preloader

Stil İkonu Iris Apfel'in Hayatı, Kariyeri ve Tarzı

01.03.2024
Stil İkonu Iris Apfel'in Hayatı, Kariyeri ve Tarzı

Yazı Boyutu:

Büyük gözlükler, üst üste takılmış takılar, göz dolduran aksesuarlarla sınır tanımayan Iris Apfel, stili ve başarılarla dolu hayatıyla mercek altında.

Iris Apfel, eğlenceli kişiliği, tükenmeyen enerjisi, sıra dışı maksimalist stili ve renkleri korkusuzca kullanan vizyonuyla tam bir ilham kaynağıydı. Ancak kendisi yalnızca bir stil ikonu değil, aynı zamanda oldukça başarılı eski bir iç mimar ve iş kadınıydı. Moda dünyası onu “Modanın ender kuşu” olarak tanımlıyor; MET’in (Metropolitan Museum of Art) de deyimiyle o bir “Rara Avis /Rare Bird.” Sofistike, renkli ve eklektik bir gardıroba sahip olan Iris Apfel için stilinin anahtar parçaları ve hatta yıldızı ise elbette aksesuarlardı.

Yaşamı boyunca elinin değdiği her işte başarılı olan Iris Apfel’e gelince, o 13 Eylül 2005’te müzelere layık görülen stiline rağmen kendisini bir moda koleksiyoneri olarak tanımlamıyordu. Modayla eğlenen biri olduğunu ve stiliyle hem kendini hem de insanları eğlendirdiğini belirtiyordu. Peki kimdir bu sıra dışı, enerjik ve çalışkan kadın? Stil ikonu Iris Apfel’e dair tüm detaylar yazının devamında.

Iris Apfel 1 Mart 2024’te hayata veda etti. Stiliyle ve düşünceleriyle gelecek nesillere ilham etmeye devam edecek Iris Apfel’i her zaman saygıyla anacağız.

Iris Apfel Kimdir?

Stil İkonu Iris Apfel'in Hayatı, Kariyeri ve Tarzı

1921 yılında New York’ta doğan Iris Apfel, cam ve ayna işi yapan bir baba ile butik sahibi bir annenin kızı. Eğitim hayatında sanat alanına yoğunlaşan Iris, New York Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okurken bir yandan da moda ile ilgilenmeye başladı. Moda dergilerinde illüstratörler ile çalışma fırsatı yakalayan Apfel, Women’s Wear Daily’de çalıştı. 1948 yılında Carl Apfel ile evlendi ve bundan tam iki sene sonra eşi ile birlikte Old World Weavers adlı tekstil firmasını kurdular.

İç mimarlık ve tekstil üreticiliğinde asıl uzmanlık alanı dekorasyon iken iş nasıl böylesi bir stil ikonluğuna gelmiş diye soracak olursanız; cevabı 13 Eylül 2005 yılında MET tarafından Iris Apfel’in stili üzerine düzenlenen “Rara Avis” adlı sergide gizli. “Rare Bird” yani “Ender Kuş” adını alan bu sergide MET, Iris Apfel’in tarzına odaklanarak onun kıyafet ve aksesuarlarından oluşan bir sergi düzenledi.

Iris Apfel’in yaşamını ve stilini konu alan 2014 yapımı film modaseverlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden

MET tarafından Iris Apfel’in stiline odaklanarak düzenlenen “Rara Avis” sergisi, kıyafet ve aksesuar konusunda müzenin “tasarımcı olmayan yaşayan bir kişiye” odaklanan ilk sergisiydi. Nitekim bu sergi, yoğun bir PR çalışması yapılmamasına rağmen oldukça ses getirdi.

{24548}

Iris Apfel Kariyeri

Stil İkonu Iris Apfel'in Hayatı, Kariyeri ve Tarzı

Bir gün özel bir müşterisi için aslında var olmayan bir kumaşı aradığını fark eden Iris Apfel, şans eseri karşılaştığı eski okul arkadaşının kendisini dokumacı olan babasına yönlendirmesiyle farkında olmadan Old World Weavers’ın da temellerini atmış oldu. Daima benzersiz ve renkli bir tasarım vizyonuna sahip olan Apfel, 1992 yılında emekli olana kadar eşiyle birlikte kurdukları tekstil firması Old World Weavers’ta çalıştı. 17, 18 ve 19. yüzyıllara ait kumaş üretiminde uzmanlaşan Apfeller, Amerika’da bulamadıkları kumaşlar için her sene, yılda iki kere olmak üzere Avrupa seyahatleri düzenlerdi.

İşleri dolayısıyla Apfel çifti, Batılı tarzdan uzak olan ve zanaaktarlar tarafından işlenmiş giysileri satın almak için tüm dünyayı dolaşmaya başladı. İris Apfel aldığı bu kıyafetleri müşterilerinin yüksek sosyete partilerinde giymesiyle de biliniyor.

Kariyeri boyunca Iris Apfel pek çok tasarım restorasyon projesi içerisinde yer aldı. Beyaz Saray’da Truman, Eisenhower, Kennedy, Johnson, Nixon, Ford, Carter, Reagan ve Clinton olmak üzere 9 başkan için farklı projelerde çalıştı.

Stil ikonu bu dönemde yapmış olduğu seçimlerde bile kendini gösteriyor, hayalindeki kumaşları yaratırken eşsiz tasarımlar ortaya koyuyordu. Nitekim Iris’in aksesuar tutkusu da onun renkler ve desenlerle zenginleşen dünyasında birbirini besleyen mihenk taşlarını oluşturuyor.

Esasında Iris’in şöhreti emekli olduğu dönemde; yaşamında kilometre taşlarından biri niteliği taşıyan 2005 yılındaki MET sergisi ile başlıyor. Kendisinin o sofistike, renkli ve eklektik gardırobu, kıyafetlerinden aksesuarlarına kadar o sene MET’te sergileniyor. Böylesine bir vizyonun sergilenişi ise elbette oldukça ses getiriyor ve Iris Apfel’i moda sahnesinde önemli bir noktaya taşıyor. Devamında ise adını MET sergisinden alan “Rara Avis” adındaki kendi aksesuar markasını yaratıyor ve Kate Spade gibi çeşitli markaların da yüzü oluyor.

{51741}

Iris Apfel Stili

Stil İkonu Iris Apfel'in Hayatı, Kariyeri ve Tarzı

Iris Apfel’in stilini iki kelimeyle özetlemek gerekirse; “zıtlıkların uyumu” tabiri hiç yanlış olmayacaktır. Moda anlayışını “bedene iyi oturan mimari moda” olarak tanımlayan Apfel, süsten uzak olan parçaları tercih ediyor. Ancak bu sizi yanıltmasın; süsten uzak olan parçaları tercih etmesi, tüm süslemeyi kendi yapmayı sevmesinden kaynaklanıyor. Aksesuarlarıyla nam salmış, ikon haline gelmiş sanat eserini andıran stili işte bu anlayışa dayanıyor.

Büyük gözlükler, üst üste takılmış takılar, göz dolduran aksesuarların yanı sıra dokular ve desenler Apfel’in özgün ve sıra dışı stilinin imzası. Kendisi çantalarına, kemerlerine ve bileziklerine bir servet yatırdığını söylüyor ve kombinlerinin havasını değiştiren bu parçalar olmadan “Ben bir hiçim!” diyor. Aksesuar kullanmayı seven herkes için mükemmel bir ilham kaynağı olan Iris Apfel mutlaka takip edilmesi gereken önemli bir isim.


“Herkes gibi giyinmezseniz, herkes gibi düşünmek zorunda kalmazsınız.”
Iris Apfel

Ayrıca Iris Apfel’in hoşlanmadığı bir şey var: Trendler! Ona göre “Stil modayı aşar.” Stilin kilit unsuru ise özgün ve herkesi birbirinden ayıran “tavır.” Stil sahibi olmanın sırrını bu yüzden tavırla bağdaştırıyor. Apfel’in tavrına gelecek olursak, kendisinin kesinlikle sınırlara meydan okuyan bir tavrı var. Chris Apfel’i çok daha yakından tanımak isteyenlere Iris belgeselini izlemelerini tavsiye ediyoruz.

{149236}

Iris Apfel’in Aksesuar Stili

Stil İkonu Iris Apfel'in Hayatı, Kariyeri ve Tarzı

Siyah büyük gözlükler, gösterişli takılar ve asla yaşlanmayan bir ruh… Bu üç özelliği bir araya getirdiğinizde -eğer moda dünyasına yakınsanız- aklınızda Iris Apfel’in belirmesi saniyeler alır. Kendisi her ne kadar trendlerden uzak durmayı tercih etse de kendine has tarzı ve usta zevkini yansıttığı takıları onu bir moda ikonu haline dönüştürdü. Pek çok yerde “En yaşlı moda ikonu” olarak bahsi geçse de emin olun ki gözlerinden yansıyan sonsuz gençlik ateşi sayıların sadece bir rakam olduğunu size yeniden hatırlatacaktır.

Görseller: Iris Apfel Instagram

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları