preloader

Vintage Düğün Konsepti İçin Öneriler

24.05.2022
Vintage Düğün Konsepti İçin Öneriler

Yazı Boyutu:

Modern konseptlerden sıkıldıysanız; daha otantik ve nostaljik bir düğün planlamak istiyorsanız vintage düğün tam size göre!

Referans alınabilecek birbirinden eşsiz zaman dilimleriyle günümüzden kaçıp geçmişin ruhuna yolculuk yapmak isteyenler için vintage en doğru seçim. İlham alacağınız dönemi belirlemek ise bu büyülü maceraya başlamadan önce atmanız gereken ilk adım… Karar verdiyseniz, gelin hayatınızın dönüm noktalarından biri olan düğününüzü daha özel hale getirebilmeniz için derlediğimiz birkaç öneriye göz atalım.

Vintage Gelinlik Modeli Tercih Edin

Vintage Düğün Konsepti İçin Öneriler

Wona Concept

Söz konusu düğün olduğunda ilk akla gelen şüphesiz gelinliktir. Elbisenize karar verirken vintage tercih etmeniz için çeşitli sebepler var; eşsiz ve zamansız olmasının yanı sıra aynı zamanda çevre dostu olması da bu sebeplerin başında geliyor. Hızlı modanın etkisinde üretilen ürünlere kıyasla çok daha kaliteli ve etik olması da cabası…

Görünümünüzü tamamlamak için kullanabileceğiniz aksesuar yelpazesi de oldukça geniş. Kafes duvak modeli, taçlar ve eldivenler gibi yıldız parçalar tam da stil sahibi karakterlere göre. Modanın kendini tekrarlaması ve trendlerin geri dönüşüyle asla demode olmayacak bir görünüm elde etmek ilk hedefimiz!

Mekânı Antika Eşyalarla Süsleyin

Dekorasyon yaparken seçtiğiniz çağı hayata döndürmek için o zaman dilimini anımsatan eşyalar kullanmasanız olmaz. Antika saatler; avizeler, vazolar, aynalar, çerçeveler ve daha fazlası… Bu gibi ürünlere retro antika, antik kutu, dekopasaj gibi yerlerden ulaşabileceğiniz gibi, aynı zamanda çevrenizdeki ikinci el dükkânlarından da kolayca erişebilirsiniz.

Dönemin Görkemli Sembollerinden İlham Alın

Söz konusu dönemde öne çıkmış akımlardan, sanatçılardan ve eserlerden yararlanabilir, temanıza uygun renkleri, müzikleri bunlara göre belirleyebilirsiniz. Renk paletinizi oluştururken empresyonizmin ana renklerinden, romantizmin ihtişamlı asaletinden veya Grace Kelly, Prenses Diana gibi ikonlardan ilham alabilirsiniz…

Dantel Detayına Önem Verin

Vintage Düğün Konsepti İçin Öneriler

Geniş kullanım alanına sahip, dahil olduğu her ürüne zarafet katan dantele; gelinliğinizde, aksesuarlarınızda ya da dekorasyonunuzda rahatlıkla yer verebilirsiniz. Tabii yararlanacağınız alana göre dantel seçiminizi yapmanız çok önemli. Örneğin gelinliklere en çok yakışan dantel kumaş türleri; Kordone, Lez, Brode ve Fransız dantelidir. Kordone, Lez ve Brode gelinliğin genellikle yaka, göğüs, kol kısmında kullanılırken; Fransız danteli hem maliyetli hem de narin kumaş yapısına sahip olduğundan duvak kenarlarına işlenir.

Vintage Materyalleri Yeniden Kullanın

Vintage Düğün Konsepti İçin Öneriler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi çevre dostu olan vintage materyalleri dönüştürerek de kullanabilirsiniz. Eski lambaları, bardakları, valizleri süsleyerek dekorasyonunuzu özelleştirebilir, kıyafetlerinizde de aynı tekniği kullanarak kendi stilinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Karbon ayak izinizi azaltırken sizi ekstra masraflardan kurtaracak ve yaratıcı yönünüzü de uyandıracak ileri dönüşüm adı verilen bu sisteme kesinlikle bir şans vermeniz gerekiyor! Çevre dostu düğün organize etmenin püf noktaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Pasta Süslemeleriyle Nostalji Yaratın

Düğünün olmazsa olmazlarından biri de pasta. Bizce çok katmanlı, bol kremalı ve süslü bir düğün pastası kadar nostaljiği yok! Pastanızı dekore ederken motiflerden, desenlerden ilham alabilir, son dokunuşu da gelin-damat figürüyle yapabilirsiniz! Eğer siz de işçiliği ve lezzetiyle adından söz ettiren bir pasta hayal ediyorsanız; Five O’Clock, Jean Pierre Patisserie, Arkadaş Pasta gibi adreslere göz atmadan pasta siparişi vermeyin!

Davetiye Temanızı Yaratın

Vintage temalı davetiyenizi hazırlarken damga ve mektup pulları kullanabilir, kaligrafiye yer verebilirsiniz. Eskitme kağıt üzerine klasik çiçek, kuş, melek dizaynlarından esinlenebileceğiniz gibi daha farklı bir tema oluşturmaya hevesliyseniz vintage reklam, film veya konser posterlerinden de yola çıkarak davetiyenizi hazırlayabilir, böylece davetlilerinizi geçmişe yapacağınız yolculuk hakkında heyecanlandırabilirsiniz.

Zengin Tarihi Olan Mekânları Tercih Edin

Vintage Düğün Konsepti İçin Öneriler

Pera Palace

Organizasyonu gerçekleştireceğiniz yeri seçmek oldukça zor olabilir. Buna karar verirken temanızı rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir alan seçmek tabii ki önceliğiniz. Pera Palas, Sait Halim Paşa Yalısı, Cemile Sultan Korusu gibi zengin tarihiyle dikkat çeken mekânları göz önünde bulundurmalısınız.

Fotoğraflarınız Nostalji Koksun

Düğününüzü tekrar tekrar yaşayabilmeniz, anın heyecanıyla kaçırdığınız küçük detayları yakalayıp kendi hikâyenizi ölümsüzleştirebilmeniz için fotoğraf çekimi şart! Bunu yaparken nostaljik esintiler bulundurmayı atlamayın, örneğin arka plan olarak eski bir araba, bisiklet veya tarihi bir mekân tercih edebilir; eski bir düğün fotoğrafına atıfta bulunmak için onu canlandırabilir ya da çekimi palaroid kamera aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz!

Bu önemli görevi üstlenecek ekibi seçmek zorlayıcı olabilir fakat hiç endişe etmeyin bu konuda da size elbette yardımcı olacağız. İşte yetenekleriyle kendilerini kanıtlamış düğün fotoğrafçılarını keşfetmek için tıklayın.

Düğün Hatırası İçin Vintage Hediyeler Hazırlayın

Davetlileriniz için düğün hatırası olarak vintage aynalar, çerçeveler, anahtarlar tercih edebileceğiniz gibi, aile yadigarı bir eşyayı temsil eden hediyelikler de hazırlayabilirsiniz.

BONUS

Vintage Düğün Konsepti İçin Öneriler

Düğününüzü noktalarken tıpkı filmlerdeki gibi eski bir arabayla mekândan ayrılabilir, böylece hayallerinizdeki romantik sahneyi yaşayabilirsiniz!

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları