preloader

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

12.06.2023
Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Yazı Boyutu:

Evinizin açık havaya açılan köşeleri, bahçe, teras, balkon ve verandaları değerlendirme vakti! Konfor dozu yüksek seçimlerle yaratıcı fikirlerin izini sürüyoruz.

Yorgun bedenlerimiz çatı terasları, mini balkonlar ve bahçelerde gevşeyerek şarj oluyor. Bu nedenle havalar ısındı mı bu alanlarda salonumuzun konforunu yaratmak bize düşüyor. Pratik çözümlerle küçük metrekareler için yaratıcı fikirler ve trendlerin izini süren ilham kaynaklarını sizin için bir araya getirdik.

Alanınızı hafifletin

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Bahçe ve teraslarınızda kullandığınız mobilyalar için hafiflik önemlidir. Çünkü mekanınızın metrekaresi sınırlıysa bu mobilyalar sık sık yer değiştirecek, güneşe ve yağmura göre yerlerinden hareket ettirilmesi gerekecektir. Bambu malzemesinden yapılmış sandalye ve masalar tartıda en az çekenlerdendir.

Mimaride bambuyu en ustaca kullanan mimarlardan Vietnamlı mimar Vo Trong Nghia bu çevreci malzemeyi XXI. yüzyılın çeliği olarak tanımlıyor. Bugün birçok tasarımcının dış mekan mobilyalarında kullanmayı tercih ettiği bambu dayanıklı ve sürdürülebilir yapısıyla dikkat çekiyor.

Natürel dokularla karoları bir araya getirin

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü
VitrA Craft Koleksiyonu kullanılmıştır.

Evinizin doğaya açılan küçük terası doğal dokularla şekillenmeli. Örneğin, doğanın bütünlüğünü korumak için bahçenizde suya, güneş ışığına ve aşınmaya dayanıklı ahşap karolar kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bambu tasarımlar, hasır sepetler, seramik saksılar ve bitkilerle bahçenizde hayalinizdeki yaşam alanınızı yaratmak sandığınızdan çok daha kolay!

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü
Öncesi
Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü
Sonrası
VitrA retromix Koleksiyonu kullanılmıştır.

Bahçe, balkon ve teraslarınız için de farklı zemin ve duvar fikirlerini VitrA Karo Koleksiyonları’nda bulabilirsiniz. VitrA’nın Karo seramikleri açık alanlar için şık bir alternatif. Üstelik markanın Design Room uygulamasıyla, beğendiğiniz karoları evinizde online olarak deneyimlemeniz ve özgün tasarımlar yaratmanız mümkün. Sanal görselleştirme teknolojisinden yararlanan VitrA Design Room uygulamasıyla, karo seçimlerinizin mekanınızda nasıl görüneceğine bakabilirsiniz.

VitrA Design Room, karoların herhangi bir ortamı nasıl dönüştürebileceğinizi gerçekçi bir şekilde görmenizi sağlar.Uygulamada kayıtlı örnek fotoğraflar üzerine seçeceğiniz karoları döşeyebilir yada seçeceğiniz mekan fotoğraflarını sisteme yükleyerek istediğiniz karoları seçebilirsiniz.

VitrA Design Room uygulamasına erişmek için tıklayın.

Dar alanları değerlendirin

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Aldığınız sandalye ve sehpaların istiflenebilme özelliği olması küçük mekanlar için çok önemlidir. Verandanızın köşesine bir koltuk veya kanepe koymak istiyor ama sığdıramıyorsanız, tavandan asılmış bir salıncak daha az yer kaplayarak mekanda odak noktası yaratacaktır.

Her metrekareyi fonksiyonel olarak değerlendirme kılavuzu mekanda kullandığınız objelerin yerleşiminde yataydan çok dikeye yönelmeniz gerektiğini söylüyor. Bitkileriniz için de bu kural geçerlidir. Botanik dünyasının yeni yıldızları makrame örgülü saksılardan bir grup oluşturabilir, duvarınızda dikey bahçeler yapabilir veya bir raf sistemi aracılığıyla bitkilerinizin birbirine zarar vermeyecek şekilde bu raflara yerleştirebilirsiniz.

{774068}

Komşu balkonları kıskandırın

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

İnce uzun bir balkonunuz varsa bu forma uygun mobilyalar seçmeye çalışın. Duvara yaslayacağınız bir divan veya bank, koltuk ve sandalyelere göre daha az yer kaplayacaktır. Ayrıca üzerine yerleştirdiğiniz renkli minder ve yastıklarla hem konforlu hem de dekoratif bir köşe yaratabilir böylece komşu balkonlarınızı kıskandırabilirsiniz.

Mekanın size sunduğu mimari katmanlardan da yararlanmayı unutmayın. Balkon demirlerine asılacak askılar, duvara monte edebileceğiniz dış mekan aydınlatmaları ve apliklerle bunlara güzel birer örnek.

Ateşin çekiciliğinden yararlanın

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Şöminenin kışa has olduğu tabusunu yıkan dış mekan şömineleri serin yaz gecelerinde içinizi ısıtırken aynı zamanda romantik ve davetkar bir atmosfer yaratıyor. Evinizin stiline ve ihtiyaçlarınıza göre barbekü olarak da kullanabileceğiniz rustik bir model seçebilir veya daha modern heykelsi bir görünüme sahip bir tasarım tercih edebilirsiniz. Ateşin etrafında kurgulayacağınız oturma grubunuzda keyifli arkadaş davetleri organize edebilir, alevlerin büyülü atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Keyif kozanızın kabuğunu unutmayın

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

İç içe yaşadığımız şehir hayatında nefes almak ve biraz da keyif yapmak için çıktığımız balkon veya bahçemizde yan komşularla burun buruna gelmek genelde istemeyiz. Uzakdoğu stili bambu bir paravan ile egzotik bir atmosfer yaratabilir, paravanın üzerine kuruttuğunuz bitkileri veya sepetlerinizi asabilirsiniz.

Hem gölgelik hem perde görevini üstlenen, yukarıdan aşağı sarkıtabileceğiniz hasırlarla estetik bir görüntünün yanı sıra keyif sığınağınızın istenmeyen görüntülerden korunmasını sağlayabilirsiniz. Marangoza sipariş edeceğiniz ahşap separatör de aynı görevi üstlenecektir fakat seçeceğiniz ahşabın mekandaki natürel dokularla uyum sağlamasına dikkat edin.

Deniz hissini vurgulayın

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Denize yakın kurgularla doğayı yaşamının merkezine taşıyan bir atmosfer yaratabilirsiniz. Hafiflik, akışkanlık, doğal ahşaplar, deniz altı dünyasından esinlenen desen ve formlar, çizgili tekstiller, hasır yastıklar ve deniz kabukları açık hava köşenizin dekorasyon anahtarları arasında.

Kurumuş palmiye yapraklarından tente görevini üstlenen bir gölgelik yaratabilir dilerseniz tek kişilik misafir yatağınızı balkona taşıyarak cazibesi yüksek bir siesta köşesi tasarlayabilirsiniz. Sahil hissini vurgulamak için mavi ve beyazların hakimiyetindeki renk paletinin izini sürün.

Renk imparatorluğunuzu kurgulayın

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Açık alanlarda doğru renk kullanımı yeşilin içinde görsel bir harmoni yakalamanızı sağlayacaktır. Canlı renkleri bir araya getirmekten kaçınmayın. Yaz mevsimi rengin, enerjinin ve eğlencenin vakti. Egzotik çiçek desenli yastıklar, renkli dokuma kilimler, çeşit çeşit renk renk çiçekler ve bitkiler mekanınızın enerjisini yükseltmekle kalmayacak size doğanın kollarında bir renk terapisi vaat edecek.

Açık hava odaları tasarlayın

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Bahçe ve teraslar artık evin bir uzantısı olmaktan çok daha öte neredeyse evin yaşam merkezi olarak kabul ediliyor. Öyle ki artık sadece güzel havalarda değil neredeyse yılın her mevsimini oksijeni bol açık havada geçirmekten yanayız.

Bahçe veya çatı terasınızda kurgulayacağınız bir cam oda içinde konforlu bir oturma alanıyla sıcak ve samimi bir yaşam köşesi yaratabilirsiniz. Keyifli sohbetler ve arkadaş davetleri için ideal bir ortam oluşturacak açık hava odalarının dekorasyon şifreleri arasında rahatlık dozu yüksek seçimler, hasır kilimler, askılı saksılar, fenerler, mumlar, yastıklar ve minderler bulunuyor.

Işıkların büyüsüne teslim olun

Bahçe, Teras ve Balkonlar İçin 10 Dekorasyon Çözümü

Titrek alevleriyle mekanda romantizm hissini pekiştiren mumlar, ağacın dallarına astığınız fenerler ve loş aydınlatmalarla cazibesi yüksek bir dış mekan aritmetiği yaratabilirsiniz. Aydınlatmalarınızda daha az watt gücü ile daha fazla ışık üreterek enerji tasarrufu sağlayan LED ampuller tercih edin. Gereğinden fazla güçlü ampul tercih ederseniz gözü rahatsız edici bir his uyandırabilirsiniz. Dış mekan aydınlatmalarını asarken hem proporsiyon hem de ışığın göz ile temas noktasına dikkat etmek gerekir. Duvara asılan aydınlatmalarda genellikle göz seviyesinin biraz üzeri doğru uygulama yüksekliği olarak gösteriliyor.

*Bu içerik Vitra iş birliği ile hazırlanmıştır.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları