preloader

TUDOR ve Fransız Donanması’nın Tasarımı Pelagos FXD

10.03.2022
TUDOR ve Fransız Donanması’nın Tasarımı Pelagos FXD

Yazı Boyutu:

Fransız Donanması’nın özel birimiyle gerçekleştirilen iş birliği ile geliştirilen, benzersiz özellikleriyle su altı navigasyonu ve profesyonel kullanım için tasarlanan Pelagos FXD’yi inceledik.

İsviçreli saat üreticisi TUDOR, 1956 yılına dayanan Fransız Donanması ile güçlü iş birliğini tekrardan hayata geçirerek güçlerini birleştirme kararı aldı. Geçmişte Tudor’un Oyster Prince Submariner saatlerini değerlendiren Fransız Donanması’na bağlı bilimsel kuruluş, saatleri su geçirmezliği “mükemmel” ve performansları “tamamen doğru” olarak değerlendirdi ve bu şekilde Tudor, 1961 yılında “Fransız Donanmasının resmi tedarikçisi” statüsüne ulaştı.

Pelagos FXD’nin İlham Noktası

TUDOR ve Fransız Donanması’nın Tasarımı Pelagos FXD

TUDOR dalgıç saatleri yıllar içinde geliştirilmeye devam edildi ve Fransız Donanması, yıllar boyunca markanın birçok saatini kullanmaya devam etti. Günümüzde Fransız Donanması’nın kullandığı en popüler dalgıç saati, ikonik mavi kadran ve bezelli 9401 referans kodlu modeli. Bu model 70’lerin ortalarında piyasaya sürüldü ve 1980’lere kadar Fransız Donanması’na tedarik edildi. Bugün hala hem yedek hem de emekli denizcilerin bileklerinde görülebilir. Yeni Pelagos FXD modeli ise bu ikonik ve tarihi referanstan ilham alarak tasarlandı.

Yeni İşlevsel Özellikler

TUDOR ve Fransız Donanması’nın Tasarımı Pelagos FXD
TUDOR ve Fransız Donanması’nın Tasarımı Pelagos FXD

Fransız Donanması’nın savaş yüzücüleri ile birlikte geliştirilen Pelagos FXD’de, daha fazla sağlamlık ve güvenilirlik için 42 mm titanyum kasanın ana gövdesine işlenmiş sabit kayış çubukları gibi TUDOR’da yeni olan pek çok işlevsel özelliği görüyoruz. Bu modele özgü bir diğer önemli özellik ise 120 dişli dönen bezel. 60’tan 0’a geriye doğru derecelendirilmiş çift yönlü bezel, dalgıç saatlerinin ISO 6425:2018 standardına uymadığı için, bunun yerine dalgıçların en önemli metodlarından biri olan “sualtı navigasyonu”nun özel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir saat tasarlandı.

Pelagos FXD’nin mekanizmasının diğer dikkat çeken özelliği de yaklaşık 70 saatlik “hafta sonu uyumlu” güç rezervinin bulunması. Bu özellik, kullanıcının saati cuma akşamı çıkarıp pazartesi sabahı tekrar ayarlama gereği duymadan takabilmesini sağlıyor.

200 Metreye Kadar Su Geçirmez

TUDOR ve Fransız Donanması’nın Tasarımı Pelagos FXD

Tasarımı açısından Pelagos FXD, Fransız Donanması tarafından kullanılan TUDOR dalgıç saatlerinden ilham almış. Lacivert rengi ve markanın zayıf ışık koşullarında kadranın parlama yoğunluğunu artırmak için de Snowflake olarak adlandırılan karakteristik köşeli ibrelere sahip. 42 mm titanyum kasası 200 metreye kadar su geçirmez ve ışık yansımalarını sınırlamak için tamamen saten fırçalanmış. Saatin karakterini vurgulamak için kasasının arkasında, üzerinde bir denizci şapkası bulunan bir çapadan oluşan “Marine Nationale” logosuna ek olarak “MN21” gravürü yer alıyor. TUDOR Pelagos ayrıca neopren eldivenler ve soğuk suda uzun dalışlardan uyuşmuş eller ile optimum tutuş için kasanın çapını aşan büyük bir bezel halkası ile donatılmış.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları