Dünyanın En İyi Moda Okulları

Dünyanın En İyi Moda Okulları

Moda kariyerinde pusula görevi gören dünyanın en iyi moda okullarını bir araya getirdik.

Enerjisi, ışıltısı ve herkesi cezbeden yönüyle tanınan moda sektöründe sağlam adımlar atmak için iyi bir temel hazırlamanın yollarından biri de moda okulları. Moda akademilerinin moda; tasarım, yönetim, trend analisti, pazarlama, iletişim, satın alma, merchandising ve stil danışmanlığı bölümleri bulunmaktadır. Moda başkentleri olarak bilinen New York, Londra, Milano, Paris ve Şanghay şehirleri ise moda eğitimi almak için en doğru şehirler arasındadır. Bölüme ve şehre karar verdikten sonra en önemli kısım başarılı bir moda akademisinde okumak. Moda kariyerinizde size pusula olmak için sizi daha iyi yerlere taşıyabilecek dünyanın en iyi moda okullarını yazdık.

 

Polimoda

 

Rönesans’ın kalbi Floransa’da yer alan Polimoda, Salvatore Ferragamo ailesi tarafından yönetiliyor. Gucci, Richemont ve Kering gibi değerli şirketlerle iş birliği yapması, sektörde global şirketlerde çalışmış başarılı isimlerden oluşan bir eğitmen kadrosuna sahip olması, yüzde 70 oranındaki uluslararası öğrencileri ve geniş bağlantıları ile Polimoda, öğrencilerine kaliteli bir eğitim sunuyor.

Polimoda’da diğer moda okullarından farklı olarak kendine özgü ve interaktif eğitim sistemi bulunuyor. Öğrenciler sadece derslere katılıp daha sonra projelerin son hallerini teslim etmiyor; eğitmenler hem derslerini işliyor hem de projelerin yapım aşamasında size destek olup sizinle birebir ilgileniyorlar. Projelerin aşamalarında eğitmenler size hatalarınızı gösteriyor ve sizin eksik olduğunuz konuları kısaca tekrarlıyorlar. Öğrencilerine yapılmayanı yapmaları ve sektördeki problemlere çözüm bulmaları gerektiği öğretiliyor. Bu eğitim methodu sayesinde öğrenciler, çalışma hayatına çok daha hazır, donanımlı ve nitelikli bir şekilde hazırlanıyor. Bunun yanında, “Business Links (Kariyer Günleri)” olarak adlandırdıkları etkinlik sayesinde öğrenciler LVHM, Richemont, Kering, Inditex ve birçok önemli şirketin İnsan Kaynakları departmanı ile bire bir görüşme yapabiliyor. Bu etkinlik sayesinde mezunların yüzde 91’i dokuz ay içerisinde staj ya da iş imkânı bulma şansını yakalıyor. Eğer fırsat yakalayamazsanız okulun başarılı kariyer merkezi, size uygun olan iş ilanlarını mail atıyor; atılan ilanlara başvurmak istediğiniz takdirde, Polimoda tarafından CV’iniz şirkete gönderiliyor.

Polimoda; özellikle moda işletmesi, pazarlaması ve iletişimi alanlarındaki başarısı ve birçok önemli kaynaklardaki en iyi moda okulları listesinde yer almasıyla biliniyor. Luke&Lucie Meier, Massimiliano Giornetti ve Francesco Risso; Polimoda mezunları arasında.

Fashion Institute of Technology

 

Fashion Institue of Technology; tasarım, moda, işletme ve teknoloji alanlarında sektör liderlerinden biri olarak tanınıyor. Sanat ve bilimin ışığında yenilikçi, iş birlikçi ve global bakış açısına sahip bir eğitim programı sunan FIT, “uyumayan şehir” New York’ta yer alıyor. Fashion Institute of Technology’nin en büyük avantajlarından biri ise öğrencilerine sunduğu değişim programları. Fashion Institute of Technology öğrencileri hak kazanırsa, Milano, Floransa, Hong Kong, Londra, Melbourne, Meksika ya da Paris’te yer alan anlaşmalı okulların kampüslerinden birinde değişim öğrencisi olarak eğitimlerine devam edebiliyor. Bu sayede öğrenciler, farklı kültürle tanışıyor; vizyonlarını ve bağlantılarını geliştirebiliyor.

Fashion Institute of Technology, sektördekilere göre öğrencilerinin yenilikçi fikirlerinin parlamasına yol açan ve öğrencilerine limitsiz olanaklar sağlayan bir yer. Dünyanın en yenilikçi moda arşivine sahip olan müzelerden biri olarak bilinen ve Fashion Institute of Technology’de yer alan bir müzeye sahip olması, okulun sunduğu olanaklardan sadece bir tanesi. Calvin Klein, Michael Kors ve Nina Garcia gibi ünlü isimleri mezun eden Fashion Institute of Technology, başarılı adımlarla ilerlemeye devam ediyor. FIT’den mezun olanlar okulun kariyer odaklı bir okul olduğunu söylüyor. Sektörde kullanılan CLO gibi programları öğrendiklerini; eğitiminin sektördeki çalışma hayatına odaklı olsa da, FIT’nin aynı zamanda yaratıcılığı desteklediğini ve öğrencilerinin daima sınırları zorlamaları için teşvik edildiklerini aktarıyorlar.

 

Central Saint Martins

Moda tasarım alanında, dünyanın en çok bilinen ve en prestijli moda okullarından biri olan Central Saint Martins’in profesyonel serüveni, 19’uncu yüzyılda Martin’s School of Art ve The Central School of Art and Crafts okullarının Londra’da kurulmasıyla başlıyor. Öğrenmenin radikal bir bakış açısı ve deneyerek gerçekleşeceğini savunuyor; öğrencilerine yeni yaklaşımlar ve fikirler bulma konusunda ilham veriyor.

Central Saint Martins için öğrencilerinin sıra dışı ve kalıpları yıkan çalışmaları, okulun yaratıcı ve özgün vizyonunun bir sonucu diyebiliriz. Hüseyin Çağlayan, Alexander McQueen, Stella McCartney ve Christopher Kane gibi isimleri mezun etmesiyle daha çok ünlenen Central Saint Martins, özellikle moda tasarım alanında fark yaratmak ve yaratıcı projelerle ön plana çıkmak isteyenler için en iyi moda akademilerinden biri.

 

London College of Fashion

Vizyoner eğitim felsefesiyle, öğrencilerine geçmişi incelemeyi ve günümüzü sorgulamayı öğreten London College of Fashion, moda alanında geniş bir kurs yelpazesine sahip olmasıyla bilinir.Yenilikçi bakış açısı sayesinde, 2017’de “Dijital Öğrenme Laboratuvarı” açan London College of Fashion, öğrencilerine yeni teknolojileri keşfetme fırsatı sunmaktadır. Özellikle sürdürülebilir moda alanında diğer okullardan bir adım önde yer alıyor. Londra’da yer alan akademi, araştırma ve iş birliği ile öğrencilerini farklı düşünmeye teşvik ediyor; modayı geçmişi analiz edip sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek ve yaşam tarzımızı geliştirmek için kullanmayı amaçlıyor.

 

The Royal Academy of Fine Arts Antwerp

Belçika’da bulunan The Royal Academy of Fine Arts Antwerp, dünyanın en eski sanat akademilerinden biridir. Hatta Vincent Van Gogh’un Antwerp Akademi’de kısa bir zaman geçirdiği de bilinir. Martin Margiela ve Demna Gvsalia gibi saygın moda tasarımcılarının mezun olduğu akademi öğrencilerini yaratıcı, eleştirel tasarımcı ve sanatçılara dönüştürmeyi amaçlıyor. Akademinin; lisans, yüksek lisans ve doktora programları da mevcuttur. Antwerp başarısının sırrını, 50 seneden beri değişmeyen ve “kişiye özel” olarak tanımladıkları bir müfredata sahip olmasıyla açıklıyor. Modayı ticari bir sektör olarak değil; bir “sanat” olarak ele alıyor. Sürdürülebilirlik, farklılık ve “Kendin Yap/ Birlikte Yap” felsefelerine odaklanıyor.

 

Institut Français de la Mode

Fransız modasını sembolize eden Institut Français de la Mode 1986 yılında Paris’te kurulan köklü moda okullardan biri. Moda ve işletme arasındaki açığı kapatmak amacıyla kurulan Institut Français de la Mode, yıllardan beri adından sıkça söz ettiriyor. Kültür, zanaat ve tasarımı ön plana koyuyor; güçlü sektörel bağlantılara sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Eğitim programında şirketlerle iş birliği yaptığı sektörel projelere de yer veriyor. Bu tarz projelerin müfredatta olması ve eğitim sonunda öğrencilerine 6 aylık bir staj programı sunması sayesinde öğrenciler, iş hayatına daha hazır bir şekilde giriş yapabiliyor. 

Esmod

175 yıldan beri eğitim veren ESMOD International, Sculpteo ve Lectra gibi şirketlerle yaptığı iş birlikleri ile inovasyona ve sürdürülebilirliğe verdiği önemi vurguluyor. İlk olarak Paris’te kurulan ve şuanda 13 ülkede kampüsü bulunan Esmod, değişim programı ve lisans öğrencilerine her yıl sunduğu staj olanaklarına sahip. 

 

The Royal College of Art

1837 yılında kurulan The Royal College of Art, en eski sanat ve tasarım üniversitelerinden biri olarak tanınıyor. Sektörle sağlam ilişkilere sahip olması sayesinde Adidas, Swarovski ve Burberry gibi önemli şirketlerle iş birliği yapabiliyor. Bu sayede öğrenciler, profesyonellerle tanışma ve proje geliştirme şansı bulabiliyor. Okul, geçen senelerde Adidas ile yaptığı iş birliği sayesinde öğrencilerine çok değerli bir deneyim sundu: Öğrencilerden Londra’daki sokak futbolunun geleceğini hayal etmeleri ve bunu projeye dökmeleri istendi; başarılı olan iki öğrenci Adidas’ın Londra’daki futbol departmanında yaz dönemi boyunca staj yapma imkânı kazandı. 

 

Parsons

New York ve Paris’te yer alan kampüsleri, hümanizm ve kültürü ön planda tutan yaklaşımı ve proje bazlı öğrenmeyi merkezine alan eğitim sistemi ile Parsons, saygın moda okullarıdan bir tanesi. Jeff Blanks, Marc Jacobs ve Caroline Hu gibi başarılı isimleri mezun eden Parsons; Vogue Amerika, Harper’s Bazaar, LVMH, PVH ve Kering gibi iş ortaklarına da sahip. Öğrencilerinin çoğunun Tory Burch, Coach, Barneys ve Saks Fifth Avenue gibi büyük şirketlerde staj yapması; 2011’den beri Forbes 30 Altı 30 katagorisinde 41 öğrencisinin yer alması, Parsons’ın nitelikli bir eğitim verdiğini kanıtlıyor.

 

Bunka Fashion College

Tokyo merkezli Bunka Fashion College, 1919 yılında kuruldu. Asya’daki en başarılı moda okullarından biri olan Bunka, diğer okullardan farklı olarak öğrencilerine zorunlu olarak dikiş dersi veriyor; okulun kendisine ait olan ders kitabından dersler işleniyor. Moda işletmesinden tasarıma kadar birçok bölümü de mevcut. Başarılı okullar listesinde ilk sıralarda yer alan Bunka’nın mezunları arasında Kenzo Takada, Yohji Yamamoto ve Jun Takahashi gibi başarılı isimler yer alıyor. Moda eğitimi için Asya’yı düşünüyorsanız; Bunka Fashion College mutlaka değerlendirilmesi gereken bir okul.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.