preloader

İyi Yaşam Felsefesini Benimseyen Yeni Şehircilik Akımı

17.02.2021
İyi Yaşam Felsefesini Benimseyen Yeni Şehircilik Akımı

Yazı Boyutu:

Konforu merkezine alan mimari detayları ve sunduğu pozitif yaşam kurgusunu merkezine alan iyi yaşam felsefesi ve yeni şehircilik akımının günümüz evlerine etkilerini araştırıyoruz.

İlhamını İstanbul’dan ve paha biçilmez tarihi mirasından alan Büyükyalı, kültür, sanat, eğlence ve lezzeti tarihi bir dokuda buluşturuyor. Yeni şehircilik anlayışı ile hayata geçirilen iyi yaşam kurgusu, Büyükyalı‘nın denizin hemen kıyısındaki eşsiz konumu, yeşil ve doğayla iç içe olabilmeye imkan tanıyan açık alanları ve doğal peyzajı ile destekleniyor.

Bu yeni şehircilik anlayışının temelinde her şeyden önce yaşam kalitesini artırma çabası var. “Semt yaşamı”, “komşuluk kültürü”, “sosyalleşme olanakları”, “nitelikli yaşam” gibi değerler Büyükyalı projesinde yeniden tanımlanıyor ve sakinlere günlük hayatta yürüme mesafesinde “her şey dahil” bir yaşam konforu sunuluyor.

Yürüme Mesafesindeki Ayrıcalıklar

İyi Yaşam Felsefesini Benimseyen Yeni Şehircilik Akımı

Günümüzde evimizden yürüme mesafesinde ulaşabileceğimiz restoran, kafe, organik pazar, kültür-sanat merkezleri ve alışveriş mağazalarına sahip olmak bir lüks haline gelmişken Büyükyalı projesi yeni şehircilik konsepti dahilinde bunların hepsini bir arada sunuyor. Özlenen mahalle ve semt yaşamını deneyimleyebilme, komşuluk kültürünü yeniden canlandırma, tiyatrodan konsere, spordan sinemaya zengin sosyalleşme olanaklarına yürüyerek ulaşabilme ve trafik stresinden uzak bir yaşam Büyükyalı‘nın vadettiklerinden sadece bazıları…

Doğal Yaşam

İyi Yaşam Felsefesini Benimseyen Yeni Şehircilik Akımı

Açık havada vakit geçirmenin kaygı, depresyon, öfke, kafa karışıklığı ve yorgunluk düzeylerini düşürdüğüne işaret eden uzmanlar, yalnızca yeşile ve büyümekte olan canlı şeylere bakmanın bile beyindeki denge ve mutlulukla ilişkili alanları aktive etiğini, stresinizi azalttığını ve kan basıncınızı düşürdüğünü söylüyorlar. Büyükyalı projesi iyi yaşam felsefesinin izinde deniz ile iç içe kurgulanmış açık hava mekanları ve doğal peyzaj alanlarıyla tarihin gölgesinde yemyeşil bir çevrede huzurlu bir yaşamın kapılarını aralıyor.

{773702}

Açık Havada Egzersiz

İyi Yaşam Felsefesini Benimseyen Yeni Şehircilik Akımı

Araştırmalar açık havada ne kadar vakit geçirirseniz o kadar enerjik hissedip daha çok hareket edeceğinizi gösteriyor. Kapalı spor salonları yerine açık havada yapacağınız egzersizler, yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteler daha çok kalori yakmanızı sağlarken zihin sağlığınızı da olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca alacağınız güneş ışığı doğal bir antiseptik ve aynı zamanda karaciğer fonksiyonlarını iyileştirerek toksinlerin atılmasına yardım ediyor. Büyükyalı projesi nefes alan ve aldıran açık mekanlarıyla sakinlerine sağlıklı ortamlar sunuyor. Sadece birkaç adımda ulaşılabilen 30 kilometrelik sahil şeridi ve doğal peyzaj alanları ile günlük yürüyüşünüzü, bisiklet sürüşünüzü veya çeşitli spor aktivitelerinizi açık havada gerçekleştirebilmenize olanak tanıyor.

Bu içerik Büyükyalı sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları