preloader

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

12.06.2023
Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Yazı Boyutu:

Minikler için İstanbul’da ekim ayında gerçekleşecek tiyatro, bale ve müzikal gibi kültür-sanat etkinliklerine göz atın.

Minikler için ekim ayında şehirde gerçekleşecek birçok keyifli etkinlik var. OGGUSTO olarak derlediğimiz Ekim 2023 Çocuk Etkinlikleri listemize göz atmanızı öneririz.

İstanbul Ekim Ayı Çocuk Tiyatroları

Yumurtadan Çıkan Fil

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Dört oyuncu, zorluklarla başa çıkmaya çalışan bir file eşlik ederler. Perküsyon ve yan flüt, yaşamın ritmi ve melodisi, küçük yaştaki seyircileri günlük hayattan alarak yumurtadan çıkan filin fantezi dolu ve hayallerin bile uçtuğu dünyasına götürüyor.

“Yumurtadan Çıkan Fil” büyüme ve gelişimle, imkansızı mümkün kılan dostluklarla ilgili bir oyun.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 1 Ekim 2023, 11:00

Bilet: Passo

Süper Patates ve Kaçak Bezelye – Süpermarkette Gizemli Bir Gece

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

O gece, süpermarkette bir tuhaflık vardı. Kaçak bezelye tüm sebzelerin karanlıktan korkması için muziplikler yaparken, Domates gözlerini kocaman açmış, pür dikkat etrafı dinliyor, Salatalık tir tir titriyor, Havuç ise yorganını burnuna kadar çekmiş endişeli gözlerle etrafa bakınıyordu. Çok geçmeden, “İMDAAAT!” diye bağırdı sebzecikler. Uykusu Kaçanların Bir Numaralı Kahramanı Süper Patates’in ise karanlıktan korkulmayacağını tüm sebze ve meyvelere gösterirken, Kaçak Bezelye içinde unutamayacağı bir sürprizi vardı.

Süper Patates ve Kaçak Bezelye serisinin en yeni tiyatro oyunu “Süpermarkette Bir gece”, çocukların korkularını yenmelerine imkan sağlarken oyunun içine girmelerine ve karakterlere yardım etme olanağı sunuyor.

Yer: Cambazhane

Tarih: 1 Ekim 2023, 13:00

Bilet: Passo

Süper Patates ve Kaçak Bezelye Süpermarkette Karnaval

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Süpermarket büyük bir karnavala hazırlanırken Kaçak Bezelye yine bir muzırlık yaparak tüm süpermarketi tersine çeviriyor ve sebzelerin renklerini alıyor. Süper Patates ve sebzeler seyircilerin de yardımı ile bu durumu düzeltmeye çalışırken yine unutulmayacak eğlenceli bir maceraya atılıyorlar. Oyun boyunca çocuklar hem oturdukları yerden hem de sahneye çıkarak kahramanlarımıza yardım ediyor ve oyun sonunda büyük bir sürprizle eğlenceye doyuyorlar.

Yer: Akasya Kültür Sanat

Tarih: 1 Ekim 2023, 13:00

Bilet: Passo

Alis Harikalar Diyarında

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Alis ailesiyle sürekli pikniğe gider ve orada çiçek toplamaya bayılırdı. Günlerden bir gün Alis ormanda yine çiçek toplarken bir tavşan gördü. Ama bir gariplik vardı. Bu tavşan hem insan gibi giyinmiş hem de konuşuyordu. Alis gördüğü şeyin kendisine hayal gücünün bir oyunu olduğunu zannetti. Ama gördükleri bir hayal değildi. Beyaz Tavşan’ı takip etmesiyle kendini Harikalar Diyarı’nda buldu. Ama asıl tehlike pek yakınındaydı. Kırmızı Kraliçe uzun zamandır Alis’i bekliyordu.

Yer: Kartal Sanat Tiyatrosu

Tarih: 1 Ekim 2023, 13:00 – 15:00

Bilet: Passo

Oliver Twist

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Oliver Twist, yetimhanede büyüyen kimsesiz bir çocuktur. Yetimhanede Oliver için işler pek de yolunda gitmemektedir. Bu sebeple oradan ayrılır ve yola koyulur. Hırsız çetesi ile yolu kesişen Oliver, yeni bir maceraya atılır. Yeni bir hayat kurduğunu düşünen Oliver, Kötü kalpli insanların arasına düştüğünden habersizdir. Hırsızlık gibi ağır bir suçla mahkemeye çıkan Oliver, Bay Brownlow yardımı ile oradan kurtulur. Bay ve Bayan Brownlow’un evinde yaşamaya başlayan Oliver, aradığı mutluluğu bulmuştur. Belki de ailesini. Peşini bırakmayan hırsız çetesi tarafından tekrar yakalanan Oliver. Yine Bay Brownlow’un yardımı ile kurtulur ve asıl önemli olanın aile, sevgi ve dostluk olduğunu anlar.

Yer: Cevahir Sahne A

Tarih: 1 Ekim 2023, 13:00 – 15:00

Bilet: Passo

Bully Bully

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Bully Bully’de iki dünya lideri sahipsiz topraklarda buluştuklarında kültür çatışması yaşarlar. Huzursuz bir karşılaşma yaşayan iki güçlü ama çocuksu yetişkin, yavaş yavaş birbirlerine alışırlar. Bully Bully, iki oyuncunun, birçok şarkı, komik atışmalar, gürültülü patırtılı ifadelerle iletişim kurduğu ve sonunda dost oldukları bir oyundur.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 1 Ekim 2023, 15:00

Bilet: Passo

80 Günde Dünya Turu Müzikli Çocuk Tiyatrosu

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Phileas Fogg dünya turunu tamamlayan kişinin çok önemli bir bilgi öğreneceğini bilir. Bir gün bu bilgiyi öğrenmek için uşağı Passeportaut ile dünya turuna çıkar. Yolculuk sırasında tren yolculuklarından gemi seferlerine , vahşi hayvanlardan vahşi insanlara ve hatta sirke bile dahil olan Fogg ve Passeportaut büyük bir maceraya atılır. Bu serüvende dostluğu, sevgiyi , birlikte olmayı , başarmak için mücadele etmeyi ve bir çok kazanımlar elde ederler. Acaba seksen günde dünya turunu tamamlayabilecekler mi? Dünya Turunu engellemek için Dedektif Fix’in planları işe yaracak mı? Dünya turunu tamamlayanın kazanacağı bilgiyi öğrenebilecek mi?

Yer: Torium Sahne

Tarih: 5 Ekim 2023, 13:00 – 15:00

Bilet: Passo

Dip Deniz Kasabası

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Lord Neptün uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Dip Deniz halkına da gitmeden önce hediyeler dağıtır ve akabinde okyanusa açılır. Hediyesini alan herkes mutludur. Deniz Kızına özel bir ses, Yaldız’a bir çatal ve Yıldız’a da bir deniz kabuğu verir. Deniz yırtıcılarından korunmak isteyen Istakoz, herkes hediyesini alırken, vaktinde yetişemediği için eli boş kalır. Yaldız ve Yıldız her zamanki gibi eğlenceli vakit geçirip yine oyun oynarlarken, Yıldız çatalı kullanarak, farkında olmadan Yaldız’ı bir bulaşık süngerine çevirir. Yıldız durumu anlamaya çalışırken, onları izleyen ve hediyesiz kalmış olan Istakoz, bu boşluk anından faydalanarak çatalı alır. Yıldız, çatalı tekrar almak için Istakozun peşinden gider. Bir süngere dönüşen Yaldız ise korku içinde eski haline dönmeyi bekler. Deniz Kızı ile yolları kesişen Yıldız, durumu anlatır ve Deniz Kızı da çatalın nasıl kullanılacağını öğrenmek için deniz cadısı Ahtapot Ursula’yı bulur. Deniz cadısı ise bütün güçleri kendisinde toplamaya çalışan kötü biridir. İyi niyetli olan kahramanlarımız hem kaybedilen sihirli nesneleri almak hem de Yaldız’ı kurtarmak isterlerken, kendilerini türlü komik ve aksiyon dolu maceraların içinde bulurlar. Sonunda Yaldız normal haline döner ve Dip Deniz’de sular durulur. Sihirli malzemeleri istemediklerini belirterek Lord Neptün’e geri gönderirler ve tekrardan normal ve huzurlu hayatlarına geri dönerler.

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi

Tarih: 7 Ekim 2023, 14:00

Bilet: Passo

Rapunzel ile Beyaz Atlı Prensi

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Kral ve kraliçenin bir erkek çocukları olur. Hırsızlar fidye için prensi kaçırırlar. Sihirli çiçeği bulup gençleşen yaşlı cadı, prensle aynı gün doğan ve sarayın terzisinin bebeği olan Rapunzel’in saçlarıyla sihirli çiçeğin bağlantısı olduğunu fark eder. Rapunzel’i kaçırıp ormanda bir kuleye hapseder. Rapunzel 18 yaşına geldiğinde şans eseri yolu ormana düşen prensle karşılaşır. Kahramanlarımız birlikte kuleden kaçarlar ve kaderlerine doğru eğlenceli bir maceraya atılırlar.

Yer: House of Performance

Tarih: 7 Ekim 2023, 13:00

Bilet: Biletix

Türkçe Benim Evim – Kelimeler Adası

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Kelimelerle dans edecek, kelimelerle öğrenecek, kelimelerle hayal kuracak ve çok eğleneceksiniz. Oyun; arkadaşlığın, umut etmenin, özgürce hayal kurmanın ve tüm bunları yaparken, ifade ve doğru iletişimin önemini kelimelerle pekiştirecek.

Yer: Maximum Uniq Lounge

Tarih: 7 – 15 – 22 Ekim 2023, 12:00

Bilet: Biletix

Gökkuşağının Altında

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Gökkuşağı Tiyatrosu’nda her gece birlikte gösteriye çıkan; Balerin Narin, Palyaço Paço, Sihirbaz Madrabaz, Müzisyen Chopin birbirlerini kıskanmakta ve tiyatronun “en çok ‘alkış alan’ sanatçısı” olmak istemektedirler. Bu yüzden de sürekli birbirlerine oyun oynayarak hata yapmaya zorlamakta ve böylece de gösterilerinin başarısız olmasına neden olmaktadırlar. Olanlara daha fazla katlanamayan Gökkuşağı Tiyatrosu’nun patronu onları tiyatrodan kovar. Çünkü dostluğun değerini anlamalarını istemektedir. Bizim dört kafadar kendilerini bir anda beş parasız sokakta buluverince, neye uğradıklarını şaşırırlar. Kendi meslekleriyle ilgili bir iş bulamayınca, başka meslekleri denemeye karar verirler. Ama sonuç gerçekten de “içler acısı” olur. Parasız, işsiz güçsüz, sokakta yaşamaya başlarlar. Birbirlerine kenetlenip, yaptıkları hatayı anlayan dört kafadar, çareyi sokaklarda hep beraber gösteri yapmakta bulur. Artık dostluğun ve dayanışmanın değerini anlamış ve ayrılmamaya karar vermişlerdir. Onları bir sokak gösterisi sırasında izleyen tiyatronun patronu, bu dayanışmalarını görünce, tiyatroya geri çağırır hepsini. Herkes bu duruma çok sevinir…

Yer: Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi

Tarih: 14 Ekim 2023, 15:00

Bilet: Biletix

Hayalbaz Kaşifler

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Korsanlar, balıkçılar, süper kahramanlar, kraliçeler, soytarılar, çobanlar, efsanevi kuşlar, ejderhalar, katırlar, balinalar, uçurtmalar, hazineler, mağaralar, tılsımlar… Hayal gücüyle hayat bulan masallarla dolu bir şenlik var “Hayalbaz Kaşifler”de. Yeter ki sen de hayal et ve keşfet…

Yer: KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Tarih: 14 Ekim 2023, 13:00

Bilet: Biletix

Taş Devri

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

İyi kalpli Fred ve çalışkanlığı ile herkesin sevgisini kazanmış Barney birbirinden sakar iki yakın arkadaştır. Disiplinli Wilma ve akıllı Betty ise yeni buluşları, zekaları, lezzetli yemekleriyle Fred ve Barney’nin hayranlığını kazanmıştır. Yalnız arkadaş olabilmelerinin önünde engeller vardır. Taş devri kanunları ile artık insanlar işlerine ve yeteneklerine göre ayrılacaktır. Yakın arkadaşlar farklı yeteneklerini bir araya getirir ve hepsi birbirinden yeni şeyler öğrenir. Herkesin beraber yaşaması gerektiğini ve zekalarıyla Taş devri kanunlarını sevgi, dostluk, çalışkanlık ve saygı ilkeleri ile yeniden oluştururlar.

Yer: Duru Tiyatro – Watergarden Performans Merkezi

Tarih: 15 Ekim 2023, 12:00 – 14:00

Bilet: Passo

Peter Pan

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Peter Pan ve peri arkadaşı Çıngırdak’ın yaşadığı Düşler Ülkesi tehlikededir. Çocuklar artık eskisi kadar kitap okumadıkları ve hayal kurmadıkları için, onların hayal gücüyle var olan tüm masal kahramanları yok olmak üzeredir. Üstüne üstlük Düşler Ülkesi’nin kötü kahramanı Kaptan Kanca, ülkedeki tüm kitapları bir sandığa kilitlemiştir. Peter Pan ve Çıngırdak, dünyalarını kurtarmak için Wendy adında küçük bir kızdan yardım isterler. Bakalım kahramanlarımız Wendy’nin ve çocukların yardımıyla, ülkelerini yok olmaktan kurtarabilecekler mi?

Yer: Duru Tiyatro – Watergarden Performans Merkezi

Tarih: 28 Ekim 2023, 12:00 – 14:00

Bilet: Biletix

Palyaço’nun Sirki

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Kocaman bir sirk içinde; ateş çemberlerinden atlamaya mecbur kalan aslanın ve dostları maymun, tavşan ve kedinin sirkte ki yaşamlarını ve kötü Palyaço ile aralarında ki trajikomik hikayesini konu alan oyunumuzda, değerli dostlarımız birlik olup palyaçoya bir ders vereceklerdir.

Yer: Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi

Tarih: 28 Ekim 2023, 13:00 – 15:00

Bilet: Biletix

BabyConcerts ile Cumhuriyet’in 100. Yılı

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

BabyConcerts 28 Ekim’de Zorlu PSM – %100 Studio’da her zaman bildiğiniz konseptle, fakat bu sefer Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan bir programla sizlerle. Haydi gelin çocuklar, 100 yıllık Cumhuriyetimizin kuruluşuna küçük Efe’yle beraber siz de tanık olun. Ailesiyle beraber Ege’nin minik bir köyünde yaşayan Efe’nin hayatı, Cumhuriyetin ilanından sonra art arda yapılan devrimlerle nasıl değişip renkleniyor öğrenmek istemez misiniz?

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 28 Ekim 2023, 11:00

Bilet: Passo

Kırmızı Pabuçlar

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Yoksul bir hizmetçi kız olan Karen, dans etmeyi çok sevmektedir. Ama kötü pabuçları ve bakıcılığını yaptığı hanımı, onun dans etmesine ve eğlenmesine izin vermez. Bir gün kasabaya gelen kötü kalpli dilenci, Karen’i kandırıp sihirli kırmızı pabuçları ona giydirir. Artık kırmızı pabuçlar ve sihirli düğme sayesinde Karen, kötü kalpli dilencinin kontrolündedir. Dilenci Karen’i yaşadığı kasabadan kaçırıp, dans ettirerek onun sırtından paralar kazanmaya başlar. Dilencinin iyi kalpli soytarısı Jemmo, ayakkabı tamircisinin çırağı Nels, kasabanın başkanı ve Karen’in büyükannesi sayesinde Karen, onu esir eden kırmızı pabuçlardan ve dilenciden kurtulur. Oyunun sonunda, kötü kalpli dilenci dışında herkes mutlu olur…

Yer: Maltepe Yaşar Kemal Kültür Merkezi

Tarih: 28 Ekim 2023, 13:00

Bilet: Passo

Bale Masalları

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Tan Sağtürk’ün anlatımıyla “Bale Masalları”, “Duende Global” yapımcılığında yepyeni bir anlayışla sahneye taşınıyor. Büyük besteci Çaykovski’nin yazmış olduğu en önemli bale müziklerinden oluşan özel bir kolajla sahneye taşınan “Bale Masalları”, Tan Sağtürk Akademi Çocuk Sanatçıları’nın performanslarıyla seyirciyle buluşuyor.

Yer: Zorlu PSM

Tarih: 28 Ekim 2023, 13:00

Bilet: Passo

İstanbul Ekim Ayı Çocuk Atölyeleri

Çılgın Çocuk Orkestrası

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Çılgın bir orkestra ile içimizi ısıtmanın ve eğlenmenin tam zamanı. Ancak bu bildiğiniz gibi sıradan bir orkestra değil. İçinde ses, hareket, söz, ne ararsanız var. Hem de en alışılmadık hâlleriyle! İçimizdeki ve bizi çevreleyen sesleri ve hareketleri keşfetmek, kendi bestemizi yapmak ve bir orkestra kurmak için harekete geçiyoruz.

Yer: Akbank Sanat

Tarih: 7 Ekim 2023, 11:00

Bilet: Biletix

Kahve Dünyası Çocuk Atölyesi – Çikolata Kursu

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

4-10 yaş grubuna özel olarak düzenlenen ve yaş kategorisine göre Atölye’de eğitmenler eşliğinde çalışılan workshopta, kakao çekirdeğinin çikolataya dönüşme yolculuğunu öğreniyor ve lezzetli çikolatalar hazırlıyorlar. Çikolata Atölyesi’nde çocuklar, Kahve Dünyası’nın usta çikolata şeflerinden çikolatanın hikayesini öğrenirken, kendi elleriyle çeşit çeşit çikolatalar hazırlama şansını yakalıyorlar.

Yer: Veliefendi Kahve Dünyası

Tarih: 8 – 14 – 15 – 21 – 22 – 28 – 29 Ekim 2023, 10:30

Bilet: Biletix

İllüstrasyon ile Yapboz Tasarımı

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Kahve Molası ve Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergilerinden yola çıkan atölyede katılımcılar, eserlerden ilhamla illüstratif yaklaşımlarını oluşturuyor ve yaptıkları çizimden bir yapboz tasarlıyor. Çocuklar, arkeologların tarihi eser parçalarını bir yapboz gibi bir araya getirdikleri restorasyon yönteminde olduğu gibi çizimlerinin parçalarını bir araya getirme imkanı yakalarken illüstrasyonun keyifli dünyasına adım atıyor.

Yer: Pera Müzesi

Tarih: 14 Ekim 2023, 13:30

Bilet: Biletix

Minik Eller Pizza Pişiriyor

Çocuklar İçin Etkinlik Rehberi: Ekim 2023

Eataly, geleceğin minik şef adaylarını eğlenmeye ve öğrenmeye davet ediyor!

Yer: Eataly Mutfak Atölyesi

Tarih: 21 Ekim 2023, 14:30

Bilet: Biletix

{10915}

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları