preloader

Sürdürülebilir Bitki Tasarım Markası: Root

Sürdürülebilir Bitki Tasarım Markası: Root

Yazı Boyutu:

Sürdürülebilir bitkisel tasarımı merkezinde tutan Root'un kurucusu Feride Begüm Zaimoğlu ile bitkiler üzerine konuştuk.

Root, “sürdürülebilir bitkisel tasarımı” merkezinde tutuyor ve tasarladığı objelerin merkezinde bitkiler bulunuyor. Diğer materyalleri ise destekleyici olarak kullanıyor. “Doğaya, canlı olana nasıl davrandığımız biraz da kendimize nasıl davrandığımızla ilintilidir" düşüncesiyle ilhamını doğadan alıyor ve bitkiler ile insanlar arasında iletişim kurmayı hedefliyor.

Marka, yaşamın döngüsü ve dönüşümü sırasında, görünmeyen, toprak altında kalan kısmın, yani ‘KÖK’ ün her daim sade ve güçlü olduşundan yola çıkarak ‘Root’ ismini almıştır.

Bize markanızdan bahseder misiniz? Root’un kuruluş süreci nasıl gelişti?

Root, dili sadelik olan, bitkilerle insanlar arasında köprü görevi görmeyi amaçlayan bir botanik markasıdır. İstanbul’da yaşıyor olmanın verdiği hareket ve yoğunluk ile hepimiz istemeden de olsa sürekli bir koşuşturma içerisindeyiz. Bir süre sonra farkettim ki bu koşuşturma içerisindeyken bile kendi hayatımda hep ‘sakin’ seçimler yapıyorum. Seçtiğim kıyafetler, dinlediğim müzikler, tasarladığım yaşam alanları ya da yaptığım objelerde hep aynı sadelik hakim. Her bir bitki ya da obje kendi başına zaten çok fazla dikkat ve özen gerektiriyor, ‘anda kalmak’ kavramı da hayatlarımıza en çok bu noktada giriyor.

Sürdürülebilir Bitki Tasarım Markası: Root

Avrupa seyahatlerimden biri sırasında, uzun zamandır kendimi bir noktada hayal ettigimi fark ettim. Muhtemelen meslektaşlarımın yaptığı işlerden de ilham aldığım sırada, bir kent parkında hayalimi düz bir kağıda çizmeye başladım. İlk orada şekillendi ve minik adımlarla Root’u kurdum. Bir döngü içerisinde hepimiz değişip dönüşüyoruz aslında ama kökümüz hiç değişmiyor. Marka ismi de aslında bu görünmeyen, toprak altında kalan kısmın ne kadar sade ve güçlü olduğundan yola çıkıyor.

Ürünlerinizi nasıl tanımlarsınız? Tasarımlarınızda hangi materyaller ön planda?

Doğal olan tüm materyaller diyebilirim… Materyalleri üzerinde en az işlem uygulanmış ya da hiç uygulanmamış haliyle kullanmayı tercih ediyorum. Kullanımlarda genellikle pirinç ve ahşap ön planda oluyor.

Sürdürülebilir Bitki Tasarım Markası: Root

Yaz döneminde gerçekleştireceğiniz atölyelerden bahseder misiniz?

Yaz döneminde Root ekibi olarak biraz şehir dışına çıkalım dedik. Kendimize uygun olan, bizimle iş birliği yapmak isteyen yerlere gidip oradaki bitki severlerle buluşuyoruz.

{77971}

Bitkiler ile insanlar arasında nasıl bir ilişki var?

Bitkiler, ev yaşamında evi bir mobilya dükkanı olmaktan çıkarıp yasayan, devinim gösteren, daha çok sahiplendiğiniz bir yer haline getiriyor. Dahası yavaşlamanızı sağlıyor. Onlara ayırdığınız 10 dakika bile farkındalığınızı arttığı, mevsim geçişlerini takip edebildiğiniz bir yasam alanını size sunuyor. Bence çocuk gelişimi için de çok önemli bir konu. Şehir yaşamında birçok çocuk domatesin süpermarkette yetiştiğini sanıyor. Doğayı bir parçada olsa eve taşımak, dışardaki çevre ile daha uyumlu yaşamamızı sağlıyor.

Sürdürülebilir Bitki Tasarım Markası: Root

Evde yetiştirilmeye en uygun bitkiler hangileri?

Bu çok göreceli bir konu, su bitkileri evde yetiştirilmeye uygundur demek pek doğru olmaz. Doğru ışık, doğru toprak seçimi, sulama ve nem ihtiyaçları karşılandığında her bitki eviniz için uygundur. Belki başlangıç seviyesinde kolay yetiştirilen türlere birkaç örnek verebilirim; Sanseveria (Paşa Kılıcı), Zamia ve Philidendron.

Sürdürülebilir Bitki Tasarım Markası: Root

Dar mekanlarda bitkilerle ferah bir etki yaratmak için ne gibi dokunuşlar yapılmalı?

Tijli yani yüksek gövdeli bitkiler kullanmakta fayda var. Alt kısımları dolu olan bitkileri kullanırsak alanı daha da daraltmış olabiliriz.

Sürdürülebilir Bitki Tasarım Markası: Root

{772019}

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları