preloader

Kraliçe Elizabeth’in 70’inci Yıl Platin Jübilesi Hakkında Her Şey

31.05.2022
Kraliçe Elizabeth’in 70’inci Yıl Platin Jübilesi Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth’in, tahta çıkışının 70’inci yılı günler süren etkinliklerle kutlanacak.

İngiltere tarihinin en uzun süre tahta kalan ismi olan Kraliçe Elizabeth, taç giymesinin 70’inci yılını kutluyor. 6 Şubat 1952 yılında babasının vefatıyla İngiltere’nin yeni hükümdarı olan İkinci Elizabeth, 2 Haziran 1953 yılında ise Westminster Abbey’de gerçekleşen törenle tacını giydi.

{773466}

Taç giyme töreni o kadar dikkat çekiciydi ki o dönemin BBC kanalında yayınlandı ve sadece İngiltere’de 27 milyon kişi tarafından izlendi. Üç saat süren törene devlet ve kraliyetten; ayrıca 129 ülkeyi temsilen toplam 250 kişi katıldı.

Kraliçe Elizabeth’in 70’inci Yıl Platin Jübilesi Hakkında Her Şey
Kraliçe Elizabeth’in 70’inci Yıl Platin Jübilesi Hakkında Her Şey

Kraliyet ailesinin hatırı sayılır önemi olan taç koleksiyonu arasından Kraliçe Elizabeth için 1820 yılında yapılmış olan Dördüncü George Devlet Tacı seçildi. 169 inci tanesi ve bin 333 parça pırlantanın olduğu taç üzerinde sembolik figürler görmek mümkün.

Tören sırasında başka bir taç daha vardı. Yaklaşık iki kilo ağırlığında ve som altından yapılmış, üzerinde zümrüt, yakut, safir, inci ve elmaslar olan St. Edward’s tacı yine eski bir gelenek izlenerek Kraliçe Elizabeth’e giydirildi.

1300 yılından beri İngiltere kraliyetinin her taç giyme töreninde kullanılan St. Edward’s tahtı yine törende kullanıldı. Kraliçe Elizabeth’in bu tahtta ve bu taç ile verdiği pozda da üzerinde gördüğümüz kaftanın da özel bir değeri var. Purple Robe of Estate adı verilen kuyruklu ipek kaftanı 12 farklı kişi toplamda 3 bin 500 saatte işledi. Tören sırasında kraliçenin giydiği elbise ise altın ve gümüş iplerle işlenmiş Norman Hartnell tasarımıydı.

{773744}

Törende iki taç ve bir taht dışında bir de geleneklere uygun olarak Kraliçe Elizabeth’e yüzük verildi. 1831’de Dördüncü William için yapılan yüzüğün bir diğer adı ise ‘İngiltere’nin Evlilik Yüzüğü’.

Platin Jübile Kutlamaları Programı

İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan ismi olan Kraliçe Elizabeth’in 70’inci yıldönümü için kutlama hazırlıkları aylar öncesinden başladı. İlk olarak ocak ayında Buckingham Sarayı’ndan kutlamaların neler olacağına dair ipuçları gelmeye başladı. 2-5 Haziran günleri arasında sürecek olan kutlamalarda geçitler, yarışmalar, gösteriler, sergiler ve konserler olacak.

70 yıldır Britanya halkının kraliçesi olan İkinci Elizabeth için dört gün boyunca kutlamalar olacak. Bu videoda ise Londra başta olmak üzere İngiltere’nin şehirlerinden hazırlıklar, kraliçeyle çalışanların yorumları anlatılıyor.

70’inci yıl Platin Jübile kutlamaları 2 Haziran perşembe sabahı Londra’da yapılacak olan Trooping the Colour ile başlayacak. Geleneksel üniformalar giymiş Britanya ordusu tarafından düzenlenen bir askeri geçit olan Trooping the Colour sırasında hem kraliçe hem de kraliyet ailesinin at ya da arabalarla tören içerisinde olması bekleniyor.

{771117}

Trooping the Colour sonrasında İngiliz Hava Kuvvetleri’nin uçuş gösterisini izlemek için kraliyet üyeleri Buckingham Sarayı’nın balkonunda olacak. Herkesin en merak ettiği konulardan biri de Meghan ve Harry’nin bu gösteri sırasında kraliyet üyeleriyle birlikte olup olmayacağıydı. Saraydan yapılan açıklamaya göre Sussex’ler kutlamalarda yer alacak ama kraliyet üyesi olarak halkın karşısında görülmeyecek.

Kraliçe Elizabeth’in konakladığı birkaç evi olsa da resmiyette Windsor Kalesi evi olarak kabul ediliyor. Bin yıllık kale yıl boyunca ziyaret edilebiliyor ve gidenler kalenin içerisindeki şapel, daireler ve koleksiyon bölümlerini de görebiliyor. Ziyaret etmek isteyenler öncesinde biletlerini online olarak da alabiliyor.

3 Haziran cuma sabahı St. Paul’s Katedrali’nde Kraliçe Elizabeth’e duyulan şükranı göstermek için ayin düzenlenecek. Sonrasında Epsom Downs’taki at yarışları izlenecek. 4 Haziran cumartesi günü Londra başta olmak üzere İngiltere’nin her bir yanında şarkıcıların konserleri olacak. Kutlamalarla geçen üç yoğun günün ardından 5 Haziran pazar günü her yere piknik alanları kurulacak. Kutlamaların kapanışı ise Ed Sheeran konseriyle olacak.

{775081}

Görseller: Royal.uk

Kapak görseli: Instagram / The Royal Family

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları