preloader

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

21.05.2024
Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Yazı Boyutu:

Yaz aylarında maruz kaldığınız çevresel faktörlerin etkilerini en aza indirmek ve cildinizin sağlığını korumak için bakım rutininizde ufak değişiklikler yapmayı ihmal etmeyin.

Yaz aylarında maruz kaldığınız çevresel faktörler, cildinizin nem dengesinin bozabiliyor ve bu da cilt problemlerine yol açabiliyor. Dolayısıyla yaz aylarında cilt bakım rutininizde ufak değişiklikler yapmanız önemli. Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için dikkat etmeniz gereken önerileri, Uzman Estetisyen ve Güzellik Koçu Dilek Öztürk’ün görüşleriyle keşfedin.

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri
Dilek Öztürk

SPF İçerikli Ürünler Kullanın

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Cilt kalitesini korumak ve yaşlanma belirtilerini geciktirmek için yaz-kış güneş kremini asla ihmal etmemek gerekiyor. Hele ki havaların ısınmaya başlaması ve güneşin etkisini artırmasıyla bu adım çok daha büyük önem kazanıyor. Güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce güneş kreminizi uygulayın ve dışarı öyle çıkın. Eğer mutlaka bir ten ürünü kullanıyorsanız SPF içerikli olan ürünlerden ya da renkli güneş kremlerinden tercih edebilirsiniz.

Dilek Öztürk’ün Görüşü

“Hormonların farklılaştığı hamilelik dönemi gibi özel dönemlerde güneş koruyucu kullanımına özellikle dikkat edilmelidir. Gebelikte mineral filtreli güneş koruyucuları öneriyoruz. Bu dönemde kalıcı hamilelik lekelerinden korunmak için güneş koruyucu kullanımı önemsenmelidir.

Ayrıca sıkça ihmal edilen şeylerden biri de ellerimiz ve dekoltemize güneş koruyucu krem sürmemek. Ellerimiz ve dekoltemiz yaşımızı en çok ortaya koyan bölgelerimiz dolayısıyla bu bölgeleri güneşten korumak uzun vadeli bir yatırım olacaktır.

Unutmamak gerekir ki güneş ışınları nedeniyle yaşlanma sadece şu anla ilgili değil; çocukluğumuzda maruz kaldığımız güneş etkisi ile olabilir. Bu etki birikerek ilerleyen ve etkileri ciltten en zor biçimde silinen olumsuzluklardan biridir. Bu nedenle önlem almak ve cildi içten besleyen uygulamalarla olumsuz etkiyi kırmak kolaylaştırıcı olacaktır. Biz uzun süre ekran başında kalanlara da aynı biçimde güneş koruyucu öneriyoruz. Bunun yanında görsellerine medyada yansıdığı gibi uzun süreli araç kullananların güneşe maruz kalan yanlarında meydana gelen tahribat ve farklılık bu olumsuz etkiyi gözler önüne seriyor. Bunları göz önüne alarak güneş kremi rutinini hayatımıza henüz dahil etmediysek hemen etmeliyiz.”

Lekelere Savaş Açın

Lekeler cilt problemleri arasında başı çekiyor; kimimiz sivilce izleriyle kimimiz güneş lekeleriyle mücadele etmeye çalışıyoruz. Yaz gelmeden ve yine güneş olumsuz etkilerini göstermeden önce cildi konsantre bir bakıma almak atılacak en doğru adım. Tüm cilt problemlerinde olduğu gibi, cilt lekelerini önlemek tedavi etmekten çok daha kolay. Bunun için ilk yapmanız gereken güneş koruyucu kullanmak.

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak hücrelerin melanin üretmesini engelleyeceği için, mevcut lekelerin de koyulaşmasının ve belirginleşmesinin önüne geçer. Gündüzleri güneş kremiyle birlikte C veya E vitamini gibi antioksidanları içeren bir serum uygulamak da cildi serbest radikal hasarından koruyarak leke oluşumunu engellemeye yardımcı olur. En iyi leke kremlerini incelemek için tıklayın.

İğneli Cilt Bakımlarına Ara Verin

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Güzellik merkezlerinde ya da doktor kliniklerinde uygulanan iğneli bakımlar için ideal zaman kış mevsimi. Güneşin etkisini hissettirmesiyle bu tip bakımlara ara vermek gerekiyor çünkü cilt fazlasıyla hassaslaştığı için lekelenmeye de açık hale geliyor.

Dilek Öztürk’ün Görüşü

“Genel olarak sonbahar ve kış aylarında cildimize soyucu işlemler yapılabilirken yaz aylarında bu işlemlerden kaçınmalıyız. Kış aylarında yaptırdığımız kimysal peeling, lazer, derin soyucu uygulamalar cildin hassasiyetini artırarak güneşle birlikte leke oluşumunu tetikleyebilir. Dolayısıyla bu işlemlerden ziyade cildin nemini koruyarak onu besleyen nem, gençlik aşıları yine cilt kalitesini arttıran mezoterapik uygulamaları 2-3 haftada bir yaptırmak daha faydalı olacaktır. Ev devam ürünlerinde ise cildimizi serbest radikallerden koruyan yoğun antioksidan ve hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünlerini tercih etmeliyiz. Yaz aylarında cilt bariyerini güçlendiren ve cildin niteliğini ve esnekliğini artıran takviye ve uygulamalar hem leke oluşumunu önler hem de güneşin diğer olumsuz etkilerini önler.”

Nem Depolayın

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Aslında nemsizlik pek çok cilt problemini de beraberinde getiriyor. Sağlıklı, canlı, dolgun bir cilt için nem desteği çok ama çok önemli. Cildimiz etkili ve doğru şekilde nemlendirdiğimizde daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz görünüyor. Nemlendirici ürünler, cildin doğal nem dengesini koruyarak cilt bariyerini güçlendiriyor ve dış etkilere karşı koruma sağlıyor. Her türlü zor iklim şartına meydan okumasını destekliyor. Sadece bu kadar da değil; cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı oluyor. Nemlendirici önerilerimizi bu rehberden inceleyebilirsiniz.

Dilek Öztürk’ün Görüşü

“Yazın gelmesiyle birlikte cildimiz su kaybı yaşar, cildimizi bol bol nemlendirmek çok önemli bunun yanı sıra bol su tüketmek cildimizin daha fazla kurumasının önüne geçer. Ancak kış aylarında kullandığımız yağ bazlı ürünler yerine cildimize ağırlık yapmayan su bazlı ürünler kullanmak daha doğru olacaktır çoğu zaman ter ve nem sebum fazlalığına neden olur ve cildimizde istenmeyen açık komedon (siyah nokta) oluşumuna sebebiyet verebilir. Rutin cilt temizliğinde ise çift aşamalı temizlik tercih edilmelidir. Özellikle havuz suları cildin daha çok kurumasına neden olur bu nedenle havuz kullanımı sonrası temizlemek ve nemi tutan kremler sürmek havuzun olumsuz etkilerini azaltır.”

Merak edilen Soruları Sorduk…

Yazın kolajen tüketimini öneriyor musunuz?

Yaz Mevsimi İçin Cilt Bakım Önerileri

Kolajen tüm mevsimlerde rahatlıkla kullanılabilir. 3 aylık sürekli kolajen takviyesi bizim yıllık bakım önerilerimiz içinde yer alır. Kullanacağınız markanın, kullanım önerilerine göre değişmekle birlikte, 3 aylık kesintisiz kullanım yeterli olacaktır.

Cildimizin kolajen üretmesinin önündeki en büyük engellerden birinin beslenme alışkanlıklarımız olduğunu hatırlayarak her zaman bu konuyu önemsemeliyiz. Kolajenle sağlamak istediğimiz şeylerden biri de cildin nem düzeyinin yüksek tutulması olduğundan günlük su tüketim alışkalınlıklarımıza dikkat etmeliyiz.

Yaz aylarında cilt temizliği nasıl yapılmalı?

Cildimiz gün boyu güneş, serbest radikaller, makyaj ve hava kirliliğine maruz kalıyor. Özelikle yaz aylarında yüzümüze kullandığımız yoğun güneş kremlerini arındırmak amacıyla çift aşamalı temizlik daha doğru bir tercih olacaktır. Her cilt tipi için çok rahatlıkla kullanılan bu yöntem iki aşamadan oluşmaktadır; ilk aşamada yağ bazlı temizleyicilerle güneş kremlerinin ve suya dayanıklı kullanılan makyaj malzemelerinin çözünmesini sağlayabiliriz. Bu ayrıca gözeneklerin içine nüfuz ederek derinlemesine bir temizliği hedefler. İkinci aşamada da su bazlı (köpük, jel) temizleyicilerle de yüzeydeki kirler dahil olmak üzere tüm kalıntıları ciltten uzaklaştırarak cildin daha temiz görünüm kazanmasını sağlarız.

Düzenli ve doğru yapılan çift aşamalı temizliğin en önemli faydalarından biri ise sonrasında kullandığımız cilt bakım ürünlerinin etkinliğini artırması ve cildin doğal dengesini korumasıdır.

Hap Öneriler

 • Retinol kullanımı azaltılmalı veya doktor önerisine göre sonlandırılmalı.
 • Kimyasal peeling, derin soyma gibi işlemler fraksiyonel lazerlerden uzak durulmalı.
 • Güneş koruyucusuz dışarı çıkılmamalı ve araç kullanılmamalı.
 • Kimyasal peeling, lazer gibi derin soyma işlemlerinden kaçınılmalı.
 • Ağır makyajdan kaçınılmalı.
 • Doktora danışılarak C vitamini alınmalı.
 • Mutlaka güneş koruyucu krem kullanılmalı.
 • Soft makyaj uygulanmalı ki cildin nefes almasının önü açılmalı.
 • Cilt temizliğine özellikle dikkat edilmeli.
 • Eller ve dekolteye de güneş koruyucu uygulanmalı.
 • Kolajen takviyesiyle cilt içten de beslenmeli.
 • Su tüketimine dikkat edilmeli ve kiloya uygun litrede tüketilmesine dikkat edilmeli.
 • C vitamini kontrollü kullanılmalı.
 • Gebelikte mineral filtreli güneş koruyucular tercih edilmeli.
Bengü Kantekin
Bengü Kantekin Tüm Yazıları