preloader

Anadolu’nun Köklerinden İlham Alan Nahita

29.10.2022
Anadolu’nun Köklerinden İlham Alan Nahita

Yazı Boyutu:

Kapadokya, binlerce yıllık tarihi, etkikleyici atmosferi, tablo gibi güzelliğiyle gelen herkesi kendine hayran bırakıyor. Argos in Cappadocia’da kapılarını açan, şef Ömür Akkor’un mutfak danışmanı olduğu Nahita’da bir lezzet yolculuğuna çıktık.

Anadolu’nun Köklerinden İlham Alan Nahita
Ömür Akkor – Oğul Türkkan

Kapadokya masal gibi bir destinasyon. Tablo gibi manzaraları, etkileyici atmosferi ama en önemlisi tarihi, coğrafyası ile kendine hayran bırakıyor. Her geldiğinizde ayrı bir güzelliğini keşfediyorsunuz. Son ziyaretimin sebebi ise yepyeni bir mekânın ilk tadım deneyimi içindi. Uçhisar’da, binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların restorasyonuyla hayata geçirilen Argos in Cappadocia’da kapılarını açacak Nahita’nın ilk konuklarından olduk. Argos in Cappadocia ile birbirini besleyen bir kurguya imza atan Nahita, Anadolu köklerinden ilham alan ve beslenen bir mekân. ‘İyi Bir Yer’ felsefesinin ışığında yol alıyor. Yalın, geçmişine bağlı ve bunu geleceğe aktaran bir mutfak var. Dünyaya, doğaya ve gelecek nesillere saygısını dile getiriyor; yemeği, tarihle, coğrafyayla ve kültürel mirasla tekrar ilişkilendiriyor ve yaşatıyor. Şef Ömür Akkor’un mutfak danışmanı olarak yer aldığı Nahita, 15 aylık uzun bir çalışmanın sonunda kapılarını açmış. Reçeteleriyle, pişirme teknikleriyle ve sunumlarıyla Anadolu mutfağını yaşatıyor. Nahita’nın içecek konsept danışmanlığını ise lezzet algısı uzmanı Oğul Türkkan üstleniyor.

Menü ve Lezzetler

Anadolu kültüründe ve mutfağında sürdürülebilirliğin önemini vurguluyor Nahita. Kullandığı pişirme ve saklama teknikleriyle de geleceğe uzanıyor. Yaklaşık 60 km çapındaki bölgeden tedarik edilen yerel ürünler kullanılıyor. Doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu etkileyici güzelliklere bakan bir konumda olan Nahita, Kapadokya’yı özümseyerek konuklarına bir Anadolu mutfağı deneyimi sunuyor. Kapadokya; pişirme teknikleriyle, malzemeleriyle ve endemik ürünleriyle Nahita’ya ilham olmuş.

Menü Anadolu’dan başlangıçlarla sizi karşılıyor. Yemekten önce sıcak bir çorba tatmak isterseniz, balkabaklı tarhana çorbası enfesti. Muhammara, zahter salatası, Firik cacığı, peynir ve şarküteri tabağı başlangıçlarda sizi bekleyen lezzetler. Peynir ve şarküteri tabağında; çömlek peyniri gibi Anadolu’ya özgü peynirler sunuluyor. Şarküteri ürünleri de bölgedeki üreticilerden tedarik ediliyor. Ezine peyniri, eski kaşar peyniri, djon hardal ve kaparinin eşlik ettiği marul salatası; sütte haşlanmış karnabahar ile hazırlana karnabahar salatası; çömlek peynirli çoban salatası yerel mevsim salataları arasında tadabileceğiniz örneklerden.

Lezzetli İştah Açıcılar

Nahita’nın menüsünde yemekten önce lezzetli iştah açıcılar bölümünde ‘Güz Zeytinyağlısı’ ilk sırada göze çarpıyor. Pancar, ayva, havuç, kereviz’e portakal ve tarçın eşlik etmiş. Bu bölümde “Nevşehir Patates Kızartması” ve “Patates Köftesi” gibi patatesin ön planda olduğu tabaklar da dikkat çekiyor. Nahita, bölgede yetişen ürünleri kullanıyor.

Gelelim ana yemeklere… Anadolu mutfağından ziyafet yemekleri başlığı altında sıralanıyor menüde… Gerçek bir ziyafet! Hitit mutfağının binlerce yıllık reçetelerinden “Happena” hikâyesiyle ilgi çekici. Happena, Hititler’in beruwa adı verilen kayısı püresiyle servis ediliyor. Etin yüksek ısıda zeytinyağında pişirilmesi ile hazırlanıyor. Ana yemeklerde ‘Peynirli Arpa Şehriye’, Nevşehir Tava’, ‘Dana İncik’, ‘Dana Kaburga’, ‘Ev Yapımı Mantı’, ‘Patlıcanlı Arpa Şehriye’ ve ‘Ağ Pakla’ da öne çıkıyor. Anadolu’nun geleneksel yavaş pişirme ve demleme teknikleriyle hazırlanan bu yemekler Anadolu mutfağı deneyimini perçinliyor. Menünün %30’u etli, %70’i sebze ve diğer ürünlerle hazırlanıyor.

Pek Lezzetli Tatlılar

Anadolu’nun Köklerinden İlham Alan Nahita

Nahita’nın tatlı menüsü ise yine Anadolu gelenekselliğinden ayrılmadan bir lezzet şöleni sunuyor. 200 yıllık tarifiyle hazırlanan ‘Pekmezli Un Helvası’ enfes. ‘Kabak Tatlısı’ ve ‘Zeytinyağlı Elmalı Baklava’, ‘Vişneli Ekmek Kadayıfı’ pek lezzetli tatlılar başlığı altında sizi bekliyor.

Adres: Kayabaşı Sokak. No:23 Uçhisar, Nevşehir
Telefon: +90 384 219 31 30
Instagram: @nahitacappadocia

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları