preloader

Şehre Dönüş İçin İlham Veren Söyleşiler: Ufuk Batur

24.08.2022
Şehre Dönüş İçin İlham Veren Söyleşiler: Ufuk Batur

Yazı Boyutu:

L’Oréal Luxe Genel Müdürü Ufuk Batur şehre dönüşte verimliliğini ve motivasyonunu nasıl arttırdığını OGGUSTO’ya özel anlatıyor.

Şehre dönüş sürecinde kendinizi işe ve yaşama nasıl motive ediyorsunuz?

Öncelikle Eylül ayı, benim için aynen Ocak ayı gibi yeni bir dönemin başlangıcı. Bu sebeple yaz sonrası döneme kesinlikle yeni bir sayfa olarak bakmak benim için bu dönemi çok daha heyecanlı kılıyor. Özellikle önümüzdeki gün ve aylarda İstanbul muhteşem aktivitelerle geri dönüyor. Birbirinden güzel açık hava konserleri, festivaller, tiyatrolar, moda ve sanat aktiviteleri önümüzde bir seçki oluşturuyor. Ben de maksimumda en sevdiğim aktiviteleri planıma almaya özen gösteriyorum. Ayrıca İstanbul bir gastronomi merkezi haline geldi; birçok yeni restoran açılıyor. Bunları deneyimlemek de benim için büyük bir hobi. Bir diğer motivasyonum haftada 4 gün sabah erken saatte spor yapmak; yeni döneme yeni hedeflerle girmek. Bunlara evime yeni küçük dokunuşlar yapmak da dahil.

Verimliliğinizi arttırma sırlarınız neler?

Biraz sıkıcı bir cevap olsa da benim için en büyük verimlilik kaynağı doğru ve öngörülü planlama. Ben de Outlook ajandası ile yaşayan kişilerdenim. Yukarıda bahsettiğim yaşama dair aktivitelerimi de bu şekilde haftalık planlıyorum. Gitmek istediğim restoranların, aktivitelerin listesini yapıyorum. Hatta iş hayatında önümdeki 6 ayın makro-ajandasını şimdiden planlıyorum; örneğin çok büyük konferans veya seyahatler ne zaman olacak, ev sahipliği yaptımız önemli organizasyon tarihlerini önden belirlemek, gibi. Ajanda ile yaşamak sıkıcı gibi gözükse de hem iş verimliğini ve hakimiyetini arttıran hem de size özel yaşamınıza vakit ayırmanızı sağlayan bir araç bana göre. Tabii ki asistanım da bu noktada en gizli kahramanım.

İşe dönüş sürecinde sizi en heyecanlandıran proje hangisi?

Eylül-Ekim dönemi lüks kozmetik için en heyecanlı yeniliklerin tüketicilerimiz ile buluştuğu aylar. Benim yönettiğim portfolyoda da birçok markada birçok yeni proje var. Bunların içerisinden 2 tanesi gerçekten beni çok heyecanlandırıyor: Lancôme’un ikonik kadın parfümü La Vie Est Belle’in bu sene 10. Yılı ve parfümü çok güçlü şekilde yeniden lanse ediyoruz; büyük sürpizlerimiz var. Ve portfolyomuza yakın zamanda giren Prada markamızın da büyük bir kadın parfüm lansmanı olacak. Ayrıca benzeri görülmemiş bir teknolojik araç lanse ediyoruz; kişiselleştirilmiş ruj yapan bir alet. YSL Rouge Sur Measure adındaki bu alet ile telefonunuzdaki uygulamadan o gün kıyafetinize en uygun ruj rengini seçiyorsunuz ve bu ufak alet kartujlardaki sihirli renkleri karıştırarak size bu rengi anında hazır ediyor.

Dinlediğiniz podcast yayınları varsa hangileri?

Nilay Örnek – Nasıl Olunur?

FluTV Olmaz Öyle Saçma Tarih

Özgür Mumcu ve Eray Özer ile Yeni Haller

İş toplantıları için sevdiğiniz restaurant hangisi?

Eğer casual bir toplantı ise Mangerie, şık bir akşam yemeği ise Nobu.

Şehir hayatınızda size eşlik eden kitaplar hangileri?

Eskiden tamamen roman okuyordum fakat son 1 senedir özellikle enerji, kendine dönüş, iyi olma halinin önemine dair kitaplar okuyorum. Sanırım bu yüksek tempoda en önemli konu insanın öncelikle kendi kendine iyi hissedebilmesi. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okuduğum James Redfield’in 9 Kehanet kitabını herkese öneririm; gerçekten pozitif anlamda sarsıcı bir perspektif sunuyor. Şu anda da Seyir’i okuyorum. Ama ara ara sevdiğim polisiye romanlarıma da geri dönüyorum; özellikle içinde İstanbul tarihi geçen.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları