preloader

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

21.04.2022
Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Yazı Boyutu:

Doğa ile iç içe olup, hem bedeniniz hem de zihninizi dinlendirebileceğiniz en güzel yürüyüş rotalarını sizler için listeledik.

Sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi olan sporu keyifli hale getiren seçeneklerden biri de muhteşem manzaralara tanıklık ederek takip edebileceğiniz yürüyüş rotaları. Dünyanın her bir tarafında bulunan yürüyüş rotalarını sizler için araştırdık. Birbirinden güzel olan bu rotalar şehir hayatının kalabalığından kaçıp doğa ile iç içe olmanız için mükemmel bir fırsat olabilir. Farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız OGGUSTO okurları için hazırladığımız en iyi yürüyüş rotalarını topladığımız listeye göz atın!

İnka Yolu, Peru

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cusco’dan Machu Picchu’ya kadar uzanan İnka rotasını 4-5 günde tamamlamak mümkün. İnka mimarisini koruyan yollar, tarihi köyler ve kalıntılar arasından geçiceğiniz bu rotanın manzarası da bir o kadar muazzam.

Annapurna, Nepal

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

8.091 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek dağları arasında yer alan Annapurna, Himalayalar’da en çok dikkat çeken zirveleri arasında. Zorlu bir yürüyüş rotasına sahip olan Annapurna, yaklaşık 55 kilometrelik bir uzunluğa sahip olup, nefes kesen yemyeşil bir manzaraya sahip.

Camino de Santiago, İspanya

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Avrupa’nın en popüler ve tarihsel yürüyüş rotaları arasında yer alan Camino de Santiago rotası yaklaşık 750 kilometre uzunluğunda olup UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bir çok noktadan başlamanın mümkün olduğu bu rotada bulunan katedrallerden birinde St. James kalıntılarınında bulunduğu söylenmekte.

Haute, Fransa / İsviçre

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Fransa ve İsviçre arasında yer alan rota, Chamonix’te başlayıp Zermatt’ta sonlanıyor. Yaklaşık 180 kilometre uzunluğunda olan rota hem yaz aylarında yürüyüş rotası olarak hem de kış aylarında kayak rotası olarak tamamlamakta mümkün.

Kungsleden, İsveç

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Yaklaşık 440 kilometre uzunluğunda olan yürüyüş rotası Avrupa’nın koruma altına alınan en büyük doğa harikaları arasında yer alıyor. 4 kısımdan oluşan rotanın her bir bölümü yaklaşık 1 hafta sürüyor. “Kralın Yolu” olarakta anılan yürüyüş rotası Avrupa’nın en eski rotalarından biri olup, büyüleyici manzaralara sahiplik ediyor.

Tongariro Northern Circuit, Yeni Zelanda

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Yeni Zelanda’nın en muhteşem yürüyüş rotalarından biri olan Tongariro Northern Circuit, yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda olup, Ngauruhoe Dağı etrafını çevreliyor. 3-4 gün süren rotanın etrafındaki volkanik manzaralar da yürüyüşünüzü unutulmaz kılacak detaylar arasında yer alıyor.

Cinque Terre, İtalya

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

5 Batı İtalya şehrini birbirine bağlıyan bu rota, Avrupa’nın en güzel rotaları arasında yer alıyor. Muazzam deniz manzarasının size eşlik edeceği bu rotayı ister bir günde isterseniz de tarihsel yapıtlara zaman ayırarak bir kaç günde tamamlamanız mümkün. Oldukça romantik manzaralara tanıklık ediceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Westweg Yolu, Almanya / İsviçre

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Almanya’nın en popüler yürüyüş rotaları arasında yer alan Westweg, Pforzheim’de başlayıp İsviçre’nin Basel şehrinde sona eriyor. 1900’lu yıllarda oluşturulan bu rota birçok uluslararası doğa seveni buluşturuyor.

Lechweg, Avusturya / Almanya

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Yaklaşık 120 kilometre uzunluğunda olan Lechweg kesinlikle görülmesi gereken yürüyüş rotaları arasında yer alıyor. Rota, Avusturya’da bulunan Formarinsee gölünde başlayıp Almanya’nın Algäu bölgesinde sonlanıyor. Lech nehrini korumak amaçlı yapılmış olan bu rota oldukça büyüleyici bir doğaya sahip.

Peri Havuzları – Isle of Skye, İskoçya

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Göz kamaştırıcı bir görüntüye sahip olan Fairy Pools (“Peri Havuzları”), İşkoçya’nın en büyük ve meşhur adalarından biri olan Skye Adası’nda yer alıyor. Masmavi görüntüsüyle bir çok doğa seveni hayretler içinde bırakıyor.

Polar Rotası, Grönland

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Kangerlussuaq’dan başlayıp Grönland’a kadar dayanan yürüyüş rotası büyüleyici bir manzaraya sahip. Nefes kesen buzulların arasından geçen rota, yaklaşık 160 kilometre uzunluğunda olup, oldukça nadir görülebilecek doğa harikalarının içinden geçiyor.

Alta Via 1, İtalya

Yürüyüş İçin En İyi Destinasyonlar

Alta Via 1, İtalya’da bulunan Dolomit dağ sıralarında yer alan 8 Alta Via rotasından biri olup Avrupa’nın en bilindik ve popüler yürüyüş rotaları arasında yer alıyor. Yaklaşık 120 kilometre uzunluğunda olan rotayı 8-10 gün içinde tamamlamak mümkün. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Alta Via rotaları, doğa sevenleri nefes kesen manzaralarla baş başa bırakıyor.

Elif Özşahin
Elif Özşahin
editörün tüm yazıları