Moda Dergiciliği

 

Moda Dergiciliği

Youtube: YouTube “New for Now: The Origin of Fashion Magazines”, Moda Dergilerinin Doğuşu Sergisi; ilk kez 17. yüzyılda çıkan süreli moda yayınlarının zaman içinde satış rakamları milyonlara ulaşan moda dergilerine evrimini gösteriyor.

Serginin küratörlüğünü Christian Borstalp yapıyor. Rijks Müzesi’nin arşivinden seçilen 300’den fazla baskının bulunduğu sergi 1600’lerden başlıyor. Yüzyıllar boyunca kadın ve erkek modasının nasıl değiştiğini gösterirken, bu değişimde moda dergiciliğinin rolüne de dikkat çekiyor. Bugünlerde fotoğrafçılık ile özdeşleştirdiğimiz moda dergilerinin ilk hallerinde, kadınları baştan çıkarma işi moda illüstratörlerine düşüyordu.

Sanatçılar; modelleri ve elbiseleri çekici yapmak için tüm hünerlerini kullanıyor, özellikle zarifliği ön plana çıkaracak çizimler yapıyorlardı. 1785’te ilk kez çıkan süreli moda yayınları, o zamanlarda da ne giymeli konusuna yoğunlaşıyor, ünlü insanların giydikleriyle ilgilenip mutlaka sahip olunması gerekenler listesi yapıyorlardı.

1776’daki örnekler; modanın en başından beri tepeden tırnağa kapsamlı bir uğraş olduğunu gösteriyor. Özellikle aksesuar ve peruklar moda tarihinde önemli bir yere sahip. Moda ve giyim, sosyal yapı ve kültür arasındaki kodları gösterme konusunda sadece kadınlar için değil, erkekler arasında da bir işaret sistemi oluşturuyordu.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular