preloader

Bodrum "Cloud Nine" ile Sanat Sezonunu Açtı

19.06.2023
Bodrum "Cloud Nine" ile Sanat Sezonunu Açtı

Yazı Boyutu:

Türkiye’den ve dünyadan 16 sanatçıyı Bodrum’da buluşturan “Cloud Nine” sergisi sanatçıların katılımıyla kapılarını açtı.

Yaz aylarında Bodrum’a taşınan sanat dünyası için hareketlilik yeni sezonda sürüyor. Dünyanın önde gelen turizm yatırım grubu Sunset Hospitality Group’un markası METT Hotels & Resorts’un Türkiye’deki ilk oteli olan METT Hotel & Beach Resort, çağdaş sanatı ve genç sanatçıları desteklemeyi misyon edinen yeni nesil sanat galerisi Muse Contemporary iş birliği ile yaz boyunca devam edecek “Cloud Nine” sergisinin kapılarını araladı.

Bodrum’da sanatseverlerin uğrak mekânlarından olan otel artık yıl boyu kalıcı bir sanat galerisi olma yolunda ilerliyor. Modern minimalist tasarımı ile dikkat çeken Mett Hotel’in Muse Contemporary ile olan iş birliği dikkatleri bu mekâna çekiyor. 2023 sezonunu Türkçe anlamı “Mutluluktan havalara uçmak” olan “Cloud Nine” olarak başlatan mekân, tüm sanatseverleri zihnin ve ruhun hafiflediği ve özgürleştiği saf bir mutluluk halinde ‘bulutların üzerinde olma’ hissini keşfetmeye davet ediyor.

Bodrum
Cloud Nine sergisinin açılışına yurt içi ve yurt dışından birçok davetli ilgi gösterdi

Muse Contemporary‘nin Türkiye’den ve dünyadan 16 sanatçıyı bir araya getirdiği ve küratörlüğünü Ayşe Pınar Akalın’ın üstlendiği “Cloud Nine” sergisinde Alea Pınar Du Pre, Artem Martis, Canan Savaş, Ebru Yılmaz Kale, Halise Karakaya, Jake Michael Singer, Jeff Robb, Laurence Jenk, Yulia Batyrova & Marat Mukhametov, Melis Baçaru, Miguel Rodrigues, Petra Hultman, Sinan Polvan, Tom Fellows ve Yasemin Vardarlılar farklı disiplinlerden eserleriyle yer alıyor.

16 sanatçının 60’a yakın eserinin yer aldığı serginin başlığı, İsveçli sanatçı Petra Hultman’ın büyük ölçekli beyaz dantel enstalasyonundan esinleniyor. Lentiküler fotoğrafçılık alanının önde gelen temsilcilerinden İngiliz sanatçı Jeff Robb da son dönem soyut çalışmalarıyla karma sergiye katılıyor.

Bodrum
Türkiye’ye yerleşen Rus çift Yulia Batyrova & Marat Mukhametov’un eseri serginin dikkat çeken çalışmalarından

Sergi, farklı doku ve malzemelerden oluşan, çevresiyle ve mekânla uyum sağlayan eserleri bir araya getirerek izleyicilerin dikkatini çekiyor. Dünyanın dört bir yanından heykeltıraşları bir araya getiren seçkide Portekizli sanatçı Miguel Rodrigues’in barok tarzı eserleri, Güney Afrikalı sanatçı Jake Michael Singer’ın paslanmaz çelikten soyut kuş benzeri heykelleri, Fransız sanatçı Laurence Jenk’in ünlü bonbonları ve Ebru Yılmaz Kale’nin asimetrik ahşap heykelleri yer alıyor.

Savaş nedeniyle kısa bir süre önce Türkiye’ye yerleşen Rus çift Yulia Batyrova & Marat Mukhametov, beton ve porselenin zıt uyumunu vurgulayan, ağırlıksızlık ve havalanma hissi uyandıran bir dizi çarpıcı eserle karma sergiye katılıyor.

Bodrum
METT Bodrum’un özenle belirlenen mekânlarında gezilebilecek “Cloud Nine” sergisi sanatseverleri bekliyor.

Canan Savaş’ın doğal malzemeler kullanarak yaptığı büyük ölçekli renkli işleri ve son 12 yıldır Türkiye’de yaşayan ve çalışan İngiliz sanatçı Tom Fellows’un alüminyum panelleri izleyicileri büyüleyici ve sofistike bir armoninin içine sürüklüyor. Alea Pınar Du Pre son dönem portre çalışmalarıyla sergiye katılırken, Sinan Polvan ve Yasemin Vardarlılar, Ege kıyılarının mitolojik kahramanlarından ilham alıyor. Sergide ayrıca genç sanatçılar Artem Martis, Halise Karakaya ve Melis Baçaru’nun eserleri de bulunuyor.

15 Eylül’e kadar devam edecek sergiyi, yaz boyunca farklı etkinlik ve atölye çalışmalarıyla sanatçıları ve konukları bir araya getirecek olan oluşumu Muse Contemporary Sanat Galerisi kurucusu ve aynı zamanda serginin küratörü Pınar Akalın ile konuştuk.

Bodrum
Muse Contemporary Sanat Galerisi kurucusu Pınar Akalın

Muse Contemporary’yi bilmeyenler için nasıl anlatırsınız, nasıl doğdu ve gelişti?

2013 yılından beri sanat dünyası içinde çalışıyorum ve Muse Contemporary isminin tescilini 2016 yılında yine Bodrum’da yaptığım bir çağdaş sanat sergisi döneminde aldım. Misyonum sanatçılarıma ilham kaynağı olabilmek ve birlikte iz bırakacak projelere imza atmak. Pandemi döneminde büyük emekle hazırladığımız “musecontemporary.com” web sitemizi hayata geçirdik ve 2021 Haziran ayında Levent’teki galerimizi açtık. Genç yetenekleri keşfetmeyi, tarihi mekanlarla çağdaş sanatı birleştirmeyi ve yabancı pazarlara kanal olmayı amaçlayan genç ve çok çalışkan bir galeriyiz. Çizgimiz çok belli ve organik olarak büyümeyi hedefliyoruz.

Muse Contemporary ve Mett Hotel iş birliği nasıl doğdu anlatır mısınız?

Mett Hotel geçen sezon sonunda Galeri direktörüm Taner Yılmaz ile konuşmuştu, 4-5 ay önce Privee PR aracılığıyla bizi aradılar ve uzun soluklu bir iş birliği yapmayı önerdiler. Galerimizi ziyaret ettiler ve bizi tanıdılar. Otellerini dekore etmek amacıyla değil sanatı öne çıkaran bir vizyonla bize yaklaştılar. Mekânı ziyaret ettiğimde çok etkilendim. Dingin ve pozitif enerjili minimalist bir mekan. Yüksek tavanlar ve manzara zaten gelenleri büyülüyor. Sanırım en güzel manzaralı sanat galerisine sahip olma şansını bize sundular. Bu uzun vadeli bir birlikteliğin ilk adımı olacak.

Cloud Nine sergisi için nasıl bir ön hazırlık süreci geçirdiniz? Sanatçı ilişkileri ve çalışmalar nasıl organize edildi?

Benim için bir sergi her zaman mekanla başlıyor, seçkiyi mekana göre yaptım ve sonunda farkında olmadan dengelerin kendi içinde yerini bulduklarını gördüm. Sergiye katılan 16 sanatçının çoğu genç, yarısı yabancı diğer yarısı Türk. Yabancı sanatçıların 5’i kendi ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de yerleşik bir düzen kurmayı tercih eden genç sanatçılar ve bu benim için çok değerli. Sanatçıların hepsi bu sergi için özel bir veya daha fazla sanat eseri yaptılar bu da her birinin sergiye verdiği önemi gösteriyor. İsveçli sanatçı Petra Hultman sergiye ismini veren bulut enstelasyonunu 3 gün 3 gece uyumadan kurdu. Bu sergideki sanatçıların ortak yanları çalışkanlıkları ve emeğe verdikleri önem, bu da benim için çok değerli.

Bodrum sanat dünyası için nasıl bir merkeze dönüşüyor yaz aylarında. Geçmiş yıllarla bugün arasında nasıl bir gelişim gözlemlediniz?

Bodrum iyi bir sanat merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Her sene yapılan sergilerin kalitesi daha da artıyor . Galeriler, sanat ve kültür merkezleri bunun için özen gösteriyor. Bizim için en büyük değişiklik, Muse Contemporary olarak Bodrum’a sadece yaz sezonu için gelmedik. Galeri Mett Hotel içinde kışın da açık kalacak. Sergiler, sanat ve kültür etkinlikleri devam edecek.

Cloud Nine’i ziyaret etmek isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Gerek İstanbul gerekse başka şehirlerden gelen sanatseverlere deniz ve güneşin yanında kültürel ve sanatsal etkinlikleri takip etmelerini, bizleri ziyaret etmelerini öneriyoruz. Cloud Nine sergisi ile gelenleri hayran bırakacağımıza inanıyoruz.

Uğur Ugan
Uğur Ugan Tüm Yazıları