preloader

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Ufuk Sarışen

09.12.2018
En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Ufuk Sarışen

Yazı Boyutu:

Wedding Photojournalist Association’a göre Türkiye’nin en iyi düğün fotoğrafçısı olan Ufuk Sarışen, sırlarını OGGUSTO ile paylaştı.

Atlas dergisinin fotoğraf kurulunda uzun yıllar çalışan Ufuk Sarışen, bir dönem Skylife dergisi fotoğraf editörlüğü de yaptı. Hikaye anlatma refleksi ve başka disiplinleri de düğün fotoğrafçılığına aktarmaya çalışan Sarışen, 2016 yılında WPJA Dünyanın En iyi Düğün Fotoğrafçısı seçilen Brett Butterstein’dan ve an itibari ile Feraless photographers’a göre dünyanın en iyi düğün fotoğrafçısı ünvanlı Victor Lax’dan eğitimler aldı ve belgesel düğün fotoğrafçılığı eğitiminin zirvesi kabul edilen Foundation Workshop’dan mezun olduktan sonra profesyonel olarak düğün fotoğrafçılığına başladı. Ufuk Sarışen, Wedding Photojournalist Association’a göre Türkiye’nin en iyi Avrupa’nın ilk 50 düğün fotoğrafçı arasında gösteriliyor.

Mutlaka çekilmesi gereken kare nedir?

Ben düğün belgeseli fotoğrafçısıyım bu yüzden düğün gününün her anının çok önemli olduğunu düşünüyorum. İlk karşılaşma, nikah anı, ilk dans ve pasta kesimi gibi düğünün highlight’ları tabiki de önemli. Bunları iki türlü çekmeye çalışıyorum. Eğer iki kişi çalışıyorsak birimiz “safe shot” dediğimiz risk almadan yöntem ile direk çiftin karşısına geçip kareler yakalıyor. Genelde ben bu noktada risk alan taraf olmayı seçiyorum ve kreatif bir şekilde düşünmeye başlıyorum. Örneğin çiçek atıldığında atanı değil tutanı çekmek gibi. Bu klişeler dışında ölü zamanlar gibi düşünülen çiftin kara kara düşünerek nikah anını beklediği anlar ve o ifadeler beni çok etkiliyor. Babaannenin damada bir bakışı, küçük çocukların gelinlikle oynaması gibi kareleri yakalamayı çok seviyorum. Çiftin isteklerini cebimde bulundurarak içimden gelenleri çekmek beni çok heyecanlandırıyor.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Ufuk Sarışen

Fotoğraf çekimine gitmeden önce çiftlerin ön hazırlık yapması gerekir mi?

Düğün günü gelmeden önce çiftlere bir ipucu maili gönderiyorum. Bu maile sadece fotoğrafla ilgili değil düğün günü çiftlerin yaşayacaklarıyla ilgili oluyor. Mesela damada ayakkabısını bir kaç gün önceden giyip ayağını alıştırması gerektiği veya çiftin düğün günü kahvaltısında protein ağırlıklı beslenmesi gibi tavsiyelerin olduğu bir mail oluyor. Fotoğraf çekimine gelen kuafor veya makyaj artistlerinin çarpıcı renkler giyerek ön plana çıkmaması gibi uyarıcı tavsiyelerde bulunuyorum. Doğallıktan uzaklaştırdığı için başka bir hazırlık yapılması gerektiğine inanmıyorum. Çiftle arkadaş olup bir iletişim kurabilirseniz zaten doğal fotoğraflar ortaya çıkıyor.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Ufuk Sarışen

{771202}

En çok beğendiğiniz, ışığının mükemmel olduğunu düşündüğünüz dış çekim mekanları neresi?

Işığın mükemmel olduğu bir yer olduğuna inanmıyorum. Fonu güzel olan yerler olabilir. Benim için en önemli şey karışık değil temiz bir fon olması. Clean fon denen çiftin önüne geçmeyecek bir fon bulmamız önemli. Türkiye’de bu anlamda eğitilmiş fotoğrafçının az olduğunu düşünüyorum. Her yerde her saatte güzel kareler yakalayabilecek profesyonellikte olmak gerektiğini düşünüyorum.

Çiftlere fotoğraf çekilirken asla yapmayın dediğiniz bir tavsiye var mı?

Gelinin elinde bir buket ile el ele yürünen veya çiftin birbirine sarıldığı pozları çekmekten kaçınıyorum. Çiçeğin dikkat dağıtıcı bir obje olduğunu düşünüyorum. Her zaman çiftlere çiçek yerine eşinizin elini tutun, size çiçekle tek çekeceğim diyorum. Damadın elini cebine sokmasındansa geline dokunması gibi detaylara dikkat ediyorum. Türkiye’de düğün fotoğrafçılığı eğitiminin eksikliği olduğunu düşünüyorum.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Ufuk Sarışen

Son zamanlarda çok popüler olan Save The Date çekimlerini yapıyor musunuz? Bu çekimleri yapmak için en çok beğendiniz yerler nereler?

Save The Date çekimleri yapılıyor. Engagement Shooting denen bizdeki Save The Date’e karşılık olan bir çekimi daha çok yapıyorum. Bu kavram biraz Türkiye’ye özel olmaya başladı. Kapadokya aşığıyım ve orada çekim yapmayı seviyorum. Kuzey İtalya ve İsviçre’deki Lugano gibi göller de beni çok keyiflendiriyor. Altını tekrar çizmek istiyorum; çift nerede çekilmek isterse fotoğrafçının orada en güzel kareleri çıkarabiliyor olması gerek.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Ufuk Sarışen

Son zamanlarda oldukça fazla düğün videoları görüyoruz. Bazıları neredeyse bir klip gibi oluyor. Bu tarz düğün video’larının konseptine nasıl karar veriyorsunuz?

Bizim düğün videolarımızın konsepti yok. O gün ne yaşanıyorsa hepsi kaydediliyor ve ardından kurgu masasına oturularak o günkü eğlence ve duygusallık dozu ve o günün üzerimizde bıraktığı ruh hali düşünülerek bir video hazırlanıyor. Sadece uzun zamanımızın olduğu bazı anlarda açı veya başka bir unsur hoşumuza gitmezse o anın tekrar edilmesini rica edebiliyoruz. Bu en çok hazırlanma aşamasında müdahale ettiğimiz bir durum.

En İyi Düğün Fotoğrafçıları: Ufuk Sarışen

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları