preloader

Şık Sofraların Adresi SırMasa

Şık Sofraların Adresi SırMasa

Yazı Boyutu:

Kiralanabilir lüks sofra ve servis takımları projesi “SırMasa”nın kurucuları Şirin Yalçın, Selin Habbab Özkaynak ve Rosella Karabacak ile konuştuk.

Şık Sofraların Adresi SırMasa

Şirin Yalçın, Selin Habbab Özkaynak ve Rosella Karabacak’ın beraber kurduğu SırMasa kiralanabilir lüks sofraları evlerinize sunuyor. Bu sistemi Türkiye’ye getiren üç arkadaş, ev davetlerinden büyük organizasyonlara hizmet veren şirketlere kadar herkesin lükse ulaşmasını hedefliyor.

SırMasa’nın hikayesini anlatır mısınız?

Şirin Yalçın: Biz şık sofraların tüm tamamlayıcılarına ulaşmayı ve bir masada akla gelebilecek her şeyi kiralamayı mümkün hale getirmeyi hedefledik. Sırmaisonolarak ortağım Rosella ile birlikte Ambiante Frankfurt, Maison Objet Paris gibi birçok fuara gittik. Avrupa’da kiralanabilir sofraları görüyor ve bu konuda bir ilerleme istiyorduk. Açık büfe davetler için servislikler, rechaud gibi servis kapları ve masa ortasına konacak sunumlara kadar her türlü detaylara sahip olduğumuzu ve ürünleri kiralanabilir hale dönüştürmeyi planlarımız arasına aldık. Bir fuar ziyaretimizi Selin ile birlikte yaptık ve oradaSırMasa fikri ortaya çıktı.

Selin Habbab Özkaynak: Her şeyin kiralanabilir olduğu bu dönemde, dünyada örneği olup Türkiye’de hiç uygulanmamış ne kiralanabilir diye düşündüm. Zaten sevdiğim arkadaşım Şirin’e ve Rosella’ya bu fikri hayata geçirmeleri konusunda destek verebileceğimi söyledim. Onlar da projeyi birlikte gerçekleştirmek istediklerini söylediler ve bu şekilde yola çıktık.

Şık Sofraların Adresi SırMasa

Markanızın davetleri ayrıcalıklı kılan dokunuşları neler?

Rosella Karabacak: Sirmaisonolarak hediyelik obje, düğün listesi, masa tasarımları, değişik tabak-bardak çeşitleri, mumlar şamdanlar vb. olarak zengin bir ürün yelpazesine sahibiz. Daha da çeşitli ürünlere sahip olmak için birçok fuara gidiyoruz ve seçimler yapıyoruz. Ayrıca genç Türk tasarımcıların ürünlerine de yer veriyor hem onları kendilerini tanıtmalarına destek oluyoruz hem de ürün yelpazesini genişletiyoruz. Seçimlerimiz SırMasa için de aynı özen ile devam ediyor.

Şirin Yalçın: Üç arkadaş olmak seçimler konusunda büyük oranda bir birimize destek olmak anlamına geliyor. Önemli ölçüde iş bölümü oluşturduk. SırMasa için de fuarlarda gözlemlediğimiz masa ortalarında kullandığımız objelerin, servis ettiğimiz tabaklar ve çatal bıçaklarla ile uyumuna dikkat ediyoruz. Fikir birliği içinde, sofradaki uyum ve ahenk ayrıcalıklı bir dokunuş diyebilirim.

Şık Sofraların Adresi SırMasa

SırMasa’nın kiraladığı ürün koleksiyonu hangi markalardan oluşuyor?

Selin Habbab Özkaynak: Raynaud Limoges, Vista Alegre, Greggio gibi dünyaca kalitesini ispatlamış markaları bünyemize katarak başlamayı tercih ettik. Elbette ilerleyen zamanlarda bu ürünleri ve markaları müşterilerin talebine göre farklılaştıracağız.

Şirin Yalçın: Tüm dünyada kendini kanıtlamış, sınırlı sayıda üretilmiş ve bir davet sofrasında şıklığıyla göz dolduran ürünleri ve markaları kiralıyoruz. Yemek takımlarında Fransız Raynaud Limoges’un Oskar serisi, Vista Alegre’nin Transatlantica serisi ve Gold Stone serisi, Christian Lacroix’nın Butterfly Parade, Soly Sombra gibi birçok dünyaca ünlü marka bir araya geliyor. Çatal-bıçak takımlarında ise ünlü İtalyan markası Greggio’nun gümüş kaplama ürünleri kullanılıyor. Bunların yanında sofralarında fark yaratmak isteyen kullanıcılara altın kaplama çatal-bıçak takımı da kiralanabiliyor. Önümüzdeki günlerde ürün yelpazemize yeni markaları da dahil etmeyi planlıyoruz.

Rosella Karabacak: Çözüm ortağı olarak birçok marka ile işbirliği yaptığımızı söyleyebilirim. Başlangıçta da olduğu gibi masa ortası konusunda Dilara’dan önemli destek aldık. Hazırladığımız her sofraya göre farklı masa örtüsü ve Amerikan servisi için önerilerimizi kiralama sırasında paylaşıyoruz. Davet sırasında olması gereken ihtiyaç duyulan her detayı düşünmemiz gerektiğini biliyoruz.

Şık Sofraların Adresi SırMasa

Markanızın yılbaşı koleksiyonlarında ne gibi parçalar var?

Şirin Yalçın: Sofralarınızda ayna detayını kullanmayı seviyoruz. Mağazalarımızda sofralarımızın boyutuna göre cam tepsiler bulunmakta. Biz müşterilerimize bu tepsilerin üzerine mumlar, renkli vazolarda çiçekler ve Lalique objeler ile süslemelerini öneriyoruz.

Şık Sofraların Adresi SırMasa

Yılbaşında evde yemek daveti verecekler için sofra önerileriniz nedir?

Rosella Karabacak: Bana göre güzel ve şık bir sofrada misafirlerin keyif ile sohbet edeceği, rahat olabilecekleri bir ortam olmalıdır. Masanın çok kalabalık, şamdanların ve çiçeklerin çok yüksek olmaması, misafirlerin rahat sohbet etmelerine imkan verir. Aynı zamanda ev dekorasyonunda tercih ettiğim gibi, sofra dekorasyonunda da farklı objeleri farklı materyallerle karıştırıp sergilemeyi seviyorum.

Şirin Yalçın: Sofrada her zaman renk benim için önemlidir. Görsel ziyafet yemek kadar göz doldurur ve kişiyi mutlu eder. Öyle bir masaya oturmak da her daim insana keyifli bir enerji diye düşünüyorum. Masanın şıklığı kadar rahatlığı ve konforu önemli olduğunu belirtmek isterim. Şık bir masa için seçilecek objeler de oldukça önemli… Gümüş servisler her zaman sofraya değer katan objeler olduğunu biliyoruz.

Şık Sofraların Adresi SırMasa

Lüks yaşamda kiralamanın trend haline gelmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Rosella Karabacak: Kiralanabilir lüks kavramı büyük bir hızla gelişiyor. Dünyada başarılı örnekleri bulunan sofra takımları kiralama konusu, Türkiye’de ilk kez bizim tarafımızdan SırMasa ile gerçekleştirildi. Bu sistemle ev davetlerinden büyük organizasyonlara hizmet veren şirketlere kadar herkesi lükse ulaşabilir kılmayı hedefliyoruz.

Şirin Yalçın: Düzenlenen davet sofralarında yaratılan küçük bir fark, hiç şüphesiz o daveti unutulmaz kılıyor. Tüm dünyada ve ülkemizde ev davetlerinin yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz. Evde verilen davetlerde misafirini özel bir sunumla ağırlamak isteyen kişiler, çoğu zaman yemek takımlarının davetli sayısına yetemiyor olmasından dolayı endişe yaşarlar. Şık, kaliteli ve lüks yemek takımları, çatal-bıçak takımları, bardak takımları gibi sofraların olmazsa olmazı malzemelere ulaşmak her zaman kolay olmayabiliyor. SırMasa’nın çıkış noktası da aslında bu oldu. Biz şık sofraların tüm tamamlayıcılarına ulaşmayı ve bir masada akla gelebilecek her şeyi kiralamayı mümkün hale getirdik.

Selin Habbab Özkaynak: Evinde davet vermek isteyenlerden büyük organizasyonlara hizmet veren şirketlere kadar herkesi düşünmeye gayret ettik. Misafirini yeni, özel farklı bir sunumla ağırlamak isteyenlerden, yemek takımında adet olarak sıkıntı çeken herkese ulaşmak, masasını süslemek isteyip vakit ayıramayan herkese bir şekilde ulaşmak istedik. Elbette profesyonel şirketlerin düzenlediği davetlerdeki sofralara farklı bir dokunuş getirmek de hedeflerimizden biri.

Şık Sofraların Adresi SırMasa
Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları