preloader

Chanel N°5 Parfümün 100. Yılına Özel Bir Mücevher: 55.55 Kolye

25.03.2021
Chanel N°5 Parfümün 100. Yılına Özel Bir Mücevher: 55.55 Kolye

Yazı Boyutu:

Chanel Fine Jewelry Creation Studio direktörü Patrice Leguéreau, ikonik N° 5 parfümün 100. yılını kutlamak için şimdiye kadar bir parfüme adanmış ilk Yüksek Mücevher koleksiyonu olan “Collection N° 5”i yarattı.

Yüksek Mücevher tarihinde bir ilke imza atan bu koleksiyon, Chanel N° 5 parfümün tüm yönlerini ustalıkla yorumlayarak sergiliyor. Parfümün şişesinden silajına kadar, 123 adet olağanüstü parçanın her biri parfümün farklı özelliklerinin bir dışa vurumunu ifade ediyor. Yüksek Mücevher tarihinde yaşanan bu ilke bakılırsa, ancak Chanel N° 5 parfüm kadar gizemli ve ikonik bir parfüm böylesine görkemli bir Yüksek Mücevher koleksiyonuna ilham verebilirdi; o da Chanel Fine Jewelry Creation Studio direktörü Patrice Leguéreau tarafından hayata geçirildi…

Chanel N°5 Parfümün 100. Yılına Özel Bir Mücevher: 55.55 Kolye

1921 yılında ilk olarak Ernest Beaux ve Gabrielle Chanel tarafından oluşturulan bu ilk “Kadın kokulu kadın parfümü” büyük bir heyecan yaratmıştı. Kokusunun salt modernliği, şişesinin zarafeti ve ismindeki gizem ile Chanel N° 5 parfüm kelimenin tam anlamıyla bir “devrimdi”. 1932 yılında ise Mademioselle, platin ve pırlantadan oluşan tek koleksiyonu ile Fransız Yüksek Mücevherciliği’ndeki tüm kodları alt üst etti. Bu elmastan yapılmış mücevherler aynı zamanda yeni giyim tarzlarını da beraberinde getirdi ve mücevheri bambaşka bir dünyaya taşıdı; baştan çıkarıcı cazibede bir dünyaya…

Chanel N°5 Parfümün 100. Yılına Özel Bir Mücevher: 55.55 Kolye

2021 itibariyle ise Patrice Leguéreau, 1921 (parfüm) ve 1932 (mücevher) yıllarında doğan bu iki farklı alanı “Collection N° 5” ile bir araya getirmeye karar verdi. “Gabrielle Chanel, bu iki farklı evrene cüretkarlık ve mükemmellik arayışıyla eşit vizyoner değerlerde yaklaşarak odaklandı. Ben de şişenin tasarımından parfümün koku karakteristiğine kadar; Chanel N° 5 için tasarlanan bu yaratıcı vizyonu ‘Collection N° 5’ ile yeniden keşfetmek istedim.”

{772824}

Bu değerli koleksiyonu zirveye taşıyan ise 55.55 karatlık özel kesim pırlantadan yapılan ve parfümün sahip olduğu tüm kodları yansıtan kolye. Chanel Fine Jewelry Creation Studio direktörü Patrice Leguéreau, bu olağanüstü kolye için “Eşi benzeri görülmemiş bir yaklaşım” olarak ifade ediyor ve ekliyor: “İşe mümkün olan en büyük taşı elde etmek için değil; 55.55 karat ağırlığında mükemmel bir sekizgen pırlanta elde etmek için kestiğimiz bir elmas ile başladık.” Kolyenin 55.55 karat değerindeki sembolik ağırlığı, kusursuz D rengi kalitesi ve 104 yuvarlak pırlanta ile 42 baget pırlanta içeren 18 ayar beyaz altın çerçeve seti ise Chanel’in olağanüstü yaratıcılık düzeyini ve teknik ustalığını kanıtlar nitelikte.

Chanel N°5 Parfümün 100. Yılına Özel Bir Mücevher: 55.55 Kolye

Chanel N° 5 parfüm ile kolyenin tasarımına bakılınca; tıpanın profili, şişenin silueti ve farklı boyutlarda tek tek kesilmiş damla biçimindeki elmaslar bu kolyeyi Chanel N° 5 parfüme adanmış nihai bir övgüye dönüştürüyor. N° 5 parfümün ruhu ile en istisnai mücevher yapımı arasındaki kucaklaşmayı sembolize eden bu büyüleyici ve ölümsüz mücevher parçası Chanel’in bir efsane haline gelen ilk parfümünün hikayesini taçlandırıyor.

Ancak hikaye burada sona ermiyor çünkü Chanel, bu olağanüstü parçayı sonsuza kadar Chanel’in Yüksek Mücevher tarihinin bir parçası ve Paris’teki 18 Place Vendôme ile N° 5 parfümü arasındaki kırılmaz bağların sembolü olarak mirasında tutacak.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları