preloader

Akdeniz’in En Güzel Şehirleri

19.12.2022
Akdeniz’in En Güzel Şehirleri

Yazı Boyutu:

Komili ile Akdeniz’in en güzel şehirlerine mis gibi kokan bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Güzel kokular eşliğinde, doğanın harikalarına bol bol tanık olacağımız uzun bir yola çıkıyoruz. Kışın şöyle bir uğrayıp geçtiği, keşmekeşten uzak şehirleriyle huzur dolu Akdeniz’e gidiyoruz. Yerliler zaten bilir, Akdeniz her mevsim bir başka güzeldir. Yaz geldiğinde ise yüz binlerce insana açar kucağını. Dünyanın her yerinden duyulur huzurun anavatanı. Hatta Halikarnas Balıkçısı da der bunu “İnsanoğlu Akdeniz’de anasının kucağındaki kadar rahattır” diye. Antik kentleriyle, şirin mi şirin köyleriyle Akdeniz’in en güzel şehirlerini anlattık. İçine biraz da mis gibi kokular kattık!

Antalya

Akdeniz’in En Güzel Şehirleri

Bir yanda asil Toros dağları, bir yanda mavinin en güzel tonu… Antalya, tüm dünyanın favori destinasyonlarından biri. Burada bakir ormanlar, mavi bayraklı plajlar, eşsiz tarihi doku ve keşfedilecek daha çok şey var. Yolunuz Antalya’ya düştüyse mutlaka her güne başka bir plaj belirleyip güneşin tadını çıkarın. Kaleiçi’nde Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşabilir, Perge Antik Kenti’ne gidip tarihin kapılarını aralayabilirsiniz. Yalnızca Antalya’daki ünlü şelaleleri gezmek için bile bir gün ayırmalısınız. Likya Yolu, Damlataş Mağarası, Alanya Kalesi… Bu şehri dolu dolu gezmek için iyi düşünülmüş bir rota oluşturmak şart! Özetle Antalya’yı ziyaret edenler için zaman su gibi akıp giderken güzel anılar birikir. Bu anılara da rengarenk Akdeniz çiçek kokuları eklenir.

Santorini

Akdeniz’in En Güzel Şehirleri

Bu kez rotamızı yıl boyunca güneşi konuk eden, mavi ve beyazın en güzel tonlarına tanık olacağınız rüya gibi bir yere çevirdik: Santorini! Akdeniz iklimini doya doya yaşayacağınız bir destinasyon arıyorsanız hiç düşünmeden Santorini için bavullarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Romantik, maceralı, huzurlu… Santorini, nasıl bir gezi yaşamak isterseniz onu yaşatmayı vadediyor.

“Peki Santorini’de neler yapalım?” derseniz liste epey uzun. İlk iş olarak Santorini’deki hangi plajları ziyaret etmek istediğinize karar verin. Bizim de iki önerimiz var: Red Beach ve Kamari Beach. Denize doyduktan sonra keşif rotanızı çizin. Özellikle fotoğraflarda en çok gördüğümüz yer olan, kübik evleriyle ünlü, turistlerin gözdesi Fira’da bol bol vakit geçirin. Burada birçok hediyelik eşya dükkânı, kuyumcu, otel ve restoran var. Fira’dan sonra Oia’yı ziyaret edebilirsiniz, burası fiyatların biraz daha arttığı fakat enfes görüntülerin yer aldığı bir lokasyon. Caldera, Arkeolojik Site ve Kırmızı Kumsallar, Thira Antik Kenti, Pyrgos… Santorini’ye doymak için burada en az 1 hafta geçirin deriz. Doğal güzellikleriyle büyüleneceğiniz, dar sokaklarında kaybolacağınız, her yerin adeta kartpostal gibi göründüğü tatil anılarınızı bol bol fotoğraflamayı; lirik Yunan şarkılarında özgürce dans etmeyi sakın unutmayın!

Marsilya

Akdeniz’in En Güzel Şehirleri

Zambaklar, kamelyalar, güller… Fransa’nın limanıyla ünlü kenti Marsilya’ya gidiyoruz! Şehrin geçmişi çok eskilere, Greklere dayanıyor. Haliyle tarihte de birçok hikâyede adı geçer, liman şehri olması ve doğal güzellikleriyle öne çıkar. Bölgede Akdeniz iklimi hüküm sürdürdüğünden her mevsim turistlerin ilgi odağıdır. Hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleri sebebiyle görülmesi gereken yerler bir hayli çoktur. Gare de Marseille St-Charles, Bonne-mère, Vieux-Port de Marseille, Le Panier, Notre-Dame de la Garde ve Château d’If mutlaka görülmesi gereken noktalardır. Akdeniz’in güneşli havasının tadını Marsilya’nın harika plajlarında yaşayabilirsiniz. Bu kentin gece hayatı da oldukça renklidir. 2-3 günlük iyi düşünülmüş bir gezi planıyla Marsilya’ya doymak mümkün.

Valencia

Akdeniz’in En Güzel Şehirleri

Portakallarıyla tanınan Akdeniz kenti; Valencia! Şehrin iklim koşulları her mevsim turist ağırlamaya uygun olsa da en kalabalık ve canlı mevsim yazlarıdır. Hem kentliler hem de turistler denizin keyfine Ekim ayına kadar varabilir. Peki hangi plaja gitmeliyiz derseniz cevabımız çok net; La Malvarrosa ve Saler! 3-4 gün sürecek bir gezi rotası oluşturmak bu şehir için son derece idealdir. “El Carmen” yani “tarihi şehir” olarak bilinen bölgede görülmesi gereken birçok nokta vardır. Müzeler, tarihi noktalar ve Akdeniz insanı sıcaklığı Valencia’yı her zaman özel kılar.

Valetta

Akdeniz’in En Güzel Şehirleri

Eğer Akdeniz’in güzelliklerinden bahsediyorsak mimarisi ve estetik sokaklarıyla Valetta’yı anmamak olmaz! Burası surlarla çevrili, tarihi dokunun kentin her yerinden hissedildiği Malta’nın küçük başkenti. Şehrin her daim kalabalık, mutlaka görmeniz gereken “Republic Street ve Merchant Street” noktaları adeta İstiklal Caddesi’nde gibi hissettiriyor. Uzunca caddenin sağ ve solunda ilginizi çekecek dükkanlar var. Bunun yanında Haqar Qim, Grandmaster’s Palace, National Museum of Archaeology, Lascaris War Rooms gibi noktalar da rotanızda olmalı.

Komili İle Akdeniz’e

Söz konusu Akdeniz ise liste böyle uzar gider… Çünkü Akdeniz’in güzel şehirleri anlatmakla bitmez! Ondandır ki koku hafızamızda yaşar bu şehirler. Limon çiçeği kokunca Mersin’i hatırlar, begonvil kokunca Antalya’yı özleriz. Komili, “Akdeniz teninde, kokusu seninle!” mottosuyla Akdeniz’in kokularını her daim yanımızda hissettirmeye kararlı. Komili Premium Sıvı Sabun Serisi, 5 farklı kokuyla Akdeniz’i evlerimize getiriyor. Ayrıca Komili‘nin, şişelerindeki hayran bırakan tasarımlar da Akdeniz’den ilham alarak yaratılmış. Akdeniz’in mimarisi ve çinilerinden alınan ilhamla tasarlanan şişeler banyonuza çok yakışacak. Akdeniz’in kokuları teninize çok yakışacak.

*Bu içerik Komili iş birliğinde hazırlanmıştır.

Esra Kurtuluş
Esra Kurtuluş Tüm Yazıları