preloader

Yeni Nesil Mutfakların 7 Tasarım Kodu

01.04.2023
Yeni Nesil Mutfakların 7 Tasarım Kodu

Yazı Boyutu:

Mutfaklara yemek yapılan ve yenen yer olma özelliklerinin dışında sosyalleşme ve çalışma alanı olarak yeni fonksiyonlar yükleniyor. Yeni nesil mutfaklarda öne çıkan 7 tasarım kodu karşınızda!

Trend uzmanı Li Edelkoort pandemi sonrası evlerde sosyalleşmeye ağırlık verdiğimiz yeni bir döneme girdiğimizi söylüyordu. Mutfaklar, sosyalleşmenin merkezi olarak yemek yapma, aile ve arkadaşlarla keyifli sofralar kurgulama ve hatta home-office çalışanlara uygun çalışma ortamı sağlama eylemlerinin hepsine bir arada cevap verecek şekilde yeni bir tasarım diline kavuşuyor. Geniş mutfak adaları, pratik depolama alanları, akıllı teknolojiler ve konforlu oturma alanları mutfak koleksiyonlarının yeni tasarım kodları arasında.

Artizanal Yaklaşım

Yeni Nesil Mutfakların 7 Tasarım Kodu

NellyRodi ajansının trend avcısı Vincent Grégoire, “Uber lüks olarak adlandırabileceğimiz yeni lüks olgusu, zanaatkar el sanatlarıyla yeni teknolojilerin buluşması, el işçiliklerinin paha biçilmez değerinin geleceğin bakış açısıyla zamansız bir çizgide yeniden yorumlanması.” diyor. Bu eğilimden payına düşeni alan yeni nesil mutfak mobilya ve aksesuarlarında elle şekillendirilmiş ahşap, seramik ve taş yüzeylerin artizanal güzelliğini görmek mümkün.

Dayanıklı Tasarım

Mutfakta kullandığınız her alanın şık olması kadar dayanıklı olması da önem taşıyor. Bu noktada Lamar porselen mutfak tezgâhını mutfağınıza dahil ederek şık ve işlevsel bir alan oluşturabilirsiniz. Lamar’ın tasarım yelpazesi doğal mermeri andırıyor ve yaşam alanlarına zarif bir görünüm katıyor. Peki, nedir Lamar’ın özellikleri?

Lamar, geniş formata sahip bir dizi porselen levha çeşididir. Porselen levhalar tezgahlarınızı, duvarlarınızı ve diğer alanlarınızı kaplamak için en iyi yüzeylerden biri. Porselen levhalar ince kil ve minerallerden yapılmış ve fırında 1000 °C’ye ulaşan sıcaklıklarda pişirilmiştir. Yüksek sıcaklıklar ve kompozisyonları sayesinde, bu levhalar göz ardı edilebilir su emme oranı sahiptir ve ısı ile ultraviyole ışıklara dayanaklıdır. Lamar levhaların gözeneklilik oranı çok düşük olduğu için sıvılar ve kimyasallar yüzeye işlemez, döküntülerden matlaşmaz ve tezgah kolayca temizlenebilir. Yüksek sıcaklık, ısı ve güneş ışığına dayanıklılığı sayesinde teraslardaki mutfaklarda da tezgah olarak kullanılabilir.

<script src=https://run.admost.com/adx/count.ashx?pbk=498884-350940-63316&preredir={amClickThru}></script>

Kırsala Dönüş

Yeni Nesil Mutfakların 7 Tasarım Kodu

Şehirden kırsala kaçma eylemi ivme kazanarak devam ediyor. Şehirli ve modern hayatlarımızdan bir süreliğine uzaklaşıp doğanın içinde daha basit ve huzurlu yaşam pratiklerinin peşine düşüyoruz. Bu arayışta İskandinavların fonksiyonelliği baş tacı etmiş orman kulübeleri veya tiny house’ları ilham kaynağımız oluyor. Pratik tasarım fikirleriyle kurgulanmış ve aynı zamanda kırsalın country havasını yansıtan davetkar bir mutfak hafta sonu evlerinin doğayla bağ kuran ruhunun altını çiziyor.

Retro Vurgular

Yeni Nesil Mutfakların 7 Tasarım Kodu

Postpandemik yaşam senaryoları daha renkli ve daha optimist mekan kurgularını odağına alıyor. Trend uzmanları belirsizlik dönemlerinde eskinin insana güven hissi aşılayan yanına dikkat çekerken 70’lerin retro stili mutfak tasarımlarında yeniden kendini gösteriyor. Sakin, huzurlu ve natüralist bir mekan arayışı, duyulara hitap eden dokularla yeni nesil mutfakları şekillendiriyor.

Çok Fonksiyonlu Mutfak Adaları

Yeni Nesil Mutfakların 7 Tasarım Kodu

Mutfakta size ek bir alan yaratırken hayatınızı kolaylaştıracak mutfak adaları, diz üstü bilgisayarınızda bir yandan çalışırken bir yandan yemek yapmanıza imkan yaratacak zemini sağlıyor. Altlarını kapalı dolap veya açık raf sistemi şeklinde depolama alanı olarak değerlendirebileceğiniz mutfak adanızın üzerine de askılı sistemlerle mutfak gereçlerinizi asabilirsiniz.

Grup Sarkıt Aydınlatmalar

Yeni Nesil Mutfakların 7 Tasarım Kodu

Tavandan tek aydınlatma yerine mutfak adası üzerinde grup sarkıt aydınlatmalar, tezgah üzeri aplik veya sarkıtlar ve kimi yerlerde masa üstü aydınlatmalarla ışık kombinasyonları yaratmak yeni nesil mutfakların tasarım kodlarından. Mekanda ferah ve yalın bir görünüm gruplama yapacağınız aydınlatmalarda damla formlu zarif cam modeller tercih edebilirsiniz.

*Bu içerik Lamar Porselen Mutfak Tezgahları iş birliğinde hazırlanmıştır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek
editörün tüm yazıları