preloader

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

19.04.2023
Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Yazı Boyutu:

Pürüzsüz bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Bunun için yapılması gereken basit: Doğru adımları takip etmek ve etkili ürünlere güvenmek.

Sağlıklı ışıldayan, dolgun, pürüzsüz, akneden uzak, sıkı bir cilt görünümü hayal mi? Tabii ki değil. Önemli olan gerek yüz gerekse vücut için düzenli uygulanacak, etkili bir cilt bakım rutini oluşturmak. Kozmetik dünyasının sunduğu güçlü içerikler ve teknolojik inovasyonlar sayesinde kısa sürede sonuç almak ve dilediğimiz görünüme kavuşmak mümkün. Peki, nasıl bir rutin oluşturmalıyız?

Yüzünüz İçin

Söz konusu yüzümüz olduğunda canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü kadar yaşlanma etkileriyle mücadele de önem kazanıyor. Temel cilt bakımında adım adım ilerlemek ve cilt tipiyle uyumlu ürünler kullanmak şart. Tabii ürünler kadar ciltte kan dolaşımını artırmak da bir o kadar önemli. Adım adım neler yapmamız gerektiğine bakalım.

Her Gün Derinlemesine Temizlik Yapın

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Cildi serbest radikallerden, fazla yağdan ve kirden arındırmak kusursuz bir cilt görünümün ilk ve en önemli adımı. Aksi halde siyah noktalar ve geniş gözenekler kaçınılmaz oluyor. Tabii makyaj kalıntıları da cildin en büyük düşmanı; makyajınızı ne kadar silmiş olursanız olun, sonrasında mutlaka bir yıkama ve derinlemesine arındırma işlemi yapmanız gerekiyor. Kullanacağınız temizleme ürünlerinin yağ, krem, köpük fark etmeksizin hangi formda olursa olsun, zararlı içeriklerden uzak olduğundan emin olun.

Etkili Bir Ürünle Cilt Bakımı Yapın

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Yüksek oranda nem desteğinin bir getirisi olan dolgun cilt görünümü aynı zamanda çok daha sıkı ve elastikiyeti yüksek bir cilt dokusuna işaret ediyor. Cildin dolgunluğunu ve sıkılığını artırarak ince çizgilerin ve o en büyük korkularımızdan olan cilt sarkmalarının önüne geçmek mümkün. Bunun için doğru ürün kullanmanız şart.

Mutlaka Masaj Yapın

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Kullandığınız ürünler kadar cilde yapacağınız masaj da çok ama çok önemli çünkü masaj ciltteki kan dolaşımını hızlandırmanın ve kolajen üretimini desteklemenin en kestirme yolu. Yaşlanma belirtileriyle mücadele etmekten tutun da yüzünüze uyguladığınız ürünlerin emilimini artırmak gibi pek çok olumlu etkisi olan yüz masajını cilt bakım rutininizin vazgeçilmezi haline getirin.

Güneş Kremini İhmal Etmeyin

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Güneşin zararlı ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerini bilmeyen yoktur. Bu zararlı ışınlar, bizleri yaşlandıran etkenlerin başında geliyor. O nedenle dışarı çıkarken yaz-kış fark etmeksizin mutlaka güneş koruması içeren bir ürün kullanmak gerekiyor. Güneş kremlerinin yüzünüzü yağlandırdığını düşünüyorsanız mutlaka yüz için özel olarak formüle edilen ürünlerden tercih edin.

Vücudunuz İçin

Söz konusu sağlıklı bir cilt olduğunda vücut bakımından bahsetmemek olmaz! Hedefimiz belli: Yumuşak ve pürüzsüz bir ten. Özellikle mevsim geçişlerinde vücudumuz ekstra bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Akne problemlerinden tutun da ölü derilere kadar pek çok problemi etkili bir cilt bakım planlamasıyla yok etmek mümkün. Bu noktada da yine önemli olan işlemleri daima düzenli olarak yapmak. Vücudumuz için yapabileceklerimiz neler mi?

Vücut Aknesini Hedefleyin

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Hormonlar, yanlış kıyafet seçimi, ter, stres; bunların hepsi ne yazık ki vücut aknesinin başlıca sebepleri. Vücut aknesiyle mücadele etmek için sık sık duş alın ve mutlaka akne karşıtı duş jellerini tercih edin. Böylece gözeneklerin tıkanmasını ve akne oluşumu büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Vücut aknesinin en büyük sorumlularından biri ise sentetik kumaşlar; seçimlerinizi mutlaka nefes alan, pamuklu kumaşlardan yana yapmaya özen gösterin.

Selülit Oluşumunu Engelleyin

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Kabul edelim; selülit tüm kadınların ortak derdi. Hepimiz daha pürüzsüz görünen bacaklar hayal ediyoruz. Bunun için beslenme ve spor çok önemli ancak beraberinde mutlaka kan dolaşımını da hızlandırmak gerekiyor. Yapacağınız masaj uygulaması sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak selülit görünümünü minimuma indirebilir ve yeniden oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Ölü Derilerden Arının

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Ölü deriler ne yazık ki cildin çok daha kuru ve mat görünmesine sebep olur. Sadece bu kadar da değil! Pek çok kadının şikayetçi olduğu çilek bacak görünümünün de en büyük sorumlusu işte bu ölü deriler. Ölü derilerden arınmak için mutlaka kuru fırçaları güzellik rutininize ekleyin. Ölü hücrelerden tamamen arınmanızı sağlayan bu teknik, aynı zamanda vücudunuzdaki yağı ve kiri de temizleyerek gözeneklerinizin açılmasını sağlıyor. Böylece nefes almaya başlayan cildiniz canlı, sağlıklı ve sıkı görünüyor.

Ekstra Destek İçin: Bol Su İçin

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Vücudu susuz bırakmamanın genel sağlığımız için son derece önemli olduğunu biliyoruz. Bundan tabii ki cildimiz de nasibini alıyor. Uzmanlar da hem nemli bir cilt görünümü için hem de selülitle mücadele bol su içmenin gerekliliği her fırsatta vurguluyor. Bol su içmek vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı oluyor; bu da tabii ki cilt kalitemize yansıyor. Hele ki ödem tutmaya müsait bir vücudunuz varsa şişliklerle mücadelede yine su içmenin önemi karşımıza çıkıyor. Eğer su içmeyi unutan biriyseniz telefonunuza size saat başı hatırlatma yapan uygulamalardan birini indirebilirsiniz.

Yeşil Ağırlıklı Beslenin

Sıkı Bir Cilt İçin Uygulamanız Gereken Adımlar

Cildi ürünlerle dışarıdan beslemek kadar içeriden beslemek de önemli. C, B, E, A vitamininden zengin gıdalar cildimizin en büyük dostlarından. Şeker ise en büyük düşmanı! O nedenle mümkün olduğunca temiz beslenmeye, paketli gıdalardan tamamen uzak durmaya ve özellikle C vitamini bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeleri beslenme düzeninize eklemeye çalışın. Her öğününüzde mutlaka tabağınızın bir kısmını antioksidan etkisi de güçlü olan yeşilliklere ayırın.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları