preloader

Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

30.01.2024
Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Yazı Boyutu:

Kusursuz görünen bir makyaj için öncelikle mükemmel tuvali oluşturmak gerekiyor. O halde ideal ten makyajı için ürünleri hangi aşamayla uygulamamız gerektiğine bakalım.

Dersimiz: Ten makyajı. Ten makyajı denince aklınıza hemen fondöten ve kapatıcı geliyor, değil mi? Aslında temelde öyle gibi görünse de kusursuz ve daha da önemlisi gün boyu kalıcı bir makyaj için çok daha fazlası gerekiyor. Kozmetik markaları bu anlamda bize sayısız kolaylık sağlıyor diyebiliriz. Gözenek küçülten bazlardan tutun da transparan pudralara, kontur ürünlerinden sabitleme spreylerine kadar pek çok seçenek arasında zaman zaman kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. İşte şimdi, tüm bunları gidermeye çalışacağız. Ürünler doğru sıralamayla, doğru şekilde uygulandığında emin olun tüm vaatlerini de yerine getirmiş oluyor. Hazırsak ten makyajı konusunda uzmanlaşabiliriz.

 1. Göz makyajı
 2. Makyaj bazı
 3. Fondöten
 4. Kapatıcı
 5. Transparan pudra
 6. Kontür ürünleri
 7. Allık
 8. Aydınlatıcı
 9. Sabitleyici Sprey
 10. Dudak Makyajı

İlk Olarak Göz Makyajınızı Yapın

Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Dior

Her ne kadar çoğumuzun alışkanlığı önce ten makyajını sonra göz makyajınızı yapmak olsak da bu bazı durumlarda çok doğru bir sıralama olmayabiliyor. Özellikle yüksek pigmentli, ışıltılı toz farlar ne yazık ki uygulama esnasında göz altınıza ve yüzünüze dökülerek ten makyajınızı kirletebilir. Bu nedenle işe önce göz makyajınızla başlayın.

Göz Makyajı Aşamaları

 • Öncelikle göz kapaklarınıza mutlaka bir far bazı uygulayın. Bu hem farlarınızın daha kalıcı olmasını sağlarken hem de pigmentasyon gücünü artırır.
 • Far bazınızın ardından önce farınızı sonrasında göz kaleminizi ya da eyeliner’ınızı uygulayın.
 • Ardından maskarayla kirpiklerinizi belirginleştirin.
 • Göz makyajınızı tamamladıktan sonra minik bir makyaj temizleme pamuğuyla göz çevrenizi ve elmacık kemiklerinizi temizleyerek ten makyajınıza başlayabilirsiniz.

Ten Makyajı Aşamaları

1. Adım: Makyaj Bazı

Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Dior

“Ben zaten makyaj öncesi cildimi nemlendiriyorum” diyorsanız makyaj bazlarının bundan çok daha fazlası olduğunu hatırlatmak isteriz. Temelde cildi nemlendirip makyaja hazırladıkları düşünülse de aslında makyaj bazları cilt üzerinde çok daha güçlü bir illüzyona sahip. Nasıl mı? Eğer fazla sebum üreten yağlı ya da karma, gözenekli bir cilde sahipseniz gözenek küçültücü ve matlaştırıcı etkiye sahip makyaj bazları, üzerine uygulayacağınız fondöteniniz performansını ciddi anlamda artıracaktır. Ya da tam tersi kuru bir cilde sahipseniz ve çok daha parlak bir ten görünümü istiyorsanız aydınlatıcı etkili, içeriğinde mikro ışıltılar barındıran bazlardan birini tercih edebilirsiniz. Cildinizi temizleyip nemlendirdikten sonra makyaj bazınızı uygulayın ve 10-15 dakika bekleyin. Ardından fondöten adımına geçebilirsiniz. En iyi fondötenleri keşfetmek için tıklayın.

Too Faced

Yves Saint Laurent

{31809}

2. Adım: Fondöten / BB, CC Krem

Makyaj bazınızın cildinize oturduğundan emin olduktan sonra fondöten uygulamasına geçebilirsiniz. Piyasada krem, likit, pudra formda pek çok fondöten bulunuyor. Seçiminizi yaparken cilt tipinizi ve bir fondötenden ne beklediğinizi göz önünde bulundurun. Yine ihtiyacınıza yönelik olarak yarı kapatıcı, tam kapatıcı ya da saten bitişli versiyonlardan birini seçebilirsiniz. Eğer bu detayları göz önünde bulundurursanız favori ten ürününüzü seçerken sayısız deneme yapmanıza gerek kalmaz. Fondöten kadar uygulamayı neyle yapacağınız da önemli. Parmaklarınızla mı, fırçayla mı yoksa süngerle mi? Eğer BB, CC krem ya da renkli nemlendirici formatında bir ürün tercih edecekseniz parmaklarınız yeterli olacaktır. Ancak kapatıcılığı yüksek, yapı olarak daha kalın ürünlerde fırça ya da süngerden yardım almak en iyisi. Özellikle daha parlak bir bitiş istiyorsanız, nemli süngerle uygulamadan daha iyisi düşünülemez.

Georgio Armani

Estee Lauder

3. Adım: Kapatıcı

Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Estee Lauder

Her makyaj çantasının star ürünü olan kapatıcı, hem yorgun ve koyu göz altlarının hem de zamansız çıkan sivilcelerin adeta silgisi. Kapatıcınızı dilerseniz burun üstü gibi aydınlatmak istediğiniz noktalarda da kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken seçeceğiniz rengin cildinizle ve fondöteninizle uyumlu olması. Maalesef düşülen en büyük hatalardan biri çok açık renkli kapatıcılar seçmek. Kapatıcınızı fondöteninizden bir en fazla iki ton açık seçmeye özen gösterin ve ürünü nazik hareketlerle göz çevrenize oturtarak uygulayın. Böylece çok daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Kapatıcınızı göz altlarınıza daha rahat uygulayabilmek için öncesinde bir göz kremi kullanarak göz çevrenizi mutlaka nemlendirin.

4. Adım: Transparan Pudra

Cildimizi bir bazla hazır hale getirdiğimiz ve en son adımda sabitleyici sprey kullanacağımız için tüm yüzümüze transparan pudra uygulamamız gerekmiyor. Ancak göz altlarımız buna gerçekten ihtiyaç duyuyor. İlerleyen saatlerde göz altı kapatıcınızın göz çizgilerine dolmaması için mutlaka bir transparan pudrayla üzerinden hafifçe geçerek kapatıcınızı sabitleyin. Bu sayede makyajınızın çok daha kalıcı olacak ve gün boyu iyi görünen göz altlarına sahip olabilecekseniz. Eğer ne yaparsanız yapın çok yağlanan bir cilde sahipseniz, tombul ve büyük bir fırçayla T bölgenizden de transparan pudrayla geçebilirsiniz. Özellikle fotoğraf çektireceğiniz özel günlerde parlamanın önüne bu sayede geçebilirsiniz.

5. Adım: Kontur Ürünleri

Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Estee Lauder

Özellikle Kim Kardashian’la hayatımıza giren kontur ürünleri artık o kadar da popüler olmasa da halen yüzü boyutlandırmanın en etkili yolu. Eğer yüzünüzde inceltmek ve boyutlandırmak istediğiniz yerler varsa soğuk alt tonlu bir kontur ürünü tercih edebilirsiniz. Özellikle stick formda olanları hem uygulaması çok kolay hem de bu ürünler cilt üzerinde kusursuzca dağılarak doğal bir görünüm sağlıyor. Konturunuzun daha keskin ve kalıcı olması için fırçanızda kalan transparan pudranızla hafifçe bu bölgelerden de geçebilirsiniz. Kontur ürünlerine iyi bir alternatif de bronzer kullanmak. Bronzer yardımıyla da yine yüzünüzü şekillendirebilir ve ısıtabilirsiniz.

Fenty Beauty

Make Up Forever

6. Adım: Allık

Yüzü çok daha canlı ve renkli göstermenin yolu allık uygulamasından geçiyor; allıksız bir makyaj düşünemiyoruz! Tabii size en uygun allık rengini seçmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Basitçe şöyle bir öneride bulunabiliriz: Beyaz tenliler soğuk pembe tonlarına, buğday tenliler şeftali tonlarında, esmerler ise daha canlı mercanlara şans verebilirler. Kuru bir cilde sahipseniz likit ve krem formdaki allıklardan istediğiniz performansı alabilirsiniz. Yağlı ya da karma ciltler için ise en ideal görünümü toz allıklarla yakalamak mümkün. Uygulamayı kabuki bir fırçayla yaparak en etkili sonucu alabilirsiniz. Bunu yaparken fazla bastırmayın ve nazik olun, fondöteninizin yerinden oynamasını istemeyiz.

{27422}

7. Adım: Aydınlatıcı (Highliter)

Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Bobbi Brown

Cam gibi parlak, ışıltılı ve aydınlık bir görünüm sunan aydınlatıcılar da tıpkı allıklar gibi karşımıza likit, krem ya da toz formda çıkabiliyor. Seçiminizi sizin için uygulama kolaylığı sağlayandan yana yapın. Bunu birkaç denemeyle kolayca tespit edebilirsiniz. Aydınlatıcınızı yüzünüzün burun üstü, dudak üstü, kaş altı, çene ucu gibi güneş vurduğunda doğal olarak parlayan yüksek noktalarına uygulayın. Eğer gözenekli bir cilde sahipseniz tavsiyemiz iri simler içeren versiyonlardan uzak durmanız çünkü bu tip ürünler ne yazık ki gözenekleri daha belirgin bir hale getirebiliyor. Krem ürünleri parmaklarınızla rahatça dağıtabilirsiniz ancak toz ürünler için mutlaka bir fan fırçadan yardım alın.

Huda Beauty

Kiko Milano

8. Adım: Sabitleyici Sprey

Ve geldik final adımına! Şimdi makyajımızı yüzümüze adeta kilitliyoruz. Bunun için yapılması gereken performansından emin olduğunuz bir makyaj sabitleme spreyi edinmek. Makyajınız bittikten sonra spreyinizi sıkın ve kurumasını bekleyin. Böylece makyajınız hem gün boyu bozulmadan kendisini koruyacak hem de yağlanma ve parlama gibi problemler yaşamayacaksınız. Kuru bir cilde sahipseniz ve daha parlak bir bitiş arzu ediyorsanız bu ürünlerin ışıltılı olanlarından tercih edebilirsiniz.

Anastasia Beverly Hills

Ve Dudak Makyajını Unutmayın!

Makyaj Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Chanel

Ve makyajın olmazsa olmazı dudaklar! Mat, likit, gloss; hangi yapıda ruj tercih ederseniz edin öncesinde dudaklarınıza uygulayacağınız bir dudak balmının dudaklarınızı nemlendirdiğini ve dudak makyajınızın çok daha kusursuz olduğunu göreceksiniz. Dudaklarınızı çok daha dolgun ve muntazam göstermek için işe bir dudak kalemi kullanmakla başlayın. Dudak kaleminizin rujunuzun renginden çok farklı bir tonda olmaması doğal bir görünüm elde etmek için önemli. Eğer rujunuzun kalıcılığını artırmak isterseniz dudak kaleminizi tüm dudağınıza uygulayıp ardından rujunuzu sürebilirsiniz. Ruj adımı bittikten sonra tercih size kalmış; eğer parlak bir görünüm istiyorsanız rujunuzun üzerinden şeffaf renkli ya da pırıltılar içeren bir gloss’la geçebilirsiniz.

2

Yves Saint Laurent

Damla Durak
Damla Durak Tüm Yazıları