preloader

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Yazı Boyutu:

Yaz aylarında maruz kaldığınız çevresel faktörlerin etkilerini en aza indirmek ve cildinizin sağlığını korumak için bakım rutininizde ufak değişiklikler yapmayı ihmal etmeyin.

Yaz aylarında maruz kaldığınız çevresel faktörler, cildinizin nem dengesinin bozabiliyor ve bu da cilt problemlerine yol açabiliyor. Dolayısıyla yaz aylarında cilt bakım rutininizde ufak değişiklikler yapmanız önemli. Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için oluşturmanız gereken bakım rutinlerini keşfedin.

Güneş Kremi Kullanın

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Cilt kalitesini korumak ve yaşlanma belirtilerini geciktirmek için yaz-kış güneş kremini asla ihmal etmemek gerekiyor. Hele ki havaların ısınmaya başlaması ve güneşin etkisini artırmasıyla bu adım çok daha büyük önem kazanıyor. Güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce güneş kreminizi uygulayın ve dışarı öyle çıkın. Eğer mutlaka bir ten ürünü kullanıyorsanız SPF içerikli olan ürünlerden ya da renkli güneş kremlerinden tercih edebilirsiniz.

Lekelere Savaş Açın

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Lekeler cilt problemleri arasında başı çekiyor; kimimiz sivilce izleriyle kimimiz güneş lekeleriyle mücadele etmeye çalışıyoruz. Yaz gelmeden ve yine güneş olumsuz etkilerini göstermeden önce cildi konsantre bir bakıma almak atılacak en doğru adım.

Tüm cilt problemlerinde olduğu gibi, cilt lekelerini önlemek tedavi etmekten çok daha kolay. Bunun için ilk yapmanız gereken güneş koruyucu kullanmak. Düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak hücrelerin melanin üretmesini engelleyeceği için, mevcut lekelerin de koyulaşmasının ve belirginleşmesinin önüne geçer. Gündüzleri güneş kremiyle birlikte C veya E vitamini gibi antioksidanları içeren bir serum uygulamak da cildi serbest radikal hasarından koruyarak leke oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

İğneli Cilt Bakımlarına Ara Verin

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Güzellik merkezlerinde ya da doktor kliniklerinde uygulanan iğneli bakımlar için ideal zaman kış mevsimi. Güneşin etkisini hissettirmesiyle bu tip bakımlara ara vermek gerekiyor çünkü cilt fazlasıyla hassaslaştığı için lekelenmeye de açık hale geliyor.

Nem Depolayın

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Aslında nemsizlik pek çok cilt problemini de beraberinde getiriyor. Sağlıklı, canlı, dolgun bir cilt için nem desteği çok ama çok önemli. Cildimiz etkili ve doğru şekilde nemlendirdiğimizde daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz görünüyor. Nemlendirici ürünler, cildin doğal nem dengesini koruyarak cilt bariyerini güçlendiriyor ve dış etkilere karşı koruma sağlıyor. Her türlü zor iklim şartına meydan okumasını destekliyor. Sadece bu kadar da değil; cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı oluyor. Nemlendirici önerilerimizi bu rehberden inceleyebilirsiniz.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları