preloader

18. Filmekimi Programı - 2019

20.09.2019
18. Filmekimi Programı - 2019

Yazı Boyutu:

Bu yıl 18.si düzenlenecek Filmekimi’nin merakla beklenen programı belli oldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 18. kez düzenlenen, sonbaharın en özel sinema etkinliği Filmekimi, bu sene de saygın festivallerde gösterilmiş, ödüller almış, eleştirmenlerin ve izleyicilerin ilgisini çekmiş, merakla beklenen yeni yapımları içeren zengin bir program sunuyor. TV+ işbirliğiyle düzenlenen ve ekim ayında sinemaseverlerle buluşacak etkinlik için biletler 28 Eylül Cumartesi günü satışa çıkıyor. Programın ilk ayağı 4-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildikten sonra, 11-15 Ekim’de Ankara’da ve 18-22 Ekim’de ise İzmir’de sinemaseverlerle bulaşacak.

Ayrıntılı program için tıklayın.

Filmekimi’nin Yıldızları

18. Filmekimi programında gösterilecek filmler arasında, Venedik ve Cannes gibi saygın festivallerde dünya prömiyerini yapmış filmler yer alıyor.

Oscar sahibi yönetmen Noah Baumbach’ın dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı ve şefkatli hikayesini konu alan yeni filmi Marriage Story, listenin öne çıkanları arasında. Festivallerden ödüller ile dönen film, Scarlett Johansson ve Adam Driver’ı içeren oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Listede öne çıkan bir diğer film ise Oscar’lı bir diğer yönetmen Steven Soderbergh’in üstlendiği ve Çin, Meksika, Afrika ve Karayipler’de Mossack Fonseca’nın üst düzey patronlarına ait sırları ortaya çıkaran gazetecilerin hikayesini işleyen The Laundromat. Pulitzer ödüllü araştırmacı gazeteci Jake Bernstein’ın Secrecy World adlı kitabından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda kadrosunda Meryl Streep, Gary Oldman ve Antonio Banderas gibi isimler yer alıyor.

Cannes Film Festivali’nde dikkatleri üzerlerine toplayarak 18. Filmekimi programında yer alan filmler arasında Xavier Dolan’ın son filmi Matthias & Maxime, Takashi Miike’nin en yeni filmi First Love, Tayvanlı bağımsız sinemacı Midi Z’nin son filmi Nina Wu ve korku öğelerinin yanı sıra içerdiği Rihanna şarkılarıyla oldukça sıra dışı bir senaryoya sahip Bertrand Bonello’nun son filmi Zombi Child bulunuyor.

Matthias & Maxime

Zombi Child

Programın en heyecanla beklenen filmleri arasında ise her projesiyle sinemaseverleri bir kez daha şaşırtan Yorgos Lanthimos’un başrolünde Matt Dillon’ın oynadığı kısa filmi Nimic yer alıyor.

18. Filmekimi Programı - 2019

Nimic

{772459}

Filmekimi’nde Ödüllü Filmler

18. Filmekimi kapsamında birçok ödüllü film sinemaseverlerle buluşuyor. Programda yer alan ve saygın festivallerden ödüllerle dönmüş filmler arasında Cannes’da Altın Palmiye kazanan Parasite, Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Portrait of A Lady on Fire ve Dardenne Kardeşler’e bu yıl En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran filmi Genç Ahmet bulunuyor. Ayrıca Pedro Almodóvar’ın festivalde oldukça beğeni toplayan ve Banderas’a En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran filmi Pain and Glory de listede yer alıyor. Venedik’ten ödülle dönen ve Filmekimi’nde gösterilecek filmler arasında ise Robert Guédiguian’dan Gloria Mundi ve Shannon Murphy’nin Babyteeth gibi filmleri var.

Filmekimi’nin Oscar Adayları

Filmekimi, bu yıl da programında Oscar adaylığı belli olan filmlerden bir seçkiye yer veriyor. 2019’un en çok beğeni toplayan filmlerinin başında gelen, Bong Joon-ho’nun Altın Palmiye’li filmi Parasite, Almodovar’ı İspanya adayı yapan Pain and Glory, César Díaz’ın Cannes’dan pek çok ödülle dönen ve Belçika adayı seçilen filmi Our Mothers ve bu yıl Sundance Jüri Özel Ödülü’nü kazanan ve yönetmenliğini Alejandro Landes’in üstlendiği Monos Kolombiya Oscar adayı olarak Filmekimi’nde seyirciyle buluşuyor.

Parasite

Our Mothers

Film ve Müzik Filmekimi’nde

Sonbaharın heyecanla beklenen etkinliği Filmekimi, bu yıl müzik ve müzisyenleri işleyen birbirinden güzel dört film ile sezona müzikli bir başlangıç yapıyor. Leonard Cohen’den Justice’e, Roger Waters’dan Miles Davis’e müziğin dört farklı ustasını konu alan filmler, festivale farklı bir soluk katıyor: Marianne & Leonard: Aşk Sözleri, Iris: Justice’ten Bir Uzay Operası, Roger Waters: Us + Them ve Miles Davis: Birth of the Cool 18. Filmekimi’nde!

18. Filmekimi Programı - 2019

Roger Waters: Us + Them

18. Filmekimi’nin Sloganı: “Spoiler Yeme”

Her sene yeni ve sıra dışı afiş ve kampanyalara imza atan Filmekimi’nin bu seneki temasını “#spoileryeme” sloganı oluştuyor. Bu slogan ile Filmekimi, tüm sinemaseverleri programın içerdiği filmleri herkesten önce izlemeye davet ediyor.

18. Filmekimi Programı - 2019

Filmekimi Biletleri 28 Eylül’de Satışa Çıkıyor

Merakla beklenen 18. Filmekimi’nin biletleri İstanbul için 28 Eylül Cumartesi günü saat 10.30’da satışa çıkacak. Biletlere Biletix satış kanalları ile Beyoğlu Atlas ve Kadıköy Rexx sinemalarında açılacak gişelerden ulaşılabilecek. Ankara ve İzmir için ise biletlere 28 Eylül’den itibaren Biletix satış kanalları üzerinden ve etkinlik tarihinden bir gün önce sinema gişelerinden ulaşmak mümkün olacak.

Filmekimi İstanbul gösterimlerinin hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) sadece 12 TL; hafta içi 19.00 ve hafta sonu seansları (11.00-13.30-16.00-19.00) tam 30 TL, indirimli 18TL, tüm 21.30 seansları ise 30 TL olacak. Ankara ve İzmir’de ise tüm seanslar tam 25 TL, öğrenci 17 TL.

Lale Kart üyeleri bu yıl da biletlerini %25’e varan indirimlerle öncelikli olarak alabilecekler. Lale Kart üyeleri için ön satış günleri; Siyah ve Beyaz Lale üyeleri için 24 Eylül, Kırmızı, Turuncu ve Sarı Lale üyeleri için 25, 26 ve 27 Eylül. Mavi Lale Kart üyeleri ise biletlerini genel satışın başladığı 28 Eylül itibariyle alabilecekler.

Sena Kirezçik
Sena Kirezçik Tüm Yazıları