preloader

En Güzel Yunan Adaları

01.04.2023
En Güzel Yunan Adaları

Yazı Boyutu:

Yaşasın tatil dönemi! Mykonos ile Santorini’den sıkılanlar için adı pek duyulmamış, tekne ile de gidebileceğiniz en güzel Yunan Adaları’nı keşfedin.

Zakintos (Zakynthos) Adası

En Güzel Yunan Adaları

İyonya Adaları’ndan olan Zakynthos, en fotojenik Yunan Adası olmaya aday! Sadece tekneyle ulaşılabilen Shipwreck Bay, bölgedeki en güzel plaj. Adadaki Gerakas Beach de, altın sarısı kumları ve deniz kaplumbağalarıyla görülmeye değer. Adanın en ünlü plajlarından Navagio Plajı, turkuaz rengi suyu ve etkileyici manzarasıyla ziyaretçilerin favorisi olmaya aday. Adanın diğer popüler plajları arasında Gerakas, Laganas ve Porto Zoro yer alıyor. Zakynthos ayrıca tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle de ünlü. Zakintos’a kadar gitmişken arabayla yakınlarındaki adalara (Lefkada ve Kefalonya) da mutlaka geçin.

Sakız (Chios) Adası

En Güzel Yunan Adaları

Sakız Adası olarak bildiğimiz “Chios” Yunanistan’ın büyük adalarından biri. Adanın tarihi antik çağlara kadar uzandığından zengin kültürel mirası her adımda hissedebilirsiniz. Doğal güzelliklere doyacağınız plaj, koylar ve tertemiz suları ile mutlaka görülmesi gerekir. Yani “Sakız Adası” adı, adada yetişen ve Chios’un ünlenmesinin sebebi olan sakız ağaçlarından gelir. Chios; doğal güzellikleri, lezzetli yemekleri ve yerel şaraplarıyla unutulmaz anıları onu ziyaret eden herkese yaşatır… UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Nea Moni Manastırı da adada bulunmaktadır. Manastır, Bizans döneminden kalma ve 11. yüzyılda inşa edilmiş.

İdra (Hydra) Adası

En Güzel Yunan Adaları

1967 yılında, başrolünde Sophia Loren’in oynadığı “Boy on a Dolphin” adlı filmle ünlenen ada, zamanın durduğu tipik bir Yunan Adası. Saronik Körfezi’nde bulunan Hydra’da, yeni bina inşaatı ve motorlu araç kullanmak yasak. Kafa dinlemek için ideal bir destinasyon. Vlychos, Avlaki ve Kamini adanın en ünlü plajları arasında. Hydra, Yunanistan’ın Saronik Körfezi’nde yer alan küçük bir ada. Geleneksel mimarisi, araba trafiğine kapalı sokakları ve kristal berraklığındaki sularıyla ünlüdür. Hydra, geleneksel Yunan adası atmosferi ve mimarisiyle de ünlü. Adanın merkezinde, tarihi dokusu ile ünlü Hydra Limanı bulunmaktadır. Liman, yel değirmenleri, geleneksel evleri ve dar sokakları ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Lesbos Adası

En Güzel Yunan Adaları

Tarihe, doğaya ve kültürel zenginliğe hayran kalacağınız ünlü Midilli Adası… Dağları, ormanları, vadileri, gölleri ve birbirinden güzel plajlarıyla Lesbos en güzel Yunan Adalarından biridir. Adanın yerel lezzetleri ise en az kendisi kadar güzel ve iştah kabartan cinsten. Ayrıca bu topraklar, dünyaca ünlü “ouzo” şarabının da üretim yeri. Kısaca Lesbos, turkuaz sularından sokaklarına kadar keyifle keşfedeceğiniz bir yeryüzü cenneti.

Skopelos Adası

En Güzel Yunan Adaları

“Mamma Mia!” filminin çekildiği Skopelos, manastırları ve villalarıyla meşhur. Skopelos, Stafilos, Agnontas ve Glossa adlı dört balıkçı kasabasından oluşan adada her yer yeşillikler içinde. Panormos, Stafylos, Milia ve Kastani adanın ünlü plajları arasında yer almaktadır. Adanın en ünlü yerleşim yeri, beyaz badanalı evleri ve dar sokakları ile Skopelos kasabasıdır. Adanın iç kesimlerinde, yürüyüş ve doğa yürüyüşleri için ideal alanlar bulunmaktadır. Adada ayrıca, üzüm bağları, zeytinlikler ve çam ormanları gibi doğal alanlar da yer alıyor.

Andros Adası

En Güzel Yunan Adaları

Kiklat Adaları’nın en kuzeyinde bulunan Andros, pek turistik bir ada olmasa da varlıklı Yunanlı ailelerinin yazlık evleri için tercih ettiği bir adres. Dağlık olan Andros, manzarasıyla dikkat çekiyor. Golden Beach, Batsi Beach, Kypri Beach ve Agios Petros Beach adanın öne çıkan plajları arasında. Plajlar dalış yapmak için de ideal. Dar sokakları olan adanın en ünlü tarihi yapıları arasında, 13. yüzyıldan kalma Kastro kalesi, 18. yüzyılda inşa edilmiş Apikia Kalesi ve 19. yüzyılda yapılmış Tourlitis Feneri yer alıyor. Adanın iç kesimlerinde yer alan kanyonlar, şelaleler ve doğal alanları ise görülmeye değer.

Koufonissia Adası

En Güzel Yunan Adaları

Sessizlik ve huzur arayanlar için en ideal Yunan Adası, Koufonissia. Hiçbir motorlu aracın bulunmadığı adada 1980’den önce elektrik de yokmuş. Son 10 senedir popüler olan ada, özellikle tekne ile seyahat etmeyi sevenlerin favorisi. Adanın iki ana plajı, Pori ve Fanos plajlarıdır. İkisi de beyaz kumlu, turkuaz renkli sulara sahip ve adanın en popüler plajları arasında yer alır. Adanın limanı, geleneksel balıkçı kasabası Chora’dır. Burada, adanın yerel lezzetlerini tadabileceğiniz birçok restoran ve kafe bulunuyor.

Karpathos Adası

En Güzel Yunan Adaları

Rodos ve Girit’in ortasında bulunan ada, sakinlik arayanlar için ideal bir destinasyon. Karpathos, bazılarına sadece tekneyle ulaşılabilen huzurlu plajları, uzun sahil yolları ve sıradışı villalarıyla tipik bir Yunan adası olma özelliğini taşıyor. Apella, Kyra Panagia, Damatria ve Lefkos adanın ünlü plajları arasında yer alıyor. Adanın geleneksel yerleşim yerleri de oldukça ilgi çekici. Karpathos’un başkenti ve limanı Pigadia’da geleneksel tavernalarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Adanın iç kesimleri de ziyaret edilmeye değer. Karpathos’un dağlık arazisi, doğa yürüyüşleri, trekking ve bisiklet sürmek için ideal.

Corfu Adası

En Güzel Yunan Adaları

İyon Denizi’nde bulunan Corfu, özellikle aile tatilleri için ideal. İngiliz doğa bilimci ve yazar Gerald Durrell, çocukluğunu geçirdiği bu ada için, “Bir çocuğa hediye verebilsem, kendi çocukluğumu verirdim” der. Adanın en ünlü plajları arasında Paleokastritsa, Agios Gordios, Glyfada ve Kontogialos plajları yer alıyor. Adanın tarihi kalıntıları da oldukça ilgi çekici. Corfu Şehri’nde bulunan Antik Yunan, Bizans ve Venedik dönemlerine ait tarihi yapılar arasında eski kaleler, saraylar, kiliseler ve müzeler bulunuyor. Bu yapılar, adanın tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtıyor.

Milos Adası

En Güzel Yunan Adaları

Milos Adası’nın kıyı şeridinde, volkanik kayalıkların oyulmasıyla oluşmuş muhteşem koylar ve plajlar bulunuyor; Sarakiniko Plajı, beyaz volkanik kayaları, berrak mavi denizi, ve mağaralarında yüzülebilmesiyle mutlaka uğrak noktanız olması gereken bir yer. Firiplaka Plajı ise etrafındaki volkanik ve eşsiz renkli kaya oluşumlarıyla ünlü. Ayrıca Papafragas Mağarası’nın doğal havuzunda yüzmek de çok keyifli olacaktır. Bu plajlar haricinde Milos’ta 70’e yakın plaj daha bulunuyor. Adada birkaç antik yerleşim yeri de bulunuyor, en ünlüsü ise antik şehir Filakopi. Ayrıca adada bulunan Venus de Milo heykeli, Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmekte.

Girit Adası

En Güzel Yunan Adaları

Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit, zengin bir kültürel mirasa sahip. Girit’ta gezilecek duraklara almanız gereken yerlerden biri, 3 bin yıl önce inşa edilen Knossos Sarayı’dır. Minos uygarlığının merkezi olan bu antik kompleks, labirent ve Minotaur hikayesiyle ünlü. Adanın doğal güzellikleri de göz kamaştırıcı. Samiriye Boğazı, 16 kilometre uzunluğundaki yolu da muhteşem bir yürüyüş rotası sunuyor. Renkli sokaklar arasında kaybolmak isteyenler için de Resmo kentinin Eski şehir bölgesi ideal. Ve tabii ki özgün lezzetleriyle tanınan Girit mutfağını tatmadan dönmeyin!

Sifnos Adası

En Güzel Yunan Adaları

Sifnos Adası, eski çağlarda maden çıkartma merkezi olarak biliniyor. Kastro, adanın en eski yerleşim yerlerinden biri ve Orta Çağ’dan kalma surlarıyla ünlü. Panagia Chrissopigi Manastırı ise adanın sembolü. Adanın başkenti Apollonia’da, Kiklad mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Ayrıca Sifnos’un her yerinde bulabileceğiniz el yapımı seramik ürünleri satın alabilirsiniz.

Naxos Adası

En Güzel Yunan Adaları

Kiklad Adaları’nın en büyüğü Naxos Adası’nın başlıca cazibe merkezlerinden biri, antik mitolojiyle örülü zengin tarihi olan Portara’daki tek parça kapı, ziyaretçilere -özellikle gün batımında- muhteşem bir manzara sunuyor. Naxos’un kendine özgü bir özelliği de, muhteşem plajları. Agios Georgios ve Agi Anna plajları, berrak suları ve restoranlarıyla adanın en popülerleri. Yüzme dışında Naxos’un güzel köylerini de keşfe çıkmalısınız; Filoti, Halki, Melanes ve Koronos yalnızca birkaçı. Naxos’un tadını doyasıya çıkarmak için araba kiralamak mantıklı olacaktır çünkü büyük bir ada.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları