preloader

Kişiye Özel Olarak Üretilen Ferrari BR20 ile Tanışın

23.11.2021
Kişiye Özel Olarak Üretilen Ferrari BR20 ile Tanışın

Yazı Boyutu:

Ferrari “türünün tek örneği” bir otomobile daha hayat verdi ve BR20’yi tanıttı. Her yönüyle benzersiz ve nostaljik çizgiler taşıyan Ferrari BR20’yi keşfedin.

1950'lerin ve 60'ların Ferrari'lerinden esinlenen “BR20” dinamizm ve benzersiz tasarım anlayışının birlikteliğini yansıtıyor. GTC4Lusso’dan uyarlanarak geliştirilen ve sadece bir müşterinin taleplerine göre, özel olarak tasarlanan V12 coupe, geçmişle olan bağları kuvvetlendirerek markanın güçlü mirasını bugüne taşıyor.

Kişiye Özel Olarak Üretilen Ferrari BR20 ile Tanışın

Ferrari’nin “özel projeler” serisine eklenen, Ferrari BR20 tanıtıldı. Maranello'nun ürün yelpazesindeki en seçkin modeller arasındaki yerini alan ve tamamen müşterisinin beklentilerine göre geliştirilen BR20, sadece bir adet üretilecek. GTC4Lusso platformu üzerine geliştirilen iki kişilik V12 coupe, felsefesi ve tasarım yaklaşımı açısından, 1950’lerin ve 60’ların Ferrari modellerine hiçbir nostaljik ipucu olmadan gönderme yapıyor. Aynı zamanda, 410 SA ve 500 Superfast dahil olmak üzere Ferrari tarihinin en ikonik 12 silindirli modellerinden bazılarının özgü tasarım unsurlarını da harmanlıyor. BR20, Ferrari’ye has zarafeti gözler önüne sererken, kaslı yapısıyla da sportifliği yansıtıyor.

Her Yönüyle Benzersiz, “Kişiye Özel” Otomobil

Kişiye Özel Olarak Üretilen Ferrari BR20 ile Tanışın

BR20 geliştirilirken; baz alınan GTC4Lusso’nun iki arka koltuğu, otomobilin zarif fastback çizgisine ekstra dinamizm eklemek için iptal edildi. BR20, gövde orantılarını vurgulayan bir siluet oluşturmak için tasarlanan özel arka çıkıntısı sayesinde GTC4Lusso’dan 3 inç daha uzun olacak şekilde tasarlandı. Modelin tasarım sürecinin temel taşlarından biri de kabin hacminde yapılan radikal değişiklik oldu. Flavio Manzoni liderliğindeki tasarım ekibine, güçlü ve tutarlı bir dış tasarım teması sunan yenilikçi gövde oranları, A sütunundan arka spoylere kadar uzanan bir çift kemer izlenimi yarattı. Kemerin arka hacmi, hava çıkışı ile aerodinamik bir kanal oluşturmak için oyuldu. Bu oyuk, spoylerin altındaki siyah arka kaplama tarafından gizlendi. Ferrari'nin “uçan payanda” temasının modern yorumu, sadece Ferrari'nin GT geleneği değil, aynı zamanda 599 GTB Fiorano gibi otomobillerindeki tasarım ipuçlarını da birbirine bağlıyor. Aracın kaslı arka tamponu da otomobilin agresif görünümüyle uyumlu bir tablo oluşturuyor. Çift stop lambaları, alt gövdede aktif kanatlara sahip aerodinamik difüzöre entegre edilen, özel olarak tasarlanmış çift yuvarlak egzoz çıkışlarıyla beraber görsel bir uyum yaratıyor.

BR20’deki karbon fiber detaylar ise otomobilin keskin dinamik özelliklerini ve güçlü performansını vurguluyor. Yüksek, kıvrımlı marşpiyeler, çamurluklardaki ön hava çıkışlarını vurgularken, otomobilin yandan görünüşüne ayrı bir dinamizm katıyor. 20 inçlik elmas kesim jantlar ve geniş ön ızgaranın üst kısmındaki karbon fiber parça, diğer türünün tek örneği Ferrari modelleriyle tasarım açısından bütünlük oluştururken, krom yan eklentiler otomobilin dinamik ön cephesini vurguluyor.

BR20’nin özgün kişiliği, ön ızgaraya güçlü bir üç boyut hissi veren yeni yatay çıtalarla daha da vurgulanıyor. Modifiyeli edilmiş farlar da dahil birçok parçanın BR20 için özel olarak tasarlandığı projede; GTC4Lusso’ya kıyasla daha alçak konumlandırılan ve ince gündüz farlarıyla motor kaputu, daha uzun ve şık bir görünüm sergiliyor. BR20’nin iç mekanı müşterisinin isteği paralelinde; çift ton kahverengi deri ve karbon fiber ile süsleniyor. Koyu kahverengi “Heritage Testa di Moro” deri ile kaplanan koltukları özel bir desen ve gümüş çapraz dikişler tamamlıyor. Ön camdan arka cama kadar kesintisiz bir şekilde akan kabin hacmi tam bir ferahlık hissi sunuyor. Karbon fiber eklentiler iç mekanı, arka kısmı, bagajı ve kapı kollarını süslüyor.

{774351}

Ferrari, “Özel Projeler Programı” ile Müşterilerine Neler Sunmayı Amaçlıyor?

Ferrari, Özel Projeler Programı ile benzersiz ve kendine has bir modele sahip olmak isteyen müşterilerinin gereksinimlerine özel olarak, türünün tek örneği olan Ferrari modelleri yaratmayı amaçlıyor. Her proje, bir müşterinin isteği doğrultusunde, Ferrari Tasarım Merkezi ile geliştirilen fikirlerden yola çıkılarak başlıyor. Otomobilin ana hatları ve formları tasarlandıktan sonra yeni modelin üretimine başlamadan önce ayrıntılı tasarım planları oluşturuluyor ve buna uygun parçaların üretimine geçiliyor. Müşterinin tasarım ve onay süreçlerine doğrudan dahil edildiği süreç ise ortalama bir yıldan fazla sürüyor. Bu özel sürecin sonunda; Ferrari logosunu taşıyan ve diğer tüm Maranello otomobillerini karakterize eden benzersiz bir Ferrari ortaya çıkmış oluyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları