preloader

Midilli Seyahat Rehberi

01.04.2024
Midilli Seyahat Rehberi

Yazı Boyutu:

Eski taş sokakları, yol üstündeki lokal mekânları, zeytinyağlı yemekleri, plajları ve Ege Denizi’nin tüm büyüsüyle Midilli büyülü bir yaz rüyası gibi…

Yunanistan’ın üçüncü büyük adası olan Midilli, dağlık bir ada. Yunan adalarının en yeşili olarak adlandırılan ve ‘Zümrüt Ada’ denilen yerellerin Lesvos dediği Midilli Adası; yeşilin birçok tonunu, milyonlarca zeytin ve meyve ağaçlarını içerisinde barındırıyor. Sahip olduğu zengin bitki örtüsü sayesinde birçok kuş türüne ev sahipliği yapan ada, aynı zamanda en önemli gözlem merkezlerinden biri sayılıyor.

Yalnızca doğal güzelliği ve zenginliği ile değil antik çağlardan beri birçok ünlü filozof, yazar ve şair yetiştirmiş olmasıyla da Midilli, kültürel açıdan da dikkat çekiyor. Tarihi Neolitik dönemlere dayanan, İlyada’da Truvalılara ait olduğu anlatılan ve sonrasında Romalılar, Persler, Osmanlı gibi birçok devlet tarafından işgale uğrayan Midilli Adası, bu tarihin izlerini taşıyor. İçme suyunun kalitesinden dolayı Yunanistan’a özgü Uzo’nun (Yunan Rakısı) önemli bir kısmının üretildiği Midilli Adası, sahip olduğu birçok özellikle her açıdan benzersiz bir deneyim fırsatı sunuyor!

En Beğenilen Midilli Restoranları

Gelenekselliğini korumayı biraz da olsa başarabilen Midilli Adası’nda, Yunanlılara özgü geleneksel tavernaları keşfedebilir ve Yunan kültürüyle tanışabilirsiniz. Yunan mutfağının olmazsa olmazı fasulye pilakisi, kuru cacık, kabak çiçeği dolması, feta peyniri ve lakerdanıza eşlik edecek olan bir kadeh uzoyla Yunanistan gezinizin hakkını verebilirsiniz!

Midilli Adası’na özgü dekorasyonu, canlı müziği, Yunan misafirperverliği ve tabii ki leziz Yunan mutfağıyla Jimmy’s Fish (Şişman’ın Yeri), Midilli Adası’nın en kaliteli tavernalarından sayılıyor. Hemen yanı başınızda masmavi denizi, demirlenmiş feribot ve gemilerle Şişmanın Yeri, Midilli Adası’nın olmazsa olmazı.

Yunanistan’ın geleneksel mutfağının yanı sıra, Midilli’ye özgü lezzetleri de keşfedebileceğiniz Kostaras Restoran; şık, ekonomik ve kaliteli bir seçenek. Panagiouda Sahili’nde yer alan Kostaras’da hem Midilli’ye özgü tatlıları deneyebilir hem de Atina’ya ve Ayvalık’a kalkan feribotları izleyebilirsiniz.

Rıhtımdan uzakta bir ara sokakta konumlanan tipik bir Yunan tavernası olan Kalderimi Taverna, daha geleneksel bir seçenek arayan ve lezzetten şaşmayanların listesinde mutlaka yer almalı.

Midilli Adası’nın en güzel rotalarından biri olan Molivos’da yer alan ve Molivos’un en popüler restoranlarından biri olan Octapus, Türkler tarafından da en çok tercih edilen mekânlardan bir tanesi. Turistik bir restoran olduğu için yer bulmak zor olsa da bu kalabalığın boşuna olmadığını söylemek mümkün. Bu lezzetli restoranda geleneksel Yunan mutfağının tadını çıkarırken, eşsiz deniz manzarası da size eşlik edecek.

Kapı vize ile girebileceğiniz diğer tüm Yunan Adaları’nı keşfetmek ve seyahat planınızı yapmak için tıklayın.

En Beğenilen Midilli Otelleri

Midilli’nin kuzeybatısında yer alan, adanın en sevilen bölgelerinden Mylvos’a ve Petra köyüne yakın bir yerde konumlanan Little Bird, aynı zamanda nefes kesen masmavi manzarasıyla da büyüleyici.

Sappho’nun doğum yeri Eressos köyünde yer alan Eressian, içerisinde spa ve hamam bulunduran villa konseptli butik bir otel.

5 farklı villadan oluşan Elies Residences, özel olarak kiralayabileceğiniz villalarla size ve sevdiklerinize eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor.

Midilli’nin tadını doyasıya çıkarmak için detaylı Midilli Restoranları içeriğimize mutlaka göz atın!

Midilli’de Görülecek Yerler

Midilli Kalesi

Midilli Seyahat Rehberi

Akdeniz’in en büyük kalesi olma özelliği taşıyan Midilli Kalesi’nin temeli 482-565 yılları arasına dayanıyor. Farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış; Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu dönemine şahitlik etmiş kale, içerisinde o dönemden kalma bir medrese de bulunduruyor.

Midilli Kalesi

Molivos

Adanın en hareketli ve en çok turist ağırlayan bölgelerinden biri olan Molivos, özellikle yaz aylarında deniz tatili ve su sporları sevenlerin gözde rotası diyebiliriz. Aynı zamanda bölgenin simgesi olan Molivos Kalesi de görmeye değer noktalardan bir tanesi. Eğer şanslıysanız, kalenin içinde gerçekleştirilen kültürel etkinliklere de denk gelebilirsiniz!

Molivos

Midilli Seyahat Rehberi

Midilli Taşlaşmış Orman

Midilli Seyahat Rehberi

Doğal anıt olarak kabul edilen ve 1985 yılında korumaya alınan bu orman, adanın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri. 20 milyon yıl önce oluşan volkanik patlamalar sebebiyle florası bozulan ve fosilleşen ağaç ve bitkilerden oluşan bu ormanı görmeden adadan dönmeyin deriz.

Midilli Taşlaşmış Orman

Agios Therapon Kilisesi

1935 yılında inşa edilmiş Agios Therapon Kilisesi Midilli’nin en ünlü yapılarından bir tanesi. Kubbesi ve dış cephe süslemeleriyle, daha adaya yaklaşırken sizi büyüleyecek.

Agios Therapon Kilisesi

Midilli Seyahat Rehberi

Plomari

Midilli Seyahat Rehberi

Tarihi evleri, ufak tavernaları ve plajlarıyla ‘Eski Şehir’ olarak anılan Plomari, adanın en büyük ikinci kasabası. Yunanistan’ın özel içkisi uzonun ilk üretildiği yer olan Plomari, gezebileceğiniz ve uzonun üretim aşamaları hakkında bilgi edinebileceğiniz 150 yıllık Barbayanni fabrikasına da ev sahipliği yapıyor.

Plomari

Midilli Adası’na Nasıl Gidilir?

Midilli Adası’na ulaşmanın en kolay ve en çok tercih edilen yolu Ayvalık’tan feribot ya da deniz otobüsü ile geçmek. Her gün çift yönlü olarak düzenlenen seferler için önceden rezervasyonunuzu yaptırmanız önemle tavsiye olunur. Çünkü Yunan Adaları arasında en çok talep görenlerden biri Midilli oluyor ve bilet bulmak bir hayli zorlaşabiliyor.

Midilli’de havalimanı da bulunuyor ancak Türkiye’den direkt uçuş yok. Dileyenler Atina üzerinden aktarma yaparak Midilli’ye inebiliyor.

Midilli Adası İçin Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Yunanistan yeniden kapıda vizeyi başlatıyor ancak bu vize türü Yunanistan’a girerken, anında alınabilen bir vize değil. Yunanistan’ın da dahil olduğu standart Schengen vizesine kıyasla daha hızlı sonuç alınan ve sadece gidilecek yer için kullanılabilen; 7 gün geçerliliği olan vize olarak düşünmek gerekli. En az 6 ay geçerliliği bulunan bordo pasaport, gidiş-dönüş feribot bileti, otel rezervasyonu (konaklayacaklar için 3 aylık banka hesap dökümü), seyahat sağlık sigortası, vize başvuru formuyla başvurular yapılabiliyor. 2024 yılında kapıda vizenin fiyatı 60€. Vizeyi alabilmek için önemli bir detaysa pasaportta KKTC’ye giriş damgasının bulunmaması gerekiyor.

Gizem Çıldız
Gizem Çıldız Tüm Yazıları