preloader

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

10.12.2021
Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Yazı Boyutu:

Tasarımın eşsiz olması kadar ederini artıran detaylardan biri kesinlikle zamansız olması. Hergün kullandığımız eşyalardan gardıropların vazgeçilmezlerine birçok parça zamansızlığı ile daha da değerleniyor.

Yıllar yıllar önce tasarlanmış olsa da hala etkisini sürdüren, risk almadan her duruma uyabilen tasarımlar zamansızlığı ile favoriliğini koruyor. Her biri tasarım detaylarıyla tercih sebebi olan, her ortama uyan tasarımlar uzun yıllar daha bizimle olacak gibi görünüyor.

2:55 Çanta

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Modası asla geçmeyecek klasik parçaları stiline eklemeyi sevenlerin yatırım parçaları arasında Chanel’in 2:55 çantası yer alıyor. Coco Chanel tarafından Şubat 1955’te tasarlanan (ki bu da neden bu ismi aldığını açıklıyor); tasarımcının her ikonik tasarımı gibi zamansız olan çanta şimdiye kadar birçok farklı doku, işleme ve boyutta koleksiyonlara eklenmiş olsa da ilk tasarlanırken Coco Chanel’in çok sevdiği binicilikten ilhamını almış. Zincir askısı, kapitone deseni, iç cepleri ve kilit sistemi ile 2:55 çanta hem zamansız hem de kesinlikle ikonik bir parça. Chanel’in en çok alıcı bulan çanta modeli bulan çantanın değeri ise günden güne artıyor.

Bang & Olufsen Tasarımları

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Dünyanın en iyi tasarım şirketlerinden biri olarak bilinen Bang & Olufsen lüks ses ve görüntü sistemlerini sınırları zorlayan detaylarla üretiyor. 1925 yılında Danimarka’da iki genç mühendis olan Peter Bang ve Svend Olufsen’in tavan arası dairede radyo üreterek ilk adımlarını attığı marka bugün globalde en başarılı ürünlerle tanınıyor. Öyle ki ses ürünleri dinlenilen sesi canlı canlı dinliyormuşçasına iletiyor; görüntü sistemleri alanında en iyisini sunuyor.

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Evde kullanılabilecek ya da taşınabilen hoparlörler; üstün ses performansı sunan kulaklıklar; görüntüyü gerçekmiş gibi gösteren televizyon ve görüntü sistemleri ve tüm bunlara yönelik aksesuarlar tasarlayan Bang & Olufsen koleksiyonlarına eklediği her parçayla ikonikleşmeyi ve zamansız olmayı başarıyor.

Marka, 90 yıllık tarihine dayanarak özünde yatan değerleri çağdaş ve yeni ürünler yaratmak için kullanıyor. Bang & Olufsenin tasarım anlayışı, ürün geliştirmenin her aşamasında kendini gösteriyor ve her zaman marka önem taşıyan tasarımlar peşinde koşuyor. Ürünleri ise ait oldukları sınıfa kıyasla en iyi ses ve akustik performansı ortaya koyabiliyor. Sanatçının aktarmak istediği hisleri en iyi şekilde yeniden üretebilen doğal ve dengeli cihazlar diyebiliriz…

Sizler de Bang&Olufsen Hifilife Akasya mağazasına uğrayarak, markanın zamansız tasarımlı tüm koleksiyonlarını deneyimleyebilirsiniz.

501 Jean

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Kot pantolon ilk olarak maden işçileri için tasarlanmış olsa da Hollywood aktörlerine ulaşması çok zaman almadı. Her stilde mutlaka kendine yer bulan jean’ler arasında ikonik olansa kesinlikle Levi’s 501. 1873 yılında ilk kez tasarlanan 501’i sokakta, işte hatta iyi bir kombin sayesinde şık davetlerde bile görmek mümkün.

{772707}

Trençkot

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar
Burberry 1973

Birinci Dünya Savaşı’nda siperdeki askerleri yağmurdan korurken hareket etmeyi de engellemeyen uzun kesimli, dik yakalı ceketler Thomas Burberry’nin 1879 yılında ürettiği gabardin kumaşla birleşince tarihe geçti. Hem su geçirmeyen hem nefes alan gabardin kumaşla tasarlanan, ilhamını cephedeki subaylardan alan bu ceketler bugün zamansız ve stil sahibi parçalardan biri olarak akıllara geliyor.

Wayfarer

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar
Emma Stone Easy-A filminde Wayfarer gözlüğü ile

Zamansız parçalardan birinin güneş gözlüğü olduğunu söylemek bu modeli bilenler için sürpriz değil. Bugün dünya genelinde en çok satan güneş gözlüğü olarak bilinen Wayfarer’lar istisnasız her yüz şeline yakışıyorlar ve şıktan boheme her stile uyum sağlıyorlar. Ray-Ban’ın 1956’dan beri üretmeye devam ettiği güneş gözlüğü ikonik duruşuyla sahnede duracak gibi görünüyor.

Cortez

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar
Forrest Gump ve üç yıl Amerika’yı baştan sona koştuğu Cortez ayakkabıları

İlk defa 1968 Meksika Olimpiyatları’nda atletlerin ayağında sahneye çıkan Nike Cortez’ler spor ayakkabıları hemen her stile eşlik ederken görebilirsiniz. Tasarım aşamasında bir koşucunun ihtiyacı olacak ayakkabı mantığıyla üretilse de sadece rahatlığı değil görünümüyle de sıkça tercih edilir oldu. Meksika’ya ve Aztek kültürüne ithafen Cortez adı verilen model birçok filmden, diziden, ünlü isimlerden ve takip edilen sokak modası stillerinden bile çok tanıdık.

Hangisi

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Ayakkabı denildiğinde akla ilk gelen tasarımcılardan biri olan Manolo Blahnik ‘tesadüf eseri’ bu işi seçmiş olsa da sanatına söyelenecek tek bir söz yok. Her modelinde zarafeti takip eden Manolo Blahnik’in tüm ayakkabıları birer sanat eseri olsa da aralarından biri sıyrılıyor: Hangisi. İnce topuklu, sviri burunlu ve kare formlu tokasıyla tanınan Hangisi’nin bu denli beğenilmesi ve tercih edilmesinde belki de Carrie Bradshaw’ın etkisi olsa da kesinlikle her daim kullanılabilecek zamansız bir parça.

{773779}

Bandaj Elbise

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

İkonik elbiseler arasında en dikkat çekici model bandaj formlu tasarlanan, vücut hatlarını ortaya çıkaran bu elbise modelleri olabilir. İlk 1993 yılında New York Moda Haftası’nda görülen Hervé Léger bandaj elbiseleri bugüne kadar sayısız ünlü ismin üzerinde gördük ve kesinlikle zamansız bir gardıroba sahip olmak isteyenlerin de favorilerinden bir tanesi. Diğer elbise modellerinden farklı olarak elastik kumaşla tasarlanan ve sayısız modele giren bandaj elbiseler moda tarihine adını yazdıran parçalardan bir tanesi.

Pigalle

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Kırmızı tabanlarla her ayakkabısına imzasını atan Christian Louboutin’in zamansız ve ikonikleşmiş bir parçaya imzasını atması sürpriz değil. İlk kez markanın 2004 koleksiyonunda görülen ve adını Louboutin’in Paris’teki en sevdiği yerden alan Pigalle her detayıyla mükemmel bir stiletto. Sivri burunlu, ince ve yüksek topuklu (8,5 ya da 10 cm) Pigalle vazgeçilmez bir model. Her sezon klasik Pigalle’lere eklenen farklı desen ve dokudakiler olsa da yatırım yapmaya değen kesinlikle rugan siyahlar.

Polaroid

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

An’ı yakalayan ve kareleri saniyeler içerisinde görmeyi basılı olarak görmeyi sağlayan Polaroid makineler de kesinlikle farklı zamanlara taşınan parçalardan bir tanesi. Deklanşöre bastıktan sonra fotoğrafı basarak çıkaran Polaroid’ler tarihte ilk kez 1948 yılında satışa çıkmış olsalar da hala popüler ve tarzlarını koruyorlar.

Chemex

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Hemen herkesin elinin altına olan ve taze kahve demlemek için kullandığı bir parçası vardır. Chemex’ler ise hem bu parçalar yer alanlardan hem de günlük akış arasında en çok tercih edilen tasarımlardan bir tanesi. 1941 yılında Peter Schlumbohm tarafından tasarlanan kum saati formlu kahve demleyici ‘modern zamanın en iyi tasarımlarından biri olarak kabul ediliyor. MoMA’da bile sergilenen Chemex aynı zamanda şekli ve kullanılan demleme kağıdı sayesinde kahvenin tadını daha da lezzetlendiren bir teknik.

Anvelop Elbise

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Diane von Furstenberg’in 1972’de ilk kez tasarladığı anvelop elbise tek parça ile mükemmel stil yaratmasıyla o zamandan beri ikonik parçalar arasında yer alıyor. Sadece 1976 yılında bir milyondan fazla satan elbise modeli o günden beri çok farklı desenler ve farklılaşan modellerle üretiliyor olsa da DNA’sında aynı kalmayı başarıyor. Tasarımcının ‘sade, seksi ve istenilen bir şey’ olarak tanımladığı elbise modeli, her vücut tipine uyması, geceden gündüze her an’a taşınabilmesiyle zamansızlığını da koruyor.

{773886}

Heart Kolye

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Kendine has çizgileriyle mücevher dünyasının en beğenilen markalrından biri olan Tiffany&Co’nun her parçası çok zarif. Ama aralarından zamansızlığı ile sıyrılan ‘Heart Tag’ler oluyor. İlk olarak 1966 yılında anahtarlık olarak çıkan bu çok beğenilen kalpler bugün farklı zincirlerle stillere ekleniyor ve en çok kolyeler tercih ediliyor. Mavi kutu içerisinde verilen hediyeler arasında en beğenilen; zamansızlığı ile şık davetlerden günlük stillere farklı kombinlerde yer verilen Heart Tag kolyeler ikonik olmayı da hak ediyor.

Barselona Koltuk

Geçmişten Günümüze Zamansız Tasarımlar

Ev dekorasyonunda görmeye alışık olunan birçok parça var. Ancak aralarından biri kesinlikle sıyrılıyor: Barselona koltuklar. 1929 yılında Ludwig Mies va der Rohe ve Lilly Reich tarafından tasarlanan; Roma dönemi katlanan sandalyelerinden ilhamını alan koltuk orijinalinde tamamen el işçiliği ile üretiliyor. İlk olarak Kraliyet ailesini ağırlamak için üretilse de bugün farklı tarzlarda sayısız dekorasyona eşlik ediyor. Hem şık hem de modern görünümlü koltuklar kullanım açısından da oldukça rahat.

Bu içerik Bang&Olufsen sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları