preloader

Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

08.04.2018
Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

Yazı Boyutu:

Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

Baselworld 2018’de Swarovski Yaratıcı Direktörü Nathalie Colin; yeni koleksiyonlarını, stil önerilerini ve yatırım yapılması gereken aksesuarları OGGUSTO için özel olarak anlattı.

Swarovski her sezon kendini aşarak moda dünyasının vazgeçilmez oyuncularından biri olmayı başardı. Bize biraz yeni koleksiyondan bahseder misin?

2018 Sonbahar/Kış koleksiyonumuz, Kristal Masallar. İlhamını doğadan, daha spesifik olmak gerekirse bir ‘kış bahçesi’ diyarından alan bir koleksiyon. İçinde bu bahçede görebileceğiniz bitkiler, tilkiler, baykuşlar, küçük böcekler ve kelebekler var. Biz bu koleksiyonu hazırlamaya başladığımızda dünyada olumsuz rüzgarlar esiyordu; herkes gelecek ile ilgili kötümserdi ve dünyanın ışığa, renge ve parıltıya ihtiyacı vardı. Tıpkı yine ilhamını doğadan alan, kelebekleri, arıları ve tropik renkleri ile 2018 İlkbahar/Yaz koleksiyonumuz Rainbow Paradise’nin sunduğu eğlenceli bir yaz fikri gibi, Crystal Tales de büyülü bir kış masalı sunuyor.

Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

Şu anki saat trendleri neler?

Moda arenasında İskandinav minimalizmi etkisini ve lüks segmentte marka miraslarına geri dönüşün etkisini görüyoruz. 35 mm’lik yuvarlak kadranlar, gününün her anında ve her görünümle takılmaya hazır parçalar ağırlıkta. Pembe altın, rodyum, sarı tonları ve tabii ki Swarovski mavisi. Bu anlamda saatlerimizin trendleri takip edenleri memnun edeceğini düşünüyorum.

Son yıllarda Swarovski’de aksesuarın yanı sıra bir çok etkileyici saat koleksiyonları da var. Bu koleksiyonun öne çıkarmak istediğiniz özel parçaları hangileri; yeni malzemelerden ve tekniklerden nasıl beslendiler?

Koleksiyonun öne çıkan tasarımı, Crystal Lake. İnce ve minimalist bir kasayla ve bir safir kristalden üretilip 60 adet zarif fasetle süslendi. Saatlerin kadranları tek bir parça safir kristalden işlendi. Bu teknik yenilikle hem kristal kadranın ağırlığını minimuma indirdik, hem de muazzam bir derinlik hissi yakaladık. Işığı tıpkı berrak bir gölün yüzeyi gibi yansıtıyor. Rengi mavi ama tam da değil aslında ancak büyülü bir mavi olarak tanımlayabilirim. Bu mükemmel dengeyi yakalamak kolay olmadı; her şey renk ve malzeme arasındaki uyumu yakalamaktan geçiyor. Swarovski saatlerinin ilk gününden bu yana geçirdiği evrim muazzam; artık çok daha ince, ışıltılı, zarif, estetik algısı yüksek ve Swarovski’yi daha iyi tanımlayan çizgideler. Saatlerimizin tamamı İsviçre’de yapılıyor; bu da kaliteye, ustalıklı işçiliğe ve hassasiyete olan bağlılığımızı destekliyor.

Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

Baselworld 2018’in En Çarpıcı Mücevherleri

Mücevherle yaşayan biri olarak; önümüzdeki döneme ait kadınlar için verebileceğiniz en iyi styling önerileri nedir?

Asimetrik küpeler! Mücevher kutunuzda asimetrik küpeler için yer açın. Yazın benzer tasarımları farklı renklerle kullanabilirler; bir kulaklarına fuşyalar ve turuncular, diğer kulaklarına ise maviler ve yeşiller takabilirler. Kışın ise asimetriyi formla yakalayabilirler; bir tarafa uzunlar, bir tarafa kısalar takmak gibi. Kışın ayrıca kişiselleştirme de çok ön planda olacak; harfleri ve renkli burç taşlarını kolyelerinin uçlarına takıp çıkararak zengin bir görünüm elde edebilecekler. Küpeler artık charm bileziklerin farklı versiyonları haline dönüyor.

Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar
Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

Zarif tasarımlı kokteyl yüzüklerini de birden çok sayıda takabilirler. Bu sene kostüm mücevherlerinin de geri dönüşünü yaşıyoruz. Gucci’nin yeniden gündeme getirdiği egzantrik moda anlayışı, cesur ve çarpıcı kolyeleri de yeniden aksesuar modasının gündemine oturtmayı başardı.

Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

Eğer Swarovski’den tek bir parçaya yatırım yapacak olsaydınız, bu hangisi olurdu?

Uzun küpeler! Onları hemen her kıyafetinizle takabilirsiniz; gündüz kazak ve jean giydiğinizde, gece ise elbiseyle. Farklı renklerdeki opulent kolyeler de benzer etkiye sahip; ofis şıklığınızı tamamlarken aynı zamanda tişört ve spor ayakkabı giydiğiniz rahat günler için idealler. Kısacası, gündüzden geceye geçişte görünümünüzü zenginleştiren, zarif aksesuarlar her zaman en doğru yatırım parçaları diyebilirim.

İşin hem yaratıcı hem de idareci tarafında olmak nasıl bir his?

Günün her saati beynimin her iki tarafı da devamlı çalışıyor; yönetim kurulu toplantısındayken tasarımları, tasarım yaparken de yönetimle ilgili konuları düşünürken bulabiliyorum kendimi. Yine de bu yorucu görünse de besleyici ve birbirini tamamlayan bir süreç.

Swarovski’den 2018 Kışı İçin Kristal Masallar

2019 senesinde gelecek koleksiyonlarda bizi neler bekliyor?

Tabii ki sırlarımı veremem ama şunu söyleyebilirim; 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için seyahat ettiğim Akdeniz şehirlerinden ilham aldım; çok pozitif, cömert bir yaşam tarzından beslendim. Kış içinse bambaşka bir yere gideceğiz.

Swarovski işbirlikleri ile tanınan bir marka. Yakın zamanda bir işbirliği haberi var mı?

Nadia Swarovski bu anlamda çok güzel bir platform yarattı ve 10 senedir çok kıymetli tasarımcılarla bir araya geliyoruz; Jason Wu, Mary Katrantzou, Peter Pilotta, Tabitha Simmons. İş birliği yaptığımız tasarımcılarla bazen tek bir parça üzerinde çalışıyoruz, bazen de bütün bir kapsül koleksiyon çıkarabiliyoruz ve bu koleksiyonlar Swarovski mağazalarında satışa sunuluyor. Ancak bu kış için bir isim veremiyorum henüz.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları