preloader

Manet ve Modern Paris

04.05.2017
Manet ve Modern Paris

Yazı Boyutu:

Ünlü ressam Edouard Manet’in en ünlü eserlerine ve Paris’in geçirdiği büyük değişime odaklanan sergi 2 Temmuz’a kadar Milano Palazzo Reale’de görülebilir. Aynı dönemde Paris’i resmeden Renoir, Cezanne, Degas ve Gauguin gibi önemli sanatçıların 100 eserleri ile şehrin geçirdiği büyük değişim görülürken, Edouard Manet’in 17 tablosu öne çıkıyor.

Manet ve Modern Paris

Paris Musée d’Orsay koleksiyonundan eserlerin yer aldığı sergi, Paris’in “başkentlerin başkenti” olarak anılmasına sebep olan ve 1850 ile 1880 yılları arasında yeniden inşası ile modern çağın habercisi olarak anılan iki dünya fuarına hazırlanma süreçlerine odaklanıyor.

Paul Gauguin’in Sen Nehrinden Iéna Köprüsü eserinde, 1875 yılındaki Eyfel Kulesi öncesi Paris’in farklı silueti şaşırtıcı olabilir.

Manet ve Modern Paris

Empresyonist ressamlara ilham kaynağı olan Paris manzaraları, 1870’li yıllardan günümüze şehirde korunan tarih ve yaşanan değişim Claude Monet’nin Argenteuil ve Le Tuileries eserlerinde, Paul Signac’ın ise Gennevilliers Yolu tablosunda görülebilir.

{77674}

Paris opera binası için Crepinet, Horeau gibi sanatçıların hazırladıkları krokiler ilk defa görülürken, yarışmayı kazanan Charles Garnier’nin portresi de Paris’in çehresini etkileyen kişiler arasında öne çıkıyor.

Garnier Opera binasının muhteşem merdivenleri, sahneye çıkmaya hazırlanan balerinler ise Degas’nın tablosunda görülebilir. Jules-Eugène Lenepveu tarafından operanın tavanına resmedilen eserin ön çalışması ise müthiş kompozisyonu yakından inceleme fırsatı veriyor.

Velazquez’den ilham alarak resmettiği Flüt Çalan Çocuk tablosu, gölge ve fonu olmadığı için, Paris güzel sanatlar kurulu tarafından “oyun kağıdına” benzetilerek reddedilmiş ancak günümüzde çığır eserler arasında sayılıyor. Ressamı savunan yazar Emile Zola’ya teşekkür için resmettiği portresi ile beraber sergilenen tablo, sanat tarihinde büyük önem taşıyor.

Manet ve Modern Paris

Sergideki önemli eserler arasında Manet’nin yazar Emile Zola portresinde görülen detaylar, mesajlar içermesi ile de dikkat çekiyor. Yazarın ressamı savunduğu yazı, üzerinde çalıştığı kitap, o dönem Paris’te esen Japon rüzgarına gönderme yapan pano, samuray baskısı, Velazquez’in bir eseri ve büyük skandala sebep olan Manet’in Olympia tablosu önemli detaylar arasında yer alıyor.

{77685}

Belle Epoque kıyafetinin tüm detaylarını resmeden Tissot eserinde kullandığı kompozisyon Japon çizimlerini çağrıştırırken, yeni inşa edilen binaların içini gösteren eserler arasında Béraud’nun Bir Davet tablosundaki detaylar hayranlık uyandırabilir.

Eski surların yıkımından önce şehir dışındaki Montmartre mahallesindeki Saint Vincent Sokağı, günümüzdeki halinden oldukça farklı olması dikkat çeken eserler arasında yer alıyor. Alfred Stevens’ın bu mahalledeki yaşamı gösteren eserleri ise 1875’te sosyal kanunları başlatması ile ayrıca önem taşıyor.

Ziyaretçiler Manet’nin en bilinen eserlerinden Balkon tablosunda görülen Berthe Morison, ressam J.P. Antione Guillemet ve viyolonist Fanny Claus’un yerinde durarak 1868 Paris’inde poz verebilmeleri için tablonun panelinde fotoğraf çekebilirler.

Rizzoli tarafından İtalyanca hazırlanan sergi kitabında eserler ile beraber dönüşümden geçen Paris’e ait fotoğraflarda bulunduğundan referans kitabı niteliği ile de öne çıkıyor.

Manet ve Modern Paris

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları