Picasso Mania Sergisi Paris'te

 

Picasso.Mania Sergisi Grand Palais’de

Grand Palais'de yer alan Picasso.mania sergisi, resimden heykele; filmden reklama Picasso etkisi taşıyan sanat eserleri ve sanatçının simgeleşmiş çalışmalarından oluşuyor. Bir araya getirilmesi üç sene süren 400'den fazla eser 29 Şubat'a kadar sanatseverleri bekliyor.

Picasso.mania, dünyanın en ünlü çağdaş sanat sanatçıları ve film yapımcılarının eserlerini görsel sanatlarda –günümüzde hala hissedilen- Picasso etkisinin izini sürmek amacıyla bir araya getiriyor. İsimler arasında David Hockney, Jasper John, Roy Lichtenstein, Jeff Koons ve Jean-Luc Godard ilk göze çarpanlar. Sergide Picasso’nun eserleri farklı bir ışık altında, tam kendisinin stüdyosunda ve bizzat denetlediği sergilerinde düzenlemeyi sevdiği gibi yan yana asılmış.

78 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, Picasso’nun yaşamındaki üç önemli döneme odaklanıyor: Kübizm; 1930 sonlarındaki eserleri ve 1970’te Avignon’da sergilenen son çalışmaları. Picasso’nun “Mousquetaire assis tenant une épée” adlı eseri ve varyasyonları. Picasso’nun kültürel mirasının simgeleşmiş çalışmaları Guernica ve modern resmin doğum sertifikası niteliğindeki Les Demoiselles D’Avignon da sanatseverlerle buluşmayı bekleyen eserler arasında yer alıyor. Sergi 29 Şubat’a kadar Palais Garnier’de ziyaret edilebilir. Les Demoiselles d’Avignon’un varyasyonları...

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular