preloader

En Yeni Çin Otomobilleri

En Yeni Çin Otomobilleri

Yazı Boyutu:

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin, tüm dünyayı “ele geçirme” operasyonunda sadece uygun fiyatlılara değil, aksine artık lüks ve elektriklilere de önemli görevler veriyor. Biz de “En İyi Çin Otomobilleri” sizin için derledik.

Eskiden “Çin Malı” denildiğince ucuz ve kalitesiz ürünler akla gelirdi. Otomobil konusunda da benzer bir izlenim vardı. Hatta ülkemize de gelen Çin üretimi otomobiller, beklenilen kaliteyi göstermekte zorlandılar. Lüks ile de yan yana getirilemezlerdi. Ancak köprünün altından çok sular aktı ve günümüzde, özellikle de konu otomobil olduğunda Çin’deki üretimler, dünyanın pek çok ülkesinden çok daha kaliteli ve üst düzeyde detaylarla bezeli. Söz konusu durum lüks otomobiller ya da elektrikliler için de geçerli. Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin, tüm dünyayı “ele geçirme” operasyonunda sadece uygun fiyatlılara değil, aksine artık lüks ve elektriklilere de önemli görevler veriyor. Biz de “En İyi Çin Otomobilleri“ni sizin için derledik. Bu modellerden bazıları ise Türkiye’de de satılıyor.

Sportif Sürüşüyle Öne Çıkıyor: MG4

En Yeni Çin Otomobilleri

Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobillerinde başı çeken MG4, şüphesiz bu yılın en merak edilen modellerinden birisi oldu. Çinli SAIC grubu çatısı altında adeta baştan yaratılan İngiliz MG markasının, adım adım bilinirliğini artırdığını söylemek mümkün. Türkiye’de de uzun süredir satışta olan MG4, iki farklı batarya versiyonu sunmasıyla pazarda dikkat çekiyor. Comfort versiyonunda LFP temelli batarya paketiyle gelen MG4, bu versiyonda sunulan 350 kilometrelik menzil iddiasıyla daha çok şehir içi kullanım beklentilerini karşılıyor. Luxury paketinde ise 450 kilometreye çıkan karma menzil verisi, özellikle kış koşullarında hayati önem taşıyan ısı pompası desteğiyle harmanlanıyor.

İtalyan Kökenli Çinli: SWM G01 ve G01F

En Yeni Çin Otomobilleri

Çinli üreticilerin Avrupa pazarına olan yoğun ilgisi artık bir sır değil. Başlı başına kendi gruplarıyla pazara dahil olan devler, kökenli Avrupa’ya dayanan markaları satın alma formülünü de sıkça uyguluyor. SAIC Grubu’nun İngiliz MG ile olan ilişkisine benzer durumu İtalyan kökenli SWM’de de görüyoruz. Aralık ayı itibarıyla Türkiye pazarına giren marka, ilk aşamada G01 ve G01F modellerini kullanıcıların beğenisine sunuyor. Her ikisi de C segmentte yer alan modellerden G01; “4670 mm uzunluk, 1855 mm genişlik, 1740 mm yükseklik, 2750 mm aks mesafesi” değerlerine sahip. G01F ise; 4670 mm uzunluk, 1855 mm genişlik ve 1740 mm yükseklik değerleriyle geliyor. 1,5 litrelik turbo benzinli motor ve DCT çift kavrama şanzıman kombinasyonuna sahip olan modeller 150 beygirlik güçle Türkiye maceralarına başlıyor.

Elektrikte Dünya Lideri: BYD ATTO 3

En Yeni Çin Otomobilleri

2023 içerisinde Türkiye pazarına girme hedeflerini duyurduğu günden itibaren gözlerimizi üzerine çevirdiğimiz BYD, ATTO 3 ile bu adımı resmiyete kavuşturdu. 2024 içerisinde Seal ve Han gibi çok daha üst seviye modellerini de Türkiye’de sunmaya hazırlanan Çinli dev, küresel çapta en çok elektrikli otomobil üretip satan marka konumunda. Ailenin SUV segmentinde yer alan üyesi ATTO 3, standart olarak 60.4 kWh batarya paketiyle geliyor. 420 km menzil sunan BYD ATTO 3, DC şarj ile yüzde 30’dan yüzde 80’e yalnızca 29 dakikada şarj edilebiliyor.

Coupe Formlu SUV: DFSK Fengon 5

En Yeni Çin Otomobilleri

2023’ün son çeyreği içerisinde Türkiye satışları başlayan DFSK Fengon 5, son dönemlerde SUV pazarında gördüğümüz Coupe SUV trendi üzerine şekilleniyor. Tasarımıyla segmentinin üzerine hissettiren modelin elektrikli bir altyapıya sahip olmadığını özellikle belirtelim. Standart olarak Full-Led aydınlatma, 18 inç jant seti, panoramik açılabilir cam tavan, nappa deri döşeme gibi özelliklerle öne çıkan modelde 1,5 litrelik benzinli motor yer alıyor. 148 HP güç ve 220 Nm tork üreten bu motor CVT otomatik şanzımanla kombin ediliyor. Fengon 5, ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi 7 yıl 150 bin kilometre garantisiyle satın alınabiliyor.

Voyah Free: Tamamen Elektrikli SUV

En Yeni Çin Otomobilleri

Çin’in en önemli otomobil markalarından Voyah, tamamen elektrikli SUV modeli Free ile Türkiye pazarına adım atıyor. Altı farklı renk seçeneği sunan Voyah Free, 605 kilogram taşıma kapasitesi ve 2 tona kadar çekme kapasitesi sunuyor. 4 milyon 550 bin TL’den başlayan fiyatlarla ön siparişlerin alınmaya başlandığı Voyah Free modelinin geri alım garantisi ve 8 yıl batarya garantisi de bulunuyor. Voyah Free modelinin ilk otomobillerinin ise eylül ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Hongqi E-HS9: Çin işi Rolls-Royce Cullinan

Çin Devlet Başkanları’nın makam araçlarını üretmesiyle tanınan Hongqi, Aston Martin’in Türkiye temsilcisi D ve D Motorlu Araçlar ile Türkiye’ye giriş yaptı. Ülkemize ilk olarak E-HS9 adındaki lüks elektrikli SUV model ile giriş yapan marka, 8 milyon TL’den başlayan fiyatıyla Çin üretimi bir otomobil için rekor bir seviye ile dikkat çekti. 3 sırada 6 kişilik oturma kapasitesi sunan bu ultra lüks SUV’un iç mekanında eksiksiz konfor elemanları mevcut. Markaya göre teknoloji ve eğlence merkezi olarak adlandırılan iç mekanda alcantara veya nappa deri döşemeler ve 16 hoparlörlü müzik sistemi mutlak bir deneyimi beraberinde getiriyor. Tasarımıyla “Çin’in Rolls-Royce Cullinan”ı olarak anılan Hongqi E-HS9, ülke bayrağını sembolize eden kırmızı aydınlatmalı logosu, şarj sırasında C sütunlarındaki yeşil ışıkları ve gövdeye gömülen kapı kollarıyla üst segmentin hakkını fazlasıyla veriyor. Güç üretimi için 551 beygir ve 750 Nm tork üreten elektrikli motorlar görev yapıyor. 0-100 km/s hızlanması 5 saniyede tamamlanan dev SUV’nin E-akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi, 5 farklı sürüş modunda tercih edilebiliyor. Elektrikli menzil ise 500 km olarak açıklanıyor. Yeniköy Motors’un açıklamasına göre ithal edilen ilk 10 örnek hemen satılmış durumdayken yeni siparişlerin de hızla teslim edilmesi planlanıyor.

Skywell ET5: Türkiye’de Yılın Elektrikli Otomobili Ödülü Aldı

En Yeni Çin Otomobilleri

Türkiye’de Ulu Motor tarafından temsil edilen Skywell markası, genç ancak oldukça kaliteli ürünleriyle dikkat çekiyor. Orta boyda, tamamen elektrikli bir SUV olan ET5 modeli, kısa zamanda çok sayıda sipariş alarak ne derece popüler olduğunu gösterdi. Satışa sunulduğu 2022 yılında aldığı toplam sipariş sayısı 5 bin adet seviyesinde. Güçlü tasarımı, performanslı batarya teknolojisi, 520 km’ye çıkabilen menzili, yarı otonom sürüş ve akıllı özellikleriyle Avrupa ve Türkiye elektrikli otomobil pazarının önemli bir oyuncusu olmayı kısa sürede başardı.

En Yeni Çin Otomobilleri

Skywell ET5, yenilikçi lazer farlarıyla heybetli bir ifadeye sahip. Bagaj kapağını tamamen kaplayan “SKYWELL” yazılı fren lambalarıyla da gelecekçi bir izlenim veriyor. 4698 mm uzunluk, 1908 mm genişlik, 1696 mm yükseklik ve 2.800 mm’lik aks mesafesi ile sınıfında öne çıkan ferah bir yaşam alanı sunuyor. 467 litrelik bagaj hacmi, koltuklar yatırıldığında 1141 litreye kadar çıkartılabiliyor. Yaklaşık 200 HP güç sunan Skywell ET5, 7.9 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor.

Chery Tiggo8 Pro: 7 kişilik SUV

En Yeni Çin Otomobilleri

Türkiye’de en fazla tanınan Çin menşei markalardan Chery, yeniden ülkemiz topraklarına adım atmaya hazırlanıyor. İlk etapta 3 farklı modelde Türkiye’ye giriş yapması beklenen Chery’nin, Tiggo8 Pro modeli, 7 kişilik oturma kapasitesi sunabilen kompakt-orta boy bir SUV. 6 yönlü ısıtmalı deri sürücü koltuğu, dokunmatik multimedya ekranları ve 6 havayastığını iddialı bir fiyatta sunmaya hazırlanan Chery, adaptif hız sabitleme, kör nokta algılama ve şeritte kalma yardımı gibi en yeni güvenlik teknolojilerini de barındırıyor. 6 farklı renk seçeneğini 18 inçlik alaşımlı jantlar tamamlıyor. Güç ise 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli motordan geliyor.

Chery Omoda5: Yenilikçi ve Dinamik

En Yeni Çin Otomobilleri

Chery’nin B-SUV ve C-SUV rekabetindeki modeli Omoda5 oluyor. 7 farklı renk seçeneğinde gelecekçi tasarım sunan Omoda5, tek parça elmas kesimli ön yüzünde geniş ve keskin ifadesini aynı zamanda LED farlarına da borçlu. Çok renkli 18 inçlik jantlar ve akışkan tasarımıyla dinamik bir izlenim veren SUV’nin arkada boylu boyunca uzanan aydınlatmaları bu etkiye katkıda bulunuyor. Akıllı far kontrolü, otonom acil frenleme ve kör nokta algılama gibi güvenlik donanımları ile de hem yolcuları hem de yayaları koruyor. 1.6 litrelik turbo benzinli motoruyla da gereken performans sağlanıyor.

MG E-HS: Güçlü ve Verimli Bir SUV Arayanlara

En Yeni Çin Otomobilleri

100 yıllık ikonik İngiliz markası MG (Morris Garages), elektrikli modeli ZS EV’nin ardından ürün gamındaki ilk şarj edilebilir hibrit modeli MG E-HS PHEV (Plug-in Hybrid)’i Türkiye’de satışa sundu. İngiliz MG, bu listede yer alıyor çünkü artık markanın tüm modelleri Çin’de üretiliyor. Üst düzey kalite ve lüks donanımlarıyla kısa zamanda çok sayıda satış gerçekleştirilen MG modelleri, verimlilik odaklı motorlarıyla da dikkat çekiyor.

Model ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bu haberimizi detaylı inceleyebilirsiniz.

Polestar 3: İsveç Mühendisliği

En Yeni Çin Otomobilleri

İsveçli Volvo’nun Ford’dan sonra Çinli Geely’nin finans desteğiyle hayatına devam etmesi hem üretim hem de yaygınlık açısından büyük bir sıçrama yapmasını sağladı. Volvo’nun tamamen elektrikli otomobil markası olan Polestar ise Çin’deki üretimleriyle hem bölgede hem de diğer coğrafyalarda başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Polestar’ın en yenisi ise “3” isimli bir SUV. Volvo modellerini andıran far tasarımının ortasında kaputun içine doğru açılan hava kanalıyla aerodinamik olarak fayda sağlayan tasarımlı, tamamen elektrikli bu SUV, çift motorlu versiyonu için Avrupa’da 90.000 Euro’luk bir fiyattan satışa çıkıyor. Yaklaşık 510 beygirlik güç ve 910 Nm’lik torkuyla 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlayan Polestar 3, 610 km’ye varan menzil sunabiliyor. Önceki Polestar modelleri gibi Polestar 3’ün de henüz Türkiye’ye gelme ihtimali düşük.

Hongqi L5: Çin İşi Rolls-Royce

En Yeni Çin Otomobilleri

Fotoğrafını gördüğünüz Hongqi L5, Çin hükümetinin resmi otomobili olması bir yana, ülkede satılan en pahalı otomobil olma ünvanlarını da barındırıyor. İlk olarak 2013’te yollara çıkan Hongqi L5, Çin inanışlarına göre uğurlu sayılan 5 rakamı sebebiyle 5.555 mm uzunluğunda. Retro-klasik tasarımıyla gerçek bir makam otomobilinin nasıl olması gerektiğini kanıtlayan Hongqi L5’de 6.0 litrelik V12 ya da 4.0 litrelik V8 gibi benzinli motor seçenekleri 400 beygir gücündeler ve 4×4 aktarmaya sahipler.

En Yeni Çin Otomobilleri

FAW Group tarafından üretilen Hongqi L5’in tasarımında Çin Halk Cumhuriyeti Bayrağı’ndan esintiler de mevcut. Motor kaputundaki kırmızı amblem haricinde yan sinyallerde de “Kırmızı Bayrak” formu dikkat çekici. 3.3 tonluk otomobilin iç mekânında elde üretilen deri koltuklar ve ahşap kaplamalarda ülkenin geçmişi, en yeni teknolojileri barındıran LCD ekranlarla harmanlanıyor. Bu otomobili görenler ya da deneyimleyenler acaba hâlâ Çin malı otomobillerin kalitesiz olduğunu iddia edebilecekler mi acaba?

NIO EP9: Rekortmen Sporcu

En Yeni Çin Otomobilleri

Aslında NIO markası çok sayıda sedan ve SUV modeliyle Çin pazarında etkili. Ancak tüm dünyada adı EP9 isimli hiper otomobiliyle duyuldu. NIO EP9, Nürburgring Nordschleife’yi 6 dakika 45 saniye ve 900 saliselik tur zamanıyla dönerek müthiş bir başarıya imza attı. 3 konumda ayarlanabilen arka spoylerinin de etkisiyle Formula 1 araçlarının iki katına varan bastırma kuvveti oluşturabilen NIO EP9, teoride baş aşağı yani tavanda bile ilerleyebilme etkisi yaratabiliyor. En azından şirketin iddiası bu yönde ama bunu henüz deneyen olmadı!

En Yeni Çin Otomobilleri

8 dakikada bataryaları değiştirilebilen ya da 45 dakikada şarj edilebilen NIO EP9, 1.390 beygirlik gücü barındırıyor ve 313 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. 7.1 saniyede 0-200 km/s hızlanmasını tamamlayabilen bu hiper otomobilin karbon fiber ana gövdesi sadece 165 kg ağırlığında.

Qoros 7: Avrupa Güdümlü Çin Markası

En Yeni Çin Otomobilleri

Qoros’ün çıkışı 2013 yılına kadar uzanıyor. Avrupalı pek çok markadaki üst düzey ekipleri bünyesine alarak üretime başlayan Qoros, Cenevre Otomobil Fuarı’nda bile dünya lansmanları gerçekleştirerek spotların kendisine dönmesini sağlamıştı. Günümüzde Qoros 7 ile dikkat çeken marka, “Detayların Sonsuz Güzelliği” mottosuyla araçlarını pazarlıyor. Qoros 7 ise şu an için ülkemizde satılmıyor ancak 1.6 litrelik turbo motoruyla SUV pazarında etkili olabilme potansiyeli barındırıyor.

Lynk & Co 09: Volvo XC90’ın Kuzeni

En Yeni Çin Otomobilleri

Muhtemelen daha önce duymadığınız bu marka aslında Volvo’nun da sahibi olan Çinli Geely’nin bünyesinde yer alıyor. 2017’den günümüze model isimlendirmesinde rakamları kullanan Lynk & Co’nun en son numarası olan “9”, Volvo XC90 ile aynı platformu paylaşan bir SUV. Markanın karakteristiği olan motor kaputunun iki yanındaki farları ve bunlara ek alt bölümlerdeki farlar, son dönem çift aydınlatma gruplu ön tasarımlar içinde bir şekilde ayrışabilen bir yapıda. Lynk & Co 9 ise bu süreç içinde 2.0 litrelik turbo motorunda şarj edilebilen hibrit bir güç seçeneğiyle hem performanslı hem de çevreci.

GAC M8: Lüks MPV’lerde Yeni Bir Ekol

En Yeni Çin Otomobilleri

Haber görselimizi yanlış görmüyorsunuz! GAC’nin en yeni lüks MPV’si M8’in omuz çizgisinden alt bölümü aşağıya doğru photoshop’ta uzatılmış değil. 5.2 metre uzunluğundaki GAC M8, 3 metrelik dingil mesafesiyle iç mekanında adeta First Class bir yolculuk sunuyor. Buna elbette 1,8 metrelik yüksekliğin de etkisi var.

En Yeni Çin Otomobilleri

2017’den günümüze 200.000 adetten fazla satılan bu lüks MPV, yenilenmesiyle beraber Çin kültüründeki efsaneleri de tasarımına yansıtıyor. Elmas motifleri, aslan bakışlarından esinlenilen tasarım detayları, ahşap dekorasyondaki yerel süsler ile gelenekselliğe selam verirken, 12.3 inçlik sürücü göstergesi ve 14.6 inçlik merkezi ekranlarıyla son teknolojik donanımların yönetilebilmesini sağlıyor. 7 kişiye kadar oturma kapasitesi sağlanabilirken, dileyenler en arka koltuk sırasını katlayarak 4 kişilik bir salon ortamını da oluşturabiliyorlar.

Wuling Hongguang Mini EV Cabrio: Dünyanın En Çok Satılan Mini Elektriklisi

En Yeni Çin Otomobilleri

Fotoğrafa bakınca; “Bu mu iyi?” diyebilirsiniz ancak önyargılarınızı kıracak birkaç detay vermek istiyoruz. Wuling Hongguang Mini EV, yaklaşık 4.500 dolarlık fiyatıyla dünyanın en uygun fiyatlı elektrikli otomobillerinden biri olması bir yana, Temmuz 2020’den günümüze 500.000 adedi aşan satış adediyle de Çin’in en çok satılan elektrikli otomobili konumuna da geldi.

En Yeni Çin Otomobilleri

Çinli SAIC ve Wuling ile Amerikan General Motors’un ortaklığındaki bu girişim sonucunda çıkan minik otomobil, ucuz elektrikli araçların kalitesiz olması klişesini yıktı. 3 metre uzunluğundaki model bu kadar başarılı olunca bir de Cabrio versiyonu üretilmeye başlandı. Eylül 2022’den itibaren müşterileriyle buluşan Wuling Hongguang Mini EV Cabrio, ufak ama keyifli şehir gezintilerinin yeni simgesi olma yolunda ilerliyor.

Hongqi LS7 – Kırmızı Bayrağın SUV’si

En Yeni Çin Otomobilleri

Hongqi’nin limuzininin ardından şimdi de premium bir SUV model daha seriye eklendi. Bu sefer Hongqi L5’deki5 sayısına takılmayarak 5.695 milimetre uzunluğa ulaşılan dev SUV Hongqi LS7, Mercedes-Maybach GLS’den bile daha uzun. 3.3 metrelik dingil mesafesi ile de iç mekanda bolca yer var. Çin iç pazarında 235.000 Amerika dolarına denk gelen fiyatıyla “En Pahalılar”dan biri konumuna gelen SUV’de en işçiliğiyle şekillendirilmiş deri koltuklar, ahşap dekorasyon ve çok fonksiyonlu 4 koltuk yer alıyor.

{214525}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları