preloader

İzmir’in İlk Gastronomi Festivali: GastroFest

15.10.2018
İzmir’in İlk Gastronomi Festivali: GastroFest

Yazı Boyutu:

İzmir’de ilk kez düzenlenecek olan ¨İzmir Gastrofest¨, gastronominin her alanını göç teması altında buluşturuyor.

Ürün zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra kendine özgü lezzetlere sahip İzmir’de ilk kez çok kültürlü yapısını yansıtacak bir gastronomi festivali düzenleniyor. 21 Ekim’de tarihi Alsancak Tren Garı’nda yapılacak olan İzmir GastroFest yerli, yabancı ünlü şefleri, yemek yazarlarını ve akademisyenleri buluştururken farklı panellerde gündemin sıcak konusu olan Göç teması işlenecek. Etkinlikten önce Düzenleme Kurulu Başkanı Hande Arslanalp ile konuştuk.

İzmir’de böyle bir etkinlik düzenleme fikrinin çıkış noktası nedir?

Ben yıllardır ITALTUR MICE olarak ürün zenginliği ve çeşitliliğinin yanı sıra kendine özgü lezzetlere sahip İzmir’in, çok kültürlü yapısını yansıtacak bir gastronomi festivalini, İzmir’in merkezinde düzenlemeyi düşünüyordum ve bu festivalin kongreyi destekleyeceğini de biliyordum. Bildiğiniz gibi destinasyonlarda gastronomi turizmini geliştirmek için düzenlenen etkinlikler içinde doğru düzenlenmiş, felsefesi ve doğru teması olan festivallerin önemi çok büyük. Birçok ülkenin birçok şehri hatta küçücük kasabaları her yıl düzenlenen başarılı ve amacından sapmayan, niteliğini kaybetmeyen festivaller nedeni ile binlerce kişi tarafından o tarihlerde ziyaret ediliyor.

İzmir’in İlk Gastronomi Festivali: GastroFest

Festivali birlikte oluşturduğumuz ekibimiz içinde Müge Akgün gibi gastronomi konusunda uzman bir gazeteci, önemli uluslararası gastronomi etkinliklerinin düzenleme kurullarında yer alan Gamze İneceli, gastronomiye büyük ilgi duyan ekonomi yazarı Gila Benmayor, gastronomi turizminin içinde acente sahibi arkadaşım (ki ilk bu fikri onunla konuşmuştuk) Metin Süerkan var ve İtaltur’da her projeyi birlikte gerçekleştirdiğim ortağım, yol arkadaşım İra Özkesen yer alıyor. Biz aslında arkadaşlığımızı, gastronomiye verdiğimiz değeri proje ortaklığına taşımış bir ekibiz ve İzmir’e bu kadar önemli bir festivali kazandırıp bunu sürdürülebilir sağlamayı istemekten ve İzmir’in bu niş turizm şekline katkıda bulunma fikrinden dolayı çok heyecanlıyız… Bizimle birlikte bu projeye heyecanlanan ve destek veren ana sponsorumuz Metro, Birlikte Güzel, Pınar, Türk Hava Yolları, Çimstone, Öztiryakiler, Ford Otosan, Şekerbank, Şölen, Unilever Food Solutions gibi sponsorlarımız; Ticaret Odası, Ticaret Borsası, İzmir Ekonomi Üniversitesi gibi kurumlarımızın desteği olmasaydı zaten gerçekleştiremezdik. İzmir’de gastronomiyi dikkate alan herkesin de bu festivale katılımları ile destek vermesini bekliyoruz. Biletler Biletix’te satışta diye de söyleyeyim…

İzmir’in İlk Gastronomi Festivali: GastroFest

Festivalin ana teması olan göç, yemeklere ve konuklara nasıl yansıyacak?

Göç şu anda ülkemizin ve dünyada da birçok ülkenin de en önemli, birçok çözülmesi gereken sorunu içinde taşıyan konularından biri. İzmir de tarihinde hep göç almış ve bununla zenginleşmiş; farklı yaşam şekline, düşünce yapısına, vizyona sahip olmuş; Rum, Levanten, Sefarad mutfaklarının göçü ile zenginleşmiş gastronomi değerlerine sahip bir şehir ve bunu hem ülkemize hem de dünyaya tanıtmamız lazım, diye düşünüyorum. İzmir, hala da göç almaya devam ediyor. Örneğin festivalimizde Suriye’den şehrimize göç eden mülteci kadınlarımızın da hazırladığı Suriye mutfağına ait örnekler yer alacak, ayrıca gerek workshop’larda şeflerimiz Göç Mutfağı’na dair çalışmalar gerçekleştirecek gerekse İstanbul ve İzmir’den festivalimize katılan restoranlarımızın bazıları göç mutfağı reçeteleri sunacaklar tadımlarda ve oturumlarımızda İzmir’in göçler ile şekillenen mutfağını konuşacağız.

{771005}

İzmir’in İlk Gastronomi Festivali: GastroFest

Festival boyunca ziyaretçiler hangi lezzetlerin tadımını yapabilecek? Neleri deneyimleyip neler öğrenebilecekler?

Festival İzmir’in simgelerinden boyoz, söğüş, kumru, gevrek gibi sokak lezzetlerinin ikramıyla başlayacak. Müge Akgün moderatörlüğünde yapılacak Nedim Atilla, Haluk Özyavuz, Ahmet Güzelyağdöken, Danışman Şef Vedat Başaran‘ın konuşmacı olarak katılacağı ilk panelin konusu “Göç İle Şekillenen İzmir Mutfağı”. İzmirli üzüm üreticileri Can Ortabaş, Bilge Bengisu Öğünlü, Enis Güner, Ali Boz ve Ahmet Örs bölge bağcılığını ve sorunlarını Bülent Akgerman moderatörlüğünde tartışacak. İzmir Gastrofest’in konukları ve konuşmacıları arasında Yunanistan’ın ünlü şefi Atina’da Vezene restoranının sahibi Ari Vezene, İsrail’in en tanınmış restoranlarından Eucalyptus’un sahibi ve şefi Moshe Basson, Parabere Forum’un kurucusu, gastronomi dünyasının en etkili kadınlarından, yeme-içme yazarı Maria Canabal, yemek sosyolojisi konusunda uzman Profesör Dr. Zafer Yenal, Prof. Dr. Biray Kolluoğlu, rehber ve yazar Saffet Emre Tonguç ve marka iletişim uzmanı Lisa Donoughe gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de var. Ünlü şeflerimiz Aylin Yazıcıoğlu, Şemsa Denizsel, Yılmaz Öztürk, Osman Sezener, Murat Bozok ve Jale Balcı kaçırılmayacak workshop’lar gerçekleştirecekler.

İzmir’in İlk Gastronomi Festivali: GastroFest

Festival ziyaretçileri Mürver, Neolokal, Frankie, Ent, Cantinery, Balmumu, Seçkin Et, Balık Ada, Naif, Less Ordinary, Monochrom, Bready, Dante by Sarıket, Vino Locale, Hiç Tadım Atölyesi, Murano’s ve Dondurmino, Dostlar Fırını, Kumrucu Şevki gibi İstanbul ve İzmir’in ünlü lokantalarının lezzetlerini de tadabilecekler. Almanya’nın önde gelen peynir uzmanlarından Ursula Heinzelmann İzmir ve çevresinin içeceklerini ve peynirlerini eşleştirecek. Deniz Alphan’ın ses getiren belgeseli “Kaybolan Bir Dil, Kaybolan bir Mutfak” ve dünyanın en iyi restoranlarından sayılan El Celler De Can Roca’nın sahibi Roca Kardeşlerin Türk mutfağını keşif hikayesi olan “Turkish Way” filmi de festival kapsamında gösterilecek. İzmir Gastrofest’in bir diğer sürprizi de Amerikalı saksafon efsanesi Ricky Ford’un ünlü piyanist ve besteci Ali Perret, trompetçi İmer Demirer, baterist Owen Hart ve kontrabasçı Kaan Yıldız ile birlikte sahne alarak unutulmayacak bir caz konserine imza atmaları olacak. Ford, mutfağa girip annesinin ‘Fish Cake’ni, Ali Perret ise mürekkepli kalamarını yaparsa hiç şaşırmayın! Festival Birlikte Güzel’in sürpriz sanatçısı ile düzenleyeceği after party ile sona erecek…

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları