preloader

Home Office Çalışırken Işıklandırma Nasıl Olmalı?

25.12.2021
Home Office Çalışırken Işıklandırma Nasıl Olmalı?

Yazı Boyutu:

Home Office çalışırken doğru ışıklandırmanın üretkenliği arttırdığını biliyor muydunuz? Gelin ışıklandırmanın nasıl olması gerektiğini ve daha fazlasını beraber keşfedelim.

Evinizdeki çalışma alanınızın doğru ışıklandırılması işinizdeki üretkenliği arttırıyor. Bununla birlikte sağlık açısından da bazı noktalarda insan bedenine yardımcı oluyor; göz sağlığınızı korumada ve baş ağrısı hissetmemenin ilk adımında doğru ışıklandırma var. Özellikle doğal ışıktan yeterince verim alamadığınız bir eviniz varsa yapay ışıkların kullanımı çok daha önemli bir hale geliyor. Bu nedenle hayatımızın büyük bir parçası haline gelen Home Office çalışma şekline uygun olacak, en doğru ışıklandırma adımlarını sizler için derledik.

Adım 1: Direkt Aydınlatan Işıklardan Kaçının

Home Office Çalışırken Işıklandırma Nasıl Olmalı?

Doğru ışıklandırma, ortamdaki ışığı eşit miktarda dağıtmaktan geçiyor. Direkt olarak çalışma noktanızı aydınlatan bir ürün dikkatinizi toplamak yerine, fiziksel olarak rahatsız edecek bir aşırı parlama yaşamanıza neden oluyor. Ortamdaki ışığı dağıtmanın yolunu bulmanız çok önemli. Abajur gibi ışığı ortama eşit miktarda dağıtan ürünleri seçmeniz bu nedenle çok önemli. Yumuşatılmış bir ışıklandırma, gün boyu enerji ve dikkatinizin gerekeceği iş temponuz için en doğru seçimlerden biri.

Adım 2: Planlı Aydınlanın

Home Office Çalışırken Işıklandırma Nasıl Olmalı?

Bazı Home Office çalışanların hayatında evrak işleri de olabiliyor. Gün içinde odağınızı bilgisayarınızdan daha farklı yerlere de vermeniz gereken bir iş temponuz varsa bu madde tam size göre: Özel görev aydınlatmaları! Örneğin, masanızda evraklarınızın olduğu kısmı farklı renklerde bir lambayla aydınlatabilirsiniz. Böylece karışıklığı önlerken odağınızı da daha rahat toplayabilirsiniz. Planlı bir şekilde aydınlanmanın eğlenceli tarafı da yok değil, görevlerinizi bitirdikten sonra kapayacağınız lambalar motivasyonunuzu da artırabilir! Masa lambaları bu planlı aydınlanma şeklinde size yardımcı olacaktır.

Adım 3: Doğal Işığı Unutmayın

Home Office Çalışırken Işıklandırma Nasıl Olmalı?

Güneş ışığının hormonal faydalarının yanı sıra çalışma ortamınıza katacağı yüksek aydınlık da göz ardı edilmemeli. Belki bir pencereden belki balkondan gelen güneş ışığından günün belli saatlerinde mutlaka faydalanmalısınız. Bilgisayar ekranınıza yansıtma yapmayacak şekilde konumlanmanız yapmanız gereken tek şey. Böylece, Home Office ortamınızda fiziksel ve mental olarak enerjik hissedeceksiniz. Ayrıca doğal ışığın kışın artan mevsimsel depresyondan koruduğu da kanıtlanmış bir gerçek…

Adım 4: Işık Kaynaklarını Akıllıca Kullanın

Home Office Çalışırken Işıklandırma Nasıl Olmalı?

Kimse çalışırken gölge ve parlamaların dikkatini dağıtmasından hoşlanmaz. Bu nedenle ışık kaynaklarını akıllıca yerleştirmek çok önemli. Işığın nereden geleceğini düşünerek işe başlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda çalışırken arkanızdan gelecek ışık kaynağı parlama yaparak dikkatinizi dağıtacaktır. Işık kaynaklarını da gölge yapmayacak bir şekilde yerleştirdiğinizde böyle bir problemi neredeyse hiç yaşamayacaksınız.

Adım 5: Gözünüze Hitap Eden Seçimlerle Ortamınızı Sevin

Home Office Çalışırken Işıklandırma Nasıl Olmalı?

Home Office çalışmak kimilerimizin henüz çok alışamadığı bir durum. Işıklandırma ile odağı toplamanın ve üretkenliği arttırmanın doğru yollarını yukarıdaki maddelerde belirttik. Elbette işin estetik kısmı da çok önemli. Gözünüze hoş gelen bir yer de üretkenliğinizin artmasına en büyük destekçi olacaktır. Bu nedenle ortamınızı daha çok sevmenizi sağlayacak dekoratif aydınlatmaların gücünü kullanabilirsiniz. Mesela, kristal taş veya resim ışıkları gibi vurgulu aydınlatmalara odanızın bir bölümünde yer verebilir ve keyifli bir ışıklandırmanın tadını gün boyu yaşayabilirsiniz.

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları