preloader

Country Stilinin 5 Farklı Destinasyonu

01.08.2023
Country Stilinin 5 Farklı Destinasyonu

Yazı Boyutu:

Dekorasyon pusulamızı country stilinin Fransız, İngiliz, Amerikan, İskandinav ve İtalyan toplumlarındaki özgün yansımalarına çeviriyoruz.

Şehrin kaotik ortamını geride bırakarak doğanın iyileştirici, dinginleştirici ve pozitif enerji dolu kollarına teslim olmak günümüzün yeni yaşam pratikleri arasında öne çıkıyor. “Dikkatimizi dağıtan uyaranların hızlanarak arttığı bir çağda, bahçe biraz yavaşlamak, dikkatlice bakmak ve cesurca düşünmek için bir fırsattır; zihin dağınıklığının panzehiridir.” diyor Damon Young Bahçede Felsefe kitabında. Biz de doğanın kucağında, bazen bir nehrin bazen de ormanın kıyısında kurgulanmış kır evlerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Stil sahibi dekorasyon yaklaşımlarıyla kırsal hayata kendi kimliklerini başarıyla yansıtan Fransız, İngiliz, Amerikan, İskandinav ve İtalyan toplumlarının birbirinden ayrışan Country evleri samimi ve doğal auralarıyla size ilham verecek detaylar içeriyor.

1

İngiliz Country

İngiliz kır evleri Viktoryan stilin zarif öğelerini kırsala özgün dokularla birleştiren natüralist bir çizgiye sahiptir. Çiçek desenli duvar kağıtlarıyla ev tekstilleri İngiliz Country ruhunun altını çizen başlıca dekoratif elemanlardır. Ham ahşap zeminler, tuğla dokulu veya ahşap lambri uygulamalı duvarlar, ceviz mobilyalar ve hazeran işçilikli dönem tasarımları dekorasyonu şekillendirirken botanik çizimler ve peyzaj resimleri duvarları süsler.

2

İskandinav Country

Country Stilinin 5 Farklı Destinasyonu
Sika Design
Country Stilinin 5 Farklı Destinasyonu
Laura Ashley
Country Stilinin 5 Farklı Destinasyonu
dfs

Yalın ve fonksiyonel detaylarla beslenen nordik kır evlerinin merkezinde doğallık unsuru yer alır. Fazlalıklardan arındırılmış ve konfor unsurlarıyla pekiştirilmiş bir görünüm için Hygge felsefesini kırsala da taşıyan İskandinavlar kendilerine mutluluk veren bir atmosferin peşinde duyularına hitap eden dekoratif öğeler tercih ediyorlar. Patine ahşap yüzeyler, meşe, keten, seramik ve jüt gibi dokular dekorasyon elemanlarının öne çıkan malzemeleri arasında.

3

Fransız Country

Bu stilin sırrı Fransız romantizmini rustik elegans ile buluşturmakta saklı. Bahçede meşe ağaçlarının altında kurgulanmış gazebo altında kurulan bir sofra, sofrayı renklendiren kır çiçekleri ve gazebonun demirlerine asılmış çeşit çeşit fenerler… Jean Jacques Rousseau’yu da Paris salonlarından uzaklaştırıp Saint Pierre ormanında kendi iç huzurunu bulmasına yardımcı olan kırsal hayat onun deyimiyle “kendi içindeki iyiyi keşfetmesini sağlamıştı”. Zamandan ve mekandan keyif almasını ustalıkla beceren Fransızların çiftlik evleri de bu keyfi yüceltirken göze hoş gelen detaylarla zenginleştirilmiştir. Bleu-blanc porselenler, ferforje bahçe mobilyaları, bakır aksesuarlar, yalın, göze batmayan, kaliteli ve konforlu mobilyalar bu kusursuz denklemin başrol oyuncularından.

4

Amerikan Country

Country Stilinin 5 Farklı Destinasyonu
vtwonen
Country Stilinin 5 Farklı Destinasyonu
vtwonen

Köklerini kolonyal stilden alan Amerikan kır evlerinde başrol ahşap ve deri malzemelerine ayrılmıştır. Geniş, birbiri içine açılan yüksek tavanlı iç mekanlar ve doğal ışığın gün boyu içeri süzülmesine imkan tanıyan geniş pencereler Amerikan Country stiline ferahlık ve konfor ekleyen mimari unsurlardır. Zanaatkar el işçilikleri, primitif dekorasyon anlayışı, vintage mobilya ve aksesuarlar ise bu stili tamamlayan öğelerin başında geliyor.

5

İtalyan Country

İtalya’nın kırsal yaşamını deneyimlemek için rotayı bağcılık ve zeytincilikle ünlü Toscana’ya çevirmek doğru bir seçim. Rahatına düşkün Akdeniz insanının stilinden beslenen Toscana Country’de, hacimli ve konforlu mobilyalara Rönesans ruhunu yansıtan sıcak bir renk paleti eşlik eder. Doğal taşlarla örülmüş duvarlar, ham ahşap mobilyalar ve el işi dokumalarla tamamlanırken aile yadigârı antika mobilya ve aksesuarlar dengeli bir şekilde kombinlenen eski-yeni karmasındaki yerini alır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları