preloader

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

07.06.2023
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Yazı Boyutu:

Far’n Away Travel Managing Partner’i ve Traveller Made tarafından iki kez ‘Destinasyon Bilgisi’ konusunda dünyanın en iyisi ödülü alan Levend İskit, sürdürülebilirlik-turizm ilişkisini; dünyanın dört bir yanından bu anlayışı benimseyen en beğenilen otelleri bir araya getirdi.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Levend İskit

Turizm sektörü bir taraftan uzun mesafe uçuşları ile karbon ayak izi yaratan, sorumsuz bir kitle turizmi şeklinde yapıldığı zaman da çevre ve kültüre zarar verebilen bir sektör. Ama diğer yandan kültürlerin etkileşimini arttırarak da dünyanın farklı yerlerindeki insanları birbirine yakınlaştıran, oralarda oluşan sorunlara empatiyi ve duyarlılığı da arttıran, hem de doğru uygulandığı yerlerde doğayı ve yerel kültürü bozmadan, hatta korunmasını ve iyileştirilmesini sağlayarak geliştirme potansiyeli ile tüm dünyayı birleştiren, kısaca sürdürülebilirlik ilkelerini uygulayarak yapıldığında dokunduğu yerleri geliştirebilen bir alan.

Turizm’in en önemli kollarından birisi de konaklama ve oteller. Seyahat ve konaklama endüstrisinde sürdürülebilirlik ve eko-bilinç giderek daha önemli hale geldikçe, dünyadaki birçok lüks otel çevresel etkilerini azaltmak ve sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmek için adımlar atıyor. Sürdürülebilirlik çabalarıyla öncülük yapan ve tanınan bazı lüks otellere örnekler vermek isteriz:

Green Safaris, Zambiya

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Öncelikle uzmanlık alanlarımızın en önemlilerinden birisi olan safari kamplarından çok güzel iki örnekle başlamak isteriz. Birincisi Green Safaris, işini severek ve tutkuyla yapan ve sürdürülebilirliği iş modeli haline getiren şirketlere çok güzel bir örnek. Afrika’nın bozulmamış doğal alanlarını koruma tutkusuyla hareket ederek, gelecek nesillerin de bizim gibi buraların tadını çıkarabilmeleri için sürdürülebilirliğe öncelik veriyor.

Afrika’ya olan sevgileri, misafirlerine benzersiz ve ekolojik açıdan bilinçli silent safarileri deneyimleme fırsatı veren teknolojiler geliştirmelerine yol açmış. Kamplarının (lodge) çoğu tamamen güneş enerjisi çiftliklerinden oluşuyor; su retikülasyonu ve biyogaz sistemleri kullanıyorlar ve diğer müdahalelerin yanı sıra sıfır kullanımlı plastikleri yasaklamışlar.

Ila Safari Lodge ve Sessiz Safariler

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Ila Safari Lodge, Zambiya’daki ilk elektrikli safari aracını (e-Cruiser) geliştirdikten sonra, Zambiya’da hem karada hem de suda güneş enerjisiyle sessiz safariler yapan ilk safari lodge’u oldu. Ve hala Zambiya’da bunu yapan tek operatör. Chisa Busanga Kampı’ndan ve Likoma Adası’ndaki Kaya Mawa’dan Busanga Ovalarını keşfetmek için elektrikli dağ bisikletleri kullanıyorlar. Ayrıca Likoma Adası’nda, ATV’leri bile yakında sessiz bir macera için güneş enerjisinden yararlanacak. Shawa Luangwa Kampında, e-Cruiser ve Silent Safari deneyimini ilk kez Güney Luangwa Ulusal Parkı’na getiriyorlar.

Yeşil binalar

Green Safaris’in ilk tesisi olan Ila Safari Lodge, çevre dostu kum torbası yöntemi kullanılarak inşa edilmiş. Uzun ömür ve doğal yalıtım sağlayan ve tesviye sırasında kazılan toprak, asıl inşaatta yeniden kullanılmış. Kampta kullanılan tek çimento, sıva yapmak için kullanılan kireç harcı.

Eko Operasyonlar

Zambiya’da Sindabezi Adası Kampı, Ila, Chisa Busanga ve Shawa Luangwa şebekeden bağımsız çalışıyor. Ada, Fodor’un Afrika’daki en iyi 10 eko-lodge listesinde yer alıyor. Likoma Adası’ndaki Kaya Mawa, Malawi’nin tüm elektriği için güneş enerjisi kullanan ilk kamp.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Sindabezi Adası, su israfını en aza indirmek için gri su sistemi işletiyor ve orman evinde su, plastik şişeler yerine metal şişelerde şişeleniyor. İnşa etmek ve yakmak için odun, sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilip, herhangi bir arta kalan organik gıda, besin açısından zengin kompost yapmak için kullanılıyor. Hasat edilen meyve, sebze ve otlar, mutfaklarında oluşturulan yemeklerin çoğunda kullanılıyor. Doğal bir böcek ilacı yaptıkları ve artık yiyecekleri kompost haline getirdikleri için tamamen organikler.

{44723}

Great Plains Conservation, Botswana

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Sorumlu seyahat ve sürdürülebilirlik, Great Plains Conservation ahlakının merkezinde yer alıyor ve tüm kamplarında sürdürülebilir teknolojiler ve sistemler kullanılıyor. 2008 yılında Zarafa’nın açılmasıyla, tamamen güneş enerjisiyle sürdürülen lüks bir safari deneyimi sunma konseptine öncülük ederek başladılar. On yıl sonra, örneğin Tembo Plains Kampı’ndaki son teknoloji Tesla güneş pili sistemiyle yenilik yapmaya devam ediyorlar.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Kamplarındaki diğer en iyi uygulamalar arasında sebze artıklarını metan pişirme gazına dönüştüren biyo-çürütücüler, gübreleme, gri su geri dönüşümü, kamp yapımında geri dönüştürülmüş sert ağaç kullanımı ve şişeler gibi tek kullanımlık plastiklerin ortadan kaldırılması yer alıyor. Çok sayıda uluslararası ve yerel ekoturizm derecelendirme sistemi, sürdürülebilir uygulamalara olan bağlılığını onaylamış.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Selinda Kampı, Selinda Explorers Kampı ve Zarafa Kampı, Botsvana Turizm Örgütü’nün en yüksek notu olan “EkoTurizm”i elde ettiler. Selinda Rezervi, dünyanın En İyi 100 Sürdürülebilir Destinasyonundan biri seçildi. Kenya’da, Mara Plains Camp ve Mara Expedition Camp’in her biri EcoTourism Kenya’dan Altın ödülü aldı.

Kamalaya Wellness Sanctuary, Tayland

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Kamalaya Tayland’ın Koh Samui adasında deniz kıyısında palmiye ağaçları arasında konusunda yıllardır dünyanın en iyi 10 Spa & Wellness resort’undan birisi olarak gösterilen bir yer. Doğrudan herhangi bir emisyon veya kirletici madde üretmemesine rağmen, ancak yasal ve düzenleyici gerekliliklerin ötesinde çevreye karşı sorumluluğunun farkında bir resort. Çevresel performansını, iş stratejini ve çalışma yöntemlerinin ayrılmaz bir parçası olarak düzenli gözden geçirme noktalarıyla sürekli iyileştirerek çevresel etkisini azaltmaya çalışıyorlar, çalışanlarını, tedarikçilerini ve misafirlerini de aynısını yapmaya teşvik ediyorlar.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Kamalaya Wellness Sanctuary, Kasım 2005’te açıldığından beri refahı ve kaliteyi teşvik eden, çevresel, ekonomik ve sosyal değişim yaratan ve ilişkide olduğu kişi ve kuruluşların kapasitelerini geliştiren sürdürülebilirlik uygulamalarını benimsemiş. Yaklaşan ve geleceğin misafirperverlik liderlerinin büyümesini destekleyen Kamalaya, Koh Samui’de 15 ila 24 yaşları arasındaki birçok yetim de dahil olmak üzere Taylandlı öğrencilere ücretsiz eğitim, konaklama ve yemek sunan Bhavana Bodhigun Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine yerinde eğitim sağlıyor.

Kamalaya, sürdürülebilirlik referanslarını sürekli olarak geliştirmekten sorumlu özel bir yeşil komiteye sahip. Tüm çalışanlar kapsamlı ilk katılım eğitiminden geçiyor. Şirketin sürdürülebilirlik politikasını desteklemek için özen, güven, saygı, adalet ve ekip çalışmasına dayalı bir ortamı teşvik ederek kurumsal değerlerini paylaşıyor.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Yemek atıkları bahçeler için kompost haline getiriliyor, atık su işlenip bahçecilik için kullanılıyor ve Kamalaya’nın mutfaklarında enerji tasarruflu soğutucular kullanılıyor. Gıda, mümkün olan her yerde organik ve yerel olarak tedarik ediliyor.

Kamalaya, biyolojik olarak parçalanabilen pipetler ve yemek kapları, doğal temizlik ürünleri, çevre dostu sivrisinek spreyi kullanıyor ve bünyesinde plastik şişe bulunmuyor, su geri dönüştürülebilir cam şişelerde geliyor ve konuklara varışta yeniden doldurulabilir su şişeleri hediye ediliyor.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Kamalaya’daki binalarda tropik ormanların yok edilmesinin yüksek eko-maliyeti olan tik yerine yalnızca yerel ahşap kullanılmış. Yatak odaları, açık hava masaj odaları ve yoga pavyonları, doğal hava akışını artırmak için inşa edilmiştir ve hava akışına ve açık havada yaşama izin vermek için sineklikler takılmış.

Kamalaya’da dijital detoks da uygulanıyor ve ortak alanlarda Wi-Fi yok, bu da doğal olarak elektronik cihazların kullanımını azaltarak misafirlerini doğa ve çevre ile yeniden bağlıyor.

Aralık 2022’de Kamalaya, UNESCO’nun küresel olarak sürdürülebilir seyahati, toplum direncini ve mirasın korunmasını teşvik etmeyi amaçlayan Sürdürülebilir Seyahat Taahhüdü‘nü imzaladı.

Six Senses Thimphu, Bhutan

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Bhutan dünyanın hem kültür hem de doğa açısından lokal inançları ve çok bilinçli kralları tarafından en güzel korunmuş, özel destinasyonlarından birisi. Bhutan’da en son hizmet vermeye başlamış lüks ve çevre bilinci çok yüksek otel zincirlerinden Six Senses sürdürülebilirlik açısından öncülük yapıyor. Bu otel için çevre dostu ve sosyal açıdan sorumlu olmak, tavizsiz bir şekilde muhteşem sakin lokasyonları ile başarılı bir şekilde birleştiriliyor. Atık, toksin ve plastikten arındırılmış; maneviyat, sükunet ve huzur dolu bir seyahat deneyimi sunuyor.

2016’dan beri plastik pipet kullanılmıyor ve kendi içme suyunu (cam şişelerde) yerinde üretip şişeleme sayesinde her yıl milyonlarca plastik şişe ortadan kalkıyor. Cesur hedefleri ise tamamen plastikten arınmış olmak.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Sürdürülebilirlik fonu, gelirlerin yüzde 0,5’ini, yüzde 100 yumuşak oyuncak satışlarını ve bağışları ve ev tipi su satışlarının yüzde 50’sini oluşturuyor. Para, herkes için iyileştirilmiş bir yaşam kalitesine eşit erişimi destekleyecek ve yaşam alanlarını ve vahşi yaşam popülasyonlarını eski haline getirecek şekilde yerel olarak kullanılıyor.

Six Senses Hotels Resorts Spas, prestijli Aspires 2021 Ödülleri’nde “Yılın Sürdürülebilir Uygulaması” ödülüne layık görüldü ve markanın çevresel ve sosyal sorumluluğa olan bağlılığını gösteriyor.

{1820}

One&Only Wolgan Valley, Avustralya

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Sidney’in batısında, ikonik Dünya Mirası listesindeki Greater Blue Mountains bölgesindeki iki milli park arasındaki özel bir vadide yer alan Emirates One&Only Wolgan Valley, ultra lüks bir koruma beldesi. Tesis, 7 bin dönümlük bir vahşi doğa rezervinin sadece yüzde birini kaplıyor ve karbon nötr koruma ve sürdürülebilir turizm operasyonunun dünyada en iyi örneklerinden birisidir.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

2019’da Emirates One&Only Wolgan Valley, karbon nötr sertifikasının üst üste onuncu yılını kutladı. 2009’da açıldığında uluslararası akredite karbon nötr statüsüne ulaşan dünyadaki ilk tatil yeriydi ve Avustralya’da bu akreditasyon standardına sahip tek tatil yeri olmaya devam ediyor. Aynı zamanda, yakın tarihte bir Dünya Mirası Alanının yakınında inşa edilmesine izin verilen tek Avustralya tesisi ve çevresiyle tam entegrasyon felsefesine göre inşa edilmiş.

2018’de ve yine 2019’da, Emirates One&Only Wolgan Valley, tesisin çevresel başarıları ve ticari sürdürülebilirliğe olan bağlılığı takdir edilerek NSW Hükümetinin Sürdürülebilirlik Avantaj Programının Bronz İş Ortağı olarak tanındı. 2020’de tesisin statüsü Gümüş’e yükseltildi.

Emirates One&Only Wolgan Valley’de kullanılan suyun yüzde yüzü, sahada yağmur suyu toplama kombinasyonundan toplanıyor ve vadinin içinden geçen bozulmamış Carne Deresi’nden çıkarılıyor. Tesis, su tüketimini en aza indirmek için en iyi mühendislik uygulamaları kullanılarak inşa edilmiş; her villanın kendi yağmur suyu deposu var ve tesiste kullanılan tüm su geri dönüştürülerek bahçeleri ve at otlaklarını sulamak için kullanılıyor.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Tesisin açıldığı 2009’dan bu yana konuklar tarafından toplanan bir milyondan fazla yerli tür tohumdan oluşan tohum bankası, Aralık 2019’daki orman yangınlarının ardından yeniden ağaçlandırma programında hayati öneme sahip oldu. 2015 yılında, Avustralya hükümeti bunu çevresel olarak sürdürülebilir işletmelere verilen en yüksek ödül olan Banksia Ödülü ile tanıdı.

Bawah Reserve, Anambas, Endonezya

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Bawah’ın kıyıdan uzak bir ada olması hem en büyük avantajları hem de en önemli zorlukları. Singapur’un deniz uçağıyla iki saat uzaklıkta olması ve başka hiçbir adanın 30 deniz milinden daha yakın olmaması, Bawah Reserve‘in bağımsız bir ekosisteme sahip olduğu anlamına geliyor. Uzaklık, macera arayan turistler için çekici olsa da, aynı zamanda sürdürülebilirliği günlük hayatın her alanına entegre etmek için iş gerekçesini de güçlendiriyor.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Bawah, “minimum etki” yaklaşımı kullanılarak geliştirildi – yalnızca ana adanın kıyısı boyunca ihtiyaç duyulan şeyleri temizleyerek, işleri makine olmadan üstlenerek ve bambu ve diğer yerel kaynaklı doğal inşaat malzemeleri kullanarak. Tüm misafirlerin yastıklarına mavi ve yeşil bir çanta yerleştiriliyor. Bu çanta, yerel, dar gelirli aileler tarafından el yapımı ve misafirlerin konaklamaları boyunca kullanmaları için doğal, vegan dostu ürünler içeriyor. Ayrıca resif dostu güneş krem sunuluyor, çünkü insanların kendilerini korumak için kullandıkları olağan güneş kremi, deriye sürtündüğünde mercan resiflerine inanılmaz zarar veriyor. Her konuğa plastik şişe kullanımını azaltmak için varışta yeniden doldurabilecekleri içme suyu için bir metal şişe veriliyor.

Inkaterra Machu Picchu Pueblo Hotel – Peru

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Peru ve Machu Pichu hem ruhani olarak hem de doğası ile çok özel bir destinasyon. Inkaterra oteli, Peru And Dağları’nda sürdürülebilirlik ve koruma taahhüdü ile tanınıyor. Yerel biyoçeşitliliği, kültürü ve mirası koruma ve koruma çabaları da dahil olmak üzere çevre dostu uygulamaları nedeniyle birçok ödül kazandı. Otel, kapsamlı bir atık yönetim sistemi, sürdürülebilir yemek uygulamaları ve topluluk katılım programları gibi çeşitli sürdürülebilirlik girişimleri ile öne çıkıyor.

Six Senses Zil Pasyon – Seyşeller

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Seyşeller’de özel bir adada yer alan bu çok şık ve modern tasarımlı, eşsiz mimarisi ile doğanın içine entegre edilmiş Six Senses Zil Pasyon, sürdürülebilirlik girişimleri nedeniyle çok sayıda ödül kazanmıştır. Mercan restorasyonu, sahil temizliği ve vahşi yaşamı koruma programları dahil olmak üzere yerel çevrenin korunmasına ve korunmasına güçlü bir şekilde odaklanmaktadır. Tesis ayrıca yenilenebilir enerji kaynakları kullanıyor, kapsamlı bir atık yönetim sistemine sahip ve sürdürülebilir yemek uygulamalarını destekliyor.

Soneva Fushi & Jani – Maldivler ve Kiri Tayland

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Tüm Soneva otelleri, çok özel yerlerde kurulmuş tesislerinde sağladıkları eşsiz servis ve lüks yanında sürdürülebilir ve çevre dostu uygulamalarıyla tanınır. Sahipleri Sonu ve Eva’nın isimlerinden oluşan Soneva için yer seçimi, servis kalitesi, lüks seyahat anlayışı markanın DNA’sını oluşturuyor. Atık azaltma ve geri dönüşüme de güçlü bir şekilde odaklanıyorlar ve bünyesinde bir cam geri dönüşüm fabrikası bulunuyor.

Tesiste ayrıca güneş enerjisi panelleri, tatlı su için bir tuzdan arındırma tesisi ve restoranları için ürün sağlayan bir organik bahçe bulunuyor. Soneva Fushi, deniz koruma, mercan restorasyonu ve biyolojik çeşitliliği koruma girişimleri dahil olmak üzere çeşitli koruma programları uyguluyor. Soneva’nın Maldivler’deki yeni oteli Soneva Jani de enerji üretimi için güneş panelleri ve su temini için desalinasyon tesisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanılır. Ayrıca geri dönüşüm, atık yönetimi, organik tarım ve koruma projeleri gibi bir dizi sürdürülebilirlik inisiyatifi uygulanıyor. Soneva Kiri, Tayland’da ormanın ortasında okyanusa bakan 34 villa sunan Koh Kood tatil beldesinin içme suyu kendi kendine yeterli. Sular filtreleniyor ve yerinde yeniden kullanılabilir camlara şişeleniyor.

Tatil köyü, geri dönüştürülmüş kağıtla paketlenmiş olanaklar ve ahşaptan yapılmış diş fırçaları ile dünyanın ilk plastik içermeyen tatil köyleri arasında yer alıyor. Meyve ve sebze bahçeleri sadece taze malzemeler sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Treepod Dining gibi mekanlarda yaratıcılıkla sunulan organik bir gıda arzını temsil ediyor.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

{13320}

The Retreat at Blue Lagoon, İzlanda

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

İzlanda’nın ilk beş yıldızlı oteli olarak anılan The Retreat, UNESCO Küresel Jeoparkı olan Reykanes’in adeta başka bir gezegeni andıran manzarasıyla iç içe olacak şekilde tasarlandı. 800 yıllık bir lav alanına oyulmuş 62 süitli otel, temiz, jeotermal enerjiyle çalışıyor ve İzlanda’nın dünya harikası Blue Lagoon’un buharlı, süt mavisi sularıyla çevrili. Dış ve iç arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran mimari tamamen lav taşı, cam, ahşap ve İzlanda sanat eserlerinden oluşurken, sağlık uygulamaları suyun benzersiz özelliklerinden yararlanıyor.

Pacuare Lodge, Kosta Rika

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Pacuare Lodge rafting yapılarak gidilen ve yine rafting yaparak çıkılan doğa içinde nehir üzerinde bir ada üzerinde kurulu, içinde rafting dışında şelale tırmanışı, zip line gibi birçok aktif doğa aktivitesi sunan bir eco-lodge. Pacuare Lodge personeli, kompakt ‘çöp tuğlaları’ Kosta Rika’daki bu nehir kıyısındaki yerinden sallarla taşınmadan önce her hafta bir önceki atık ağırlık rekorunu kırmaya çalışıyor. Yeniden ağaçlandırma programından elde edilen kereste kullanılarak geleneksel tarzda inşa edilen sazdan çatılar, yerli Cabécar halkı tarafından el yapımı.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Sadece temel ihtiyaçlar için elektrik üreten her gösterişli villa, mumlar ve fenerlerle aydınlatılıyor, çok özel bir ortam yaratırken doğayı da korumuş oluyorsunuz. Tüm deneyimi daha da karbon nötr (ve heyecan verici) hale getirmek için konuklar bu ekolodge’a rafting yaparak rafting botları ile geliyor ve çıkarken de rafting yaparak çıkıyorlar (bu heyecanlı ve aktif yöntemi tercih etmeyenler için 4WD veya helikopterle de mümkün).

Tierra Patagonia, Şili

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Şili Patagonyasının en güzel yerlerinden birisinde ve milli parkın içinde yer alan lüks birkaç otelden birisi Tierra. İlk bakışta, bu mimari şaheser otel doğada çok göze batmaz, uzun, kıvrımlı silüeti, lenga ahşabı dış yüzeyinin gümüş rengi, yıpranmış cilasıyla vurgulanarak rüzgar tarafından şekillendirilmiş gibi görünür. 40 odalı kır evi, Torres del Paine Milli Parkı’nın birçoğu inşaat sırasında kaldırılan, seralarda beslenen ve ardından yerel faunayı sahaya geri döndürmek için yeniden dikilen çimlerin üzerinde hafifçe ilerliyor.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Enerji tasarruflu işletme, ağaçlandırma projeleri ve gezilerin tümü tarihe, yerli kültüre ve bölgenin korunmasına saygı göstermeye odaklanıyor. Baqueanos (kovboylar) ile ata binmek, el değmemiş patikalarda yürüyüş veya buz kütlelerinde kanoyla gezinmek, etraftaki vahşi hayvanları gözlemlemek gibi doğa aktiviteleri için eşsiz bir otel burası.

Svart, Norveç

Holandsfjorden fiyortunun sakin, kristal berraklığındaki sularının üzerinde süzülürken bir huzur duygusu hissedin ve olağanüstü doğal manzarayı veya Norveç’i seyredin.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen üzerinde yer alan Svart, 2021’de açılan dünyanın ilk enerji pozitif oteli. Dairesel tesis, Svartisen buzulunun 360 derecelik manzarasına sahip ve yıllık enerji tüketimini güneş enerjisi kullanarak diğer modern otellere kıyasla yüzde 85 oranında azaltmayı hedefliyorlar.

El Nido Resorts, Filipinler

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Palawan’daki muhteşem yeşil ormanlar ve mavi denizin buluştuğu cennet gibi dört tatil köyü, yerel olarak personel istihdam etmeyi ve malzemelerini de lokal olarak temin etmeyi, konuklara doğayı ve bölgenin kültürünü deneyimleme fırsatları vermeyi ve her yıl yeni sürdürülebilirlik programları oluşturmayı içeren yeşil bir ahlakla yaşıyor. Yeşil tasarım ve mimarinin yanı sıra El Nido Resorts, yemyeşil ortamlarında sürdürülebilir menüler ve bol miktarda doğa temelli aktivite sunuyor.

Sürdürülebi̇li̇rli̇ği̇ şu yollarla gerçekleştirmeyi hedefliyor:

  • Çalışanlarına ve misafirlerine çevre koruma ilkelerini uygulatmak
  • İstihdam ve satın alma yoluyla yerel topluluklarla bağlantı kurma
  • Çevre koruma kültürünü beslemek
  • Konukların doğayı ve yerel kültürü deneyimlemeleri için fırsatlar yaratmak
  • Personel arasında sürdürülebilirlik şampiyonlarının keşfedilmesi ve şekillendirilmesi
  • Öncekilerin başarısı üzerine yeni sürdürülebilirlik programları inşa ederek her yıl kendini aşmak

Amanpulo – Filipinler

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Amanpulo masmavi denizi ve ağaçların arasında yemyeşil bir doğanın içinde yer alan odaları ile eşsiz bir mavi yeşil kombinasyonu sunan sakin ve çok keyifli bir otel. Amanpulo’nun sualtı alanı, mercan çeşitleri ve rengarenk benzersiz deniz türleri ile çok canlı. Ne yazık ki, 2017-2019 yılları arasında sert mercanlarla beslenen dikenli taç denizyıldızlarının anormal ve hızlı nüfus artışı, resiflerdeki canlı mercan örtüsünün önemli ölçüde azalmasına neden oldu. Buna yanıt olarak Aman, gözlemleri kaydetmek ve sağlıklı bir dikenli taç deniz yıldızı popülasyonunu sürdürmek için haftalık resif izlemesi uyguladı.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Dalış merkezi imtiyazı sahibi Crestamar ile ortaklaşa Amanpulo ekip üyeleri, bu çevreye zarar veren türü çevredeki resiflerden toplamak için gönüllü olup ve gelecekte zarar görmelerini önlemek için bunları dikkatlice çıkarıp zarar vermeyecekleri yerlere yerleştiriyor. Ayrıca ters ozmos yöntemi ile deniz suyunda içme suyu üretimi, atık suyun tamamının işlemden geçirilerek bahçe sulaması ve yangın söndürücüler için kullanılmasını sağlıyorlar. Üç yıl süren bir proje sonucunda kendi bahçesinde organik olarak mutfaklarının ihtiyaçlarının yüzde 30’unu yetiştiriyorlar. Ada ve bölgedeki komünitelere yardımcı olabilmek için eğitime de katkıda bulunuyor. Amanpulo, turizm sektörüne eleman yetiştirilmek üzere eğitim kurumlarına destek oluyor, ayrıca mühendislik, F&B gibi konularda eğitimin yaygınlaşmasına destek veriyor.

{14403}

Whitepod – İsviçre Alpleri, İsviçre

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Eşsiz otel Whitepod, sürdürülebilirliğe büyük önem veren jeodezik kubbe bölmelerinde lüks konaklama birimleri sunmakta. Kapsüller, çevre üzerinde minimum etkiye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır ve otel, çevre dostu uygulamaları nedeniyle çok sayıda ödül almıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanır, sıkı bir atık yönetim sistemine sahiptir ve yerel kaynaklı gıdalar, çevre dostu banyo malzemeleri ve organik temizlik ürünleri gibi sürdürülebilir uygulamaları destekliyor.

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri

Bunlar, dünyadaki sürdürülebilirlik çabalarıyla tanınan lüks otellerden sadece birkaçı. Sürdürülebilirlik uygulamalarının oteller arasında büyük farklılıklar gösterebileceğini unutmamak önemli. Araştırmanızı yapmak ve bir otelin sürdürülebilirlik taahhüdünü gösteren sertifikaları veya ödülleri kontrol etmek her zaman en iyisidir.

Turizm ve Sürdürülebilirlik İlişkisi

Öncelikle Sürdürülebilir turizm nedir diye tanımlamasına bakınca, BM Çevre Programı ve BM Dünya Turizm Örgütü tarafından “mevcut ve gelecekteki ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini tam olarak dikkate alan, ziyaretçilerin, endüstrinin, çevrenin ve ev sahibi toplulukların ihtiyaçlarını karşılayan turizm” olarak tanımlanıyor.

Sürdürülebilir turizm, faaliyetlerinin doğal, kültürel ve sosyal kaynakları dikkate alarak çevresel ve sosyal etkilerini en aza indirgemeyi ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da karşılamayı hedefleyen bir şekilde yapılıyor. Turizmin sürdürülebilirliğe bazı ana etkilerini şu şekilde sayabiliriz:

Çevresel Etkiler: Turizm faaliyetleri doğal kaynakların kullanımını gerektirir ve çevre üzerinde etkisi büyüktür. Sürdürülebilir turizm doğal kaynakların korunmasını, enerji ve su verimliliğini artırmayı, atık yönetimini düzenlemeyi ve doğal ekosistemlere saygı gösterilmesini sağlar.

Sosyal Etkiler: Turizm faaliyetleri, yerel topluluklar üzerinde sosyal etkilere neden olabilir. Turist akışı arttıkça, yerel kültür, toplumsal yapı ve gelenekler değişebilir. Turizm, gelir dağılımını etkileyebilir ve yerel ekonomiyi belirli sektörlere bağımlı hale getirebilir. Sürdürülemez turizm, yerel toplulukların sosyal dokusunu bozabilir ve toplumsal huzursuzluklara yol açabilir. Sürdürülebilir turizm ise yerel toplulukların katılımını teşvik eder, yerel kültürel değerleri ve gelenekleri korur, gelir dağılımını adil ve dengeli hale getirir ve toplumun refahını artırır.

Ekonomik Etkiler: Turizm, bir ekonomi için önemli bir gelir kaynağı olabilir ve istihdam yaratır. Sürdürülebilir turizm uygulamaları, çevresel etkileri en aza indirgemek için doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını teşvik eder, doğal alanların korunmasını destekler ve çevre dostu uygulamaları teşvik eder.

Kültürel Etkiler: Turizm, yerel kültürel mirasa ve geleneklere etkilerde bulunabilir. Turistik faaliyetler, yerel kültürel kimliğin ve geleneklerin ticarileşmesine, kültürel homojenleşmeye ve kültürel değerlerin kaybolmasına yol açabilir. Sürdürülebilir turizm uygulamaları, yerel kültürel mirası korumaya özen göstererek ek kaynaklar yaratarak kültürün korunmasına, tanınmasına destek olur.

Traveller Made’in En İyilerinden

Dünyanın En İyi Sürdürülebilir Otelleri
Meltem İskit & Levend İskit

2006 yılında kurulan Far’n Away Travel kişiye özel, butik ve seyahat etmeyi farklılaştıran organizasyonlar düzenliyor. Her destinasyonda uzmanlaşmış Travel Designer’larla seyahatleri tasarlayan ajans kişinin zevklerine uygun oteller, restoranlar, gösteriler, konserler ve aktiviteler seçiyor ve istenilen yoğunlukta program hazırlıyor.

Far’n Away Travel’ın yönetici ortakları Meltem ve Levend İskit, Traveller Made (Serandipians) tarafından, 526 acente arasında ‘Destinasyon Bilgisi’ konusunda iki kez dünyanın en iyisi seçildi. Bu ödüller dışında da iki farklı dalda üst üste altı kez dünyanın en iyileri arasında aday gösterildiler. Far’n Away Travel’ın tüm seyahat danışmanları da eksiksiz olarak Traveller Made’in en üst seviye seyahat tasarımcıları olarak değerlendiriliyorlar.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları