preloader

Seyahatlerde Şık ve Rahat Olmanın Yolları

12.11.2020
Seyahatlerde Şık ve Rahat Olmanın Yolları

Yazı Boyutu:

Rahatlık ve konforun öncelikli olduğu seyahatlerde bile şıklığınızdan hiçbir ödün vermemenizi sağlayacak yolları keşfedin.

Uzun veya kısa süreli olması fark etmeksizin yolculukların yorucu olması ve bu sebeple stilin ikinci plana bırakılması kaçınılmaz. Ancak konforun öncelikli olması aslında stilinizden ödün vermek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Üstelik rahat şıklığın son yıllarda yükselen bir trend olması da bunu avantaja bile çevirebiliyor. Kıyafet seçiminde yapılacak küçük değişiklikler ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar sayesinde daima hem rahat hem de stil sahibi görünmek mümkün. Bunun için seyahat şıklığına odaklanan detaylarla yolculuklarınızda hem rahat hem de stil sahibi görünmenizi sağlayacak ipuçlarını bir araya getirdik.

Kırışmayan Kumaşlar Tercih Edin

“Kıyafeti gösteren ütüdür” derler ancak ütülenince şahane bir duruşa sahip olsa da bazı kumaş türleri kırışmaya mahkumdur. Çok fazla kırışan kumaşlar genel olarak alışverişlerde dikkat edilen ve tercihleri şekillendiren bir unsur olsa da günlük hayatta rahatlıkla kullandığınız her parça materyali itibariyle yolculuklarda kullanıma uygun değildir. Yola çıkana kadar üzerinizde harika görünen bir gömlek veya pantolon, yolculuk sırasında hareketlerinizin kısıtlanması ve belirli bir süre neredeyse sabit bir şekilde durmanız sebebiyle fazlasıyla kırışabilir. Sonuç olarak kırışmış kıyafetler görünümünüzü şıklıktan uzaklaştıracağı için risk almak yerine kırışmayan kıyafetler tercih edin. Diğer yandan kıyafetlerin hava alan, doğal dokulu ve terletmeyen materyallerden oluşması da rahatlık ve konforun olmazsa olmazı. Bunun için pamuklu gömlek veya tişörler, örgü veya triko parçalar, taytlar, likralı boru paça veya skinny jeanler, kanvas ya da pamuklu pantolonlar idealdir. Uzun yolcuklarda ise pamuklu eşofmanlar hayat kurtarıyor. Çok bol parçaların bir arada kullanıldığı salaş tarz da modaya uygun oluşuyla harika bir alternatif oluşturuyor.

Hava Değişimine Karşı Tedbirli Olun

Mevsimine göre giyinmek bazen kısa mesafeli yolculuklarda bile yeterli olmayabilir. Aniden serinleyen, ısınan veya gündüzden geceye geçişte sıcaklık farkının fazla olduğu havalar yolculuğunuza her zaman uyum sağlayamaz. Dolayısıyla ince ve kalın parçaları kat kat giyerek daima havanın değişkenliğine karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Bunun için de V yaka kaşmir kazaklar hem kadın hem de erkekler için idealdir. Tercihi tişört üzeri kazak giymekten yana yapmak istemeyenler ise kaşmir bir şalla durumu kurtarabilir.

Renk Seçimine Dikkat Edin

Stilinizde kullandığınız parçalarda renk tercihleriniz fazlasıyla çeşitlilik gösteriyor olabilir ancak seyahatlerde renk alternatiflerini daha basit tutmakta fayda var. Uzun yolculuklar sırasında arabada bir şeyler içmek ya da atıştırmak yiyecek ve içeceklerin üzerimize dökülmesi veya bulaşması ihtimalini de beraberinde getirir. Bu ihtimale karşı kıyafetleri koyu renklerden yana tercih etmek ideal bir seçim olacaktır. Sıcak havalarda gündüz yapılan kısa yolculuklarda ise koyu renkler kadar güneş ışınlarını çekmeyeceği için açık renkler, nötr veya pastel tonlar tercih edilebilir.

Bakımlı Görünmekten vazgeçmeyin

Konforlu bir yolculuk için mümkün olduğunca telaşsız bir hazırlık son derece önemli. Bu noktada günlük hayatta uyguladığınız gibi bir makyaj rutini sizi hem yola çıkmadan önce hem de yolculuk sırasında rahatlık ve konfordan uzaklaştırır. Bunun için gündüz yolculuklarında güneşten korunmak için renkli bir güneş kremi tercih etmek ihtiyaçlarınızı karşılarken cildinizi da daha canlı gösterecektir.

Yorgunluğunuzu Güneş Gözlüğü ile Gizleyin

Günün erken saatlerinde yola koyulduğunuz bir seyahat sonunda yorgun görünmek kaçınılmazdır. Diğer yandan hem erken kalkıp hem de uykusuz ifadeyi makyajla örtmeye çalışmak rahatlığı tercih edenler tarafından pek tercih edilmez… Dolayısıyla uykusuz ve yorgun ifadeyi gizlemenin en pratik çözümü hem rahat hem de stili daima yükselten güneş gözlükleri. Bunun için koyu renk camlara sahip bir güneş gözlüğü yolculukta duyulan bu tür ihtiyaçlar dört dörtlük bir çözümdür. Üstelik yalnızca görünümü yükseltmekle kalmaz; uzun süre yola odaklanan kişilerin güneşin aydınlık etkisiyle gözlerinin fazla yorulmasını da önler ki bu da yolculuğu konforlu hale getiren bir diğer unsurdur.

Rahat Ayakkabılardan Vazgeçmeyin

En temel aktivitemiz yürümek ve bizi tüm gün taşıyan ayaklarımız için günlük hayatta dahi giyilen ayakkabının rahat olması en önemli önceliğe sahip. Ancak seyahatler ayakkabı seçimi açısından ayrıca dikkat edilmesi gereken bir durum yaratıyor. Yolculuk sırasında uzun süre hareketsiz kalmak ayakların şişmesiyle birlikte uyuşma hissini de beraberinde getiriyor. Böyle bir durumda yolculuğunuzun huzursuz geçmesini önlemek için ise fazlasıyla rahat; hatta yarım numara büyük spor ayakkabılar doğru bir tercih olacaktır. Spor ayakkabısına alternatif arayanlar ise tercihini tabanı rahat ve derisi yumuşak loafer ayakkabılardan yana yapabilir.

Tote Çanta Kullanın

Seyahat demek gün içinde kullanılan temel ve kişisel ihtiyaçları bir arada taşımak demek. Bu ihtiyaçlar kişiselleşebileceği gibi pek çoğu aynı zamanda herkes için de ortak ihtiyaçlardır. Dolayısıyla tüm bu ihtiyaçları içine alabilecek boyutta bir çanta seyahatlerin olmazsa olmazlarından biri. Cüzdan, telefon ve anahtar gibi her daim yanınızda taşıdıklarınıza ek olarak; kitap, powerbank, nemlendirici krem, dudak balmı, parfüm, gerekiyorsa ilaç ve vitaminler gibi kişiselleşebilecek daha pek çok malzemeyi yolculuk sırasında bu çantada taşımak gerekir. Dolayısıyla seyahat için seçilen çantanın boyutları kadar hafif olması da önem taşıyor. Üstelik bunca ürünü içerisine alabilen tote çantalar kullanışlı olmasının yanı sıra rahat stille de harika bir bütünlük yakalıyor.

Aksesuar Olarak Şapka Seçin

Stili bir adım öteye taşıyan hem en kullanışlı hem de en şık aksesuarlardan biri şapka. Mevsime ve hava durumuna göre modeli ve materyalleriyle kendi içinde fazlasıyla çeşitlenen şapkalar yolculuklar için de harika bir seçim. Gezi planı olan seyahate çıkıyorsanız yola şapka takarak çıkmak başta valizde yer kazanmanızı sağlar. İkinci olarak fötr şapkalar yüzünüzdeki yorgun ve uykusuz ifadeyi gizlemenin bir diğer yoludur. Sıcak günlerde cildi güneşten korumasıyla da bir adım öne çıkan şapkalar yolculukta tercih edilebilecek en kullanışlı aksesuarlardan biri.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları