preloader

Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği Egzersizler

14.09.2021
Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği Egzersizler

Yazı Boyutu:

Gün boyu enerjik ve motivasyonlu çalışmanızı sağlayacak, sabah evden yapabileceğiniz egzersizleri sizler için bir araya getirdik.

Ofisten eve taşınmadan önce, işe giderken veya işten dönerken hareket etme imkanımız bulunuyordu. Ancak artık evden çalışmayla birçoğumuz yataktan kalktığımız gibi sandalyelerimize kurulup iş başına geçiyoruz. Tabii böyle olunca da vücudumuz saatlerce hareketsiz kalıp gerginleşiyor, metabolizmamız yavaşlıyor, kilo alıyor ve daha çok tembelleşiyor. Pandemi sürecinde sağlıklı yaşam için beslenme şeklimizde de epey bir değişiklik yapıp, sağlıklı besinler tüketmeye başladığımıza göre sıra geldik harekete geçmeye.

O zaman sabah sporu için evinizin en rahat köşesini seçmeye başlayın! Güne erken başlayıp yapacağınız spor duruş bozukluğunuzu düzeltecek, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, kronik ağrılarınızı minimuma indirecek. Sadece fiziksel değil zihinsel olarak da sizleri etkileyip tüm gün daha üretken, yaratıcı ve dikkatli olmanızı sağlayacak. Bunun için, sabah kalktıktan sonra işe başlamadan önce, gün boyu daha dinç ve daha sağlıklı hissedebileceğiniz egzersizleri bir araya getirdik.

Meditasyon

Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği Egzersizler

Sabah iş başına geçmeden önce 10-15 dakika kadar meditasyon yapmak hem ruhsal hem de zihinsel olarak size çok iyi gelecektir. İlk olarak fiziksel olarak esnemiş olun ardından da rahat edebileceğiniz bir ortam yaratmaya çalışın. Daha sonra meditasyonunuza başlayabilirsiniz. Her sabah düzenli bir şekilde yapacağınız meditasyon egzersizleri bilişsel ve duyusal alanlarınızı geliştirecektir. Nefesiniz düzene girecek, kalp atışlarınız yavaşlayacak ve odaklanma sorununuz en az seviyeye inecektir. Ayrıca gün içinde karşılaştığınız olay ve durumlarda meditasyon daha pozitif bir yaklaşımda bulunmanızı da sağlayacak.

Buraya tıklayarak sizin için seçtiğimiz meditasyon videolarına ulaşabilirsiniz.

Esneme Hareketleri

Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği Egzersizler

Bir egzersize başlamanın ilk adımı esnemeden geçiyor. Ancak sadece spordan önce yapılmalı diye bir şart yok. Gününüze sadece esneme hareketleri yaparak da başlayabilirsiniz. Esnem hareketleri kan dolaşımınızı dengelerken sizleri zihinsel açıdan da rahatlatıyor. Özellikle stresli günlerden geçiyorsanız bundan sadece zihinsel değil bedenen de etkilendiğinizi unutmayın. Yapacağınız birkaç esneme egzersizi fiziki gerginliğinizi ve kasılmalarınızı da minimum seviyeye indiriyor. Burada dikkat etmeniz gereken birden esnekleşmeyi beklemeden kendinize zaman tanımanızdır. Çünkü her vücut birbirinden farklı olup zamanla açılmaya ve rahatlamaya başlar. Esneme egzersizlerini günlük rutininizin bir parçası haline getirecekseniz yavaş ve hafif hareketlerle başlamayı unutmayın. Bunun için videolardan da destek alabilirsiniz.

Buraya tıklayarak sizin için seçtiğimiz esneme haretleri videolarını görebilirsiniz.

Yoga

Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği Egzersizler

Yoga da nefes ve denge egzersizleriyle hem fiziksel hem de zihinsel rahatlamanızı sağlayan bir ekgzersizdir. Nefes egzersizleri doğru nefes alıp vermeyi sağlayıp akciğer ve kalp sağlığınızı destekler. Yogada sanıldığı gibi her zaman basit hareketler yoktur. Egzersizlerde ilerledikçe sizi zorlacak seviyede hareketlerle de karşılaşacaksınız. Süreç gerektiren bu zorluk kas sisteminizin güçlenmesini sağlayacak. Sabah erken saatlerde düzenli bir şekilde yaptığınız yoga vücudunuzu şekillendirip kilo vermenize de yardımcı olacak. Tabii, kaslara bu kadar yararlı olan bu egzersiz kronik ağrılarınızı da en az seviyede tutacaktır. Ayrıca sindirim sisteminizi ve bağışıklığınızı güçlendiren bir etkiye de sahiptir. Siz de yogayı hayatınıza dahil etmek isteyenlerdenseniz birçok videodan destek alıp başlayabilirsiniz.

Unutmayın bir yaşam stili haline getirebileceğiniz bu egzersizin Hatha’dan Vinyasa’ya, Yin’den Kundalini’ye birçok çeşidi bulunuyor. Kendinizi geliştirdikçe bu alanlardan birine veya birçoğuna yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak sizin için seçtiğimiz yoga videolarını görebilirsiniz.

Kardiyo

Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği EgzersizlerKardiyo, vücudun dolaşım sistemi olan kardiyovasküler sistemin kısaltılmış halidir. Kalp atışının ve nefes alıp vermenin hızlandığı tüm egzersizlere de kardiyo denilmektedir. Bu egzersiz kalbi güçlendirip pompalanan temiz kanın vücudun her yerine dağılmasını, böylece de vücudun yeteri kadar oksijen almasını sağlar. Kardiyo vücudunuzu şekillendirdiği gibi zayıflamanıza da yardımcı olmaktadır. Tabi bunun için sağlıklı ve dengeli beslenmek şart. Kardiyo birçok sporu bünyesinde bulundurmaktadır. Hangi sporların kardiyoya dahil olduğuna gelecek olursak bunlar koşu, ip atlama yürüme, tenis, yüzme, voleybol, futbol, HIIT gibi sporlardır. Tabii siz sporunuzu evde yapacağınız için Hııt ve ip atlamayı tercih edebilirsiniz. İp atlama en yorucu kardiyo sporlarından biri olup tüm kaslarınızın çalışmasını sağlar. Dik duruşunuzla esnek zıplayışlar yapmanız gerekir. Gün geçtikçe de kendinizi geliştirip anternman sürenizi artırabilirsiniz. Ayrıca çift ayak dışında koşu adım ve çapraz atlayışlarla da eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Hııt da yağ yakmanıza ve kas oluşturmanıza birebir egzersizlerdendir. Bu egzersizi de en iyi şekilde yapabilmek için videolardan yararlanabilir ya da online özel derler alabilirsiniz.

Buraya tıklayarak sizin için seçtiğimiz kardiyo videolarına ulaşabilirsiniz.

Pilates

Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği Egzersizler

Son zamanların en çok tercih edilen egzersizlerinden biri de pilates. Kasların ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan bu egzersiz aynı zamanda vücudunuzun esnemesine ve kronik ağrılarınızın azalmasına yardımcı oluyor. Pilatese başlamayı düşünüyorsanız kendinize uygun bir program hazırlatmanız önemli. Böylece en doğru şekilde hareketleri yapıp en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Direnç lastikleri ve pilates matı alarak farklı hareketleri de deneyebilirsiniz. Esnekliğin yanında dayanıklılığı da destekleyen egzersiz yaralanma riskinizi azaltıyor. Yani günlük hayatınızda eğilme, kalkma vb. hareketleri yaparken sırtınızı veya belinizi incitme ihtimaliniz ortadan kalkıyor. Vücut dengenizi bulmanızı sağlayan pilates, her yapışınızda belirli bir kasın gelişimini sağlar ve güçlendirir böylece duruş bozukluklarınızı da onarır. Pilatesi daha zevkli bir hale getirmek için piltaes aletlerinin bir arada olduğu setlerden alıp egzersizinize başlayabilirsiniz.

Buraya tıklayarak sizin için seçtiğimiz pilates videolarına ulaşabilirsiniz.

Evde de Yürüyüp Bisiklet Sürebileceğinizi Unutmayın!

Home Office Çalışanların Sabah Yapabileceği Egzersizler

Bazen rutine giren ve sürekli kendini tekrarlayan spor antrenmanları sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için spor alanınızda değişiklik yapıp antrenman programınıza yenilik katabilirsiniz. Mesela koşu bandı ve kondisyon bisikleti gibi. Bacak, sırt ve karın kaslarınızın dengeli bir biçimde çalışmasını sağlayan kondisyon bisikleti oldukça kolay uygulayabileceğiniz bir egzersizdir. Üstelik yağ yakımında da birebir.

Koşmak veya yürümek için dışarı çıkmak şart değil. Sporu evinizde yapmayı tercih ediyorsanız koşu bandı da tam ihtiyacınız olan bir alet. Düşük tempoyla başladıktan sonra ilerleyen sürelerde vücudunuz ısındıkça adımlarınızı hızlandırabilirsiniz. Hııt antrenman öncesi de yine vücudunuzu ısındırmak için kullanabilirsiniz. Bizden minik bir tavsiye; koşu bandını ve kondisyon bisikletini kullanmadan önce sevdiğiniz film, dizi veya müzik listesini açıp sporunuza öyle başlayın. Bu şekilde egzersiz saatleriniz çok daha keyifli geçecek.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları