preloader

Farklı Disiplinlerden Gençleri Buluşturan Sergi: "Başka Bir Deyiş"

01.04.2023
Farklı Disiplinlerden Gençleri Buluşturan Sergi: "Başka Bir Deyiş"

Yazı Boyutu:

HAN Spaces ve Büyükdere35 iş birliğiyle gerçekleşen, 27 Mayıs tarihine kadar ziyarete edilebilecek “Başka Bir Deyiş” sergisini keşfedin.

Alkaş Gayrimenkul ve Nurus ortaklığı ile kurulan HAN Spaces, ev sahipliği yaptığı sanat sergileriyle sanatı müzelerin ve galerilerin dışına çıkartıyor. Sanat galerileri ile ön plana çıkan Piyalepaşa bölgesinde yer alan Han Spaces, 22 Mart tarihinde kapılarını açtığı “Başka Bir Deyiş” sergisiyle ziyaretçilere farklı bir mekanı deneyimleme imkanı sunuyor.

Genç Sanatçılara Açılan Yeni Bir Alan

Farklı Disiplinlerden Gençleri Buluşturan Sergi:

“Başka Bir Deyiş” isimli serginin Büyükdere35 ve Han Spaces iş birliğinde gerçekleşmesinin önemli bir nedeni her iki kurumun da genç sanatçılara yeni bir alan açma konusunda ortak bir tutum içerisinde olmaları. Büyükdere35, 150’den fazla sanatçıyla çalışıyor ve diğer galerilerden farklı olarak pop-up sergilerini önemsiyor. Senede üç kere süreli sergiler yapılsa da pop-up sergiler Büyükdere35’i daha iyi tanımlıyor. Dolayısıyla Han Spaces Piyalepaşa iş birliğinde de galeri pop-up sergilerini buraya taşımayı uygun görüyor ve ortak kullanılan etkinlik mekanında özel bir duvar inşa ederek üzerine sanat eserlerini çoklu olarak yerleştiriyor. Bu duvar aynı zamanda galerinin kendi mekanındaki kamusal mekana açılan duvarıyla da benzerlik taşıyor. Çünkü galerinin vitrinindeki duvar, eserlerini sergilemek isteyen ama mekan bulamayan genç sanatçılara imkan tanıyan “1Wall’” projesine hizmet ediyor. Han Spaces gerçekleştirdiği sanat sergileriyle çalışanlarını ve ziyaretçilerini sanata maruz bırakmayı hedeflediği için sergi tek duvarla sınırlı kalmıyor, tüm katlarda ve çalışma ortamlarında sanat eserleri görmek mümkün.

Farklı Disiplinlerden Genç Sanatçılar

Farklı Disiplinlerden Gençleri Buluşturan Sergi:
Deha Çun, Feride Çelik, Gizem Burteçin ve Ferahnaz Pala Apdiç

Serginin seçkisinde hem genç yetenekli hem de kariyerlerinde belli bir noktaya gelmiş farklı disiplinlerde çalışan sanatçılar bulunuyor: Ali Şahin, Atilla Galip Pınar, Ayşegül Karakaş, Basako, Baysan Yüksel, Beyza Boynudelik, Belmin Pilevneli, Çağla Mısırlı, Cins, Deniz Kozakiewicz, Diana Page, Dilek Yücel Duygu Aydoğan, Ece Beylikçi, Eliz Gündüz, Egemen Tuncer, Engin Konuklu, Erin İlkcan Aslan, Ferahnaz Apdiç, Feza Güvenal, Gamze Yalçın, Lütfullah Genç, Melih Çebi, Merve Zeybek, Mr. Hure, Murys, Nagihan Aydınlık, Nilüfer Topal, Rıdvan Aşar, Sébastien Shahmiri, Selma Koç, Sinem Kaya, Studio Pinprick, Şeniz Polat, Yiğit Yazıcı gibi değerli sanatçıların eserleri bulunuyor.

Sergi Kapsamında Konuşma Serileri

Sergi açılışı kapsamında, “Mr. Hure ile Türkiyede Sokak Sanatı“, Lütfullah Genç ile Kişisel Bellekten İmgelerin Sanat Nesnesine Dönüşümü“, Selma Koç ile Yapıtların Oluşum Süreci Üzerine” başlıklı konuşmalar gerçekleştirildi.

Kişiye Özel Sergi Turu

Han Spaces’deki bu sergi ve sergi kapsamındaki etkinlikler herkese açık ve ücretsiz. Siz sanat severler mekana geldiğinizde sergi gezmek istediğiniz takdirde, Han Spaces ekibinden bir kişi size refakat ederek sergiyi gezdirebiliyor. Sergiyi gezerken eserlerin yanındaki QR kodlarını okutarak fiyatlara ulaşabiliyorsunuz. Eserlerin yaklaşık fiyat aralıkları ise 2.000 – 50.000 TL arasında.

Han Spaces ekibi gelecek dönemde de başka galerilerle iş birliği yaparak mekanı galeriden koparılmış mekanlara dönüştüreceklerini belirtti. Piyalepaşa’da yer alan galerilerle ileriki dönemlerde de farklı sanat projeleri yapılması planlanıyor.

Gerçekten serginin ismi gibi sanata ve mekana “Başka Bir Deyiş” olmuş. Han Spaces’de gerçekleşen bu sanatsal sergi ve etkinliklerin tüm kurumlara ilham olması dileğiyle..

{36550}

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları