preloader

Saçların Elektriklenmesini Önlemenin Yolları

Saçların Elektriklenmesini Önlemenin Yolları

Yazı Boyutu:

Özellikle nemli havalarda saçlarımız evden çıktığımız gibi kalmıyor ve kabarıp elektrikleniyor! Peki, saç elektriklenmesinin önüne geçmenin yolları yok mu? Tabii ki var…

Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan en büyük problem saçların elektriklenmeye her zamankinden daha meyilli oluşu. Kuruyan ve yıpranan saçlar hava değişimiyle birlikte nemden fazlasıyla etkileniyor ve hem kabarıyor hem de de elektriklenebiliyor. Saçlarımız aslında neden elektriklenir öncelikle bundan başlayalım.

Saç Elektriklenmesi Neden Olur?

Saçlar için son derece zararlı olan UV ışınları pigmentlere dahi zarar vererek saçları her türlü yıpranmaya hazır hale getiriyor. Güneşe fazla maruz kalmak saçlarımızın tüm nemini alıyor ve bu kuruluk elektriklenmelerine neden oluyor. Kuruyan ve nemsiz kalan saçlar, ihtiyacı olan nemi havadan çekmeye başlıyor ve saç telleri istemsizce genişleyerek kabarıyor.

Bunun dışında saçları yanlış yıkama, yanlış tarak ve yanlış ürün kullanımı da bu problem üzerinde büyük rol oynuyor. Ancak endişelenmenize gerek yok; doğru uygulamalarla ve etkili ürünlerle elektriklenmenin önüne geçmek mümkün. İpuçlarını takip etmeniz yeterli.

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer?

Bakıma Duşta Başlayın

Saçların Elektriklenmesini Önlemenin Yolları

Saçlar ne kadar kuru ve yıpranmışsa elektriklenmeye de o kadar meyillidir. O nedenle saçı desteklemek için duşta yoğun nem sağlayacak ürünlere öncelik verin. Haftada 2-3 kez şampuanlamadan sonra saçlarınıza her zaman kullandığınız saç bakım kreminiz yerine nem maskesi uygulayabilirsiniz. Yoğun nem maskeleri saç tellerinizdeki boşlukların kapanmasına yardımcı olur ve zayıf alanları güçlendirir. Buna ek olarak hindistan cevizi, argan gibi faydalı yağların da oldukça destekleyici olduğunu söyleyebiliriz. Duşa girmeden 2-3 saat önce tüm saçınıza bu yağlardan birini uygulayıp havluyla sayın ve bekletin. Saç bakımında kullanabileceğiniz doğal yağları öğrenmek için tıklayın.

Mikrofiber Havlu Kullanın

Saçların Elektriklenmesini Önlemenin Yolları

Havlular ne yazık ki saçlarımızda biz istemesek de bir sürtünmeye yol açıyor ve bu da elektriklenmenin başlıca sebeplerinden biri. Normal havluların aksine, mikrofiber havlular saça zarar vermeden kurumalarına yardımcı oluyor. Bu sayede saçlar ihtiyaç duyduğu nemini de kaybetmiyor. Mutlaka duymuşsunuzdur; mikrofiber havluların en iyi alternatifi pamuklu tişörtler. Eğer elinizin altında bir mikrofiber havlu yoksa saçlarınızı yumuşak pamuklu bir tişörte sararak kurulayabilirsiniz.

{128060}

Saten Yastık Kılıfı Deneyin

Saçların Elektriklenmesini Önlemenin Yolları

Tıpkı havlularda olduğu gibi, pamuk yastık kılıflarında da sürtünme fazla olduğu için saçlar gece boyu hasar alıp elektriklenmeye açık bir hale gelebiliyor. Saten ya da ipek yastık kılıfları bu sürtünmeyi minimuma indirdiği için hem cilt hem de saç sağlığı için büyük önem taşıyor. Siz de birbirine karışmamış, elektriklenmemiş ve kabarmamış saçlarla uyanmak istiyorsanız saten yastık kılıflarına mutlaka şans verin; farkı hissedeceksiniz.

Elektriklenmeyi Gideren Saç Kurutma Makinesi Tercih Edin

Saçların Elektriklenmesini Önlemenin Yolları

Saçlarınızı dipten uca kurutmadan dışarı çıktığınızda havadaki nem, saçların daha da elektriklenmesine ve verdiğiniz şeklin bozulmasına sebep olur. Kurutma adımı çok ama çok önemli! Ancak bunu yaparken aşırı ısı kullanmamaya dikkat edin çünkü yüksek ısı saçların en büyük düşmanlarından biri.

Çantanızda Daima Bir Serum Bulundurun

Saçların Elektriklenmesini Önlemenin Yolları

Söz konusu elektriklenme olduğunda, saça bakım sağlayacak elektriklenme karşıtı ürünlerden destek almak kaçınılmaz. Özellikle de nem oranının yüksek olduğu yağışlı havalarda! Saç serumlarına alternatif olarak saça nem verecek ama ağırlaştırmayacak bir saç yağı da tercih edebilirsiniz. Elinize birkaç damla yağ alarak avuç içinizde ısıtın ve uygulayın. Ürünlerin formülünde yer alan elektriklenme karşıtı içerikler sayesinde saçlar hızlıca kendini toparlayacaktır.

{25800}

Saçın Elektriklenmesini Önleyen Saç Bakım Ürünleri

Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Şampuan

Elektriklenmeye ve kabarmaya yatkın saçları daha pürüzsüz, düz ve parlak bir görünüme kavuşturan Aveda Smooth Infusion Anti-Frizz Şampuan saçı nazikçe arındırıyor, nemlendiriyor ve yumuşatıyor.

Kérastase Discipline Bain Fluidéaliste

Saçı rahat şekillendirmeye yardımcı olurken saç tellerinde elektriklenmeyi kontrol altında tutan bu ürün, kolay şekillenmeyen ve sürekli elektriklenen saçlara pürüzsüz, yumuşak bir görüntü sağlıyor.

OLAPLEX N° 7 Bonding Oil

Isıya karşı koruyan ve elektriklenmeyi ortadan kaldıran ultra konsantre, ultra hafif ve türünün tek örneği olan onarıcı saç yağı: Olaplex Binding Oil No. 7, tüm saç tiplerini onarıp, güçlendiriyor.

Insight Anti-Frizz Hydrating Nemlendirici Şampuan

Yüksek derece nemlendirme özelliğine sahip Insight Anti-Frizz Hydrating Nemlendirici Şampuan, kabaran ve elektriklenen saçlara çözüm amaçlı üretildi. Tarakla bile zor açılan karışık saç tellerinin rahatça açılmasına yardımcı olurken, saçların yatışmasını ve daha yumuşak görünmesini sağlıyor.

{83005}

Briogeo Farewell Frizz Pürüzsüzleştirici Şampuan

Kuşburnu, Argan ve hindistancevizi yağlarından oluşan zengin formülü sayesinde saçların pürüzsüz ve parlak kalmasına yardımcı olurken, saçın elektriklenmesini önlüyor.

Davines Oi/Oil Tüm Saç Tipleri İçin Bakım İksiri

Tüm saç tipleri için uygun olan bu bakım iksiri, saçı neme doyurup, etkileyici bir saç bakımı sağlıyor. Bu şekilde kırılmalardan kabarmaya, elektriklenmeden saçın yumuşak görünmesine kadar olumlu sonuç veriyor.

Phyto Phytodefrisant Asi Saçlar için Anti-Frizz Şampuanı

Saçı yumuşatan ve saçı neme doyurarak elektriklenmesini önleyen bu bakım şampuanı, saçın kolay şekillenmesine yardımcı olurken saç tellerine esneklik ve yumuşaklık kazandırıyor.

Phil Smith Super Smooth Keratin Protection Bakım Spreyi

Saçın güçlenmesini pekiştiren bu saç spreyi, saçın kabarmasını engellerken, elektriklenmeyi önleyerek ipeksi tellere dönüştürüyor. Havluyla nemi alınmış saça bolca püskürtün ve köklerden kaçınarak tarayın. Durulamayın.

Yves Rocher Ultra Onarıcı, Koruyucu ve Elektriklenme Karşıtı Saç Bakım Yağı

İçeriğindeki Hindistan cevizi yağı sayesinde, çok kuru, dalgalı ve kıvırcık saçları ağırlaştırmadan derinlemesine besleyip, onarıyor. İpeksi ve kırılmaya karşı korunan, kabarma ve elektriklenmesi kontrol altına alınan saçlara kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Ashley Joy Anti-Frizz Şampuan

Ashley Joy Anti-Frizz Şampuan, saçlarınızı kabartmadan pürüzsüz görünüm elde etmenizi hedeflerken, içerisindeki avokado yağı ile saçı nemlendirerek elektriklenmeyi önlemeye yardımcı oluyor. Düzenli kullanımda saçlarınızı kontrol altına alırken aynı zamanda sakinleştiriyor.

Toni&Guy Isıya Karşı Koruyucu Sprey

Isı ile şekillendirme sonucu oluşan yıpranma, kırılma ve elektriklenmeyi önlemeye yardımcı olarak, saçın yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlayan Toni&Guy Isıya Karşı Koruyucu Sprey’i, ısı ile şekillendirme öncesinde, kuru ya da ıslak saçınızın boy ve uçlarına eşit bir biçimde sıkın ve tarayarak dağıtmanız yeterli.

John Frieda Frizz-Ease Brazilian Sleek Şampuan

Frizz Ease Brazilian Sleek Düzleştirici Şampuan içerdiği Keratin damlaları ve elektriklenmeye karşı dirençli kompleksi ile her kullanımda kademeli olarak saçın kabarmaya karşı direnç göstermesine yardımcı olurken, saçı nazikçe temizliyor.

Urban Care Şampuan Sülfatsız Hibiscus ve Shea

A ve C vitaminleri yönünden zengin yoğun besleyici formülü ile Urban Care Sülfatsız Hibiscus ve Shea Şampuan, saçınızı nemlendirerek doğal yumuşaklığını artırmaya, yıpranmış buklelerin onarılmasına ve elektriklenmeyi azaltmaya yardımcı oluyor.

Mane’N Tail Onarıcı ve Elektriklenme Karşıtı Saç Bakım Kremi

Lavanta ve Hindistan cevizi yağı ile saçı yatıştırıp saçtaki kabarmayı önlemeye yardımcı oluran bu bakım kremi, saçı onarırken elektriklenmeyi önlüyor. İçerisindeki pirinç suyu sayesinde de yeni saç oluşumunu desteklerken aynı zamanda hızlı saç uzamasına yardımcı oluyor.

Ogx Kukui Oil Saç Bakım Kremi

Antik Hawaii kokularından Kukui fındığı yağını içeren bu egzotik formüllü bu saç bakım kremi, saçlarınızın nemli havaya karşı elektriklenmeden, çok yumuşak ve parlak olmasına yardımcı olarak iyi görünmesini sağlıyor.

Got2b Kabarma ve Elektriklenme Karşıtı Saç Losyonu

Kabarma ve elektriklenme problemine hedefe odaklı fayda sağlayan bu saç losyonu, şaçı şekillendirip pürüzsüzleştirirken, elektriklenmeyi ve kabarmayı kontrol altına alarak saça hafif bir yumuşaklık ve parlaklık kazandırıyor.

Gizem Burcu İncircioğlu
Gizem Burcu İncircioğlu Tüm Yazıları