preloader

Şehre Dönüş İçin İlham Veren Söyleşiler: Simay Alsan

25.08.2022
Şehre Dönüş İçin İlham Veren Söyleşiler: Simay Alsan

Yazı Boyutu:

Borusan Oto’nun Genel Müdürü Simay Alsan, şehre dönüşte verimliliğini ve motivasyonunu nasıl arttırdığını anlatıyor.

Şehre dönüş sürecinde kendinizi işe ve yaşama nasıl motive ediyorsunuz?

Pandemi sonrası uzaktan çalışabilme yetkinliklerimiz gelişti. Yine de uzakta ve çalışmıyor olma haline hepimizin ihtiyacı olduğunu unutmamak gerek. İş yaşamının temposunu düşürdüğümüz bu dinlenme dönemlerini, yeniden enerji toplamak ve zihnen yeni fikirlere zaman ayırmak anlamında bir fırsat olarak görüyorum. Çalışmadığım bu dönem en çok ilham bulduğum ve en fazla yeni fikir ve proje ürettiğim dönemler oluyor genelde.

Benim en büyük motivasyon kaynağım yeni ve daha iyi işler yapmak olduğu için şehre ve ofise döndükten sonra bu yeni fikirlere ve ajandamdaki konulara hızla odaklanıyorum.

Verimliliğinizi arttırma sırlarınız neler?

İyi bir planlamayı, verimlilik için en önemli noktalardan biri olarak görüyorum. Bu nedenle her yeni haftaya başlarken o haftanın önceliklerinin üzerinden ekip arkadaşlarımla birlikte geçiyorum. Diğer yandan bir gün içerisinde yeterli boş zaman dilimlerini önceden planlamaya çalışıyorum. Örneğin iki toplantım arasında boşluklar olmasına ve bu aralıklarda ekip arkadaşlarımla zaman geçirmeye ve tesiste dolaşmaya özen gösteriyorum. Bu aralıkların da yeni bir konuya odaklanmayı kolaylaştırdığına inanıyorum.

İşe dönüş sürecinde sizi en heyecanlandıran proje hangisi?

Otomotiv sektöründe yılın son ayları sezonsal olarak daha yoğun aylardır. Hiçbir proje olmasa bile bu son aylar bizim için hep heyecanlıdır.

Diğer yandan sektör önemli bir dönüşüm içinde. Elektrifikasyon ve dijitalleşme gibi konulardaki projelerle ilgilenmek ve özellikle müşteri deneyimini iyileştirecek konulara kafa yormak beni en çok mutlu edenler.

Ofisten uzakta olduğum zamanda devam eden projelerimizle ilgili bir çok gelişme kaydedilmiş ve yol alınmış oluyor. Bu projelerin güncel durumlarıyla ilgili ekip arkadaşlarımı dinlemekten heyecan duyuyorum.

Dinlediğiniz podcast yayınları varsa hangileri?

Bir çok podcast yayını takip ediyorum. Bunların içinden son dönemde daha sık dinlediğim, Nilay Örnek’in “Nasıl Olunur” serisini söyleyebilirim. Mesleklerini tutkuyla ve ustalıkla icra eden insanların hikayelerinden, motivasyon ve kişisel gelişim anlamında öğreneceklerimiz olduğuna inanıyorum. Her sabah bir haber özeti olarak Aposto Altı Otuz’un bültenini dinliyorum.

Nilay Örnek

Aposto Altı Otuz

İş toplantıları için sevdiğiniz restaurant hangisi?

Ofisim İstinye’de ve gün içerisindeki iş yemeklerim için bu çevredeki yakın noktaları tercih etmeye çalışıyorum. Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki MSA’nın Restoranını, hem iç açıcı manzarası hem de bir müze atmosferinde olduğu için tercih ediyorum. İş toplantım bir akşam yemeğiyle birleşiyorsa Yeniköy’deki restoranları tercih edebiliyorum. Azur, yenilikçi yaklaşımıyla sevdiğim deniz mahsulleri restoranlarından biri.

Şehir hayatınızda size eşlik eden kitaplar hangileri?

Son dönemde işte yürüttüğümüz bazı projelere de girdi sağlaması için okuduğum kitaplar var. Harward Business Review’in yayınladığı “Uncommon Service” kitabı bunlardan biri.

Diğer yandan yeni jenerasyonu daha fazla anlamaya da bir süredir zaman ayırıyorum. Bu konuda da Evrim Kuran’ın kitaplarını okuyorum.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları