preloader

Milano Erkek Moda Haftası 2021 İlkbahar/Yaz

16.07.2020
Milano Erkek Moda Haftası 2021 İlkbahar/Yaz

Yazı Boyutu:

Milano Erkek Moda Haftası kapsamında düzenlenen dijital ve fiziksel defilelerde 2021 İlkbahar Sezonu Erkek koleksiyonları sergilendi.

Covid-19 pandemisinin sebep olduğu önlemler kapsamında dijital olarak gerçekleştirilen Erkek Moda Haftası’na ev sahipliği yapan ikonik kentlerden biri Milano. Milano Erkek Moda Haftası’ndan öne çıkan markaların koleksiyonlarını ve dijital moda showlarını keşfedin.

Philipp Plein 2021 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu

Kışkırtıcı moda showlarıyla büyük izleyici kitlelerine ulaşan Phlipp Plein’ı bu sefer, Şubat ayında gerçekleşen fiziksel moda showuna katılan 6.000 konuk yerine 2021 Bahar koleksiyonu için dijital bir seyirci kitlesi bekliyordu.

Sosyal mesafeyi ve alınan önlemleri ciddiye aldığını belirten Philip Plein bu sezon tasarımlarını sergilemek için daha önce hiç yapmadığı bir yol izledi ve her birini kendi sergilediği bir dijital showda yer aldı. “Kendi tasarımlarıma modellik yapmamın gerçeksen son derece otantik olduğunu düşündüm, bu daha önce hiç yapmadığım bir şey. Kendimi kıyafetlerimi tasarlıyorum ve kendi kıyafetlerimi giyiyorum, neden olmasın üstelik hoş bir mesaj.” dedi. 2021 Bahar koleksiyonu için oluşturulan dijital show Plein’ın 2004 yılındaki ilk showundan, 2020 Şubat ayındaki son fiziksel showuna kadar sahip olduğu izleyici sayısındaki etkileyici artışı gösteren bir montajla başlıyor. Ardından gelen koronavirüsle ilgili montajı ise İtalya’daki fabrikalardan birindeki el yapımı sneakerların yapım sürecinden görüntülere eşlik eden bir konuşma takip ediyor. Ve işte son olarak, Philipp Plein’ın tasarımlarının modellemesini kendisi yaptığı showu başlıyor. Tam bir Plein gardırobunu yansıtan maksimalist tasarımcı Plein’ın koleksiyonu sweatpants, kapüşonlu üstler, boğazlı sneakerlar gibi tasarımlarla son derece rahat seçenekler sundu ve blazer ceketlerle bile tüm koleksiyon sportif bir tavır sergiledi.

Etro 2021 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu

Milano Erkek Moda Haftası 2021 İlkbahar/Yaz

Şubat ayında koronavirüs salgınının patlak vermesinden bu yana Milano’daki ilk fiziksel defile için Etro, Four Seasons Hotel’in bahçesini seçti. Kreatif Direktörler Veronica ve Kean Etro maskeli ve güvenli mesafenin korunduğu bu defilede tekrar bir araya gelişin memnuniyetini kutlarken “Şehrimize yaşamı ve enerjiyi geri getirmek istedik” diyerek yalnızlık çemberini kırmak istediklerini belirttiler.

Sezonun genel ruhuna uyumlu bir biçimde Etro kardeşler bu koleksiyonda daha “giyilebilir” kıyafetlerle günlük bir gardırop geliştirilebilecek tasarımlara yer verdiler. İlham almak için zihinlerinde egzotik yerlere seyahat ederken bu sefer varış noktasından ziyade, hem kendileri hem de izleyicileri için bugünlerde gerçekten arzu edilen şeyleri yansıtarak yolculuğun kendisine odaklandılar. Markanın yaratıcı keşif serüveni ise yine markanın tekstil arşiviyle başladı. Yalnızca markanın imzası haline gelen renkli çizgiler ve paisley motifleri değil, ceket ve kotlara işlenen büyüleyici pacthworkler için karıştırılıp eşleştirilmek üzere Vintage kumaşlar kaynak olarak kullanıldı. Milanese, zamansız ve zahmetsiz stili yansıtırken Paisley, kamuflaj motifleri, tropik çiçekler ve vahşi hayvanlar ile Etro moda evi 2021 İlkbahar sezonunda gezgin ruhunu yansıtıyor.

Prada 2021 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu

Tek bir ses ve birden fazla görünüm. “Zaman daha karmaşıklaştıkça giysiler basit, gösterişsiz, eylem ve aktivite araçları haline geliyor.” Prada’nın “Show That Never Happened” isimli dijital showu için söylediği sözler…

Prada 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonu Willy Vanderperre, Juergen Teller, Joanna Piotrawska, Martine Syms ve Terence Nance olmak üzere 5 sanatçıdan oluşan bir grup tarafından dijital olarak yorumlandı. Mesaj ise her zamanki gibi güçlü ve tutarlıydı. Pandemi, ekonomik kriz, küresel çapta meydana gelen ve giderek yayılan sosyal gerilimler karşısında kimse kayıtsız kalamaz; Prada gibi hassas bir tasarımcıyı ise asla tepkisiz bırakamazdı. Koleksiyonunda sade fakat son derece duygusal bir yaklaşım sergileyen Prada 2021 İlkbahar sezonu için fonksiyon ve estetiği birleştirerek nostaljisiz, yalnızca çağdaş arzu edilebilirlik sundu. Keskin ve dar siluetler erkek koleksiyonunun DNA’sını oluştururken tamamı beyaz gömleklerle giyilen kusursuz takımları ve son derece yalın dış giyim stili ön plandaydı. Saflık, gereklilik, pratiklik ve özgünlük kavramlarına odaklanan Prada’nın 2021 İlkbahar koleksiyonu adeta sadeliğin gücünü keşfetti.

{772147}

Jill Sander 2021 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu

Milano Erkek Moda Haftası 2021 İlkbahar/YazMilano Erkek Moda Haftası 2021 İlkbahar/Yaz

Jill Sander Kreatif Direktörleri Lucie ve Luke Meier, 2021 İlkbahar/Yaz erkek koleksiyonuyla markadaki yaratıcı serüvenlerine sadelik, sıcaklık ve olağanüstü işçilikten oluşan yeni bir bölüm daha ekliyor.

Tasarımcılar bu sezon için yeni bir erkek giyim konseptine odaklandı; akıllıca ve son derece şık bir yaklaşımı benimseyerek tüm ustalıklarını kentsel duyarlılıkla birleştirdiler. Koleksiyonun çizgisini belirleyen prensip ise “Sofistike bir kitleye hitap etmeli; yani klasik terzilik formalitesinden uzak fakat aynı zamanda sokak stilinin aşırı rahatlığıyla da bağdaşmayan erkeklere.”. Saflık konsepti çerçevesinde çalışan tasarımcılar uzun volümlü ve siluetlerin temiz görünümünü destekleyen görünmez düğmeli ceket ve paltolar hazırladı. Kollar ise küçük metal halkaları çıkarılarak kolayca kısaltılabilecek şekilde tasarlanmıştı. Dar ve kağıt görünümlü koton kargo pantolonlar, klasik gömleklerini yerini alan bisiklet yaka üstler ve çıkarılabilir yakalar, triko ve yelekler, sofistike artizanal bir his yaratan zarif kroşe işlemeli yakalar koleksiyonun dikkat çeken diğer detaylarıydı. Yalınlığı süslemeler ile, cesurluğu da samimiyet ile kaynaştıran Meiers, 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için rahatlatıcı ama yine de son derece heyecan verici bir his yaratan denge tutturdu.

MSGM 2021 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu

Karantina süreci Massimo Giorgetti’nin yaratıcılığı üzerinde son derece teşvik edici bir etki yaratmış. Bu sert kısıtlamaların uygulandığı süreçte ise markasına enerjii vermenin yeni ve anlamlı yollarını bulmak için bol bol araştırma, bağlantı kurma ve iletişim üzerinde durmuş. Sonunda ortaya çıkan şey ise “MSGM topluluğu için önemli olan değerler” adındaki sanatsal iş birliklerine etrafındaki mesajlara odaklanan iki koleksiyon.

Covid19 sonrası MSGM mesajı ise Giorgetti’nin en sevdiği kitaplardan birinde saklı; Fluo: Storie di Giovani a Riccione – Riccione’deki Gençlerin Hikayeleri. Aşık olmaktan, kumsallarda geçen özgür ruhlu güneşli yaz günlerinden ve arkadaşlarla tekrar buluşmanın keyfini anlatıyor kitap, dolayısıyla markanın 2021 bahar koleksiyonu için verdiği mesaj da bu. Kitaptan bir alıntı T-shirt, ceket ve gömlek üzerine basılı veya karalanmış olarak koleksiyonun “iyi hisset” temasını oluşturdu. Giorgetti ise “Bu an yeniden doğuş, hafiflik, birliktelik ve ayrıca zıtlıklar ile ilgili. Aynı zamanda doğa sevgisi ve akıllı teknoloji kullanımıyla ilgili. İnsani değerler, arkadaşlık, dostluk, yaratıcılık; esasen neyin önemli olduğunu unutmadan ılımlı bir ilerleme fikri. İyimserlik. Duygular. Saygı” ifadelerini kullandı. Koleksiyonda göze çarpan detaylara gelince; yeni jenerasyonun DIY (DoItYourself – Kendin Yap) yaklaşımını yücelterek sorbe renklerinde batik, tropikal baskı, saçak, el örgüsü gibi artizanal ve el yapımı tekniklere odaklanmıştı.

SR Serdar 2021 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu

Milano Erkek Moda Haftası 2021 İlkbahar/Yaz

Erkekler için sade ama fark yaratan ilginç tasarımlarla boy gösteren SR Serdar markasının yaratıcısı Serdar Uzuntaş, bu sene ilk defa dijital olarak gerçekleşen Milano Digital Fashion Week’te dünya markalarının arasındaki tek Türk moda tasarımcısı olarak yer aldı. İstanbul temalı koleksiyon Milano’nun en görkemli yapısı olan Duomo’nun duvarlarından da izlendi.

Uzuntaş’ın modern ressamlar Pierre Soulages ve Laszlo Lakner’ın yanı sıra Dawid Bowie’den de ilham aldığı yeni 2021 İlkbahar/Yaz Erkek Koleksiyonu İstanbul temalı moda kısa filmiyle Milano’da izleyicilerin beğenisine çıktı. Doğadan güzelliğe, sanattan renklere, müzikten dansa sevdiği temaları kullanan Serdar Uzuntaş’ın koleksiyonu, tüm bunların ince detaylarda ahenkle işlendiği özel parçalardan oluşan bir sanat eserine dönüştü. Tasarımcının kendi tasarımı olan geleneksel İngiliz aslanı motiflerinin yanı sıra bandana, eşarp ve pareo gibi aksesuarlar da koleksiyonun sıra dışı ve fark yaratan öğeleri olarak kendini gösterdi. Kimi parçalarını kadınların da severek giyebileceği bu gayet rahat, sade koleksiyonu tamamlayan deri detaylı sandalet ve ayakkabılar ise dikkat çekti. İlham kaynaklarından biri olan doğanın, geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak Uzuntaş’ın tasarımlarında yer bulması koleksiyonu haleflerinden ayıran önemli özelliklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Serdar Uzuntaş koleksiyonunda pamuk, bambu keten gibi doğa dostu, geri dönüşümlü malzemeler kullanarak SR Serdar markasının da temel felsefesinde yatan giyimi rahat, basit ancak diğerlerinden ayrışan kıyafetleri moda dünyasına kazandırdı. Kendisinin şanslı kolye olarak adlandırdığı el yapımı aksesuarlar da koleksiyonun tamamlayıcı unsurları arasında yer aldı.

{772314}

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları