preloader

Kanepenizi Daha Çekici Kılmak için 5 İpucu

07.03.2017
Kanepenizi Daha Çekici Kılmak için 5 İpucu

Yazı Boyutu:

Küçük dokunuşlar ve yaratıcı çözümlerle kanepenizin cazibesini artırmanın 5 pratik yolunu öğrenin.

Salonumuzun başrol oyuncularından kanepeler günlük yaşam koşuşturmacasının kenarını kıvırıp kendimizi kollarına attığımız konformist sığınaklarımızdır. Kimi zaman durup iç sesimize kulak verip üzerinde hayaller kurduğumuz veya yumuşak yastıklarının arasına gömülüp siesta yaptığımız kimi zaman da keyifli arkadaş sohbetlerine veya film seyirlerine kucak açan kanepeleri mekanın bütünü içinde daha estetik kılmak için stil sahibi çözümleri bir araya getirdik.

Denge ve uyumu vurgulayın

Kanepenizi Daha Çekici Kılmak için 5 İpucu

Yaşam alanınızda ruhunuza iyi gelen renklerle kanepenizin arkasındaki duvarı hareketlendirmek mekana çekici algısını yükseltecektir. Çiçek desenli bir kanepeniz veya yastıklarınız varsa kanepenizin çevresine yerleştirdiğiniz taze çiçeklerle floral etkiyi pekiştirin. İçinde yaşayanın günlük yaşam düzenine uyarlanmış bir dekorasyon ve yerleştirme evdeki pozitif enerjiyi yaratmanın ilk adımıdır. Kanepenizin ekseninde kurguladığınız dekorasyon ve renk seçimleri mekanda uyumlu bir bütün ve denge yaratacaktır.

Katı stil kurallarını unutun. Evinizdeki amacınız sadece size mutluluk veren atmosferi yaratmak olmalı. Sevdiğiniz renkleri, desenleri, aile yadigârı parçalarınızı kullanmaktan çekinmeyin. Her sene değişen zevkinize veya trendlere göre yastıklarınızı değiştirebilir ama kanepenizi değiştiremezsiniz. Bedeninizi sarmalayan sıcak bir kanepenin sırrı üzerine koyduğunuz yastıklardan geçer. Bu bahar botanik desenli ve keten dokulu yastıklara kanepenizde yer açın.

Yastıkla konforun dozunu artırın

Kanepenizi Daha Çekici Kılmak için 5 İpucu

Mavinin derinliklerine inin

Kanepenizi Daha Çekici Kılmak için 5 İpucu

“Renk tercihlerimizin duygularımıza son derece bağlı olduğunu ve aynı zamanda mekânda kullanılan renklerin hislerimiz üzerinde önemli bir rol oynadığını düşünüyorum” diyor Designers Guilds markasının kurucusu Tricia Guild. İnsanlar üzerinde sakinleştiren ve huzur veren bir etkisi bulunan mavi rengine evinde ağırlıklı olarak yer veren Tricia Guild’in izinde kanepenizin fonundaki duvarda ve halınızda bu rengi kullanabilirsiniz. Böylece kanepenize uzandığınızda mavi göklerle okyanusun derinlikleri arasında hayallere sürüklenebileceğiniz kaptan pilot köşkünüzü yaratmış olursunuz.

Evinizde maviyi kullanmanın 5 yolunu öğrenin.

İşlevini genişletin

Kanepenizi Daha Çekici Kılmak için 5 İpucu

Kanepeler form itibariyle mekanda yer kaplayan dekoratif elemanlardır. Günlük yaşam düzeninize göre yaptığınız mekan kurgusunda kanepeleri mekan bölücü olarak kullanmak doğru uygulandığında başarılı sonuçlar verir. Kural şu: kanepenizin bulunduğu oturma bölümünün sınırlarını bu bölümü kaplayacak büyüklükte bir halıyla belirleyin. Yan sehpalar, puflar bu halının sınırlarını geçmeyecek. Bu şekilde kanepenizin arkasına yerleştireceğiniz yemek masası bölümünü ayrıştırabilir veya farklı odalara kanepenizin arkasından geçiş alanı yaratabilirsiniz.

{77629}

Çok fonksiyonlu kullanın

Kanepenizi Daha Çekici Kılmak için 5 İpucu

Değişen yaşam alışkanlıklarımız doğrultusunda kanepe üzerinde geçirilen saatler uzamaya başladığından beri tasarımcılar, kanepelerin ergonomik yapısının önemine ve farklı fonksiyonlara cevap veren formlarına işaret ediyor. Kanepenizin yan sehpasını ve depolama ünitelerini barındırması, kulaklarının veya sırtının ayarlanarak farklı oturuş pozisyonlarına göre değiştirilebilmesi onun bugün cazibesini artıran özelliklerin başında geliyor.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları