preloader

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Yazı Boyutu:

Mükemmel manzaraları ile nefesinizi kesecek dünyanın en güzel bisiklet rotalarını bir araya getirdik.

Bisiklet, dünyayı görmenin en keyifli yollarından biri. Kendi isteğinize göre planlayabildiğiniz ve dilediğiniz zaman mola vererek lokal yerleri keşfedebileceğiniz bir rota hayal edin… Bir sonraki yurt dışı tatilinde bisiklet ile bir maceraya atılmak isterseniz, önce dünyanın en iyi bisiklet rotalarını keşfedin deriz. İşte iki teker üzerinde görebileceğiniz nefes kesen rotalar…

Büyük Okyanus Yolu, Avustralya

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Olağanüstü manzarası ile nam salan Büyük Okyanus Yolu, Avustralya’nın güney doğusunda yer alıyor ve Torquay’dan Allansford’a uzanıyor. Profesyonel bisikletçiler için ideal bir sürüş keyfi sunan yol, uzun bir hafta sonunu dolu dolu geçirmenize olanak sağlıyor. Eğer kendinize meydan okumak istiyorsanız gidonunuzu ana yolun arkasında gizlenen dağ parkurlarına kırabilirsiniz.

Carretera Austral, Şili

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Puerto Montt’tan Villa O’Higgins’e uzanan yaklaşık 1240 kilometrelik uzun ve ıssız yol, bölgesel olarak asfaltsız ve çorak geçişlere sahip. El değmemiş ormanlık alanlardan göllerin yer aldığı açık alanlara, kayalıklı dağ manzaralarından buzullara Carretera Austral, maceraperest bisikletçiler için ideal.

Udaipur’dan Tac Mahal’a; Rajasthan, Hindistan

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Rajastan üzerinden Udaipur ve Tac Mahal arasında uzanan yolda renklerden bir mozaik ve Hindistan’ın güzellikleri bekliyor bisiklet tutkunlarını. Doğu’nun Venedik’i olarak da anılan Udaipur, gölleri, nehirleri ve sıcak su kaynakları arasında antik kaleler, tapınaklar ve saraylar barındırıyor.

La Farola, Küba

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Baracoa Dağları’ndan şehrin güney kıyısına uzanan La Farola, esasında Küba otoyolu. 56 kilometrelik enerjik yol, kireçtaşı tepelerini arkasına alarak yüzünü okyanusa dönen bir macera sunuyor. Dağlık olması nedeniyle zorlu bir parkur sunsa da varış noktası tüm yorgunluğunuzu alacak türden.

Otago Peninsula, Yeni Zelanda

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Göz kamaştırıcı bir yolculuğa hazır olun! Üniversite şehri Dunedin’den başlayan rota açılarak tüm kıyı boyunca uzanıyor. İlk yarısı sürücülere nazik davransa da yolun ikinci yarısında tüm gücünüzü toplamanız ve sarp bir maceraya hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Cabot Patikası; Nova Scotia, Kanada

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Dünya çapında adı en manzaralı yollar arasında anılan Cabot Patikası, 298 kilometrelik döngüsel bir doğal rota. Fransız-İskoç kökleri ile bilinen balıkçı kasabalarını ziyaret etme şansı bulabileceğiniz yolculukta lokal yaban hayatı da gözlemleyebilirsiniz. Sürücülere meydan okuyan noktaları olsa da ortalama bisikletçiler için de uygun bir sürüş vadediyor.

Kuzey Denizi Bisiklet Yolu, Avrupa

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Çeşitli Avrupa şehirlerinden geçen bisiklet rotalarının buluştuğu Kuzey Denizi Bisiklet Yolu, sekiz ülkeyi içine alan dairesel bir rota. 6437 kilometre uzunluğunda olması sebebiyle molalar vermeyi şart koşan yol, Norveç’te dağlık bölgelerden, Amsterdam’da ise deniz seviyesinin altındaki noktalardan geçiyor. Yaz aylarında ise en keyifli seyir ve sürüş deneyimini sunuyor.

Salzach Vadisi, Avusturya

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Grossglockner Dağı’nın harikulade manzarasının içinden iki teker üzerinde geçerken Avrupa’nın en ihtişamlı şelalesi ile tanışabileceğiniz Salzach Vadisi parkuru, Gerlos Pass’ta başlıyor ve Salzburg’da sona eriyor. Yüksek rakımda bisiklet sürmek isteyenler için etkileyici bir seçim.

San Juan Adaları; Washington, ABD

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Seattle veya Anacortes’ten bir feribotla ulaşabileceğiniz San Juan Adaları, ormanları, koyları ve kumsal manzaraları ile büyüleyici güzellikte bir rota. Washington eyaleti kıyısında yer alan ada, panoramik Pasifik Okyanusu seyri ile de görülmeye değer.

Van Gogh-Roosegaarde Bisiklet Yolu; Eindhoven, Hollanda

Vincent van Gogh’un ölümünün 125. yılı onuruna, Starry Night eserinden ilhamla tasarlanan bisiklet yolu, 1.5 kilometrelik büyüleyici bir yer. Gündüz güneş enerjisini absorbe eden zemin gün battığında aydınlanıyor ve Van Gogh’un şehirdeki iki miras noktasını birbirine bağlıyor.

Wight Adası, İngiltere

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Birleşik Krallık’ın en değişken coğrafyasına ev sahipliği yapan Wight Adası, bisikletçiler için adeta bir cennet. Denize uzanan yemyeşil tepeler, çitlerle boyunca uzanan araziler, derin ve gizemli su yolları ve, adanın en çarpıcı yanı, tebeşir beyazı sarp kayalıklar. Son zamanlarda Londralıların romantik hafta sonu kaçamakları için de tercih ettiği ada, gastronomik açıdan zengin seçenekler sunan restoranlara ve festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Luberon ve Mont Ventoux, Fransa

Dünyanın En İyi Bisiklet Rotaları

Engebeli Luberon’u aşmak kulağa biraz çılgınca gelse de birkaç yüz kilometrelik iyi işaretlenmiş bisiklet yolu, antik Roma kalıntıları, Orta Çağ şatoları ve üzüm bağları arasında eğlenceli bir sürüş vadediyor. Bölgenin güneş alan köşesinde tarihle ve doğayla iç içe bir yolculuk yaptıktan sonra çamların arasında serinlemek ve lavanta tarlalarının büyüsüne kapılmak da ihtimaller dahilinde.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları