşıyan klasik bir zaman ölçer ürettiler ve kadranı o karakteristik buz mavisi renginde tasarladılar. Breitling Top Time Triumph’da dikkat çeken detaylardan biri, kadranı tamamlayan ve yarışlardan esinlenen buzağı derisi kayış.

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

Aynı zamanda her iki markanın logoları saat 12 ve 6 konumlarında zarif bir şekilde yer alıyor. Kontrast oluşturması için zıt renklerde üretilen kronograf pencereleri hız okumalarını net bir şekilde gösterirken, mantar butonlar da kronografın işlevlerine kolay erişim sağlıyor. Arka tarafta ise motosikletin tarihine ve kökenine gönderme yapmak için Triumph’ın ikonik motor bloğu incelikle işlenmiş.

Tissot T-Race MotoGP

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

Tissot, MotoGP’nin resmi zaman ölçeri olarak 20 yıldır görev yapmasının yanı sıra birçok sürücüyle de sponsorluk anlaşmasına sahip. Her yıl MotoGP’ye adanmış saatler üreten marka, T-Race MotoGP’de safir kristal cam kullanarak okunabilirliği artırırken çizilmelere karşı koruma sağlıyor. Benzersiz, dokulu kadranında Moto GP ile özleşen siyah, kırmızı ve beyaz renklerine yer veriyor.

Ayrıca, “SuperLuminova” adı verilen yansıtıcı bir malzeme kullanarak saat ve kadranın karanlıkta üstün görünürlüğünü sağlıyor. Saat suya dayanıklı olup küçük bir MotoGP kaskı şeklindeki kutusunda sunuluyor. Aynı zamanda 3.333 adetle sınırlı üretilen saat, diğer motosiklet saatlerine kıyasla oldukça uygun fiyatlı.

{5275}

Bremont X Isle of Man TT

Dünyanın en çılgın motosiklet etkinliklerinden biri olan Isle Man Of TT’nin 2019 yılından beri resmi zaman ölçeri olan Bremont, bu zaman ölçerinin üretimi için Isle man of TT yarışının efsanelerinden Hickman ile yakın iş birliği yapmış. Bremont Isle of Man TT saatlerinden sadece 62 adet üretilmiş olup saatin üzerindeki markalama oldukça belirgin ve TT’ye adandığı açıkça görülüyor.

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

Mat siyah kadranın üzerindeki kırmızı ve beyaz TT markalaması gerçekten şık bir görünüm sunarken, saatin çerçevesi kalın ve güçlü paslanmaz çelikten yapılmış ve saat sade, siyah bir deri kayışla tamamlanmış.

Baume & Mercier Clifton Club Indian

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

Indian Motorcycle Company’nin kuruluş yılını anarak, sadece 1901 adet üretilen bu sınırlı sayıdaki kronograf saat koleksiyonu, bu köklü markanın hayranları tarafından ilgiyle karşılanıyor. 44 mm çapındaki paslanmaz çelik kasa, siyah bezel ve Indian logosunun yer aldığı kapak, saatin tasarımında dikkat çeken detaylar arasında. Bu özel saatin en öne çıkan özelliklerinden biri ise kayışları.

Indian’ın deri koltuk üreticisi olan Horween tarafından üretilen bu kayışlar, hem şık bir görünüm sunuyor hem de kaliteyi garantiliyor. Bunlara ek olarak bu saat, yarış esinli tasarımı kronograf ölçeği ve birçok yardımcı kadranı ile öne çıkıyor.

{6182}

Bell & Ross B-Rocket

Bell & Ross, havacılık tasarımıyla tanınan bir marka olarak 2014 yılından bu yana Harley-Davidson ile özel motosikletler üretmek için iş birliği yapıyor. Bell & Ross, B-Rocket modelini bu özel motosikletlere eşlik etmek üzere tasarladı. B-Rocket motosikletin rekor kıran tasarımından ilham alarak tasarlanan saat benzer özellikleri yansıtıyor. Jet siyahı kadranında geniş dakika sayacı ve dış kenarda bir takometre ölçeği bulunuyor, böylelikle şık ve cesur bir görüntü sunuyor.

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

Ayrıca 60 saniye, 30 dakika ve 12 saatlik sayaçları da saatin işlevselliğini artırıyor. Sadece 500 adet üretilen bu saat gerçekten özel ve aranan bir koleksiyon parçası.

Breitling Premier B01 Chronograph Norton Edition

Motosikletlerden İlham Alan Saat Modelleri

Breitling Premier B01 Chronograph Norton Edition, Breitling’in ünlü İngiliz motosiklet üreticisi Norton ile olan ortaklığı sonucunda ortaya çıktı. Norton’un ikonik logosu, kasanin sol tarafında bulunan bir plaka üzerine ve saatin şeffaf arka kapağına incelikle işlenmiş durumda. Bu COSC sertifikalı kronometre, Breitling Manufacture Caliber 01 tarafından desteklenirken aynı zamanda 100 metreye kadar suya dayanıklılık özelliği sunuyor.

42 mm paslanmaz çelik kasanın içerisindeki siyah kadran ile kontrast oluşturan beyaz alt kadranlar ve altın detaylara sahip akrep ve yelkovan meraklı gözleri üzerine çekiyor. Bu kombinasyon, kahverengi ham deri kayış ile tamamlanarak retro ve özgün bir tasarım ortaya çıkarıyor.

{25798}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları