preloader

En İyi Kronograflı Saat Modelleri

25.02.2018
En İyi Kronograflı Saat Modelleri

Yazı Boyutu:

Kullanılsa da kullanılmasa da, en çok talep edilen ve saatte bulunması istenilen en önemli komplikasyonların başında kronograf özelliği geliyor. Bileğimizdeki saatte kronograf ibresinin hareketini izlemek, durdurmak, üstelik bunu mekanik olarak gerçekleştiğini bilmek daha da büyük bir zevk veriyor. Latince Chronos zaman, Graph ise yazmak anlamına gelen iki kelimenin birleşmesi Kronograf’a bugünkü adını kazandırdı. Louis Moinet 1816 yılında ilk kronograf fonksiyonu olan cep saatini üretti. Bu model tüm saatlerde uygulanan kronograf mekanizmasının başlangıcı oldu. O dönemde hayali zor olan ve birçok markanın son yıllarda ulaştığı hassasiyet 1/60 ölçüm yapabiliyor ve 30 Hz ile çalışıyordu.

Nicolas Rieussec ise, Fransa Kralı’nın at yarışı tutkusunu 1821 yılında ölçmek için nasıl bir alet icat edebilirim, diye düşünmeseydi belki spor aktivitelerindeki zaman akışına bakışımız da çok farklı olacaktı. Nicolas Rieussec gibi bir dahi halen Montblanc’ın en güzel kronograf modellerinin ruhunu oluşturmaya devam ediyor.

En İyi Kronograflı Saat Modelleri

Kronograf fonksiyonu, her zaman baktığımız yerel saat dışında ayrıca belirli bir zaman aralığını ölçmeyi sağlıyor. Yani bir hafta sonu kolunuzdaki saat çalışadursun, koştuğunuz kilometreyi ne kadar sürede tamamladığınızı ölçebilirsiniz. Bunu da saatin kasasının yanında bulunan başlat-durdur düğmeleri ile yapabilirsiniz.

Bir saatin sadece mekanizmasında kronograf fonksiyonunu barındırması yeterli değil. İsviçre’de bulunan Controle Officiel Suisse Des Chronometres’te mekanik saatlerin doğrulu zorlu testlerden geçirilip onaylanması ve kısaca COSC belgesi alması gereklidir.

En İyi Kronograflı Saat Modelleri

Kronograf fonksiyonlu saatler dalış, havacılık, otomobil yarışı gibi zamana karşı olan her sporda ve aktivitede kolaylıkla kullanılabiliyor. Eğer bir saat koleksiyoneri iseniz ve henüz bir kronograf fonksiyonlu saatiniz yoksa birbirinden güzel modellerin arasından birini seçip, bu büyük eksikliği en kısa zamanda tamamlamanızın vakti geldi demektir.

Kronograf fonksiyonlu eşsiz mekanizmalı saat modellerini sizler için zevkle inceledik.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ
editörün tüm yazıları